Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με tv samsung ue40j6240


bsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν όπως φαίνεται από τις επισυναπτόμενες φωτογραφίες  (Μικρογραφίες Συνημμένων)

,

 

Samsung UE40J6240:  40A6AF0VK  , 

 

άρα Α=Samsung panel

 

6=50Hz panel

 

Auto Motion Plus:μόνο ρυθμιστικό μείωση τρεμοπαίγματος.

 

 

Ενώ όσες είναι 100Hz panel,έχουν και τη μείωση θολότητας (Blur Reduction)

motion.jpg

post-429502-0-95709800-1484855599_thumb.jpg

post-429502-0-89654700-1484855612_thumb.jpg

post-429502-0-51708400-1484855966_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ωραια και κατατοπιστικα τα τεχνικα ως προς το τι πανελ φοραει η τηλεοραση μας (θα το δω απο περιέργεια και στις δικιές μου..) αλλά νομιζω κανένας δεν απάντησε στο θέμα με τους υπότιτλους trailer .. Ελπίζω να κάνω λάθος αλλά αυτό έχει σχέση με τον scaler  της τηλεόρασης, οι νέες τηλεοράσεις είναι προσαρμοσμένες να παίζουν καλύτερα HD  υλικό  και έτσι με την digea δεν δείχνουν τόσο καλά.. Το ίδιο είχα και εγώ παλιότερα με μια της σειρας J (2014 μοντελλο) και για αυτό έμεινα σε μια F *2013)... και χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, νομίζω δεν διορθώνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. οι λεζαντες -->(η γραμμη με τα μικρα γραμματα) που περναν απο κατω στης διαφημισεις ή στις ειδησεις, περναν θολες και τρεμοπεζουν, ειναι σχετικα δυσδιακριτα να διαβασεις τα μικρα γραμματα που περναν απο κατω.

 

Αυτό συμβαίνει γιατί είναι 50Hz το πάνελ εφόσον το μοντέλο που αναφέρει ο κάτοχος είναι η Samsung UE40J6240.

 

Στο πίσω μέρος έχει ένα ταμπελάκι-ετικέτα που αναγράφει το μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραμματα στην digea σχεδον σε κανενα μοντελο δεν κυλουν σωστα. Λογω interlaced αναλυσης. Ακομα και μοντελα με 100HZ πανελ και 200 (στα παλαιοτερα μοντελα). Δες το σε καποιο 1080p η εστω 720p

 

Βαση των service menu οντως δειχνει 50HZ εγγενη ανανεωση. Αλλα εφοσον εχει interpolation πολυ λιγα θεματα θα εχεις. Ειδικα σε αυτο το μεγεθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα μου έχετε ανάψει φωτιές, εγω την πήρα για τι μου είπαν οτι είναι 100hz, μίλησα και μετην Samsung, εχθές μιλησα και με 4 διαφορετικές αλυσίδες καταστημάτων και μου είπαν το ίδιο οτι είναι 100hz. Θα ξανά καλέσω αυριο την Samsung.

Την μεiωση θολoτητας (Blur Reduction), εμενα δεν την εχει, αν πραγματι ειναι 50Hz το βλεπω αυριο να γινετε χαμος με την samsung και με τον κωτσοβολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα γραμματα στην digea σχεδον σε κανενα μοντελο δεν κυλουν σωστα. Λογω interlaced αναλυσης. Ακομα και μοντελα με 100HZ πανελ και 200 (στα παλαιοτερα μοντελα). Δες το σε καποιο 1080p η εστω 720p

 

Κανεις λάθος στις σειρες D(2011) es(2012) F(2013) παιζουν πολύ ωραία στα ακριβά τουλάχιστον μοντέλλα (F7000 ES7000 D8000) και εξακολουθώ να πιστεύω ότι δεν έχει να κάνει με την συχνότητα του panel  αλλά με τις ρυθμίσεις του  scaler. Είναι γεγονος και θα το βρεις και εδώ παλαιοτερα γραμμενο ότι τα παλαιοτερα μοντελλα έπεζαν  digea  καλύτερα... Επιπλέον  από την σειρα J (2014 1080p model not 4k)  αυτό άλλαξε για αυτό λέω δεν έχει σχέσει με το αν είναι 1080p /4k panel..

