Προς το περιεχόμενο

Αποσύνδεση Ενσύρματου Πληκτρολογίου σε Mac Mini


ErnestoGr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα mac mini 2012, 10gb ram με [email protected] ghz. 

Προσπαθώ να μάθω το καινούργιο λειτουργικό, σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. 

Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα στο mac os sierra είναι ότι αποσυνδέεται randomly το πληκτρολόγιο μου (coolermaster quickfire ultimate).

Αρχικά το είχα συνδεδεμένο κατ' ευθείαν πάνω στο mac και μου το έκανε κατά μέσο όρο 1 φορά την μέρα, μετά το σύνδεσα στο hub της οθόνης μαζί με το mouse δεν το έκανε 2 μέρες αλλά άρχισε πάλι να αποσυνδέεται, (μόνο το keyboard)

 

Αν βγάλω το καλώδιο και το ξαναβάλω επανέρχεται, αλλά είναι πολύ σπαστικό.

 

Έχετε συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα; Υπάρχει πχ κάποια εφαρμογή που μπορεί να το λύσει το πρόβλημα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε USB hubκαι με δικό του τροφοδοτικό. Μάλλον δεν φτάνει το ρεύμα των USB ή υπάρχει βραχυκύκλωμα. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα software.

 

Βραχυκύκλωμα εννοείς στην θύρα του mini; 

 

Δυστυχώς δεν έχω ξεχωριστό hub, δεν υποτίθεται ότι παίρνει ρεύμα από την οθόνη; (dell u2515h)

 

Δεν ξέρω αν είναι πλήρως αξιόπιστο πάντως στην αναφορά συστήματος λέει ότι το πληκτρολόγιο τραβάει 100ma, δεν ξέρω αν φαίνεται το screenshot.

 

Όπως και να έχει θα το δουλέψω αρχικά χωρίς τον φωτισμό για να δω την συμπεριφορά του

 

edit: βλέπω στο manual της οθόνης ότι κάθε θύρα δίνει το μέγιστο 4.5W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα cooler master quickfire tk αν δεν κανω λαθος και ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα σε macbook pro mid 12. Ειχα δοκιμασει τα παντα. Ολες τις θυρες, εξωτερικο hub, αλλο hub, Τιποτα. Αναγκαστικα μια στο τοσο εβγαζα το καλωδιο απο το πισω μερος του πληκτρολογιου και το ξαναεβαζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα cooler master quickfire tk αν δεν κανω λαθος και ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα σε macbook pro mid 12. Ειχα δοκιμασει τα παντα. Ολες τις θυρες, εξωτερικο hub, αλλο hub, Τιποτα. Αναγκαστικα μια στο τοσο εβγαζα το καλωδιο απο το πισω μερος του πληκτρολογιου και το ξαναεβαζα.

 

 

Δοκίμασες hub με εξωτερική τροφοδοσία; Έχω κλείσει την φωτεινότητα του πληκτρολογίου για μικρότερη κατανάλωση και εδώ και μιάμιση μέρα δεν μου το αποσύνδεσε. 

Αν το ξανακάνει θα δοκιμάσω το reset που λέει ο CheOnWeb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το πρόβλημα λύθηκε από τότε που έβαλα line interactive ups, άρα μάλλον έπαιζε κάτι με την τροφοδοσία.

Εδώ και 20 μέρες που έβαλα το ups δεν μου έχει αποσυνδεθεί ούτε μία φορά.

 

Το γράφω μπας και γλιτώσω κανέναν από το ψάξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...