Προς το περιεχόμενο

Οι αποστολές PC σε πτώση και αυτή την εορταστική περίοδο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσο η Gartner όσο και η IDC εκτιμούν ότι οι αποστολές υπολογιστών σε παγκόσμιο επίπεδο μειώθηκαν από έτος σε έτος για τέταρτο συνεχόμενο τρίμηνο το 2016.

Η πτώση στις αποστολές δεν ήταν τόσο μεγάλη όσο αυτή που είχε σημειωθεί πριν από έναν χρόνο πάντως -1,5% με τη μεθοδολογία της IDC και 3,7% με τη μεθοδολογία μέτρησης που χρησιμοποιεί η Gartner. Αν και τελικά η αγορά δεν έμεινε για πολύ καιρό σε ελεύθερη πτώση, παραμένει αρκετά προβληματική αφού οι αποστολές συνεχίζουν να έχουν αρνητικό πρόσημο.

 

Η IDC είναι κάπως αισιόδοξη για το μέλλον, με την έννοια ότι εκτιμάει πως η αγορά των υπολογιστών αρχίζει σιγά, σιγά να συνέρχεται έστω και ελάχιστα τώρα που οι πωλήσεις των smartphones και των tablets έχουν αρχίσει να μειώνονται.

 

Η Gartner από την άλλη δεν είναι τόσο αισιόδοξη, και βλέπει τη μείωση που σημειώθηκε το 2016 ως απόδειξη της ”αποτελμάτωσης“ στην οποία έχει οδηγηθεί η αγορά, καθώς και μίας αλλαγής στον τρόπο που ο κόσμος αγοράζει πια υπολογιστές. Αν και υπάρχει ταχεία ανάπτυξη μεταξύ των ενθουσιωδών χρηστών (π.χ gamers, power users), οι περισσότερο “casual” χρήστες περνούν περισσότερο χρόνο με τα κινητά τους και είναι συγκρατημένοι στις αγορές τους.

 

Όσον αφορά στις εταιρείες που οδηγούν την αγορά, οι Lenovo, HP και Dell συνεχίζουν να κυριαρχούν στην αγορά, και κερδίζουν σε μερίδιο, η Apple μοιάζει να ανακτά λίγο έδαφος, χάρη στην κυκλοφορία των νέων MacBook Pro. Εκείνοι που χάνουν έδαφος είναι εταιρείες όπως οι Acer, ASUS και άλλοι μικρότεροι κατασκευαστές.

 

Είναι η πέμπτη συνεχόμενη χρονιά που οι αποστολές υπολογιστών σημειώνουν πτώση συνολικά, και αν και υπάρχουν σημάδια ότι η κατάσταση έχει αρχίσει να σταθεροποιείται, τα δεδομένα δεν φαίνεται να δικαιολογούν τους πρόσφατους ισχυρισμούς ότι η αγορά απλώς περνούσε μία παρατεταμένη δύσκολη περίοδο λόγω των smartphones και του αργού ρυθμού όσον αφορά στις αναβαθμίσεις που ακολουθούσαν οι εταιρικοί πελάτες.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα laptops περιλαμβάνονται στο πωλήσεις PC;

Πολλοί χρήστες, που χρειάζονται desktop pc, αγοράζουν ένα σαφώς υποδεέστερο laptop μόνο για φορητότητα. Επίσης πολλοί βλέπουν το pc σαν παιχνιδομηχανή και καταλήγουν να αγοράσουν μια παιχνιδομηχανή κυρίως για λόγους κόστους. Δε μπορείς να φτιάξεις gaming pc με 299€...

Τα στοιχεία μου φαίνονται λίγο ελλείπη. Παρουσιάζουν μια κατάσταση χώρις να καλύπτουν τις εναλλακτικές και χωρίς να λένε, τελικά, κάτι ουσιώδες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας δώσουν νούμερα κουτάτων cpu και ας αφήσουμε μόνο τα έτοιμα pc που λένε τη μισή αλήθεια σιγά μην πάρει ο gamer ή o power user ετοιματζίδικο pc

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας δώσουν νούμερα κουτάτων cpu και ας αφήσουμε μόνο τα έτοιμα pc που λένε τη μισή αλήθεια σιγά μην πάρει ο gamer ή o power user ετοιματζίδικο pc

και όχι μόνο ... Έχω αλλάξει 5 GPU

CPU μετά από 8 χρονιά... την i7 920 την πούλησα και ήταν ακόμα σκυλί  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας δώσουν νούμερα κουτάτων cpu και ας αφήσουμε μόνο τα έτοιμα pc που λένε τη μισή αλήθεια σιγά μην πάρει ο gamer ή o power user ετοιματζίδικο pc

Ξεχνάς μου φαίνεται τις εταιρίες/γραφεία. Οι εταιρίες παραγγέλνουν Pre-Build από την Lenovo, Dell, HP σιγά μην κάτσουν να στίσουν για όλο το προσωπικό έναν έναν τους υπολογιστές. Οι Gamer σαφώς και θα τον στίσουν μόνοι τους. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ξεχνάω κι εγώ με ετοιματζίδικο lenovo δουλεύω

