Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με tv samsung ue40j6240


bsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τελικα γυρισα την 40αρα και με 130 ευρω εξτρα παω στην 50J6240 που ειναι οντως με 100Hz πανελ.

 

ελπιζω μονο να μην μου πεσει μεγαλη μιας και η αποσταση θεασης ειναι 2-2.5 μετρα με υλικο απο SD μεχρι FHD. περισσοτερα εν καιρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σ'εσένα εχει προβλήματα με τις λεζάντες στις διαφημίσεις?

 Μιλησα και σημερα με την samsung, εχει περασει μια εβδομαδα απο τοτε που μου ειπε ο προισταμενος οτι θα μου στειλει και γραπτως οτι η τηλεοραση μου εχει πανελ 120Hz και τιποτα ακομα. Ζητησα να μιλησω με το προισταμενο που ειχα μιλησει και μου ειπαν οτι αυτο δεν ειναι δυνατον, ζητησα το ονομα του προισταμενο και μου ειπαν οτι ειναι απορητο, παμε καλα....ενας μηνας εχει περασει και ακομα παιζουν το χαλασμενο τηλεφωνο, μου ειπαν καποια στιγμη οτι θα με ξανακαλεσουν....οταν γινω παππους...χαχαχα

 Ρε παιδια με την αμερικανικη πρεσβεια να ηθελα να μιλησω κατι θα ειχα καταφερει, θα ειχα βγαλει ακρη. Αυτο που με τσαντιζει και πεισματωνω, ειναι η κοροιδια...

Επεξ/σία από bsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα μετα απο ενα μηνα και μετα απο πολλα τηλεφωνα απο μερος μου ηρθε η απαντηση της samsung, σχετικα με τα Hz του πανελ..

Απαντηση...

 

Αγαπητέ κύριε *********

 

Σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι το refresh rate του μοντέλου που έχετε, UE40J6240AWXXH, είναι 120 HZ.

 

Σε κάθε περίπτωση, η Samsung Electronics Hellas, θα βρίσκεται στο πλευρό σας και θα σας υποστηρίζει με κάθε προϊόν μας που έχετε ή αποκτήσει, κάνοντας το καλύτερο που μπορεί για να σας εξυπηρετήσει.

 

Με εκτίμηση,

Samsung Electronics Hellas
Τμήμα εξυπηρέτησης πελατών

 

Ερωτηση:  το refresh rate που γραφουν οτι ειναι 120Hz ειναι τα Hz του πανελ ή κατι αλλο. Γιατι η ερωτηση που τους κανω εδω και καιρο ειναι σαφης....ποσα Hz ειναι το πανελ.. (καθε φορα δινουν και αλλη απαντηση οπως εχω ξανα αναφερει), οπου το εχω δει, το αναφερει ως 50Hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dear Mr XX,

 

Thank you for your message. You are right that the TV you bought was sold as a 100hz TV. While this information was provided by Samsung we have changed it directly after finding out this mistake. I'd like to offer you to return the TV to us, even though it is outside of our 14-days return period to get a refund or to exchange it for another TV. Do you have a preference?

 

I look forward to your reply, so I can start the return procedure for you.

 

Αυτο ελαβα απο το καταστημα που αγορασα την 40αρα. Η 50αρα επιβεβαιωμενα εχει 100Hz πανελ. Στην Ελλαδα ειτε δε ξερουν τι τους γινεται ή το παιζουν τρελιτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

refresh rate = ρυθμός ανανέωσης και εφόσον σου λένε ότι η τηλεόραση είναι 120Hz τότε οφειλει να είναι το πανελ τέτοιο. Διαφορετικά τα "άλλα" εμπορικά Hz συνοδεύονται από τίτλους όπως CMR, PMD... PQI και λοιπά αρχικά που φαντάζεται ο καθένας (τα οποία όμως και πάλι οφείλουν να έχουν το αντίστοιχο οπτικό αποτέλεσμα που "τάζουν" μέσω του software). Βέβαια να σου τονίσω ότι κατά την ταπεινή μου άποψη κολλάς στο κλαδί και χάνεις το δέντρο!

