Προς το περιεχόμενο

Νέα σειρά 4K HDR Android TV από την Sony, BRAVIA X με Slim Backlight+


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sony στην έκθεση CES 2017 ανακοίνωσε αρκετές νέες σειρές τηλεοράσεων που βασίζονται στο Android TV της Google, με κυριότερες τις BRAVIA X και BRAVIA A.

Και οι δύο σειρές υποστηρίζουν 4K HDR, χάρη στον επεξεργαστή 4K HDR Processor X1 Extreme της Sony που μέχρι πρόσφατα βρισκόταν μόνο στις τηλεοράσεις της σειράς BRAVIA Z. Η συγκεκριμένη processing engine δεν είναι υπεύθυνη μόνο για την ποιότητα του native 4K HDR περιεχομένου αλλά και για το upscaling του χαμηλότερης ανάλυσης και ποιότητας περιεχομένου σε σχεδόν ποιότητα 4K HDR.

 

Από την σειρά X, οι XΕ93 (στις 65 και 55 ίντσες) και XΕ94 (στις 74 ίντσες) ενσωματώνουν LED-based grid-array backlighting, το οποίο ονομάζεται Slim Backlight Drive+. Πρόκειται για οπίσθιο φωτισμό LED βελτιωμένης τεχνολογίας, που επιτρέπει ακόμη πιο ακριβή και πιστό έλεγχο local dimming, συγκριτικά με το Slim Backlight Drive. Με την quad-edge δομή LED που διαθέτει και με το X-tended Dynamic Range PRO local dimming καθώς και την τεχνολογία ενίσχυσης, οι νέες BRAVIA προσφέρουν κορυφαία φωτεινότητα και μοναδική αντίθεση.

 

Πολύ πιο ενδιαφέρουσα πάντως είναι η νέα A1 Series (θα κυκλοφορήσει σε μοντέλα με διαγώνιο 77”, 65” και 55”) που έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά (π.χ 4K HDR) αλλά επιπλέον βασίζεται στην τεχνολογία OLED, προσφέροντας εξαιρετική χρωματική απόδοση και τέλειο μαύρο. Περισσότερα για τις νέες τηλεοράσεις BRAVIA OLED μπορείτε να διαβάσετε σε ξεχωριστό άρθρο.

 

Όσον αφορά στο λογισμικό, όλες είναι Android TVς και επομένως ο χρήστης έχει στην διάθεση του συμβατές εφαρμογές που μπορεί να κατεβάσει από το Google Play.

 

Επιπλέον ενσωματώνουν Chromecast και επομένως μπορεί να στείλει περιεχόμενο από το κινητό του. Σαν να μην έφταναν τα παραπάνω, η Sony ανακοίνωσε στην έκθεση CES 2017 ότι μέσα στους επόμενους μήνες όλες οι τηλεοράσεις Android TV της σειράς BRAVIA θα ενισχυθούν σύντομα με τον Google Assistant, και επομένως θα μπορούν να χρησιμοποιούν φωνητικές εντολές για να πραγματοποιούν αναζητήσεις, για να χειρίζονται την τηλεόραση κ.ά.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Να επισημάνουμε ότι πέρα από τις παραπάνω, η Sony ανακοίνωσε και ακόμη τρεις σειρές 4K HDR καθώς και τρεις σειρές Full HD HDR που θα κυκλοφορήσουν το 2017 και ενσωματώνουν επίσης τον επεξεργαστή εικόνας X1 Processor 4K HDR.

 

Έτσι, έχουμε τη σειρά XE90 στις 75, 65, 55 και 49 ίντσες με X1 Extreme 4K HDR, Super Bit Mapping 4K HDR, 4K X-Reality PRO και X-tended Dynamic Range PRO, τη σειρά XE85 στις 75, 65 και 55 ίντσες, τη σειρά XE80 στις 55, 49 και 43 ίντσες, τη σειρά WE75 στις 49 και 43 ίντσες, τη WE66 στις 49 και 40 ίντσες καθώς και την WE61 στις 32 ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού κάποιοι από εμάς φάγαμε την φόλα με τις IPS.....