 

αλλά σπίτι μου το φτιάχνω χειροποίητο 

 

φυσικά αυτό δε μετριέται έτσι εύκολα για αυτό και λέω ας μας πουν τουλάχιστον πόσο πουλάνε οι κουτάτες cpu για desktop, ούτε πόσο πουλάνε οι cpu γενικά ούτε πόσο πουλάνε αυτές των all in one/laptop 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το ξεχνάω κι εγώ με ετοιματζίδικο lenovo δουλεύω

 

αλλά σπίτι μου το φτιάχνω χειροποίητο 

 

φυσικά αυτό δε μετριέται έτσι εύκολα για αυτό και λέω ας μας πουν τουλάχιστον πόσο πουλάνε οι κουτάτες cpu για desktop, ούτε πόσο πουλάνε οι cpu γενικά ούτε πόσο πουλάνε αυτές των all in one/laptop 

Καλά ναι το τελευταίο σίγουρα. Οι καταναλωτικές αναλύσεις γίνονται μόνο με έτοιμες συσκευές από τις ΧΨ εταιρίες, δύσκολο να κοιτάξουν πόσα κομμάτια πουλήθηκαν ως Hardware. Το μεγαλύτερο όμως ποσοστό από Power User μέχρι και Gamers όπως είπες τους στήνουν μόνοι τους φυσικά. Ας το χώριζαν τουλάχιστον το Report σε Notebooks, Desktops, Enterprise, Private. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι το τελευταίο σίγουρα. Οι καταναλωτικές αναλύσεις γίνονται μόνο με έτοιμες συσκευές από τις ΧΨ εταιρίες, δύσκολο να κοιτάξουν πόσα κομμάτια πουλήθηκαν ως Hardware. Το μεγαλύτερο όμως ποσοστό από Power User μέχρι και Gamers όπως είπες τους στήνουν μόνοι τους φυσικά. Ας το χώριζαν τουλάχιστον το Report σε Notebooks, Desktops, Enterprise, Private. 

 

Έγω από την αλλη όσους φίλους εχω που λιωνουν στο PC στα games, με δυσκολία το ανοιγουν να το καθαρίσουν. Πόσο μαλλον να το στήσουν μόνοι τους. Θελουν απλά να δουλευει. Προφανως και δεν πήρα ενα ετοιμο HP αλλα δεν εχουν όλοι οι gamers γνωσεις από στήσιμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγω από την αλλη όσους φίλους εχω που λιωνουν στο PC στα games, με δυσκολία το ανοιγουν να το καθαρίσουν. Πόσο μαλλον να το στήσουν μόνοι τους. Θελουν απλά να δουλευει. Προφανως και δεν πήρα ενα ετοιμο HP αλλα δεν εχουν όλοι οι gamers γνωσεις από στήσιμο.

και το να πας σε κάποιο μαγαζί/εταιρεία να στο στήσουν στην ίδια κατηγορία ανήκει

 

η σύνθεση τουβλοΧ πχ που ζητάς να σου στήσουν ή και επιλέγεις από τις "έτοιμες" συνθέσεις του καταλόγου είναι custom  δεν ανήκει στη κατηγορία lenovo/asus/apple 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς μου φαίνεται τις εταιρίες/γραφεία. Οι εταιρίες παραγγέλνουν Pre-Build από την Lenovo, Dell, HP σιγά μην κάτσουν να στίσουν για όλο το προσωπικό έναν έναν τους υπολογιστές. Οι Gamer σαφώς και θα τον στίσουν μόνοι τους.

 

Κι όμως αρκετές εταιρείες με μη άχρηστο IT έχουν αρχίσει να σετάρουν τα δικά τους PC. Μόνο οι πολυεθνικές συνεχίζουν να παίρνουν pre-builts.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις μνήμες στον Θεο δεν πρόκειται να κουνηθεί φυλλο....

Ναι, γιατί άν έπεφταν οι τιμές στις μνήμες όλοι θα κυκλοφορούσαν στο δρόμο με tower.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνετε πως η συντριπτική πλειοψηφία δεν αγοράζει όπως αγοράζουμε εμείς έτσι; Δεν γνωρίζω κάποιον που δεν παίζει games και έχει desktop PC για παράδειγμα και μου φαίνεται και αρκετά λογικό. Τα low mid range laptop έχουν πολύ καλά spec πλέον. Δε βλέπω λόγo ύπαρξης των desktop για μη επαγγελματικές ή gaming ανάγκες.

 

Επίσης δεν υπάρχει λογική οι εταιρίες να κάτσουν να συνθέσουν PC. Ειδικά με τις καλύτερες τιμές που έχουν από μαζικές παραγγελίες + support.

 

Η αγορά μη έτοιμων PC νομίζω πως δεν είναι καν άξια αναφοράς και το λέω χωρίς να έχω αγοράσει κάτι έτοιμο ποτέ μου. Δεν έχω καν laptop.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...