 

Το refresh rate είναι ένα κομμάτι του panel. Το δεύτερο κομμάτι του συνόλου είναι η πλακέτα/ολοκληρωμένο... Το τρίτο κομμάτι είναι το λογισμικό που τα καθοδηγεί όλα αυτά... και φυσικά στο panel αυτό καθ'αυτό παίζουν και άλλα πράγματα ρόλο όπως και η ποιότητα του γυαλιού (το φιλμ) μιας και παίζουν και πολλά open cell (αυτό γενικότερο για τηλεοράσεις) ιδίου κωδικού αλλά διαφορετικής οπτικής δυναμικής ποιότητας. Αν έχεις μούρλα λογικά αν την ξεβιδώσεις θα έχει είτε στην πλακέτα του το πάνελ, είτε επάνω στο ίδιο το panel τον κωδικό του με βάση τον οποίο μπορείς να βρεις τα χαρακτηριστικά του!! Αλλά θα επιμείνω, ότι το τελικό οπτικό αποτέλεσμα είναι ο συνδυασμός όλων των παραπάνω που σου ανέφερα.

 

Σου κάνω την παραπάνω αναφορά ΓΙΑΤΙ παραπάνω αναφέρεται κάποιες φορές το θέμα του interleaved. Αν ρωτήσεις διαφημιστική εταιρεία (αν έχεις κάποιον γνωστό) θα σου πουν ότι δια νόμου τα scroll πρέπει να τηρούν ορισμένες ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ προδιαγραφές για να είναι ευδιάκριτα μιας και συνήθως σχετίζονται με όρους και προυποθέσεις... αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία ΔΕΝ τηρούνται οι εν λόγω προδιαγραφές. Αντίστοιχο θέμα έχω και εγώ σε πολλά scroll ειδικά σε διαφημίσεις αυτοκινήτων/τραπεζών όπου περνάνε οι όροι... και όπου με το που φτάνουμε στο μέσο του πάνελ όλα θολώνουν και δεν διαβάζονται (TV UE48JS9000 όπου και τα Hz έχουμε, και τα engines, και τα πάντα... ΑΛΛΑ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω σε ολες τις διαφημισεις εχω το ιδιο προβλημα.

 

Στην σελιδα 2 ο listener μου γραφει οτι  τα πανελ 50Hz  στο

Auto Motion Plus εχουν μόνο ρυθμιστικό μείωσης τρεμοπαίγματος.

 

 

Ενώ όσες είναι 100Hz panel,έχουν και τη μείωση θολότητας (Blur Reduction)

Η δικια μου τηλεοραση δεν εχει μείωση θολότητας (Blur Reduction)

 
 
 
Eδω  αναφερει  οτι ειναι 60Hz 
Σε αυτο το σαιτ στα χαρακτηριστικα γραφει...Standard Refresh Rate 50 Hz
 
Ποια ειναι η γνωμη σου...?

post-278138-0-95398200-1487399557_thumb.jpg

post-278138-0-99207500-1487399567_thumb.jpg

post-278138-0-45132200-1487399751_thumb.jpg

Επεξ/σία από bsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτό που ανέβασες, το panel σου είναι 50άρι (60άρι βασικά). Γενικά για να ξέρεις επειδή στην αγορά κατασκευαστών έχει προκύψει ένα μεγάλο γλέντι τους τελευταίους μήνες το οποίο έχει οδηγήσει σε τεράστια άνοδο τιμής των panel.

 

Στις mid-range τηλεοράσεις οι περισσότεροι παίρνουν "φασόν" πάνελ από το εμπόριο (π.χ. η Sony πανελ δεν κατασκευάζει). Στις 40~43 ίντσες αλλά και στις 32") υπήρξε ΤΕΡΑΣΤΙΑ αναμπουμπούλα. Η Samsung η οποία είναι και κατασκευαστής panel άρχισε να αγοράζει μαζικά αποθέματα πάνελ 40" από BOE, AUO, Sharp, CMO κλπ... σε βαθμό που άρχισε να εμφανίζεται έλλειψη προσφοράς για τους υπόλοιπους και οι τιμές να ανεβαίνουν (η Samsung τα αγόρασε φθηνά γιατί τα "έκλεισε" όταν ήταν οι τιμές πάτωμα... δηλαδή ως το καλοκαίρι που βλέπαμε τις προσφορές από ΟΛΟΥΣ να πηγαίνουν σύννεφο). Το άμεσο αποτέλεσμα ήταν όλοι να στραφούν στις 43" ίντσες διάσταση που βγάζει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ η LG με αποτέλεσμα να ανεβούν και οι τιμές σε εκείνα. Στη συνέχεια η Samsung ανακοίνωσε ότι έκλεινε τις γραμμές παραγωγής της για τη διάσταση των 40" προκαλώντας ακόμα μεγαλύτερο χαμό στην παγκόσμια αγορά.

