Προς το περιεχόμενο

Η Ιδέα των 1,000€


nickmoussoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσες φορές έχεις βρεθεί με την παρέα σου να συζητάς για εκείνη την “καταπληκτική” ιδέα που έχεις και σίγουρα θα γινόταν επιτυχία;

 

Μια εφαρμογή; Ένα website; Ένα προϊόν;

 

Και πριν το καταλάβεις, κάνει την εμφάνισή του το πνεύμα της αμφισβήτησης:  :devil:

  • "Ναι αλλά.. αυτή την εποχή δεν έχω χρόνο"
  • "Ναι αλλά.. χρειάζονται λεφτά"
  • "Ναι αλλά.. δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις"
  • "Ναι αλλά.. [βάλε οποιαδήποτε δικαιολογία εδώ]"

Σκέφτηκα να ξεκινήσω αυτό το θέμα για να συζητήσει όποιος ενδιαφέρεται για τη δική του ιδέα.

 

Να μοιραστεί τις φοβίες και τα εμπόδια που αντιμετωπίζει ή τις μικρές νίκες που έχει ο καθένας στην πορεία. Να λάβει feedback (θετικό ή αρνητικό) ίσως και ενθάρρυνση για τη συνέχεια.

 

Άλλωστε ιδανικά θα πρέπει να ελέγξεις αν υπάρχει ενδιαφέρον για την ιδέα σου πριν ξεκινήσεις να ξοδεύεις χρόνο και χρήματα.

 

Τί λέτε;

 

Η δική μου ιδέα έχει να κάνει με ένα site που ξεκίνησα εδώ και λίγο καιρό.

 

Ονομάζεται "Η Ιδέα των 1,000€" και έχει στόχο τη δημιουργία μιας ομάδας ανθρώπων που αναλαμβάνουν δράση και ζουν τη ζωή που τους αρέσει κάνοντας την ιδέα τους πραγματικότητα.

 

Για το σκοπό αυτό δημιουργώ συχνά περιεχόμενο σχετικά με το:

  1. Πώς να ξεκινήσει κάποιος με την ιδέα του
  2. Πώς να ελέγξει ότι υπάρχει ενδιαφέρον
  3. Πώς να την προχωρήσει βγάζοντας χρήματα

Το site είναι εδώ → Η Ιδέα των 1,000€

 

Η ειλικρινή σας γνώμη (θετική ή αρνητική) είναι ευπρόσδεκτη!  :)

 

Ας γεμίσουμε αυτό το θέμα με ιδέες, θετική σκέψη και κόσμο με κίνητρο να δημιουργήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aledjo μακάρι. :)


Τι ακριβώς πουλάς;

 

Για την ώρα  τίποτα.. :)

 

Σκοπεύω να εξελίξω αυτή την ομάδα προσφέροντας δωρεάν βοηθητικό υλικό και πληροφορίες.

 

Αργότερα στόχος μου είναι να δημιουργήσω ένα πιο advanced online μάθημα που να εξηγεί βήμα-βήμα πώς μπορεί κάποιος να υλοποιήσει την ιδέα του και να βγάλει τα πρώτα 1,000€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεγάλη μου μαλακία ήταν που πήρα bitcoin στα 300€ και τώρα έχει φτάσει 1000€. Όμως το πούλησα.

 

OΚ, αυτό είναι μια άλλη ιστορία! Είναι μια επένδυση που δεν ήξερες πού μπορεί να φτάσει και πούλησες νωρίς.

 

Είχες όμως τη διορατικότητα να το αγοράσεις όταν ακόμα το αμφισβητούσαν όλοι.. Good for you!  B)

 

——

 

Δε μπορεί να μην υπάρχουν άλλες "απίθανες" ιδέες ..πάμε να συζητήσουμε ότι πιο τρελό φαντάζεται ο καθένας;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστά αμερικάνικα παπατζιλίκια. Φτιάχνουμε ένα site όπου δίνουμε γενικόλογες συμβουλές που έχουν ελάχιστη πρακτική αξία αλλά είναι γραμμένα με τέτοιο τρόπο που να σου δίνουν την εντύπωση πως ό,τι θες μπορείς να το καταφέρεις, αποκτούμε το κατάλληλο κοινό  και μετά χρεώνουμε συνδρομές για ειδικά σεμινάρια, βιβλία, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστά αμερικάνικα παπατζιλίκια. Φτιάχνουμε ένα site όπου δίνουμε γενικόλογες συμβουλές που έχουν ελάχιστη πρακτική αξία αλλά είναι γραμμένα με τέτοιο τρόπο που να σου δίνουν την εντύπωση πως ό,τι θες μπορείς να το καταφέρεις, αποκτούμε το κατάλληλο κοινό  και μετά χρεώνουμε συνδρομές για ειδικά σεμινάρια, βιβλία, κλπ.

