Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ο φιλοξενών βγάζει 9.500 το χρόνο, μόνος του δεν παίρνει τίποτα. Αν φιλοξενεί και έναν άνεργο με μηδενική φορολογική δήλωση στο σπίτι, το πλαφόν για νοικοκυριό με 2 ενήλικα μέλη είναι τα 13.500 ευρώ. 

 

O φιλοξενουμενος δεν παιρνει τιποτα, συμφωνούμε σε αυτό? Αρα δεν εχει λογο να γινει φιλοξενουμενος.

Εφόσον τωρα ο φιλοξενουμενος δεν εχει τιποτα από εισοδημα-ακινητα-καταθεσεις, πραγματι δεν επιβαρυνει τον ιδιοκτητη.

Το οριο των 13500€ αφορα ατεκνο ζευγαρι εγγαμων, δυο ατομα που δεν είναι αντρογυνο  παρα μονο ο ενας φιλοξενει τον αλλο, ανηκουν στην ιδια κατηγορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O φιλοξενουμενος δεν παιρνει τιποτα, συμφωνούμε σε αυτό? Αρα δεν εχει λογο να γινει φιλοξενουμενος.

Εφόσον τωρα ο φιλοξενουμενος δεν εχει τιποτα από εισοδημα-ακινητα-καταθεσεις, πραγματι δεν επιβαρυνει τον ιδιοκτητη.

Το οριο των 13500€ αφορα ατεκνο ζευγαρι εγγαμων, δυο ατομα που δεν εχουν συγγενεια μεταξυ τους παρα μονο ο ενας φιλοξενει τον αλλο, ανηκουν στην ιδια κατηγορια?

 

Νομιζω πως ναι, αν οντως υπαρξει διαφορα θα την διευκρινίσει η ΚΥΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχύει αυτό που λέγαν πως ψηφίστηκε πως όσα περισσότερα έχεις πληρώνεις περισσότερο φόρο; όχι οτι έχω απλώς ρωτώ γιατι κάτι τέτοιο είχα ακούσει

αυτο πρέπει να το χε προτείνει ο Στουρνάρας επι Σαμαρά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αιτηση για το κεα προσφατα και εγκριθηκε, απλα εχω θεμα με τις καταθεσεις, μου φορτωσε τους τοκους 0,01 αλλα τις καταθεσεις 0 ευρω. Το τελευταιο εξαμηνο πουλησα κατι μουσικα οργανα παλια που ειχα και ο αγοραστης μου τα καταθεσε στην τραπεζα. Ειμαι δηλαδη πανω απο 1.200ε το εξαμηνο. Μπορει να το διασταυρωσει αυτο ο ηδικα με την τραπεζα μου ?

Ρωταω γτ πχ αν εγω πρεπει να βαλω καποια λεφτα πχ να αγορασω κατι απο καποιον ή να τα φορτωνω για να πληρωνω σουπερμαρκετ κτλ με τον καταθετικο μου για το αφορολογητο αυτο σημαινει οτι δεν δικαιουμαι κεα επειδη βγαινω πανω απο 1200 το εξαμηνο στις κινησεις ανεξαρτητα απο το τι αφηνω να καθεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχύει αυτό που λέγαν πως ψηφίστηκε πως όσα περισσότερα έχεις πληρώνεις περισσότερο φόρο; όχι οτι έχω απλώς ρωτώ γιατι κάτι τέτοιο είχα ακούσει

Όχι ίσα ίσα όσο περισσότερα έχεις τόσα περισσότερα θα πάρεις κάνοντας α21 (εφόσον πληρούνται και κάποια εισοδηματικά κριτήρια)

 

Επίσης στους μισθωτούς τα παιδιά ΑΥΞΑΝΟΥΝ το αφορολογητο, όταν τρέχουμε μισθοδοσίες πρέπει να γνωρίζουμε τα παιδιά ώστε να κάνουμε και ανάλογα τις κρατήσεις

 

Τεκμήριο σε καμία περίπτωση..

 

εντάξει κάποια μέτρα που παίρνονται είναι τελείως απάνθρωπα αλλά να σου βάλουν φόρο επειδή έχεις και παιδιά σε μια χώρα με υπογεννητικότητα θα άγγιζε τα όρια της εθνικής προδοσίας.. έτσι κι αλλιώς το να έχεις παιδιά είναι βαρύ φορτίο από τους έμμεσους φόρους και από την ίδια τη πραγματικότητα, δεν πιστεύω όμως ότι θα έφταναν στο σημείο να τα στοχοποιήσουν όπως θα έκαναν με ένα αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού ή ένα σκάφος.. η μαλακία έχει και ένα όριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα αιτηση για το κεα προσφατα και εγκριθηκε, απλα εχω θεμα με τις καταθεσεις, μου φορτωσε τους τοκους 0,01 αλλα τις καταθεσεις 0 ευρω. Το τελευταιο εξαμηνο πουλησα κατι μουσικα οργανα παλια που ειχα και ο αγοραστης μου τα καταθεσε στην τραπεζα. Ειμαι δηλαδη πανω απο 1.200ε το εξαμηνο. Μπορει να το διασταυρωσει αυτο ο ηδικα με την τραπεζα μου ?

Ρωταω γτ πχ αν εγω πρεπει να βαλω καποια λεφτα πχ να αγορασω κατι απο καποιον ή να τα φορτωνω για να πληρωνω σουπερμαρκετ κτλ με τον καταθετικο μου για το αφορολογητο αυτο σημαινει οτι δεν δικαιουμαι κεα επειδη βγαινω πανω απο 1200 το εξαμηνο στις κινησεις ανεξαρτητα απο το τι αφηνω να καθεται ?

Όταν εκάνες αίτηση για το ΚΕΑ σου εδειχνε και τι καταθέσεις έχεις η μόνο τους τόκους?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν εκάνες αίτηση για το ΚΕΑ σου εδειχνε και τι καταθέσεις έχεις η μόνο τους τόκους?

 

Σου τις λεει στο περιπου και σε ενημερωνει αν δεν είναι ότι απορριπτεσαι (μετα πολλων επαινων)...

Σε μενα μου τις ειχε εμφανισει φουσκωμενες.

Βασικα για να παρεις κεα πρεπει να μην εισαι φιλοξενουμενος, να εχεις καταθεσεις ως 1200€ και ακινητα ως 90000.

Ως εκ τουτου για τους περισσοτερους φτωχους και ανεργους κεα σημαινει μονο το κυκλαδιτικο νησι :wacko:

 

2ezntq0.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι φιλοξενουμενος στη μητερα μου,μονη της ειναι να παρει τα 450,αν δηλωσει και μενα πεφτει στα 375,ειναι αναγκαστικο να με δηλωσει η οχι;

 

κανονικα ναι γιατι αν γινει διασταρωσει με το ε1 μπορει να εχει θεμα τωρα στην πραξη μπορεις να ρισκαρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι φιλοξενουμενος στη μητερα μου,μονη της ειναι να παρει τα 450,αν δηλωσει και μενα πεφτει στα 375,ειναι αναγκαστικο να με δηλωσει η οχι;

 

Στη τελευταια φορολογικη δηλωση σου εγραψες οτι εισαι φιλοξενουμενος της μητερας σου? Αν ναι το γνωριζουν ηδη, δηλαδή θα είναι προσυμπληρωμενο στη φορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...