Επεξ/σία από heros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταια νεα ειναι απογοητευτηκα για μενα, ειναι τελικα 50-60 Hz.μιλησα με την samsung για ακομα μια φορα, το λαθος αυτο ρε παιδια ποιος θα το πληρωσει, η πλακα ειναι και τα μαγαζια που μιλησα αυτη την ενημερωση εχουν για 100Hz. Οπως και ο κωτσοβολος που την αγορασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδια θα με τρελανουν αυτη στην samsung. Mε ξαναπηραν τηλεφωνο και μου ειπαν οτι τελικα μετα απο ενδελεχη ελενχο για το συγκεκριμενο μοντελο τα Hz ειναι 120.

Τους ζητησα λοιπον να μου το στειλουν αυτο που μου λενε εγγραφως. Εχω μιλησει τρεις φορες μαζι τους και της τρεις φορες μου εχουν δωσει τρεις διαφορετικες τιμες, την πρωτη φορα οτι ειναι 100ΗΖ πανελ(και γι'αυτο και την αγορασα), την δευτερη φορα 50-60ΗΖ και τορα μου λενε οτι ειχει 120ΗΖ πανελ.

Θεωρω οτι ειναι τελειος αναξιοπιστη εταιρια., ειμαι πολυ δυσαρεστημενος απο την samsung, αν συνεχiσουν να με κοροιδευουν ετσι δεν πρoκειται να ξανα αγορασω samsung..

Και θα εχουμε και συνεχεια, απ΄οτι φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μενω εξωτερικο και πριν ενα μηνα αγορασα και εγω την 40αρα j6240. οταν την αγορασα διαφημιζοταν ως 100Hz. αφου ψαχτηκα ομως καταλαβα οτι μαλλον προκειται περι 50αρας. εδω αρχιζουν τα κουλα.

 

επικοινωνω με το καταστημα, κυριοι αυτοι σε ολα τους. μου λενε εχετε δικαιο, οταν την αγορασατε διαφημιζοταν ως 100Hz λανθασμενα ομως διοτι η samsung μας ειχε δωσει λαθος πληροφοριες. μου προσφερουν λοιπον επιστροφη ειτε με refund ειτε με επιλογη αλλης TV. αυτο που με αποτελειωσε ειναι οτι με διαβεβαιωσαν οτι οι μεγαλυτερες της ιδιας σειρας (πχ ue50j6240) ειναι 100% 100Hz. τεινω να πιστεψω οτι η j6240 σειρα ειναι με 100σταρια πανελ αλλα με τη 40αρα εκαναν καποια μλκια και εχει 50αρι

 

η 40αρα ειναι καλη σαν μεγεθος και φοβαμαι να παω στην 50αρα γιατι θα πεφτει μεγαλη στα 2 μετρα αποσταση. η διαφορα μεταξυ τους ειναι καπου 150 ευρω. με τρωει να την κανω την αλλαγη αλλα θα το σκεφτω κυριως λογω μεγεθους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω πριν ενα μηνα την αγορασα,  (σκεψου οτι μετα την πρωτη εβδομαδα που την αγορασα, εχω ξεκινησει να μιλαω με την samsung και ακομα τιποτα) την προηγουμενη εβδομαδα με πηραν τηλεφωνο απο την samsung και μου ειπαν οτι η τηλεοραση εχει τελικα 120ΗΖ πανελ, τους ζητησα αυτο που λενε να μου το στειλουν με imail γιατι πλεον δεν τους εχω καμια εμπιστοσυνη και μου ειπαν οτι θα μου στειλουν επισημα την απαντηση τους στο imail μου, που θα γραφει οτι ειναι 120HZ η tv.

