Προς το περιεχόμενο

CRC & FEC ERRORS


musedoubler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρχικα καλη χρονια με πανω απολα υγεια και ευτυχια σε ολους! Θα προσπαθησω να εξηγησω συνοπτικα.Μετακομισα και εγινα συνδρομητης 3Play Forthnet. Εγινε η εγκατασταση αρχισαν οι αποσυνδεσεις ηρθε 4 φορες τεχνικος. Αλλαξαν ολες οι ρυθμισεις για ελεγχο της γραμμης και 2 φορες ζευγος στο βρογχο.Το ρουτερ κλειδωνει σε ολες τις ταχυτητες των προφιλ και σε 8ρι προφιλ για 3-4 μερες δουλεψε αποβληματιστα.Τωρα Σε 5 λεπτα το ρουτερ μαζευει απιστευτα πολλα CRC & FEC ERRORS και η γραμμη πεθαινει. Αυτα σε ολες τις ταχυτητες με διαφορετικα προφιλ με αλλαγες snr και παει λεγοντας. 1. Το καλωδιο που ερχεται μεσα στο σπιτι απο τη νεγκλετα ειναι σχετικα παλιο πολυκλωνο. 2. το RJ45 δεν εχω ιδεα τι γενιας ειναι παιζει ναναι RJ40( πλακα κανω χαχαχαχαχα) Υπαρχει περιπτωση να ειναι το προτυπο στο RJ ασυμβατο με το προτυπο του CAT και να δημιουργειται κατι τετοιο η κατι αλλο !?! Ευχαριστω πολυ για το χρονο σας Υ.Γ για καποιο λογο μετα απο reset και της γραμμης και του ρουτερ εχει κολλησει το fastpath στο Upload!

post-329886-0-39004800-1483824658_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τεχνικός τι ακριβώς έκανε;

Ηρθε ετρεξε διαγνωστικα γραμμης και βλακειες αλλαξε ρουτερς και του ειπαν απο το κεντρο να ξαναρθει με εταιρικο μηχανημα να κανει ελεγχο. ηρθε παλι τα ιδια μετρησε και απο τη νεγκλετα βρηκε σφαλματα και προχωρησαν σε αλλαγη ζευγους μεσω οτε και παει λεγοντας. περιττο να σου πω οτι εχει ενεργοποιηθει η γραμμη απο 23 νοεμβρη και φυσικα δε τους δινω φραγκο μεχρι να φτιαχτει η βλαβη!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου είπε ο τεχνικός οτι η γραμμή εβγαζε σφάλματα και έξω απο το σπίτι τότε δεν είναι δικό σου θέμα.

Τώρα αν άλλαξε ζεύγος ο ΟΤΕς λογικά θα έπρεπε να λυθεί το πρόβλημα και θα πρέπει να σιγουρευτείς οτι και στο σπίτι δεν έχεις απώλειες.  Έλεγξε τα απλά όπως οξειδώσεις/κακές επαφές, σε όλα τα πριζάκια ανοίγοντάς τα 1-1 αλλα και σε χωνευτό κουτάκι κτιρίου (συνήθως απο έξω) αν αυτό υπάρχει.

Αν είσαι σίγουρος οτι στο σπίτι όλα είναι οκ το ξαναδηλώνεις βλάβη μήπως ξαναγίνει αλλαγή ζεύγους (αν υποθέσουμε οτι έχει γίνει ήδη μια φορά...)

 

υ.σ. το πολύκλωνο καλώδιο που λες είναι αρκετά ευαίσθητο οπότε αν βγαίνει εκτός σπιτιού ψάξε που είναι η ένωση με το απερχόμενο και δες για τυχόν οξειδωσεις κάτι βέβαια που θα πρέπει να έκανε ήδη ο τεχνικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου είπε ο τεχνικός οτι η γραμμή εβγαζε σφάλματα και έξω απο το σπίτι τότε δεν είναι δικό σου θέμα.

