Προς το περιεχόμενο

Η Ιδέα των 1,000€


nickmoussoulis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα σου; ο Ανθρωπος δίνει ένα ebook και σαν αντικρυσμα, ζητάει subscription. Με αυτό το τρόπο θέλει να πληρωθεί. Θα μπορούσε να ζητάει 10€ αντί για email. Εσύ κρίνεις αν θες να προσφέρεις αυτό που ζητάει για να πάρεις αυτό που σου δίνει. Αν δεν θες να δώσεις το email σου, απλά δεν παίρνεις το ebook. που το πρόβλημα.

 

Οπως αν μεθάυριο προσφέρει κάτι καλό και βάλει συνδρομη, πάλι θα αποφασίσεις εσύ αν θες να δώσεις π.χ. 10€ / μήνα για αυτό που προσφέρει. Αν όχι, δεν χρησιμοποιείς το site του. που το πρόβλημα; Δεν νομίζω να σου πήρε κρυφά το email.

 

---On Topic----

 

Φίλε μου διάβασα το άρθρο σου για οργάνωση του χρόνου και βρήκα πολλά σημαντικά πράγματα, αλλά έχει να κάνει με προφανώς απλές ιδέες. Δηλαδή λες οτι αρκεί να βρίσκουμε και να αφιερώνουμε 30 λεπτά την ημέρα στην ιδέα μας. Υπάρχουν όμως και πολλές ιδέες που για την υλοποιησή τους χρειάζονται εκατοντάδες ή χιλιάδες εργατοώρες, οπότε εκεί δεν μπορεί να γίνει κάτι.

 

Εγώ είχα κατα καιρούς πολλές ιδέες. Πάντα όμως τις μελετούσα και τις περισσότερες φορές, έβλεπα οτι δεν υπάρχει λόγος, δημιουργίας τους. Ιδέες απλές έως και πολύ πολύπλοκες. Πάντα όμως που σύμφωνα με την υπάρχουσα τεχνολογία να είναι υλοποιίσημες και όχι κάτι φανταστικό. 

 

Επίσης ένα εξίσου σημαντικό κομμάτι εκτός από χρόνο και χρήματα είναι το σχέδιο προς την υλοποίηση. Δηλαδή τα βήματα. Εκεί έχω κολλήσει εγώ τώρα. Έχω μια ιδέα προιόντος που θα πούλαγε τρελά και επετρεψέ μου να σου πω οτι αυτό το λέω μετά από εξονυχιστική μελέτη. Δεν ξέρω όμως τα βήματα πως να την υλοποιήσω αφού είναι ηλεκτρονικο προίον και δεν ξέρω ούτε πως να το φτιάξω, ούτε τα μηχανήματα έχω.

 

Δηλαδή πρίν τα λεφτά είναι κάποια άλλα πολύ σημαντικά πράγματα.

 

- Πως κατοχυρώνω την ιδέα μου; Μπορώ, αφου δεν ξέρω, τεχνικά, πως φτιάχνεται;

- Πως θα πλησιάσω κάποιες εταιρίες να ζητήσω προσφορά για την μελέτη και κατασκευή; και ποιες θα είναι αυτες;

- Πρέπει να διεκπαιρεώσω τίποτα νομικά και λογιστικά ζητήματα;

 

Με λίγα λόγια ας δούμε ένα παράδειγμα:

 

https://www.kickstarter.com/projects/1003718989/flowmotion-smartphone-stabilizer-the-end-of-shaky?ref=category_popular 

 

Αυτός είχε την ιδέα να φτιάξει ένα stabilizer για τηλέφωνο.

 

Αυτό το stabilizer έχει υλική κατασκεύη, ηλεκτρονικές πλακέτες και software. Σαφέστατα του το έφτιαξε μια εταιρία. Δεν φαντάζομαι οτι πήγε σε κανα τόρνο να φτιάξει το σασι, μετά ξεκίνησε να αγοράζει πυκνωτές και ολοκληρωμένα και μετά έκατσε να προγραμματίσει τα app.

 

Τι βήματα ακολούθησε αυτός;

 

α) Πήγε σε μια εταιρία και είπε "καλημέρα σας, θέλω να μου φτιάξετε ένα stabilizer που θα δουλεύει έτσι ακριβώς, πόσο θα μου στοιχίσει ανά κομμάτι;" Αν έγινε έτσι, δεν κινδύνεψε να του κλέψουν την ιδέα;

β) Πήγε και κατοχύρωσε την ιδέα κάπου; Αλλά πως την κατοχύρωσε; δεν θέλει κάποια επίσημα σχέδια; Τι είπε; "Καλημέρα σας, θέλω να φτιάξω κάτι που θα βάζεις το κινητό επάνω και θα έχει μέσα ένα ηλεκτρονικό κύκλωμα και θα συνδέεται με μια εφαρμογή και θα κρατάει σταθερό το κινητό, αλλά δεν ξέρω πως θα δουλεύει"

γ) Κάποια άλλα βήματα;

 

Γεια χαρά, σ'ευχαριστώ για την υποστήριξη αλλά και το σχόλιο.

 

Ιδανικά ναι θα ήταν καλό να αφιερώνεις περισσότερο χρόνο. Δε γίνονται "θαύματα" σε 30 λεπτά.