Γι αυτο εδω φωναζουμε συνεχεια μακρια απο IPS (εκτος αν μιλαμε για μονιτορ)!!! ( και εγω μετα απο 3 lg πηγα σε sony και ειδα ασπρη μερα, για τη χρηση που κανω παντα, 95% ταινιες/σειρες και τα υπολοιπα playstation και digea)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ρε παιδιά, τι έχουν οι IPS? Δεν γνωρίζω,γι αυτό ρωτάω. Δεν το είχα ψάξει πολύ, ότι βρήκα ήταν θετικό. Και πήρα μια δώρο. Μια χαρά τη βλέπω. Τι φόλα φάγατε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτο εδω φωναζουμε συνεχεια μακρια απο IPS (εκτος αν μιλαμε για μονιτορ)!!! ( και εγω μετα απο 3 lg πηγα σε sony και ειδα ασπρη μερα, για τη χρηση που κανω παντα, 95% ταινιες/σειρες και τα υπολοιπα playstation και digea)

 

Γιατί η Sony που λες ότι πήγες τι νομίζεις ότι είναι; Δεν είναι IPS ή IPS-like; Άλλο μάλλον θέλει να πει ο φίλος, ότι βγήκανε κι άλλες OLED ενώ τα τελευταία χρόνια κυκλοφορούν κατά 90% IPS panels με τα εγγενή τους προβλήματα (glow, bleeding, ξεπλυμένα μαύρα, φωτεινότητα που σε στραβώνει κλπ).

 

Βέβαια από τις LG είναι πολύ καλύτερες ορισμένες Sony στα θέματα αυτά - δεν παύουν όμως να υπάγονται στην ευρύτερη κατηγορία των IPS/ VA και όχι Plasma/ OLED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει ips like? λες να μην ξερω τι τηλεοραση πηρα; Το 99% των ατομων εδω που ρωταει συμβουλες για αγορα τηλεορασης δεν περιοριζεται στο να βλεπει digea, τους ενδιαφερουν οι ταινιες/σειρες/gaming, εκει παει το "φωναζουμε" μακρια απο ips γιατι δεν ενδείκνυνται γι αυτη τη χρηση... τι καταλαβες οτι εννουσα εσυ;


Γιατί ρε παιδιά, τι έχουν οι IPS? Δεν γνωρίζω,γι αυτό ρωτάω. Δεν το είχα ψάξει πολύ, ότι βρήκα ήταν θετικό. Και πήρα μια δώρο. Μια χαρά τη βλέπω. Τι φόλα φάγατε εσείς;

http://www.insomnia.gr/topic/612242-site-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ εννοούσες ότι οι VA/ PVA είναι καλές, ενώ οι IPS όχι. Και έχεις δίκιο, είναι καλύτερες, όμως δεν είναι και τόσο διαφορετικές τεχνολογίες.

 

Το σχόλιο του από πάνω δεν αφορούσε IPS vs VA. Πήγαινε όπως το κατάλαβα εγώ στο OLED vs όλες οι υπάρχουσες (IPS, VA, κλπ) - κακώς έγραψε σκέτο IPS.

 

Προσωπικά συμφωνώ με το σχόλιο του φίλου, αφού ούτε η καλή -υποτίθεται- VA που έχω τώρα δεν με καλύπτει (πολλώ μάλλον οι τραγικές LG που είχα παλιότερα).

 

PS: Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου για τις τηλεοράσεις, εκφράζω αγανάκτηση για τις 4-5 τηλεοράσεις που άλλαξα τα τελευταία χρόνια σε αναμονή προσιτής OLED

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να δωσει η sony filmware update κ σε εμας που πηραμε 55x9305d μοντελο 2016 με καποια features απο την νεα σειρα,οπως υποστηριξη εκτος απο hdr10 και dolby vision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω μια 42αρα plasma Panasonic u10 με φοβερή εικόνα μετα απο 5'Χρόνια και μια samsung plasma 51e6500 με χειροτέρευση οθόνη Και εδώ και 2 μήνες μου έβγαλε 2 κάθετες γραμμές δεξιά ένα πόντο απο το πλαίσιο αλλά βαριέμαι να την ξεπεράσω απο τον τοίχο και δεν ξέρω αν συμφέρει η επισκευή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα πει ips like? λες να μην ξερω τι τηλεοραση πηρα; Το 99% των ατομων εδω που ρωταει συμβουλες για αγορα τηλεορασης δεν περιοριζεται στο να βλεπει digea, τους ενδιαφερουν οι ταινιες/σειρες/gaming, εκει παει το "φωναζουμε" μακρια απο ips γιατι δεν ενδείκνυνται γι αυτη τη χρηση... τι καταλαβες οτι εννουσα εσυ;

 

Με ένα bias light πισω από την tv ουτε θα καταλάβεις εάν εχει IPS η VΑ πανελ μια τηλεοραση η το εάν εχει backlight bleed κτλ...η διαφορα του μαυρου είναι εμφανη σε θεαση σε απόλυτο σκοταδι... σε δωαμτια με κανονικο φως δεν φαινεται η διαφορα, επισης  κανεις δεν πρεπει να  βλεπει σε απόλυτο σκοταδι τηλεοραση/ταινιες/gaming για το καλο των ματιων του,

 

Οι IPS γενικως είναι καλυτερες για gaming,είναι πιο γρηγορες(response time)δεν εχουν gamma shift και γενικως στα budget μοντελα εχουν καλυτερα χρωματα...