Τώρα αν άλλαξε ζεύγος ο ΟΤΕς λογικά θα έπρεπε να λυθεί το πρόβλημα και θα πρέπει να σιγουρευτείς οτι και στο σπίτι δεν έχεις απώλειες. Έλεγξε τα απλά όπως οξειδώσεις/κακές επαφές, σε όλα τα πριζάκια ανοίγοντάς τα 1-1 αλλα και σε χωνευτό κουτάκι κτιρίου (συνήθως απο έξω) αν αυτό υπάρχει.

Αν είσαι σίγουρος οτι στο σπίτι όλα είναι οκ το ξαναδηλώνεις βλάβη μήπως ξαναγίνει αλλαγή ζεύγους (αν υποθέσουμε οτι έχει γίνει ήδη μια φορά...)

 

υ.σ. το πολύκλωνο καλώδιο που λες είναι αρκετά ευαίσθητο οπότε αν βγαίνει εκτός σπιτιού ψάξε που είναι η ένωση με το απερχόμενο και δες για τυχόν οξειδωσεις κάτι βέβαια που θα πρέπει να έκανε ήδη ο τεχνικός.

Αλλαγη ζευγους εγινε 2 φορες ηδη(αποτι ειπαν εκεινοι στη φορθνετ και η φορθνετ σε εμενα!) Πριζακι υπαρχει μονο ενα και αυτο οχι χωνευτο!το οποιο ειναι αρκετα παλιο! μπαινει βυσμα διακλαδωτη και πανω σαυτο τηλεφωνο και ιντερνετ. το κουτακι νεγκλετα ειναι ακριβως εξω απο το σπιτι μου και η οικια εχει μονο ισογειο και εναν οροφο. μου ειπε ο τεχνικος οτι συνιστα μια αλλαγη γιατι ειναι πολυκλωνο αλλα τιποτα παραπανω!Επισης το καλωδιο απο τη νεγκλετα μεχρι το φισακι που ερχεται μεσα ειναι μολις 15μετρα.αυτο το κουτακι πως λεγεται? rj11? to rj45 einai tou ethernet vysmatos!?

post-329886-0-57263600-1483891437_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. τι πριζάκι φάινεται οκ αλλα κάνε την παλικαριά να σκύψεις και να το δείς ανάσκελα έχοντας βγάλει το φις rj11 και δες τα χάλκινα 4 λαμάκια αν είναι καθαρά.

Έπειτα βάλει το τηλέφωνο και κούνα το φις και δες αν κάνει καθόλου διακοπές ή χριτς-χριτς.

 

2.Ακολούθα το καλώδιο και δες αν φάινεται κάπου φθαρμένο ειδικά στις γωνίες. Έπειτα πήγαινε στο κουτάκι που λες έξω απο το σπίτι και έλεγξέτο μέσα για οξειδώσεις/μαυρίλες. Το καλώδιο που λες είναι απλό τηλεφωνικό 4κλωνο. Αν θες προληπτικά άλλαξε το καλώδιο με ένα utp που είναι και φθηνό.(0,20/μέτρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. τι πριζάκι φάινεται οκ αλλα κάνε την παλικαριά να σκύψεις και να το δείς ανάσκελα έχοντας βγάλει το φις rj11 και δες τα χάλκινα 4 λαμάκια αν είναι καθαρά.

Έπειτα βάλει το τηλέφωνο και κούνα το φις και δες αν κάνει καθόλου διακοπές ή χριτς-χριτς.

 

2.Ακολούθα το καλώδιο και δες αν φάινεται κάπου φθαρμένο ειδικά στις γωνίες. Έπειτα πήγαινε στο κουτάκι που λες έξω απο το σπίτι και έλεγξέτο μέσα για οξειδώσεις/μαυρίλες. Το καλώδιο που λες είναι απλό τηλεφωνικό 4κλωνο. Αν θες προληπτικά άλλαξε το καλώδιο με ένα utp που είναι και φθηνό.(0,20/μέτρο).

