Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση υπολογιστη deskop


takoulou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Καλημερα.. Ειχα εναν σταθερο υπολογιστη που ειπα να του κανω μια ψιλο αναβαθμιοση.. Πηρα νεο κουτι και ειπα να παρω  και μεταχειρισμενη  μητρικη ( 775) λιγο καλυτερη απο αυτη που ειχα επανω.. Πηρα μια μεταχειρισμενη P5QL-E | Motherboards | ASUS Global..  Τι εβαλα επανω να δουλεψει με επεξεργαστη που ειχα απο πριν τον intel core2 quad q6600..Και ειχα μνημη 4 gb... Απο τοτε δεν εχει δουλεψει ξανα ο υπολογιστης μου..  Ενω πριν δουλευε κανονικα.. Αλλαξα ξανα την μητρικη την μεταχειρισμενη εβαλα ξανα το ιδιο μοντελο αλλα και παλι τιποτα.. Βαλαμε και αλλη μητρικη αλλα αυτη ειχε προβλημα με τις θυρες usb...Kαι παλι τιποτα.. Δεν ανοιγει τα windows..   Βγαζει μπλε οθονη.. Τον εχω παει και στον τεχνικο και μου λεει οτι μαλλον η μητρικη.. Ισχυει αυτο; Τι μπορω  να κανω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λειτουργικό τρέχεις;

Στα παλαιότερα windows,μεχρι τα 7 αν θυμάμαι καλά,το λειτουργικό που ήταν εγκατεστημένο στο δίσκο

δεν αναγνώριζε τα νέα κομμάτια υλικού που ρίχναμε πάνω στον υπολογιστή και η επανεγκατάσταση ήταν μονόδρομος.

 

Αν έχεις τι δυνατότητα δοκίμασε ένα linux live cd, αν τρέχει κανονικά αναγνωρίζοντας όλες τις συσκευές σου

και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά έκδοση των Windows; 10,8,7,Vista,XP;;

Το πιθανότερο είναι ότι η εγκατάσταση των Windows δεν μπορεί να αναγνωρίσει και αυτόματα να εγκαταστήσει

τους drivers των εξαρτημάτων της καινούργιας μητρικής και για αυτό σου πετάει μπλε οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις αρχεία που χρειάζεσαι, πρέπει να φτιάξεις ενα linux live cd να το φορτώσεις και να τα σώσεις σε εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο.

Αν δε σε νοιάζει για τα αρχεία, κατευθείαν πας σε νέα εγκατάσταση των Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονόδρομος το live cd/usb πλέον (π.χ. http://puppylinux.com/index.html#download με τη διαδικασία εγγραφής και φόρτωσης εδώ http://puppylinux.org/wikka/LiveDVD)
1)Μπαινεις στο περιβάλλον του linux live cd βρίσκεις και σώζεις ότι θες ,αν έχεις εξωτερικό αποθηκευτικό χώρο
ή
2)με το ενσωματωμένο πρόγραμμα διαχείρισης δίσκου π.χ. gparted τον χωρίζεις στα δύο και από το περιβάλλον του linux live cd μεταφέρεις τα αρχεία στο δεύτερο partition,αφού κανείς apply τις αλλαγές.
Η δεύτερη διαδικασία θέλει λίγο προσοχή.

Αφού τα σώσεις πας σε νέα εγκατάσταση των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τον συνδέσεις πάνω στο pc και κάνεις την εγκατάσταση των windows εκεί,νομίζω θα λειτουργήσει το κόλπο,αν και μάλλον με dual boot δύο εγκαταστάσεων windows 7.

Εφόσον πάντα είναι και οι δύο δίσκοι πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.. Στον τεχνικο που εχω παει τον υπολογιστη μου μου ανεφερε οτι το προβλημα το εχει η μητρικη... Τον σκληρο δισκο τον διαβαζει στο bios.. Και  δεν ανοιγει τα windows..  Δεν μπαινει μεσα.. Εβαλε και αλλον σκληρο δισκο επανω στον υπολογιστη μου  και του βγαζει παλι το ιδιο προβλημα.. Μπλε οθονη.. Τι κανω; Η  Μητρικη  εχει προβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα.. Καμια βοηθεια για το παραπανω που εχω προβλημα στον υπολογιστη μου; Τι φταιει; Ευχαριστω..

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ ο ίδιος έβαλες ένα cd/usb εγκατάστασης των windows για να προσπαθήσεις να περάσεις ξανά τα windows?εφ'όσον δούλευε η μητρική πριν...Και μπλε οθόνη είναι πολύ λογικό να βλέπεις όπως είπαν και πιο πάνω.Άλλοι οι drivers της παλιάς σου μητρικής άλλοι της καινούριας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα.. Δεν εβαλα επανω κατι... Για να περασω τα windows ξανα.... Χρειαζεται;

Δηλαδη αν κατεβασω τους drivers απο την νεα μητρικη θα δουλεψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,υπάρχει πιθανότητα να μη σου δουλεύει ούτε η παλιά τώρα,γιατί έβαλες πάνω την καινούρια και προσπάθησε να σηκωθεί με τους παλιούς drivers και έγινε χαμός εκεί πέρα.Δοκίμασε ένα clean install σε οποιαδήποτε από τις 2,απλά κάνε ένα backup τα αρχεία σου κάπου βάζοντας τον σκληρό σου σε έναν άλλο υπολογιστή ή ένα πρόγραμμα όπως το hiren's boot cd ή ένα παρόμοιο που θα σου επιτρέψει να μπεις και να δεις τα αρχεία σου.

 

Γενικά δεν αλλάζεις μητρικές έτσι σαν να είναι κάρτα γραφικών,ίσως καμιά φορά άμα έχουν ίδια τσιπάκια να παίξουν,αλλά κατά κανόνα καλύτερα format.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...