Προς το περιεχόμενο

3 x 4gb ram?


bandicoot92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην ομαδα,

 

Λοιπόν υπάρχει μια ( Kingston HyperX Savage DDR4 4GB 2133MHz) ΄και ο γεότονας θέλει να πάει στα 12  gb. Αν αγοραστούν αλλες 2 ίδιες θα γίνει δουλέια? (λογω του dual channel) η πρέπει να την βγάλει και να βάλουμε 2 6αρες? ευχαριστώ.

 
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα στην ομαδα,

 

Λοιπόν υπάρχει μια ( Kingston HyperX Savage DDR4 4GB 2133MHz) ΄και ο γεότονας θέλει να πάει στα 12  gb. Αν αγοραστούν αλλες 2 ίδιες θα γίνει δουλέια? (λογω του dual channel) η πρέπει να την βγάλει και να βάλουμε 2 6αρες? ευχαριστώ.

 
 
 

 

Δεν υπάρχουν 6-άρες! Με τις 3 μνήμες δεν θα έχει dual channel, αν είναι triple channel η μητρική θα είναι καλύτερα.

Ιδανικά βάζεις ή 2 ή 4 ίδιες, ή τουλάχιστον κάθε channel να έχει ίδια χωρητικότητα (4+2 στο ίδιο channel). Πιθανότατα θα δουλέψει και σε single channel κανονικά. Πες μας μητρική, deskop ε? DDR3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω στον phenom 2Χ4gb gskill sniper 2133 και μια 1Χ4 kingston 2133 mhz

παιζουν και οι 3 μαζι σε μια am3 asrock της πλακας στα 1600 (εγω το εχω βαλει εκει) και βαση cpuz σε dual channel.

αντε βγαλε συμπερασμα τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν 6-άρες! Με τις 3 μνήμες δεν θα έχει dual channel, αν είναι triple channel η μητρική θα είναι καλύτερα.

Ιδανικά βάζεις ή 2 ή 4 ίδιες, ή τουλάχιστον κάθε channel να έχει ίδια χωρητικότητα (4+2 στο ίδιο channel). Πιθανότατα θα δουλέψει και σε single channel κανονικά. Πες μας μητρική, deskop ε? DDR3?

το λέω και πιο πάνω ddr4 είναι , η μητρική είναι η gigabyte ga-h110m-s2h .Cpu - i3-6100.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιό λόγο θέλει να πάει στα 12; τα 8 δεν του φτάνουν; Τα 16 του φαίνονται πολλά;

Θα δουλέψει και με τις 3 μνήμες θα έλεγα από προσωπική μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιτά δουλεύει γενικότερα 3D animation ,κόμιξ , κτλπ. Όταν είδα την επιφάνεια εργασίας έπαθα πλάκα με τόσα προγράμματα και σκέφτηκα λογικά σέρνετε το καίμενο .απλα τα 16 πάνε πολλά €. Του προτινά να πάμε και σε δυνατότερο επεξεργαστή , δεν θα κάνει δουλειά ;

Επεξ/σία από bandicoot92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πάρει μια 8άρα με ίδια συχνότητα-voltage-timings και θα είναι μιά χαρά με 4+8=12g συνολικά...

όντως ισχύει κάτι τέτοιο; :/
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη μητρική (ga-h110m-s2h) έχει μόνο δύο θέσεις μνήμης.

Ο αποτελεσματικότερος και ταυτόχρονα οικονομικότερος τρόπος να βελτιωθεί η απόδοσή της, αξιοποιώντας και την 4άρα μνήμη που ήδη έχει, είναι να προσθέσει άλλη μια 8άρα μνήμη με ίδια συχνότητα-voltage-timings...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αρχικά εχαριστω για τις απαντησεις και τον χρονο σας,λοιπόν το έψαξα με την 8αρα ραμ και το μιλησαμε με τον ανθρωπο και κατεληξε στο να παμε απευθειας για 16( επειδη αν θα έπερνε και αργοτερα αλλη μια 8αρα θα εβγαινε σαν συνολο στα 160 κατι αντι για 125 που βγαινει να τις παρουμε μαζι) .Επειδη η motherboard παιζει μεχρι 2133 εχω βρει αυτες ( http://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/m/26659/HyperX/f/46405_499830_581106_583121/2-modules-DDR4-2133-MHz-16GB.html?keyphrase=16gb+ram)με cas 14 ειναι οι πιο φθηνες οι απο κατω που πανε cas13 πανε στα 135 .Ο ανθρωποσ δουλευει προγραμματα 3d,animation,photoshop κτλπ, και επειδη σε κανα μηνα θα παρουμε και τον i7 7700 θα δουλευουν κομπλε? Θέλω να πω σαν συστημα {ram,motherboard,cpu,gpu(Gigabyte Nvidia GTX 950)}.Ευχαριστω και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...