 

Τα παραπάνω για την ιστορία για να καταλάβεις το παιχνίδι που παίζεται (χρηματιστήριο). Στην πράξη αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα ανάλογα με το batch παραγωγής η Samsung ενδέχεται να φοράει άλλα panel. Δεν μπορώ να ξέρω αν το κάνει αυτό ανά μοντέλο, ή ανεξαρτήτως μοντέλων (ο ίδιος εμπορικός κωδικός να έχει βγει με διάφορες εκδόσεις panel). Από όσο την έψαξα επιμελώς δεν δηλώνουν πουθενά panel specs ή Ηz παρά μόνο τα  700PQI, όρος πολύ γενικός.

 

Από το factory menu screenshot δεν βλέπω πουθενά να φαίνεται ο κατασκευαστής του panel.

 

Βέβαια για να είμαι απολύτως ειλικρινής το βλέπω χλωμό μοντέλο αυτής της κατηγορίας να φοράει 120hz πανελ, αλλά δεν το κόβω κιόλας. Σου το λέω γιατί ειναι mainstream μοντέλο χαμηλής τιμής, και τα πάνελ 120Hz είναι κατά ΠΟΛΥ ακριβότερα μιας και δεν είναι ιδιαίτερα εμπορικά μιας και τα προτιμάνε "μεγάλες εταιρείες" για πιο Mid-high end μοντέλα. Γενικά η συντριπτική πλειοψηφία των τηλεοράσεων που πωλούνται είναι με 50Hz πανελ!!!

 

Επειδή βλέπω ότι το μηχανάκι έχει καλά χαρακτηριστικά, αν η εικόνα είναι καλή σε ταινίες και λοιπό περιεχόμενο... στη θέση σου θα το προσπερνούσα ;)

 

Υ.Γ. Στην κρεβατοκάμαρα έχει μια κινεζιά 25άρα με FHD panel της Sharp, το οποίο έιναι στα 50Hz... Θέμα με τα scrolls ουδέποτε δεν είχε... άρα κάτι άλλο δεν της κάθεται καλά και καμία σχέση με το panel.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πανελ που φορανε οι Samsung ειναι Samsung, AYO, Sharp (οι 60αρες) και πολυ σπανια CMO. Απο LG, PTV, Vestel κτλ. δεν ειχε ποτε συνεργασια.

 

Οι κωδικοι των service menu αναφερουν τα παντα για το μοντελο αυτο. Στο κομματι option μπορουμε να το δουμε.

 

Option : 40A1UU7VJ,....,....,NONE (from the Service Menu)

 

40 = Size in inches

 

A = vendor / Manufacturer / where:-

 

A = Samsung Display
D = CMO (Chimei Innolux / Chilin /)
L = AUO (AU Optronics)
R = AUO (AU Optronics)
I = CPT (Chunghwa Picture Tube)
P = CMI (Chimei Innolux)
H = Sharp Display
S = Sharp / (Samsung China)
B = Beijing Optoelectronics

 

1 = Panel frequency where:-

 

6 = 50 (60Hz)
1 = 100 (120Hz)
2 = 200 (240Hz)

 

U = Panel Finish where:-

 

U = Ultraclear
A = Antiglare

 

U = Panel resolution where:-

 

U = UHD
F = Full HD
H = HD

 

Με βαση λοιπον τον πινακα και τα μενου αναφερει οτι το πανελ ειναι μαμα Samsung, 50HZ εγγενη με antiglare επιστρωση και 1920Χ1080p αναλυση.

 

Οι σειρες 6ΧΧΧ εχουν ολες λογισμικο και επεξεργαστη εξομαλυνσης κινησης. Οχι τον ιδιο σε ολα τα μοντελα, αλλα υπαρχει.

 

Τελος πολυ σημαντικο. Για το προβλημα στα κυλιομενα στην Digea αναφέρθηκα ΔΥΟ φορες οτι οφειλεται στην intelaced μεταδοση των καναλιων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρα το mail που μου εστειλαν οτι το πανελ της τηλεορασης μου ειναι 120Hz ειναι ψευδες και παραπλανητικο...

Επεξ/σία από bsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη δεν μπορω να βγαλω ακρη με την Samsung Ελλαδας, θελω να στειλω ενα mail στα κεντρικα της samsung στην κορεα ή στην ευρωπη, γα τη κοροιδια που γινετε εδω με την Samsung Ελλαδας, με τον καθε ενα να μου λεει οτι θελει, μπορει να βοηθησει καποιος να βρω καποιο mail για να στειλω εκει τα παραπονα μου...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ! ! !