 

Παρ'όλα αυτά κάνοντας πρόοδο, έστω και μικρή μπορεί να σου δώσει τη θέληση αλλά και την αυτοπεποίθηση να το κυνηγήσεις και να ασχοληθείς περισσότερο. 

 

Στην αρχή μάλιστα μπορεί να έχεις και μια σταθερή δουλειά παράλληλα, άρα χρειάζεσαι αυτό το momentum για να συνεχίσεις (μέχρι αυτή η σταθερή δουλειά να είναι απλά περιττή).

 

Τώρα για την ιδέα σου που αναφέρεις.. Αν όπως λες έχεις καλές ενδείξεις ότι θα πιάσει έχεις ήδη ξεκινήσει. :)

 

Το στάδιο του ελέγχου επιτυχίας της ιδέας (validation) είναι το πρώτο και βασικό. Μπράβο!

 

Σχετικά με το παράδειγμα που αναφέρεις...

 

Παρατήρηση #1: Ο τύπος στο παράδειγμά σου φαίνεται να έχει επενδύσει αρκετά χρήματα για να δημιουργήσει το πρωτότυπο. 

 

Το λέω αυτό για διάφορους λόγους:

  1. Το βίντεο παρουσίασης από μόνο του είναι ολόκληρη παραγωγή. Το αποτέλεσμα είναι επαγγελματικό.
  2. Έχει δημοσιευθεί σε τεράστια sites (βλέπε TechCrunch, Forbes κλπ). Αυτό είτε σημαίνει ότι κατάφερε να γνωρίζει τους κατάλληλους ανθρώπους ή πλήρωσε ένα (πολύ) καλό ποσό για να τον διαφημίσουν.

Παρατήρηση #2: Βλέπω ότι το όνομα της συσκευής έιναι FlowMotion™ άρα πιθανότα έχει κατοχυρώσει τη συσκευή ως πατέντα ( = κι άλλα χρήματα).

 

Αν δε το κάνεις ναι διατρέχεις τον κίνδυνο κάποιος να κλέψει την ιδέα.

 

Μάλιστα πρόσφατα διάβαζα ότι υπάρχουν εταιρίες στην Κίνα που κάνουν ακριβώς αυτό. Παρακολουθούν τέτοια crowdfunding sites όπως το Kickstarter και το Indiegogo και όταν δουν ένα καλό προϊόν το κοπιάρουν σε χρόνο μηδέν και το κυκλοφορούν σε εξευτελιστική τιμή. 

 

Συμπτωματικά το άρθρο αναφέρεται σε μια παρόμοια ιδέα δες εδώ.

 

Τώρα για επόμενα σου βήματα...

 

Υπάρχουν πολλές διαδρομές που μπορείς να ακολουθήσεις.

 

Το βασικό που πρέπει να απαντήσεις για αρχή είναι το αν θα δοκιμάσεις 1) Να το χρηματοδοτήσεις μόνος σου (bootstrapping), 2) Αν θα ψάξεις για επενδυτές (funding) ή 3) Αν θα δοκιμάσεις το crowdfunding (Kickstarter κλπ).

 

Αυτοί οι 3 τρόποι υπάρχουν για να εξελίξεις κάθε ιδέα σε επιχείρηση. 

 

Σε κάθε περίπτωση εγώ αυτό που θα σου πρότεινα είναι να βγάλεις από το μυαλό σου κατοχυρώσεις, πατέντες και ηλεκτρονικά για την ώρα.

 

Ξεκίνα απλά: Προσέλαβε ένα καλό γραφίστα να σου σχεδιάσει ένα 3D μοντέλο του προτότυπου (πιο φθηνό και λιγότερο χρονοβόρο από το να ψάχνεις υλικά και κατασκευαστές).

 

Στη συνέχεια με βάση την προηγούμενη απόφασή σου για το πώς θα το προχωρήσεις κάνε το εξής:

  1. Bootstrapping -> Με βάση το υλικό από το γραφίστα δημιούργησε ένα site για προπαραγγελίες
  2. Funding -> Φτιάξε ένα λεπτομερές business plan και ξεκίνα να χτυπάς πόρτες επενδυτών
  3. Crowdfunding -> Πάλι με βάση το υλικό από το γραφίστα στήσε τη δική σου καμπάνια στο Kickstarter και προώθησέ την

Προσωπικά δε θα ξόδευα χρήματα για να κατοχυρώσω την πατέντα αν δεν είχα έναν καλό αριθμό προ-παραγγελιών. Θα έπαιρνα αυτό το ρίσκο και θα προχωρούσα.

 

Συγγνώμη για τη μακροσκελή απάντηση. 

 

Πραγματικά όμως, ότι κι αν επιλέξεις να κάνεις.. δοκίμασέ το, μην το αφήσεις.

 

Σκέψου ότι ο τύπος στο παράδειγμα ήταν στη θέση σου κάποτε.

 

Τώρα έχει 1,3Μ για να πραγματοποιήσει την ιδέα του!

 

Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μελετήσω όλη την απάντηση σου, αλλα μια ερώτηση. Αν ξεκινήσω με ρίσκο όπως είπες χωρίς να κατοχυρώσω πατέντα κλπ. Και πες οτι έχω και τοιν επενδυτη να περιμένει ή το plan στο kickstarter, ένα βήμα πριν την δημοσίευση . Πως θα βρω τις εταιρείες για να δω αν θα μου φτιάξουν το προιόν και ΠΟΣΟ θα μου στοιχίσει η υλοποίηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...