Δεν υπαρχει πουθενα οξυδωση στο πριζακι και σε ολη τη διαδρομη δε διεκρινα πουθενα φθορα απλα για περιπου 40 ποντους σε ενα σημειο αναμεσα σαυτα τα 15-20 μετρα καλωδιωσης το καλωδιο πηγαινει παραλληλα με του ρευματος.αυριο το πρωι θα ελεγξω εξωτερικα που θαχω καλο φως αν και αρχιζω να πιστευω οτι δε φταιω εγω 1000% πλεον.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. τι πριζάκι φάινεται οκ αλλα κάνε την παλικαριά να σκύψεις και να το δείς ανάσκελα έχοντας βγάλει το φις rj11 και δες τα χάλκινα 4 λαμάκια αν είναι καθαρά.

Έπειτα βάλει το τηλέφωνο και κούνα το φις και δες αν κάνει καθόλου διακοπές ή χριτς-χριτς.

 

2.Ακολούθα το καλώδιο και δες αν φάινεται κάπου φθαρμένο ειδικά στις γωνίες. Έπειτα πήγαινε στο κουτάκι που λες έξω απο το σπίτι και έλεγξέτο μέσα για οξειδώσεις/μαυρίλες. Το καλώδιο που λες είναι απλό τηλεφωνικό 4κλωνο. Αν θες προληπτικά άλλαξε το καλώδιο με ένα utp που είναι και φθηνό.(0,20/μέτρο).

ελεγξα και εξω που μου ειπες. τιποτα! ολα πεντακαθαρα φιλε!!! με προβληματιζει αυτο δε θα λυθει ποτε. εκανα και ελεγχο για το μοσχατο για vdsl και εδω που μενω ακομα δεν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο αυτό το κουτάκι που πάει το καλώδιο αν το ακολουθήσεις; πάει σε άλλο κουτί οτε?προσπάθησε να ελέγφξεις όλα τα σημεία μέχρι να πάει στο κεντρικό του οτε οπου μπαίνει το καλώδιο στη γη.

Τέλος δοκίμασε το utp που σου είπα. δεν χάνεις κάτι. Το καλώδιο που έχεις ισως έχει κάποια φθορά που δεν φάινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε αυτο που σου προτεινει ο φιλος απο πανω. Παρε 20μ utp και ριξτο "χυμα" απο το κουτι μεχρι τον χωρο σου. Αφου εχεις βγαλει αποσυνδεσει την παλια καλωδιωση.

Προσοχη: το utp να ειναι μονοκλωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά απο αυτό το κουτάκι που πάει το καλώδιο αν το ακολουθήσεις; πάει σε άλλο κουτί οτε?προσπάθησε να ελέγφξεις όλα τα σημεία μέχρι να πάει στο κεντρικό του οτε οπου μπαίνει το καλώδιο στη γη.

Τέλος δοκίμασε το utp που σου είπα. δεν χάνεις κάτι. Το καλώδιο που έχεις ισως έχει κάποια φθορά που δεν φάινεται.

αυριο το πρωι αγορασε ενας φιλος τα υλικα και ερχεται να περασει την καινουρια καλωδιωση. Μετα απο το κουτακι το δικο μου καπου χανεται το καλωδιο πολυ κοντα οποτε και μη προσβασιμο να το ελεγξω εγω. Εχω μια απορια. Αν λεω αν αναβαθμισω σε VDSL μετα και την αλλαγη του UTP θα περαστει αλλη γραμμη η θα τρεχω στην ιδια και θαχω παλι προβλημα!?

Κανε αυτο που σου προτεινει ο φιλος απο πανω. Παρε 20μ utp και ριξτο "χυμα" απο το κουτι μεχρι τον χωρο σου. Αφου εχεις βγαλει αποσυνδεσει την παλια καλωδιωση.

Προσοχη: το utp να ειναι μονοκλωνο

οπως απαντησα και στον madrivermadonus αυριο το πρωι θα περαστει CAT5 μονοκλωνο αλλα δες και την ερωτηση μου σε παρακαλω αν γνωριζεις και πες μου. Ευχαριστω και τους 2 για την αμεση ανταποκριση :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυριο το πρωι αγορασε ενας φιλος τα υλικα και ερχεται να περασει την καινουρια καλωδιωση. Μετα απο το κουτακι το δικο μου καπου χανεται το καλωδιο πολυ κοντα οποτε και μη προσβασιμο να το ελεγξω εγω. Εχω μια απορια. Αν λεω αν αναβαθμισω σε VDSL μετα και την αλλαγη του UTP θα περαστει αλλη γραμμη η θα τρεχω στην ιδια και θαχω παλι προβλημα!?