Επεξ/σία από bsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερα πηρα και νεα απαντηση απο την Samsung:

Samsung Customer Support
5:23 μ.μ. (Πριν από 56 λεπτά)
cleardot.gif
 
cleardot.gif
cleardot.gif
προς Εμένα
cleardot.gif
Κωδικός Πελάτη: ******
Αριθμός Email:******

Το μοντέλο που έχετε έχει πάνελ 100Hz. Η παραπάνω πληροφορία δεν αναγράφεται  πουθενά στην συσκευασία καθώς είναι μια πληροφορία που δεν αφορά τους καταναλωτές. Εσάς σας ενδιαφέρουν τα PQI που στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι 600. Στο πίσω μέρος της τηλεόρασης που αναγράφονται τα 50/60 Hz αναφέρονται στην τροφοδοσία της τηλεόρασης και οχι τα Hz του πάνελ. Σε οποιαδήποτε τηλεόραση της Samsung στο πίσω μέρος της αναγράφει 50/60 Hz καθώς αναφέρονται στην τροφοδοσία της τηλεόραση. Σχετικά με το forum που μας παραθέσατε, δεν μπορούμε να λάβουμε υποψιν μας καθώς δεν είναι αξιόπιστα. 

 

Με εκτίμηση,

Samsung Electronics Hellas

Online Εξυπηρέτηση Πελατών 

Λεωφόρος Κηφισίας 24Α,

Μαρούσι 15125 Αθήνα - Ελλάδα

 

ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ που μου εχουν δωσει :

1. 100Hz 

2. 50-60Hz

3. 120Hz

4. 100Hz

Τι  να πεις........ή εγω το εχω χασει ή αυτοι, δηλ. κακος ενδιαφερομαι αν η τηλεοραση που αγορασα την ηθελα 100Hz.

Και οσο αφορα το φορουμ που παραθεσα δηλ. το insomnia μας λεει οτι δεν ειναι αξιοπιστο οποτε δεν το λαμβανει υποψη...

Ενω αυτοι με τις τοσες διαφορετικες απαντησης ειναι αξιοπιστη....εεε

Επεξ/σία από bsp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απάντηση που σου έδωσε ο graphist83 είναι λεπτομερέστατη και τεκμηριωμένη τεχνικά... (ταπεινή μου άποψη φυσικά).

 

Τώρα από εκεί και πέρα, πιστεύω και εγώ ότι το πρόβλημα σου δεν εντοπίζεται στα Hz του panel! Εσένα ουσιαστικά για εμένα θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει το τελικό οπτικό αποτέλεσμα το οποίο είναι αποτέλεσμα panel + mainboard + λογισμικό, άσχετα φυσικά με το "σπάσιμο" που βγάζεις με το ότι δεν σου απαντάνε σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια τοσο μεγαλη εταιρια οπως ειναι η Samsung, θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο να μην δινουν ΜΙΑ επισημη απαντηση, αλλα στελνουν ανυπογραφες διατυπωσεις με διαφορετικα χαρακτηριστικα  συνεχως, μαλλον χαβαλε κανουν, ετσι για να γινεαι τσερτσελο.

Ειναι δυνατον σοβαρη εταιρια να δινει απαντηση οτι :¨ Η παραπάνω πληροφορία δεν αναγράφεται  πουθενά στην συσκευασία καθώς είναι μια πληροφορία που δεν αφορά τους καταναλωτέςΕσάς σας ενδιαφέρουν τα PQI που στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι 600.  ¨

Δηλαδη κανεις εδω μεσα και οχι μονο, δεν πρεπει να ξανα ασχοληθει με τα Hz του πανελ της τηλεορασης που ενδιαφερετε να αγοραση.

ΤΟ ΛΕΕΙ Η SAMSUNG...ΤΕΛΟΣ.

 

Ξερεις κατι,  περα απο τα scroll που με χαλανε, θεωρω πως πρεπει τον καταναλωτη να τον σεβονται και οχι να τον κοροιδευουν, οτι σου πουλανε , αυτο και να παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν το σπάσιμο στις λεζάντες σε τηλεοπτικό είναι το πρόβλημα,μην το ψάχνεις και οι 2 οι plasma που έχω στο σπίτι που τα πάνελ τους είναι στα 600hz το έχουν.Το εάν εσύ ήθελες τηλεόραση 100hz και σου δώσανε 50 είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...