 

Κάθε πανελ εχει τα - και τα + του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ εννοούσες ότι οι VA/ PVA είναι καλές, ενώ οι IPS όχι. Και έχεις δίκιο, είναι καλύτερες, όμως δεν είναι και τόσο διαφορετικές τεχνολογίες.

 

Το σχόλιο του από πάνω δεν αφορούσε IPS vs VA. Πήγαινε όπως το κατάλαβα εγώ στο OLED vs όλες οι υπάρχουσες (IPS, VA, κλπ) - κακώς έγραψε σκέτο IPS.

 

Προσωπικά συμφωνώ με το σχόλιο του φίλου, αφού ούτε η καλή -υποτίθεται- VA που έχω τώρα δεν με καλύπτει (πολλώ μάλλον οι τραγικές LG που είχα παλιότερα).

 

PS: Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου για τις τηλεοράσεις, εκφράζω αγανάκτηση για τις 4-5 τηλεοράσεις που άλλαξα τα τελευταία χρόνια σε αναμονή προσιτής OLED

δεν αναφερφηκαν πουθενα oled στο παρον θελω αν δεν κανω λαθος. Αρα νομιζω ειναι εμφανες οτι αναφερομουν σε τηλεορασεις led. Το προσιτο για τον καθενα ειναι υποκειμενικο, ειδικα οταν μιλαμε για την ελλαδα.

Με ένα bias light πισω από την tv ουτε θα καταλάβεις εάν εχει IPS η VΑ πανελ μια τηλεοραση η το εάν εχει backlight bleed κτλ...η διαφορα του μαυρου είναι εμφανη σε θεαση σε απόλυτο σκοταδι... σε δωαμτια με κανονικο φως δεν φαινεται η διαφορα, επισης κανεις δεν πρεπει να βλεπει σε απόλυτο σκοταδι τηλεοραση/ταινιες/gaming για το καλο των ματιων του,

 

Οι IPS γενικως είναι καλυτερες για gaming,είναι πιο γρηγορες(response time)δεν εχουν gamma shift και γενικως στα budget μοντελα εχουν καλυτερα χρωματα...

 

Κάθε πανελ εχει τα - και τα + του...

Ισχυει για καποιον που χρησιμοποιει την τηλεοραση για βασικη χρηση, οι περισσοτεροι ομως που ρωτανε συμβουλες εδω μεσα δεν νομιζω να την εχουν για digea και torrents. Καποιος λιγο πιο ψαγμενος τη βλεπει απο μακρια τη διαφορα ips vs va (μιλαω παντα σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου) αν βαλεις δυνατο φως καλυπτεται σχεδον πληρως, αλλα εκει κινδυνεις για αντανακλασεις. Ακομα και με bias light, και με απαλο φως απο φωτιστικο σαλονιου ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ τα φαινομενα που αναφερεις...εδω βλεπω εγω clouding (που ξερω που να κοιταξω) σε VA πανελ του 2χιλιαρου δεν θα φαινονται σε ips; 2 ips ειχα πριν τη sony, οταν δεν ηξερα τι και πως απλα δεν μ ενοχλουσε το bleeding κτλ, το προσπερναγα εν αγνοια μου. Οσον αφορα τα χρωματα και τη χρηση gaming και οι 2 τεχνολογιες πανελ, αναλογα το μοντελο, εχουν εξαιρετικη αποκριση και καλυψη χρωματικης παλετας, εκτος των αλλων. Ολα αυτα ομως αφορουν καποιο πιο ψαγμενο κοινο, οι περισσοτεροι θα καλυφθουν με μια budget συσκευη, ειδικα αν προερχονται απο παλια τηλεοραση.

Εγώ εχω μια 42αρα plasma Panasonic u10 με φοβερή εικόνα μετα απο 5'Χρόνια και μια samsung plasma 51e6500 με χειροτέρευση οθόνη Και εδώ και 2 μήνες μου έβγαλε 2 κάθετες γραμμές δεξιά ένα πόντο απο το πλαίσιο αλλά βαριέμαι να την ξεπεράσω απο τον τοίχο και δεν ξέρω αν συμφέρει η επισκευή της.

Ποτε δεν φημιζοταν η samsung και η lg για τις πλασμα τους. Η panasonic ηταν κορυφη σ αυτη τη τεχνολογια.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...