Προς το περιεχόμενο

Επιλογη τηλεόρασης


serafeim71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα & χρόνια πολλά,

παιδιά χρειάζομαι καινούρια τηλεόρασή για το σαλόνι

μάλλον θα πάω σε samsung σε 43 αρα..

η θέαση είναι κοντά στα 4 με 4,50 μέτρα

θα βλέπω nova conne-x tv pleystation -3, & pleystation 4,

& ταινιες με το media pleyr ,

τωρα θα χρειαστω την βοηθεια σας,

θελω καινούριο μοντέλο samsung του 16,θα ηθελα να ειναι 4k γιατί θα την κρατήσω αρκετά χρόνια ,μιας & δεν αλλάζω συχνά νομίζω όχι κυρτή γιατι δεν θα βολεύει στην πλαϊνή θεαση..

 budget  κοντα στα 1300 ευρώ,αν γίνεται απο Kωτσοβολο   δεν εχω κάρτα για αγορά από άλλα ηλεκτρονικά καταστήματά ,

ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε dfokas21 Ξέχασα να αναφέρω οτι έχω θέμα με τον χώρο που θα μπει η tv ,κοιτούσα για 49 αλλα δεν μπορώ να δω πόσο τοίχο θα καλύψει η σειρα 7 η 8 της samsung ειναι τα πιο καινούρια μοντέλα..? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρά KS7000-8000 είναι σειρά του 16.

Γύρω στο 1,20 είναι όλες οι 55".

Αν σε παίρνει δεν αξίζει να πάρεις 49 για τόσο μακριά που βλέπεις. Και 55 λίγες είναι για 4-4,5 μ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνα το 4Κ και παρε την καλυτερη εικονα αυτη τη στιγμη, OLED 55 ιντσες απο LG το μοντελο 910 εχει πεσει κατω απο 1300€

 

Ψαξε το λιγο γιατι ειναι κριμα να παρεις μετρια εικονα σε αυτα τα χρηματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την κρατήσει αρκετά χρόνια λέει. 4Κ είναι μονόδρομος.

Full HD ακόμα και OLED αρχές 17 είναι πεταμένα λεφτά για μένα όταν παίρνει άνετα 4Κ και πολύ καλή μάλιστα με τα λεφτά που διαθέτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα Φιλε Yanc η OLED 55 ιντσες απο LG το μοντελο 910 που μου προτείνεις ειναι η καλύτερή τηλεόρασή αυτήν την στιγμή σε αυτά τα χρήματά.?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

στα χρηματα αυτα η καλυτερη εικονα, καλυτερη ακομα και απο ακριβοτερες LCD.

Εχει το απολυτο μαυρο(δεν ειναι μαρκετινιστικο αυτο που γραφω, ειναι οι μονες τηλεορασεις που σβηνουν εντελως τα pixels) και συνεπεια αυτου απιστευτα κοντραστ και φυσικα χρωματα, η καμπυλη δεν ειναι θεμα σοβαρο αν την φοβασαι για θεαση υπο γωνια. Αρα αν το ζητουμενο ειναι εικονα οι OLED ειναι οτι καλυτερο αυτη τη στιγμη που μιλαμε. Μπες και σε εξειδικευμενα φορουμ οπως το avclub.gr για περισσοτερες πληροφοριες που θα σε βοηθησουν να αποφασισεις.

 

Για το θεμα των ιντσων ειμαι απολυτος: οσο μεγαλυτερη γινεται, δε θα το μετανοιωσεις.

 

Στην αποσταση θεασης που εχεις το 4Κ σου ειναι αχρηστο ακομα και οταν θα εχεις υλικο 4Κ,  Υπαρχουν πινακες απο ποια αποσταση το ματι αρχιζει να αντιλαμβανεται διαφορες στην αναλυση σε συναρτηση με τις ιντσες της τηλεορασης.

 

resolution_chart.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον παραπάνω πίνακα (που είναι τελείως μη πρακτικός όπως όλοι του είδους) θες γύρω στις 70" για full HD και περιπου 110" για 4Κ απ τα 13 πόδια που θα βλέπεις.

Καλή τύχη με αυτό!

ΥΓ άνοιξε και ένα νήμα για καλά κυάλια καλού κακού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες ,φιλε yanc για δωσε μου & καποιο αλλο link 

μιας & μου αναφερεις οτι κοντα στο  budget ( 1300  ευρω,

( Ψαξε το λιγο γιατι ειναι κριμα να παρεις μετρια εικονα σε αυτα τα  χρήματά )

εννοείται οτι θελω την καλύτερή εικονα στην τηλεόρασή,

& το ξέρω οτι δεν ειναι το μεγαλύτερό χρηματικό ποσο για τηλεόρασή 

αλλα αυτα διαθέτω ..

το χειριστηριο One Remote,το εχει μονο η samsung .? 

η το εχει & η LG .?


Παιδια το Media Market εβγαλε προσφωρα αγωραζεις τηλεωραση & παίρνεις αλλη μια δωράκι...

Yanc & παιδιά θα μείνω στην 55 αρά ,αξίζει κάποιο αγορά τηλεόρασης από εκει..?,

την δευτέρα αύριο θα γίνει η αγορά 

1180774

1179840

1179838

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500€ για IPS panels ?? Και μετά θες την καλύτερη εικόνα στην τηλεόραση σου??(το 50 shades of grey το ξέρεις? Θα το μάθεις καλά με το IPS)

Δεν θα προσπαθήσω άλλο να σε πείσω αλλά είτε με την HD είτε με αυτές τις lg σε 3 μήνες θα κλαις τα λεφτά σου.

Για μένα και κλείνω εδώ είτε πας για Samsung 8000 σειρά είτε βάζεις λίγα παραπάνω (μπορεί και λιγότερα με τις εκπτώσεις) και πας σε OLED 55b6v και καθάρισες.

Over and out!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τρωει το χερι μου εδω και κανα μηνα με την KS 7000/8000 και περιμενω να μπει σε προσφορα ΑΛΛΑ(!!!!!!!) στο GAF γινεται χαμουλης με το συγκεκριμενο με αναφορες σε πολυ σοβαρα προβληματα οπως:

 

-RGB separation,δεν ξερω τι ακριβως ειναι αυτο και αν ειναι οντως επιληψιμο η απλα nitpicking

-Sound Lag (ο ηχος σε game mode αργει για καπου 100ms)

-Excessive Color Banding που απο καποιες φωτο που εχουν ανεβασει ειναι πραγματικα εξωφθαλμο

-Screen flickering οταν συνδεεις τν με ps4  pro σε hdr η εικονα σαν να αναβοσβηνει randomly(αν και κατοχοι SONY/LG εχουν αναφερει το προβλημα οποτε μαλλον ευθυνεται το ps4 σε αυτο)

-Judder/Stutter το γνωστο της Samsung

 

Συνοπτικα απο το νημα στο Gaf ειναι απο αναφορες ΚΑΤΟΧΩΝ της σειρας KS 7000/8000/9000

 

Αν ειναι να γινουμε Beta testers για τις 4κ προτιμω 1080 oled ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...