 

jpsih σε εσενα παρουσιαζει προβλημα με τις λεζαντες που τρεχουν στις διαφημισεις, κουνημενα γραμματα και θολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γραμματα στην digea σχεδον σε κανενα μοντελο δεν κυλουν σωστα. Λογω interlaced αναλυσης. Ακομα και μοντελα με 100HZ πανελ και 200 (στα παλαιοτερα μοντελα). Δες το σε καποιο 1080p η εστω 720p

 

Βαση των service menu οντως δειχνει 50HZ εγγενη ανανεωση. Αλλα εφοσον εχει interpolation πολυ λιγα θεματα θα εχεις. Ειδικα σε αυτο το μεγεθος.

 

jpsih σε εσενα παρουσιαζει προβλημα με τις λεζαντες που τρεχουν στις διαφημισεις, κουνημενα γραμματα και θολα...

 

Στο ανεφερα ανωθεν αλλα αγνοεις αυτην την εκδοχη. εβαλες καποια ταινια να παρακολουθησεις σοβαρης ποιοτητας και ειχες προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχουμε αρχίσει να χάνουμε το νόημα. ΟΛΑ μα ΟΛΑ τα νεα entry και middle level 4Κ panel που ειναι μακράν ανώτερα απο την ''ταπεινή'' 6240 ειναι 50HZ εγγενή.  Ανεξαίρετου εταιρίας. Αυτό καθώς εχουν εξελιχθεί τοσο οι software εξομαλύντες κίνησης που δύσκολα αντιμετωπιζουμε πρόβλημα ακομα και με τοσο αργά πάνελ.

 

Η 6240 ειχει motion plus οτι πάνελ και να φοράει. Προϋπόθεση να είναι on. Σε αυτη την κατηγορία χρημάτων δεν υπαρχει κατι που να εχει ανώτερη κινηση πλην της 6200 που ΔΕΝ υπάρχει πια (αν και θεωρω δεν θα υπηρχε έντονη διάφορα στην κίνηση).

 

Επέστρεψε την αλλα ετοιμάσου να χωσεις βαθια το χερι στην τσεπη. Σε 4Κ ειδικα πας υποχρεωτικά απο 49΄΄ min απο 1000€ 

 

Για να σου φυγει ομως λιγο αυτη η υπερβολή των HZ και των Spec. δοκιμασε να κατεβάσεις τα παρακάτω τεστ.

 

 

 

 

Στο αρχειο 1080/24 που ειναι κυριως για ταινιες και σε αφορα αμεσα πρεπει να δεις τα παρακάτω:

 

http://www.filehosting.org/file/details/637984/-Motion-Test-1080p24.mkv

 

 

Δύο μεγάλα ορθογώνια στο πάνω μέρος της οθόνης και πέντε μικρότερα στο κάτω, που θα τρεμοπαίζουν (με διαφορά φάσης ενός καρέ, κατά τις ομάδες που φαίνονται στα ανωτέρω screenshots) και τρεις κυλιόμενους στίχους, που κινούνται από δεξιά προς αριστερά, ο κατώτερος με τη μικρότερη ταχύτητα και ο ανώτερος με τη μεγαλύτερη (x2).

Αυτό που ενδιαφέρει να προσέξεις εδώ, είναι ο τρόπος που τρεμοπαίζουν τα ορθογώνια και ο τρόπος με τον οποίο αποδίδεται η κίνηση των στίχων:

- Αν η TV έχει κλειδώσει σωστά σε μία συχνότητα, ακέραιο πολλαπλάσιο των 23,976Hz, τότε όλα τα ορθογώνια θα τρεμοπαίζουν το ίδιο άσχημα και με απόλυτη σταθερότητα. Οι δε στίχοι, θα εμφανίζουν ένα τρεμούλιασμα κατά την κίνηση τους, που θα δυσχεραίνει την ανάγνωσή τους (το διαβόητο judder), αλλά πέρα από αυτό, η κίνηση τους θα είναι συνεχής και απρόσκοπτη.

