Προς το περιεχόμενο

Aliexpress alipay και χρέωση συναλλάγματος απο € σε $


dreamkiller777

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έκανα μερικές δοκιμές.

 

Πληρώνω με revolut η οποία δεν έχει χρέωση για τη μετατροπή συναλλάγματος.

 

Αν έχω ρυθμισμένη στην εφαρμογή σε $, για όσους πωλητές έχουν ζητήσει στο Alie τιμή σε $ (σχεδόν όλους), η διαφορά με το να έχω την τιμή σε €, είναι χαμηλότερη 1.5%

 

Ξαναλέω η διαφορά φαίνεται όταν πληρώνει κάποιος με revolut. Αν πληρώνει με άλλη κάρτα, προφανώς και θα του βγαίνει πιο ακριβό λόγω προμήθειας της τράπεζας κατά τη μετατροπή.

 

Απλά δυστυχώς το Alie δεν έχει ρύθμιση όπως το Ebay, "να μην γίνεται μετατροπή του νομίσματος στο νόμισμα της χώρας που ανήκει η κάρτα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα μερικές δοκιμές.

 

Πληρώνω με revolut η οποία δεν έχει χρέωση για τη μετατροπή συναλλάγματος.

 

Αν έχω ρυθμισμένη στην εφαρμογή σε $, για όσους πωλητές έχουν ζητήσει στο Alie τιμή σε $ (σχεδόν όλους), η διαφορά με το να έχω την τιμή σε €, είναι χαμηλότερη 1.5%

 

Ξαναλέω η διαφορά φαίνεται όταν πληρώνει κάποιος με revolut. Αν πληρώνει με άλλη κάρτα, προφανώς και θα του βγαίνει πιο ακριβό λόγω προμήθειας της τράπεζας κατά τη μετατροπή.

 

Απλά δυστυχώς το Alie δεν έχει ρύθμιση όπως το Ebay, "να μην γίνεται μετατροπή του νομίσματος στο νόμισμα της χώρας που ανήκει η κάρτα"

Ακριβώς, αλλα ισχύει μονο για όσους πληρώνουν με revolut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα μερικές δοκιμές.

 

Πληρώνω με revolut η οποία δεν έχει χρέωση για τη μετατροπή συναλλάγματος.

 

Αν έχω ρυθμισμένη στην εφαρμογή σε $, για όσους πωλητές έχουν ζητήσει στο Alie τιμή σε $ (σχεδόν όλους), η διαφορά με το να έχω την τιμή σε €, είναι χαμηλότερη 1.5%

 

Ξαναλέω η διαφορά φαίνεται όταν πληρώνει κάποιος με revolut. Αν πληρώνει με άλλη κάρτα, προφανώς και θα του βγαίνει πιο ακριβό λόγω προμήθειας της τράπεζας κατά τη μετατροπή.

 

Απλά δυστυχώς το Alie δεν έχει ρύθμιση όπως το Ebay, "να μην γίνεται μετατροπή του νομίσματος στο νόμισμα της χώρας που ανήκει η κάρτα"

 

Κάτσε εγω νόμιζα πως αφού οι τιμές είναι σε δολάρια τη μετατροπή την κάνει η τράπεζα όχι το αλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε εγω νόμιζα πως αφού οι τιμές είναι σε δολάρια τη μετατροπή την κάνει η τράπεζα όχι το αλι

Σε οτι νόμισμα επιλέξεις είναι οι τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω. Άρα γιατί λέει ο άλλος πως δεν είναι σαν το eBay?

Στο εβαυ το νόμισμα δεν αλλάζει, απλα σου λέει ποσο περίπου είναι η ισοτιμία για να έχεις μια ιδέα τι θα πληρώσεις, εσύ θα πληρώσεις πχ σε δολάρια, υποχρεωτικά, που είναι και το νόμισμα του πωλητή, ενω το Αλί στέλνει στο μέσο πληρωμής το νόμισμα που επέλεξες, δηλαδή κανει αυτό την μετατροπή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου εξηγήσω γιατί όντως δεν τα έγραψα ξεκάθαρα και έχεις δίκιο:

 

alliexpress: Ο πωλητής στο σύστημα εισάγει ένα ποσό που πουλάει ένα προϊόν σε ότι νόμισμα θέλει να πληρωθεί. Για παράδειγμα δολάρια $. O αγοραστής στην εφαρμογή επιλέγει σε τι νόμισμα θέλει να εμφανίζονται οι τιμές των προϊόντων. Αν επιλέξει σε € για παράδειγμα, το alliexpress χρεώνει προμήθεια 1,5% στη μετατροπή και σου εμφανίζει την τιμή σε € με +1,5% καπέλο. Η τράπεζα/πιστωτική  μέσω της οποίας πληρώνεις δεν χρεώνει προμήθεια μιας και πληρώνεις σε τοπική για τη χώρα σου ισοτιμία.

