Προς το περιεχόμενο

Δεν τρέχει το ζεστό νερό (φυσικό αέριο)


_linuslost_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι δεν χρειάζεται να το έχουμε στους 20+ όλη τη μέρα, απλά αντί να το κλείνεις το βάζεις σε μια χαμηλότερη θερμοκρασία.

Πληροφοριακά εγώ το είχα στους 15 όλο το βράδυ και πάλι έγινε η ζημιά. Μάλλον επειδή οι σωληνώσεις είναι έξω.

Άρα δεν ισχύει ότι γράφεις, θέλει να μείνει ανοιχτό συνέχεια και εμένα έξω τις έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 378
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα δεν ισχύει ότι γράφεις, θέλει να μείνει ανοιχτό συνέχεια και εμένα έξω τις έχει.

Για να μην παγώσει και το καλοριφέρ πρέπει να λειτουργεί ο καυστήρας. Για το ζεστό νερό αυτή τη στιγμή μέσω του καυστήρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι, πέρα από αυτά που πρότειναν οι προηγούμενοι για πετσέτες, πιστολάκια κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παγώσει και το καλοριφέρ πρέπει να λειτουργεί ο καυστήρας. Για το ζεστό νερό αυτή τη στιγμή μέσω του καυστήρα δεν μπορείς να κάνεις κάτι, πέρα από αυτά που πρότειναν οι προηγούμενοι για πετσέτες, πιστολάκια κλπ

Αν σπάσει ο σωλήνας από την απότομη αλλαγή θα είναι χειρότερα, σαββατοκύριακο δεν κουνιέται μάστορας εκτός αν τα σκάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι δεν χρειάζεται να το έχουμε στους 20+ όλη τη μέρα, απλά αντί να το κλείνεις το βάζεις σε μια χαμηλότερη θερμοκρασία. 

Πληροφοριακά εγώ το είχα στους 15 όλο το βράδυ και πάλι έγινε η ζημιά. Μάλλον επειδή οι σωληνώσεις είναι έξω.

Άρα δεν ισχύει ότι γράφεις, θέλει να μείνει ανοιχτό συνέχεια και εμένα έξω τις έχει.

Είναι και αμόνωτες?

 

Χωρίς πχ τέτοιο http://i50.tinypic.com/jf9jrr.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι και αμόνωτες?

 

Χωρίς πχ τέτοιο http://i50.tinypic.com/jf9jrr.png

Όχι φίλε μου με μόνωση είναι

Σαν αυτό το μαύρο έχουν αλλά σε λευκό.

Τι να κάνω να ξεπαγωσει; λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω το ίδιο πρόβλημα με νερό. Μπορώ σε αυτη την περίπτωση να γυρίσω πάλι στο θερμοσύφωνα για ζεστό νερό; Αν ανοίξω τη βάνα εκέι, θα επηρεάσει αυτό την εγκατάσταση αερίου; Ξέρει κανείς; Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή το έχω ζήσει το θέμα οι εγκαταστάσεις φυσικού αερίου στη Σαλόνικα είναι επιεικώς ΓΤΠ. Αν έχεις εξωτερικό λεβητάκι στο μπαλκόνι κι έχεις αναμικτική μπαταρία την γάμησες! Πρέπει να γίνεις πυροτεχνουργός για να έρθει το ζεστό νερό σωστά. Ή θα βγάζει ΛΑΒΑ ή θα έρχεται από τη Φινλανδία κάθε φορά που κλείνεις τη ροή. Μοναδική λύση; Αφήνεις το νερό να τρέχει. Τυχερός όποιος κράτησε τις παλιές ξεχωριστές μπαταρίες και αφήνει το ζεστό ίσα-ίσα να τρέχει όταν σαπουνίζεται. Στις παγωνιές (όπως τώρα) έμενες χωρίς ζεστό νερό κι επιστρατευες βραστήρες κι ενίοτε καφετιέρες γαλλικού(ω ναι) ή καμια τεράστια κατσαρόλα στην κουζίνα γκαζιού. Δε θεωρώ ΚΑΝΕΝΑ από τα παραπάνω φυσιολογικά και πιστεύω πως όλα είναι εξαιτίας ΑΜΠΑΛΩΝ εγκαταστατών που δεν έχουν κάνει ούτε ένα μάθημα σωστής εγκατάστασης αεριού. Συγκριμένα Βέλγιο-Ολλανδία με εξωτερικά λεβητάκια και -10 όλα λειτουργούσαν άψογα. Η ξαδέρφη μου στο Γκέτενμπορκ Σουηδία με -15 -20 το ίδιο. Επομένως δε βρίσκω κανένα λόγω να μη λειτουργεί το ζεστό νερό, δε είναι aircondition να παγώνει η εξωτερική μονάδα. Γι αυτό έχουν εσωτερικές αντιψυκτικές αντιστάσεις και αυτοματισμούς απόψυξης...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Winter is cometh. Οι Θεσσαλονικείς έχουμε ξεπαγιάσει...