 

720p60

http://www.filehosting.org/file/details/637985/Motion-Test-720p60.mkv

 

Τέσσερις κυλιόμενοι στίχοι που κινούνται από δεξιά προς αριστερά, ο κατώτερος με τη μικρότερη ταχύτητα και ο ανώτερος με τη μεγαλύτερη (x4), όπου όσο περισσότερους βλέπετε να αποδίδονται καθαρά, τόσο πιο καθαρή θα είναι η κίνηση που θα εχεις στα περισσοτερα βιντεοπαιχνίδια.

 

Στο αρχειο VOB που μας καιει:

 

http://www.filehosting.org/file/details/637987/VTS_01_1.VOB

 

Όσο περισσότερους κυλιόμενους στίχους βλέπεις καθαρά και μπορείς να τους διαβάσεις χωρίς δυσκολία στην τηλεόραση  τόσο καλύτερη δουλειά κάνει ο αποπλέκτης μόνος του ή σε συνδυασμό το σύστημα frame interpolation MotionPlus,.

 

 

Δες τα αρχεια και κανε τα τεστ. Βαλτα σε ενα usb και δες τα και σε μια 100Hz. Συγκρινε και παρατηρησε το ποσο αδικα χολοσκας. Αναμενω...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα graphist83!

Καταλαβαινω οτι εισαι γνωστης του θεματος, με την πρωτη ευκαιρια θα το δω αυτο που λες.

Το θεμα  μου ομως ειναι:

1. μου ειπαν οτι ειναι 2016 μοντελο, δεν θα επερνα ενα προηγουμενο μοντελο

2. οτι ειναι 100Hz και με <<παιζουν>> στην samsung λεγοντας μου σε καθε τηλεφωνο που μiλαμε και αλλη τιμη Hz, μια 100 την αλλη 50-60 και τορα 120Hz πανελ.

Και σιγουρα ειναι πολυ ενοχλητικο σε μια καινουργια τηλεοραση να βλεπεις τετοια μικροπροβληματα.

Εχω δει ταινια καλης ποιοτητας, αλλα την τηλεοραση δεν την εχω μονο για Full HD ταινιες.

Απλα θεωρω οτι ειναι ξεφτιλα να σε κοροιδευει μια τοσο μεγαλη εταιρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

1. Αν σου ειπαν οτι ειναι 2016 μοντελο τοτε εχεις δικιο να εχεις ενσταση, ειναι ψεμα η αγνοια του πωλητη. Ειναι μοντελο 2015 ξεκαθαρα.

 

2. Η αληθεια και εγω για 100HZ την ηξερα καθως η 6240 ηρθε ως αντιστοιχια της 6200 απλα απο αλλη χωρα για να καλυψει τις αναγκες μας στην αγορα αυτης της κατηγοριας. Μεχρι και εγω δεν το ηξερα,

 

Τελος οπως σου ανεφερα άνωθεν στα ψηφιακα καναλια λογω interlaced ανάλυσης ειναι πολυ δυσκολο να εχεις τελεια κυλιόμενα μυνηματα. Σχεδον καμια τηλεοραση δεν το κανει σωστα, οχι μονο η δικια σου. Μονη εξαιρεση αποτελουν οι CRT που λειτουργουν με interlaced τροπο.

 

Θεωρω οτι δεν κοροϊδεύουν, αγνοια ισως ειναι. Σχεδον καμια εταιρια δεν μου εχει απαντήσει σε ''ψαγμενες'' τεχνικές ερωτήσεις. Πιστεψε με, λογω επαγγελαματος ρωταω συνεχως κουλα πραγματα. Την λυση την βρισκω ειτε ψάχνοντας ειτε κανοντας μονος τεστ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...