Η αλλιώς πώς να μαζέψουμε κόσμο και τσακώσουμε τα e-mails απο χιλιάδες χρήστες ενός φορουμ μεγάλου όπως το insomnia αποκρύπτοντας τον πραγματικό λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστά αμερικάνικα παπατζιλίκια. Φτιάχνουμε ένα site όπου δίνουμε γενικόλογες συμβουλές που έχουν ελάχιστη πρακτική αξία αλλά είναι γραμμένα με τέτοιο τρόπο που να σου δίνουν την εντύπωση πως ό,τι θες μπορείς να το καταφέρεις, αποκτούμε το κατάλληλο κοινό  και μετά χρεώνουμε συνδρομές για ειδικά σεμινάρια, βιβλία, κλπ.

 

Κυκλοφορούν τέτοια site είναι η αλήθεια.

 

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν και αρκετές αξιόλογες προσπάθειες. Τσέκαρε αν θέλεις τους Pat Flynn και Bryan Harris.

 

Επιπλέον το να πληρώσεις μια συνδρομή, ένα καλό ebook ή ένα σεμινάριο που θα σε βοηθήσει να γίνεις καλύτερος ή να εξελίξεις τις δεξιότητές σου δεν είναι κακό θεωρώ–όταν βεβαιωθείς ότι δεν πρόκειται για κάποιον απατεώνα.

Η αλλιώς πώς να μαζέψουμε κόσμο και τσακώσουμε τα e-mails απο χιλιάδες χρήστες ενός φορουμ μεγάλου όπως το insomnia αποκρύπτοντας τον πραγματικό λόγο.

 

Φιλικά: Νομίζω ότι ο σκοπός ενός forum είναι να μοιράζεται κανείς τις σκέψεις του και να υπάρχει επικοινωνία. 

 

Δεν έχω σκοπό να "τσακώσω" κανενός το email.

 

Αν υπάρχει κόσμος που ενδιαφέρεται όμως παραθέτω το Link για να μπορεί να επισκεφθεί και να διαβάσει ελεύθερα χωρίς να χρειάζεται να μου δώσει κανένα email. 

 

Όποιος δεν ενδιαφέρεται για τέτοια θέματα μπορεί απλά να προχωρήσει σε κάποιο επόμενο thread.

 

That's it!  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα φίλε μου είναι απλά. Αν θες να πείσεις τον κόσμο ότι μπορείς να δώσεις συμβουλές για projects το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να παραθέσεις τα πετυχημένα projects που έχεις κάνει. Και δεν μιλάω για επιχειρήσεις στις οποίες δούλεψες, αλλά ανεξάρτητα projects.

 

Όσο για τους δύο που μου παραθέτεις σιγά τα λάχανα. Υπάρχουν πολύ καλύτερα μέρη για να μάθει κάποιος τι απαιτείται για να στήσει αυτόνομα projects. Για παράδειγμα:

https://www.indiehackers.com/businesses

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιοα πολλα αρνητικα θα ακουσεις φιλε παρα θετικα.

 

καλη η προσπαθεια σου. 

η αλήθεια βεβαια ειναι οτι οι ποιο πολλοι που εχουν μια ιδεα δεν γνωριζουν το πραγματικο κοστος .

λενε θα κανουν μια δουλεια αλλα δεν καταλαβαινουν το πραγματικο λειτουργικο κοστος που θα μπορουσε να εχει με αποτελεσμα να πεφτουν εξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιοα πολλα αρνητικα θα ακουσεις φιλε παρα θετικα.

 

καλη η προσπαθεια σου. 

η αλήθεια βεβαια ειναι οτι οι ποιο πολλοι που εχουν μια ιδεα δεν γνωριζουν το πραγματικο κοστος .

λενε θα κανουν μια δουλεια αλλα δεν καταλαβαινουν το πραγματικο λειτουργικο κοστος που θα μπορουσε να εχει με αποτελεσμα να πεφτουν εξω.

 

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια! :)

 

Ναι πράγματι, πολλοί δεν έχουν την πλήρη εικόνα. Επιπλέον ιδιαίτερα στην αρχή χρειάζεται μεγάλη προσωπική δουλειά και προσεκτικά βήματα.