 

Το κρύο γιατί συνεχίζει να τρέχει και δεν πάγωσε;

Το τρεχούμενο νερό παγώνει στους -7C, λογικά το βράδυ που θα βαρέσει -10C θα παγώσει κι αυτό. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως για να συμβάλλω και λίγο αντί να γκρινιάζω... Παίρνουμε ένα μπουκάλι άδειο του νερόυ 1.5 λίτρου. Ανοίγουμε τρυπούλες στο καπάκι 5-8 με μια πινέζα πίνακα φελλού. Ζεσταίνουμε νερό στους 40 βαθμούς το πολύ (να το αισθανόμαστε δηλαδή στο χέρι μας αρκετά ζεστό ΧΩΡΙΣ να καιει) αν το ζεστάνουμε παραπάνω ρίχνουμε κρύο και αραιώνουμε. Το νερό σε κατσαρόλα ή βραστήρα. Γεμίζουμε με ένα χωνί το μπουκάλι και πάμε στο λεβητάκι έξω στο μπαλκόνι. Κλείνουμε το ρεύμα (γιατί δεν ξέρω τι μαλακίες μπορεί να έχει κάνει ο εγκαταστάτης). Βρίσκουμε την ΠΑΡΟΧΗ ΝΕΡΟΥ είναι ένας σωλήνας ΚΡΥΟΣ που ΔΕΝ είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ. Συνήθως έχει και διακόπτη(βάνα). Αρχίζουμε και τον πλένουμε σιγά-σιγά σε όλο το μήκος του (ταυτόχρονα έχουμε βάλει το βραστήρα να ζεσταίνει κι άλλη παρτίδα). Επαναλαμβάνουμε όσες φορές χρειαστεί. Μόλις ο σωλήνας ζεσταθεί στην ίδια θερμοκρασία με το νερό που του ρίχνουμε, ανοίγουμε το ρεύμα στο λέβητα, ανοίγουμε καλοριφέρ, και τη βρύση στο τέρμα ζεστό. Αν δουλέψει ρίξτε ενημέρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω το ίδιο πρόβλημα με νερό. Μπορώ σε αυτη την περίπτωση να γυρίσω πάλι στο θερμοσύφωνα για ζεστό νερό; Αν ανοίξω τη βάνα εκέι, θα επηρεάσει αυτό την εγκατάσταση αερίου; Ξέρει κανείς; Ευχαριστώ

Αν θες ζεστό νερό και μπάνιο τότε άνοιξε τη βάνα και κάνε τη δουλειά σου με θερμοσίφωνο. Ακριβώς αυτό έκανα και εγώ.

 

De@th L0rd, έχεις δίκιο για την υποδεέστερη εγκατάσταση. Εδώ εγκατέστησαν το λέβητα στην ταράτσα και «έρχεται από τη Φινλανδία» το ζεστό, δηλαδή αργεί λίγο. Σήμερα από την άλλη που αναγκάστηκα να επιστρατεύσω το θερμοσίφωνο «έβγαλε λάβα», σίγουρα προτιμότερο το αέριο για μένα. Αμέσως μόλις συνειδητοποίησα το πρόβλημα σήμερα αναρωτήθηκα τι κάνουν στη Ρωσία που αυτές οι θερμοκρασίες είναι καθημερινές το χειμώνα και σίγουρα δεν παίζουν το γεφύρι της Άρτας. Το παιδί από Κλιμαμηχανική μου απάντησε ότι εκεί τους λέβητες τους έχουν μέσα (δηλαδή σε εσωτερικό χώρο) αλλά εσύ κάνεις λόγο για εξωτερικά λεβητάκια και είσαι πιο αξιόπιστος από αυτούς (duh).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει προσοχή παιδιά, εμάς έσπασε ο σωλήνας του νερού από το κρύο (καλά μιλάμε για φοβερή εγκατάσταση). Φυσικά έγινε τώρα και άντε να βρεις τεχνικό Θεσσαλονίκη (αν κανείς ξέρει κανέναν που δουλεύει τέτοια μέρα/ώρα να το πει, θα τα σκάσω τι να κάνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...