Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ποτηράκι λέβητα πετρελαίου


karsi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως λέει ο τίτλος πήγα σήμερα να δω λίγο τον λέβητα κάτω στην αποθήκη της πολυκατοικίας και είδα γεμάτο ένα ταπεράκι που είχα κάτω απ το ποτηράκι που περνάει στο πετρέλαιο και πάει στον λέβητα, δίπλα στην ηλεκτροβανα(αλλάξαμε πέρυσι Γ αυτό θυμάμαι το όνομα). Έκλεισα την παροχή πετρελαίου ξεβιδωσα το ποτηράκι μήπως έχει κάτι εμφανές ράγισμα κλπ δεν είδα κάτι το ξανά έβαλα άδειασα το τάπερ και θα παρατηρήσω αύριο. Το θέμα είναι μετά που ξεκίνησα πάλι το καλοριφέρ είδα ότι δεν ζέσταναν καλά τα σώματα αλλά δεν το άφησα και πολύ τέτοια ώρα βραδιάτικα μόνη και πολλά έκανα για κοπέλα. Θα φανεί αύριο που θα τα ανάψω. Παίζει να έγινε κάτι που ξεβιδωσα και ξαναεβαλα το ποτηράκι; να πω ότι για το πρώτο σκέλος της ερώτησης από κρύο κλπ δεν νομίζω να έσπασε γιατί στην αποθήκη έχει μια χαρά θερμοκρασία. Σας ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποτηράκι που λες είναι μάλλον το φίλτρο ε; Αυτά έχουν ενα σχετικα λεπτο στογγυλο λάστιχακι στεγανοποίησης που εύκολα μπορεί κατά το βιδωμα να κάτσει λαθος (μέχρι και να σπάσει)...προσεξες να κάτσει σωστά όπως το βιδωνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το φίλτρο εννοώ. Ναι πρόσεξα να μην το πειραξω καθόλου έτσι κ αλλιώς απλά ξεβιδωσα το κοίταξα στο φως για κανένα ράγισμα και το ξαναβιδωσα προσεχτικά. Έβγαζε πετρέλαιο από πριν έτσι και αλλιώς.Εκτος αν εννοείς ότι μπορεί φταίει αυτό για το ότι δεν ζέστεναν μετά τα σώματα καλά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-313857-0-95547100-1484026936_thumb.jpg

Επειδή και σε εμένα είχε σπάσει στίς αρχές το ποτηράκι  , το είχαμε αντικαταστήσει με φίλτρο πετρελαίου απο Γεωργικό Μηχάνημα, απλώς το αλλάζαμε κάθε χρόνο.Για 8 χρόνια δέν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα , μεχρί που τοποθέτησα λέβητα στερεών καυσίμων και ο λέβητας πετρελαίου χρησιμοποιείται ελάχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρε αγερα το κυκλωμα

Οποτε τώρα; εξαέρωση των σωμάτων;

πετρολ.jpg

Επειδή και σε εμένα είχε σπάσει στίς αρχές το ποτηράκι , το είχαμε αντικαταστήσει με φίλτρο πετρελαίου απο Γεωργικό Μηχάνημα, απλώς το αλλάζαμε κάθε χρόνο.Για 8 χρόνια δέν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα , μεχρί που τοποθέτησα λέβητα στερεών καυσίμων και ο λέβητας πετρελαίου χρησιμοποιείται ελάχιστα.

Το δικό μου πάντως μοιαζει με το μεσαίο από την κάτω σειρά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει πάτησε ο φίλος το κουμπί επανεκκίνησης και πήρε κανονικά. Τη διαρροή στο ποτηράκι θα την ελέγχω κανα δυο μέρες και θα δω. Βέβαια παρατήρησα ότι ενώ όταν ο λέβητας σβήνει όταν φθάνει στην θερμοκρασία που έχω ορίσει (80ο περίπου) μόλις πέφτει στους 70 ξαναναβει. Ενώ κανονικά το έχω γύρω στους 40. Τεσπα θα δω. Σας ευχαριστώ όσους απάντησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Χριστός και η Παναγία... Τα φίλτρα πετρελαίου (τα φθηνά του κιλου κυρίως) είναι λίγο ψεύτικα... Μετά από μια/δύο αλλαγές /καθαρισμούς του φίλτρου αρχίζουν και χάνουν από τα o-ring ( φλαντζες) προφανώς επειδή άρχισε να χάνει κάποιος προσπάθησε να το σφυξει περισσότερο από όσο έπρεπε...

