Προς το περιεχόμενο

H Sharp θα επενδύσει $864 εκατομμύρια σε γραμμή παραγωγής οθονών OLED


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Ιαπωνική εταιρεία Sharp είναι γνωστή για τις τηλεοράσεις που κατασκευάζει κυρίως αλλά είναι και ένας από τους βασικότερους προμηθευτές των Apple και Samsung (αν και όχι πια).

Πρόσφατα, κυκλοφόρησαν φήμες που ήθελαν τη Samsung να προμηθεύει την Apple με οθόνες OLED και από ότι φαίνεται η Sharp θέλει επίσης μερίδιο, αντιδρώντας στις κινήσεις της Samsung.

 

Πιο συγκεκριμένα, μαθαίνουμε ότι η Sharp, που ανήκει στην εδώ και πολλά χρόνια συνεργάτη της Apple, Foxconn, θα επενδύσει 100 δισεκατομμύρια yen (περίπου $864 εκατομμύρια) σε μία νέα γραμμή παραγωγής OLED στο εργοστάσιο Zhengzhou της Foxconn. Η νέα γραμμή παραγωγής θα είναι έτοιμη το 2019, και επομένως δεν θα είναι έτοιμη στην ώρα της για το επερχόμενο iPhone 8.

 

Οι Foxconn και Sharp πάντως είναι μέτοχοι στην SDP (Sakai Display Products) που έχει επενδύσει περισσότερα από μισό δισεκατομμύριο δολάρια σε μία άλλη νέα γραμμή παραγωγής OLED που θα ξεκινήσει την πλήρη λειτουργία της το 2018. Δυστυχώς, και στη συγκεκριμένη περίπτωση, θα είναι αργά για τη ναυαρχίδα της Apple, αν και φαίνεται πως θα συνεισφέρουν έστω και λίγο στην παραγωγή. Οι οθόνες OLED ενδεχομένως θα αποτελέσουν χαρακτηριστικό “gamechanger” για την Apple, αφού μπορεί να δημιουργήσει μία σχεδόν bezel-less συσκευή αν το θελήσει.

 

Link.png Site: GSMArena

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το 8 θα είναι το ίδιο με το 7 αλλά με amoled?? :P αν κρίνω με τον βαθμό αλλαγών που έχει κάθε iphone από την προηγούμενη έκδοση κάτι τέτοιο παίζει! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να ακολουθήσει μόνο τα calibration profiles της samsung γιατί τα σπάνε τόσο έντονα χρώματα απλά δεν υπάρχουν λες και καποιος ζωγραφίζει στην οθονη
και ασε τους άλλους να κλαίνε επειδι είναι τελειος διαφορετικά από την πραγματικότητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω να ακολουθήσει μόνο τα calibration profiles της samsung γιατί τα σπάνε τόσο έντονα χρώματα απλά δεν υπάρχουν λες και καποιος ζωγραφίζει στην οθονη

και ασε τους άλλους να κλαίνε επειδι είναι τελειος διαφορετικά από την πραγματικότητα

 

 

- Πότε βάφτηκαν όλα τα ταξί πορτοκαλί;

- Ποτέ, απλά έτσι φαίνεται στο Samsung μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Πότε βάφτηκαν όλα τα ταξί πορτοκαλί; - Ποτέ, απλά έτσι φαίνεται στο Samsung μου.

και καλά κάνει!!! καλυτερες οθόνες ever!!! ετσι να ζηλεύουν όλοι τον βασιλιά

λάθος όχι οθόνες αλλά το πως της κάνει η samsung είδα και εγώ amoled σε άλλα κινητά καμία σχέση μόνο η samsungara κάνει να φαίνονται τοσο τέλειες!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος που έδωσε το παράδειγμα με το ταξί κατι ξέρει και λέει ! Ενώ η τεχνολογια της LCD που φοράει το iPhone ειναι προς αντικατάσταση και καλα θα κάνουν να το κάνουν επιτέλους, ανεξαιρέτως ανάλυσης τα χρώματα στο iPhone δείχνουν πιο ισορροπημένα πιο σωστά ! Καθαρό λευκό έντονα αλλα και ρεαλιστικά χρώματα σε αντίθεση με τις amoled της σαμμυ που βλέπεις ενα ροζέ λευκό λες και πότισε απο την πλυντήριο το κίτρινο να γίνετε πορτοκαλί και γενικώς μια ανισορροπία στα χρώματα που τα κάνουν να δείχνουν ψεύτικα και το μόνο θετικό σε όλα αυτά ειναι οτι απλα καταφέρνουν μια καλη αντίθεση στο μαύρο και αυτο επειδη το προσφέρει η τεχνολογια !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εχουν και διαφορετικά modes τα Samsung. Αμαν πια αυτη η καραμελα με τα υπερκορεσμενα χρώματα. Αν ο αλλος παει και βαζει το "Εντονο" η το "AMOLED cinema", θα δεις το κίτρινο λαχανι. Υπαρχουν επιλογες που καλυπτουν πολλα γουστα, αλλα ολοι επιλεγουν τα εντονα χρωματα γιατι ειναι εντυπωσιακα.

 

Το bottom line ειναι πως η Samsung έχει τις καλυτερες οθόνες κινητων τηλεφώνων και φορητων συσκευων. Υπαρχουν μετρησεις, συγκρισεις, debates, reviews και ο,τι αλλο θελετε. Μην αρχιζετε τα "εγω που εχω δει", "εγω που εχω". Κι εγω εχω και συμφωνω με αυτους που εβγαλαν την amoled ως την καλυτερη οθονη για αλλη μια φορα (Note 7, S7 πιο πριν, note 5, S6 edge πέρσι κλπ).

 

Χωνεψτε το και πηγαίνετε παρακατω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβα από το καλάμι φίλτατε.

άμα δεν φτάνει η τσέπη σου μην κράζεις τον βασιλιά!!!!

 

 

Ρε παιδια εχουν και διαφορε:τικά modes τα Samsung. Αμαν πια αυτη η καραμελα με τα υπερκορεσμενα χρώματα. Αν ο αλλος παει και βαζει το "Εντονο" η το "AMOLED cinema", θα δεις το κίτρινο λαχανι. Υπαρχουν επιλογες που καλυπτουν πολλα γουστα, αλλα ολοι επιλεγουν τα εντονα χρωματα γιατι ειναι εντυπωσιακα.

 

Το bottom line ειναι πως η Samsung έχει τις καλυτερες οθόνες κινητων τηλεφώνων και φορητων συσκευων. Υπαρχουν μετρησεις, συγκρισεις, debates, reviews και ο,τι αλλο θελετε. Μην αρχιζετε τα "εγω που εχω δει", "εγω που εχω". Κι εγω εχω και συμφωνω με αυτους που εβγαλαν την amoled ως την καλυτερη οθονη για αλλη μια φορα (Note 7, S7 πιο πριν, note 5, S6 edge πέρσι κλπ).

 

Χωνεψτε το και πηγαίνετε παρακατω.

ετσι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω μπορούμε να "σύρουμε" πολλα στη Samsung, οπως για την τιμολογιακή πολιτική, την ουσιαστική εξέλιξη των προϊόντων της, το φιάσκο με τα note και πολλα ακομα, αλλα νομίζω οτι ειναι άδικο να αμφισβητούμε την ικανότητα της να παράγει οθόνες υψηλού επιπέδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...