 

Τα κρυφά κόστη είναι πολλά και σε αυτή τη φάση πρέπει να ξέρεις που πηγαίνει και το 0,50€.

 

Στις online προσπάθειες είναι βέβαια πιο "μαζεμένα" τα πράγματα και μπορεί κάποιος να ξεκινήσει με σχετικά μικρό κόστος.

 

Είχες κάποια ιδέα και σε δυσκόλεψε το κόστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ιδεες πολλες. χχαχααχαχ.

 

δεν ειναι μονο το κοστος. ειναι ο χρονος και πολλα αλλα.

 

και σιγουρα θελει παροτρυνση. αν μπορεις να το κανεις αυτο σε αλλους θα σου χρωστανε πολλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα φίλε μου είναι απλά. Αν θες να πείσεις τον κόσμο ότι μπορείς να δώσεις συμβουλές για projects το πρώτο πράγμα που κάνεις είναι να παραθέσεις τα πετυχημένα projects που έχεις κάνει. Και δεν μιλάω για επιχειρήσεις στις οποίες δούλεψες, αλλά ανεξάρτητα projects.

 

Όσο για τους δύο που μου παραθέτεις σιγά τα λάχανα. Υπάρχουν πολύ καλύτερα μέρη για να μάθει κάποιος τι απαιτείται για να στήσει αυτόνομα projects. Για παράδειγμα:

https://www.indiehackers.com/businesses

 

Σ' ευχαριστώ για το feedback!

 

Πιθανόν να συμπεριλάβω κάποια από αυτά τα projects σε μία νέα σελίδα—ακόμα το blog είναι "φρέσκο".

 

Και βέβαια υπάρχουν πολλά sites με καλές πληροφορίες.

 

Φιλοδοξώ το nmoussoulis.com να γίνει ένα από αυτά και μάλιστα στα ελληνικά.

 

Εύχομαι να ακολουθήσεις ένα από αυτά τα sites και να κάνεις και εσύ την ιδέα σου πραγματικότητα! :)

ιδεες πολλες. χχαχααχαχ.

 

δεν ειναι μονο το κοστος. ειναι ο χρονος και πολλα αλλα.

 

και σιγουρα θελει παροτρυνση. αν μπορεις να το κανεις αυτο σε αλλους θα σου χρωστανε πολλα!!!

 

Συμφωνώ! 

 

Πράγματι ο καθένας έχει τα δικά του. 

 

Αν καταφέρεις "μικρές νίκες" όμως στην αρχή μπορεί να αποκτήσεις το momentum που λέμε και να δεις τα πράγματα διαφορετικά.

 

Για το χρόνο ειδικά που ανέφερες...

 

Σε μια μικρή έρευνα που έκανα με τη βοήθεια των subscribers του site, η απάντηση "Δεν εχω το χρόνο" ήταν η πιο δημοφιλής στην ερώτηση Ποιό είναι το μεγαλύτερο "εμπόδιο" που αντιμετωπίζεις;

 

vres-to-chrono.png

 

Εγώ εργάζομαι full time για την ώρα και έχω βρει κάποια tricks που με βοηθάνε να τρέχω παράλληλα το site μου και να έχω αρκετά καλά αποτελέσματα.

 

Αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά είναι εδώ.

 

:)

 

Δε θέλω να ακουστώ "μελώ" αλλά θα σου έλεγα αν σκέφτεσαι κάτι.. δώσ'του μια ευκαιρία. Πάντα θα φαίνεται να "είναι εναντίον σου" αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν δε δοκιμάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστά αμερικάνικα παπατζιλίκια. Φτιάχνουμε ένα site όπου δίνουμε γενικόλογες συμβουλές που έχουν ελάχιστη πρακτική αξία αλλά είναι γραμμένα με τέτοιο τρόπο που να σου δίνουν την εντύπωση πως ό,τι θες μπορείς να το καταφέρεις, αποκτούμε το κατάλληλο κοινό  και μετά χρεώνουμε συνδρομές για ειδικά σεμινάρια, βιβλία, κλπ.

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα σου; ο Ανθρωπος δίνει ένα ebook και σαν αντικρυσμα, ζητάει subscription. Με αυτό το τρόπο θέλει να πληρωθεί. Θα μπορούσε να ζητάει 10€ αντί για email. Εσύ κρίνεις αν θες να προσφέρεις αυτό που ζητάει για να πάρεις αυτό που σου δίνει. Αν δεν θες να δώσεις το email σου, απλά δεν παίρνεις το ebook. που το πρόβλημα.