* πριν το φίλτρο δεν έχεις ηλεκτροβάνα αλλά ηλεκτρομαγνητικη βανα πετρελαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όση ώρα δουλεύει απ το πρωί δεν έχει χάσει σχεδόν καθόλου στο ταπεράκι που έχω βάλεις από κάτω. Τώρα όταν σβήσει δεν ξέρω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κανει έναν κύκλο μεταξύ 70 και 85 βαθμών δλδ στους 85 σβήνει το "burner regul" και στους 70 ξαναβει δεν πέφτει παρακάτω. Είναι λογικό; Μάλλον λόγω του ότι το σπίτι δεν έχει πιάσει θερμοκρασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο καυστηρας θα συνεχίσει να δουλεύει να ζεσταίνει το νερό του λεβητα το οποίο με την σειρά του ζεσταίνει τα καλοριφέρ τα οποία με την σειρά τους ζεσταίνουν τον χώρο μέχρι να πιάσει θερμοκρασία ο θερμοστάτης ή να το κλείσεις εσύ χειροκίνητα...

Με τα φίλτρα πετρελαίου είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις την διαρροή (εκτός και αν χάνει μεγάλη ποσότητα και δημιουργείται τρέξιμο - σταγόνες κάθε ένα δευτερόλεπτο) επειδή το πετρέλαιο αφήνει μια μικρή γλιτσα και μπερδεύει η αίσθηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το σπίτι είναι δικό σου,χαμήλωσε θερμοκρασία,διότι το έχεις πολυ ψηλά.εννοειτε ότι οι σωληνώσεις σου είναι μεταλλικές,διότι με τουμποραμα,δεν.πέραν όλων,σε πιθανή αστοχία ασφαλιστικού,αφήνεις μικρά περιθωρεια ασφαλείας.αν είναι πραγματικοί 85 βαθμοί,είναι ένα κλικ κάτω από το σημείο βρασμού,το οποίο φτάνει εύκολα από αστοχία του ψευτοελασματος στον θερμοστάτη.τα πάνελ αποδίδουν το ίδια καλά και στους 65.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όση ώρα δουλεύει απ το πρωί δεν έχει χάσει σχεδόν καθόλου στο ταπεράκι που έχω βάλεις από κάτω. Τώρα όταν σβήσει δεν ξέρω. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι κανει έναν κύκλο μεταξύ 70 και 85 βαθμών δλδ στους 85 σβήνει το "burner regul" και στους 70 ξαναβει δεν πέφτει παρακάτω. Είναι λογικό; Μάλλον λόγω του ότι το σπίτι δεν έχει πιάσει θερμοκρασία;

καλα ειναι ετσι πρεπει να παιρνει ,για λιγοτερη καταναλωση,οι καυστηρες ετσι δουλευουν δεν αφηνουν το νερο να πεσει στους 40 και να παγωσει γιατι τοτε θα χρειαστει να δουλεψει περισσοτερη ωρα για να ξαναπιασει τους 80,ενω ετσι συντηρει την υπαρχουσα θερμοκρασια....με λιγο χρονο λειτουργιας(λιγοτερη καταναλωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχαμε το ίδιο πρόβλημα. Το φίλτρο (το ποτηράκι που λες) είχε χαλαρώσει (με το κρύο παίζει να συστάλθηκε το λαστιχάκι και να άφηνε πετρελαιο να τρέχει). Το ξεβιδωσαμε, το ξαναβιδώσαμε και δεν έχουμε πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...