Προς το περιεχόμενο

Χαλάει το λαπτοπ τους δίσκους ;;;;


dpolal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλοκαίρι μου έφεραν ένα SONY VAIO που είχε κτυπήσει ο σκληρός.

Αφού έφαγα 3 μέρες για να καταφέρω να βγάλω περίπου 30GB πολύτιμων δεδομένων που όλως τυχαίως δεν είχε προλάβει να τα κάνει backup η ιδιοκτήτρια του :P τον αντικατέστησα με έναν μεταχειρισμένο σκληρό που είχα. (φθηνή λύση ήθελε)

 

Περίπου έναν μήνα μετά μου το ξαναφέρνει,  κτυπημένος και ο 2ος δίσκος. (χαρακτηρισικά κλίκς κατά την λειτουργία)

Τον αλλάζω πάλι με άλλον μεταχειρισμένο που τον έχω καρατσεκάρει ότι είναι 100% από υγεία.

 

Εχθές μου το ξαναφέρνει, κτυπημένος και ο 3ος δίσκος. (πάλι με κλίκς κατά την λειτουργία του)

 

 

Να βάλουμε και 4ο δίσκο ή να του δώσω μία και να το πετάξω ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος,μόνο το τροφοδοτικό μπορεί να τους χαλάει.Στην κρίση σου είναι αν θα το ελέγξεις,αντικαταστήσεις ή αν θα πετάξεις όλο το laptop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα κοίταξα πρώτα να αλλάξω αυτή που χρησιμοποιεί το laptop. Κάτι μου λεει οτι τρώει χτύπους και το χειρίζεται "brutal". Αλλιώς το βάζει πάνω σε μαξιλάρες/παπλώματα, ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες και κάτι αρχίζει να υπολειτουργεί και να καίγεται. Επίσης θα έπαιρνα ένα πολύμετρο και θα μετρούσα την πρίζα που το λειτουργει. Ειδικά αν το φις του μετασχηματιστή έχει και γείωση, τότε θα επιβεβαίωνα οτι το βάζει σε πρίζα με γείωση. 

 

Αυτά για αρχή, μετά σκεφτεσαι τα επομενα. Αν τα παραπάνω που έγραψα ισχύουν, τοτε οτι και laptop να πάρει, αργά η γρήγορα θα βγάζει ζημιές (δίσκους, καψίματα, μετασχηματιστές, κλπ)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε έναν φθηνό SSD που να έχει υπόλοιπο εγγύησης τουλάχιστον 3-4 μήνες, αυτός με τα χτυπήματα δεν θα πάθει κάτι, αν δεις οτι χαλάει και αυτός μετά τότε όντως πρέπει να έχει θέμα η μητρική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To laptop είναι πάντα πάνω σε ένα γραφείο στην υποδοχή ιατρείου οπότε δεν αντιμετωπίζει «κακοποίηση», από την ίδια μπρίζα τροφοδοτούνται εκτός από αυτό ένα ρούτερ και ένας εκτυπωτής αλλά δεν παρουσίαστηκαν θέματα εκεί, το τροφοδοτικό του το είχα τσεκάρει με πολύμετρο την πρώτη φορά και έδινε σταθερό ρεύμα.

 

Το πιθανότερο είναι να έχει κάποιο πρόβλημα το μπόρντ αλλά επειδή άκρη δεν βγαίνει αποφάσισε η ιδιοκτήτρια μια τελευταία προσπάθεια με νέο δίσκο (για κάναν ssd το βλέπω) και θα δούμε στην πορεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...