 

ebay: Ο πωλητής στο σύστημα εισάγει ένα ποσό που πουλάει ένα προϊόν σε ότι νόμισμα θέλει να πληρωθεί. Για παράδειγμα δολάρια $. Ο αγοραστής στην εφαρμογή βλέπει την τιμή πώλησης στο νόμισμα που έχει επιλέξει ο πωλητής (συνήθως δολάριο). Εφόσον όμως πληρώνεις σε € θα πρέπει να υπάρξει μετατροπή και χρέωση προμήθειας απο κάποιον:

  • Αφου ο τρόπος πληρωμής συνήθως είναι μέσω paypal, την μετατροπή την κάνει αυτό και σε χρεώνει (που είναι και το default) 5% περίπου, επιπλέον κατά τη μετατροπή
  • Υπάρχει και η εναλλακτική επιλογή να ρυθμίσεις το paypal να μην κάνει τη μετατροπή και και να γίνει η μετατροπή μέσω της τράπεζας σου (πάλι θα πληρώσεις μια προμήθεια ανάλογα με την τράπεζα που έχει εκδώσει την κάρτα)

Η κάρτα revolut δεν έχει προμήθεια. Όμως:

  • Στο ebay -> paypal -> revolut μπορείς να γλιτώσεις τη μετατροπή και την προμήθεια, βάσει των παραπάνω.
  • Στο alliexpress -> revolut δεν μπορείς. Η μόνη λύση να γλιτώσεις αυτό το 1,5% που χρεώνει το alliexpress, είναι να βλέπεις τις τιμές μόνο σε $, ώστε να μην σου κάνει απο μόνο του τη μετατροπή και να βάζει και το σχετικό καπέλο του 1,5%. Αυτό είναι χρήσιμο μόνο όταν πληρώνει κάποιος με Revolut που δεν έχει χρεώσεις προμήθειας. Αν πληρώνει μέσω τραπέζης, βολεύει γιατί ούτως ή άλλως η τράπεζα χρεώνει μεγαλύτερη προμήθεια του 1,5%.

 

Αυτή η τελευταία παράγραφος είναι που συζητάμε εδώ, η οποία δεν είναι αυτονόητη και δεν έχει γραφεί καπου ξανά και γίνεται προφανής μόνο με δοκιμές

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α κάτσε ρε. Εγώ νόμιζα πως το αλι χρεώνει παραπάνω από την τράπεζα και γι'αυτό το έχω γύρισει σε δολάρια από την εφαρμογή.

 

Να το γυρίσω σε ευρώ δηλαδή;

 

Μισό να δω τα ποσοστά

Η προμήθεια για την τράπεζα Πειραιώς που χρησιμοποιώ είναι 2% έκανα τώρα τους υπολογισμούς. Όχι 5% έλεος

 

Αν το αλι σου χρεώνει 1.5% κερδίζεις ένα 0.5% νταξει έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alpha 2,7%

Πειραιώς 2%

Εθνική 1%

 

Τα παραπάνω αλλάζουν ανάλογα με την κάρτα της τράπεζας φυσικά

 

 

ναι νταξει για 0.5% δεν υπαρχει θεμα στη δικη μου περιπτωση το αφηνω σε δολαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εθνική 0%. Δεν χρεώνει προμήθεια.

 

 

καλα τοτε γιατι πανε οι αλλοι σε revolut κλπ και δεν ανοιγουν εναν λογαριασμο στην εθνικη?

 

νομιζω το ανοιγμα νεων λογαριασμων πλεον επιτρεπεται.

 

οι ισοτιμιες των τραπεζων ειναι χειροτερες απο τη revolut?

 

η ισοτιμια της καθε τραπεζας ειναι ιδια ή καθε τραπεζα εχει διαφορετικη ισοτιμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...