 

Οπως αν μεθάυριο προσφέρει κάτι καλό και βάλει συνδρομη, πάλι θα αποφασίσεις εσύ αν θες να δώσεις π.χ. 10€ / μήνα για αυτό που προσφέρει. Αν όχι, δεν χρησιμοποιείς το site του. που το πρόβλημα; Δεν νομίζω να σου πήρε κρυφά το email.

 

---On Topic----

 

Φίλε μου διάβασα το άρθρο σου για οργάνωση του χρόνου και βρήκα πολλά σημαντικά πράγματα, αλλά έχει να κάνει με προφανώς απλές ιδέες. Δηλαδή λες οτι αρκεί να βρίσκουμε και να αφιερώνουμε 30 λεπτά την ημέρα στην ιδέα μας. Υπάρχουν όμως και πολλές ιδέες που για την υλοποιησή τους χρειάζονται εκατοντάδες ή χιλιάδες εργατοώρες, οπότε εκεί δεν μπορεί να γίνει κάτι.

 

Εγώ είχα κατα καιρούς πολλές ιδέες. Πάντα όμως τις μελετούσα και τις περισσότερες φορές, έβλεπα οτι δεν υπάρχει λόγος, δημιουργίας τους. Ιδέες απλές έως και πολύ πολύπλοκες. Πάντα όμως που σύμφωνα με την υπάρχουσα τεχνολογία να είναι υλοποιίσημες και όχι κάτι φανταστικό. 

 

Επίσης ένα εξίσου σημαντικό κομμάτι εκτός από χρόνο και χρήματα είναι το σχέδιο προς την υλοποίηση. Δηλαδή τα βήματα. Εκεί έχω κολλήσει εγώ τώρα. Έχω μια ιδέα προιόντος που θα πούλαγε τρελά και επετρεψέ μου να σου πω οτι αυτό το λέω μετά από εξονυχιστική μελέτη. Δεν ξέρω όμως τα βήματα πως να την υλοποιήσω αφού είναι ηλεκτρονικο προίον και δεν ξέρω ούτε πως να το φτιάξω, ούτε τα μηχανήματα έχω.

 

Δηλαδή πρίν τα λεφτά είναι κάποια άλλα πολύ σημαντικά πράγματα.

 

- Πως κατοχυρώνω την ιδέα μου; Μπορώ, αφου δεν ξέρω, τεχνικά, πως φτιάχνεται;

- Πως θα πλησιάσω κάποιες εταιρίες να ζητήσω προσφορά για την μελέτη και κατασκευή; και ποιες θα είναι αυτες;

- Πρέπει να διεκπαιρεώσω τίποτα νομικά και λογιστικά ζητήματα;

 

Με λίγα λόγια ας δούμε ένα παράδειγμα:

 

https://www.kickstarter.com/projects/1003718989/flowmotion-smartphone-stabilizer-the-end-of-shaky?ref=category_popular 

 

Αυτός είχε την ιδέα να φτιάξει ένα stabilizer για τηλέφωνο.

 

Αυτό το stabilizer έχει υλική κατασκεύη, ηλεκτρονικές πλακέτες και software. Σαφέστατα του το έφτιαξε μια εταιρία. Δεν φαντάζομαι οτι πήγε σε κανα τόρνο να φτιάξει το σασι, μετά ξεκίνησε να αγοράζει πυκνωτές και ολοκληρωμένα και μετά έκατσε να προγραμματίσει τα app.

 

Τι βήματα ακολούθησε αυτός;

 

α) Πήγε σε μια εταιρία και είπε "καλημέρα σας, θέλω να μου φτιάξετε ένα stabilizer που θα δουλεύει έτσι ακριβώς, πόσο θα μου στοιχίσει ανά κομμάτι;" Αν έγινε έτσι, δεν κινδύνεψε να του κλέψουν την ιδέα;

β) Πήγε και κατοχύρωσε την ιδέα κάπου; Αλλά πως την κατοχύρωσε; δεν θέλει κάποια επίσημα σχέδια; Τι είπε; "Καλημέρα σας, θέλω να φτιάξω κάτι που θα βάζεις το κινητό επάνω και θα έχει μέσα ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα και θα συνδέεται με μια εφαρμογή και θα κρατάει σταθερό το κινητό, αλλά δεν ξέρω πως θα δουλεύει"

γ) Κάποια άλλα βήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...