οπως απαντησα και στον madrivermadonus αυριο το πρωι θα περαστει CAT5 μονοκλωνο αλλα δες και την ερωτηση μου σε παρακαλω αν γνωριζεις και πες μου. Ευχαριστω και τους 2 για την αμεση ανταποκριση :D

εχε υποψη σου οτι η vdsl ειναι πιο ευαισθητη απο την adsl Οποτε σε ενδεχομενο προβλημα καλωδιωσης θα εχεις πιο εντονα συμπτωματα.

με τη vdsl δεν καταργείται η καλωδίωση χαλκού του ΟΤΕ γιαυτο σου λεω να ελεγξεις εξβτερικα εκτος της αλλαγης utp αν βεβαια συνεχισουν τα προβληματα μετα το μαστορεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vdsl ειναι παραπανω συχνοτητες πανω στο καλωδιο αρα απαιτει καλυτερη καλωδιωση.επισης δεν θελει παραλληλα πριζακια δηλαδη bridge taps.το καλωδιο το υπαρχον που βλεπω ουτε καν twisted δεν πρεπει να ειναι.η ενωση εξω για να μην εχει θεμα με υγρασια μπορει να γινει με 3m scotchlok.αν ειναι να περασει κοντα απο ρευμα υπαρχουν και καλυτερα καλωδια απο τα απλα Utp πχ stp,ftp.το vdsl απλα θα ερθει απο το kv οποτε δεν θα εχεις κεντρικο ζευγαρι αρα γλυτωνεις σε μηκος καλωδιου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vdsl ειναι παραπανω συχνοτητες πανω στο καλωδιο αρα απαιτει καλυτερη καλωδιωση.επισης δεν θελει παραλληλα πριζακια δηλαδη bridge taps.το καλωδιο το υπαρχον που βλεπω ουτε καν twisted δεν πρεπει να ειναι.η ενωση εξω για να μην εχει θεμα με υγρασια μπορει να γινει με 3m scotchlok.αν ειναι να περασει κοντα απο ρευμα υπαρχουν και καλυτερα καλωδια απο τα απλα Utp πχ stp,ftp.το vdsl απλα θα ερθει απο το kv οποτε δεν θα εχεις κεντρικο ζευγαρι αρα γλυτωνεις σε μηκος καλωδιου

Eσενα εψαχνα ρε παιχταρα μουυυυ! Περασαμε απο αλλου την εγκατασταση και δεν εχει πουθενα ρευματα να περνουν παραλληλα εξαφανιστηκαν τα FEC errors αλλα τα CRC παρεμειναν! Παραθετω φωτο και αμα παιζει να μιλησουμε απο πουθενα αλλου να με σωσεις θα το εκτιμουσα. Ζω ενα μαρτυριο εδω και 2 μηνες!!! Αυτα που βλεπεις ειναι μεσα σε 1 ωρα και 27 λεπτα!!!!!!!! 20% loss με ping απο cmd στη google...

post-329886-0-02347600-1484083741_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσενα εψαχνα ρε παιχταρα μουυυυ! Περασαμε απο αλλου την εγκατασταση και δεν εχει πουθενα ρευματα να περνουν παραλληλα εξαφανιστηκαν τα FEC errors αλλα τα CRC παρεμειναν! Παραθετω φωτο και αμα παιζει να μιλησουμε απο πουθενα αλλου να με σωσεις θα το εκτιμουσα. Ζω ενα μαρτυριο εδω και 2 μηνες!!! Αυτα που βλεπεις ειναι μεσα σε 1 ωρα και 27 λεπτα!!!!!!!! 20% loss με ping απο cmd στη google...

θα δοκιμαζα και αλλο ρουτερ αμα ειχα τυπικα.καλωδιωση αλλαξες οποτε σε σενα δεν μπορειςνα πειραξεις κατι αλλο.παντα εννοειται οτι ολα γινονται με ethernet Και οχι wireless.

fast path δεν εχεις?με ποιο ρουτερ εισαι τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...