Προς το περιεχόμενο

Κοτοπουλο


nikif28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη πια τα κοτοπουλα που κυκλοφορουν στην Αθηνα δεν συγκρινονται με τα χωριατικα, ξερεις κανεις καποιον χασαπη που εμπορευεται αξιολογα πουλερικα;

 

Κατα τις διακοπες των χριστουγεννων βρεθηκα Ιωαννινα, οπου τα κοτοπουλα που δοκιμασα εκει ηταν το κατι αλλο- παλιων εποχων..

 

 

Απο που αγοραζετε πουλερικα?

Εισαστε ευχαριστημενοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αγοράζουμε!

έχουμε δικά μας κοτόπουλα, γαλοπούλες, πάπιες, χήνες, φραγκόκοτες μέχρι και στρουθοκάμηλους που κάνουν τεράστια αυγά :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην αθηνα τον στρουθοκάμηλο που να τον δέσει στην πυλωτή?

δεν υπάρχουν σπίτια με μεγάλους κήπους στην Αθήνα? άνετα μπορεί να τον έχει μέσα....  ή πάνω στην ταράτσα της πολυκατοικίας πάλι γίνετε αν δεν έχει πρόβλημά ο διαχειριστής B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσει το χωριάτικο. Έχω παρατηρήσει ότι έχουν πιο σκούρα σάρκα. Κάτι πουλιά από κυνήγι ούτε καν...

Μα αυτό είναι το καλό του χωριάτικου, Το να είναι σκληρό και σκούρο όπως λες το κρέας δείχνει οτι τρως κοτόπουλο...

Το να τρως κοτόπουλο με μπουτάρες και στηθάρες και κρέας μαλακό σε σημείο ξεφτίλας δείχνει οτι μεγάλωσε μέσα στις ορμόνες και σε πλήρη ακινησία

 

Το κρέας του χωριάτικου κόκορα ούτε εμένα μου αρέσει, δοκίμασε χωριάτικη κότα, το κρέας της είναι πιο μαλακό απλά δεν έχει τόση μεγάλη ποσότητα κρέατος σε σχέση με ένα εκτροφής

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσει το χωριάτικο. Έχω παρατηρήσει ότι έχουν πιο σκούρα σάρκα. Κάτι πουλιά από κυνήγι ούτε καν...

ναι γιατί το κανονικό κοτόπουλο δεν έχει σχέση με την άνοστη αηδία του ορνιθοτροφείου 

δεν υπάρχουν σπίτια με μεγάλους κήπους στην Αθήνα? άνετα μπορεί να τον έχει μέσα....  ή πάνω στην ταράτσα της πολυκατοικίας πάλι γίνετε αν δεν έχει πρόβλημά ο διαχειριστής B)

δε νομίζω ότι επιτρέπεται να έχεις τέτοιου είδους ζώα σε κατοικημένη περιοχή, ακόμα και στα χωριά δηλαδή δεν επιτρέπεται να έχεις σπίτι σου ζώα μέσα στον οικισμό  

 

βέβαια κι εδώ στην αθήνα όταν ήμουν μικρός κάτι διπλανοί είχαν κατσικούλες, μετά σκάσαν κι άλλοι νεόπλουτοι κι έγινε πολύ χάι το μέρος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι γιατί το κανονικό κοτόπουλο δεν έχει σχέση με την άνοστη αηδία του ορνιθοτροφείου 

δε νομίζω ότι επιτρέπεται να έχεις τέτοιου είδους ζώα σε κατοικημένη περιοχή, ακόμα και στα χωριά δηλαδή δεν επιτρέπεται να έχεις σπίτι σου ζώα μέσα στον οικισμό  

 

βέβαια κι εδώ στην αθήνα όταν ήμουν μικρός κάτι διπλανοί είχαν κατσικούλες, μετά σκάσαν κι άλλοι νεόπλουτοι κι έγινε πολύ χάι το μέρος 

προσωπικά δεν έχω τα πουλερικά σε κατοικημένη περιοχή άλλα σε χωρία όλοι έχουν τις κότες, λαγούς κτλ έξω απ τα σπίτια τους μια φάση σαν ζώα συντροφιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό είναι το καλό του χωριάτικου, Το να είναι σκληρό και σκούρο όπως λες το κρέας δείχνει οτι τρως κοτόπουλο...

Το να τρως κοτόπουλο με μπουτάρες και στηθάρες και κρέας μαλακό σε σημείο ξεφτίλας δείχνει οτι μεγάλωσε μέσα στις ορμόνες και σε πλήρη ακινησία

 

Το κρέας του χωριάτικου κόκορα ούτε εμένα μου αρέσει, δοκίμασε χωριάτικη κότα, το κρέας της είναι πιο μαλακό απλά δεν έχει τόση μεγάλη ποσότητα κρέατος σε σχέση με ένα εκτροφής

 

Δεν διαφωνώ, αλλά μ' αυτή την λογική ούτε η τσιπούρα ιχθυοκαλλιέργειας είναι καλή... τι να κάνουμε, η μαζική παραγωγή έχει και drawbacks.

 

Για τα αρσενικά ζώα, εξ' ορισμού δεν είναι το ίδιο νόστιμα λόγω τεστοστερόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ναι γιατί το κανονικό κοτόπουλο δεν έχει σχέση με την άνοστη αηδία του ορνιθοτροφείου 

δε νομίζω ότι επιτρέπεται να έχεις τέτοιου είδους ζώα σε κατοικημένη περιοχή, ακόμα και στα χωριά δηλαδή δεν επιτρέπεται να έχεις σπίτι σου ζώα μέσα στον οικισμό  

 

βέβαια κι εδώ στην αθήνα όταν ήμουν μικρός κάτι διπλανοί είχαν κατσικούλες, μετά σκάσαν κι άλλοι νεόπλουτοι κι έγινε πολύ χάι το μέρος 

 

Μια φορά στο Γκάζι είχε βγει μια κότα από ένα σπίτι και άρχισε να με ακολουθεί μέχρι να βγει ο ιδιοκτήτης και να τη φωνάξει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ, αλλά μ' αυτή την λογική ούτε η τσιπούρα ιχθυοκαλλιέργειας είναι καλή... τι να κάνουμε, η μαζική παραγωγή έχει και drawbacks.

 

Για τα αρσενικά ζώα, εξ' ορισμού δεν είναι το ίδιο νόστιμα λόγω τεστοστερόνης.

Καλα το τι τρώμε μην το ψάχνεις καθόλου...

 

Αλλά αν έχουμε την δυνατότητα να αποφύγουμε μερικά πράγματα γιατί να μην το κάνουμε;

Από αυτή την άποψη το είπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...