Προς το περιεχόμενο

Στις 3 Μαρτίου κυκλοφορεί το Nintendo Switch με τιμή $299,99


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρομαι που καταλαβες απο μια φραση οτι εχω ολες τις κονσολες (και Nintendo απο Snes εκτος Wii U) και PC για games. Και οτι εχω μαθει να ειμαι αντικειμενικος. Εχω το Switch σε pre-order στα 299 και αν ισχυσει και δεν ανεβει στα 339 θα το κρατησω. Αλλα ΕΧΩ δικαιωμα να πω οτι στις 2 τελευταιες κονσολες της εχει κανει χοντρες πατατες.

 

Εσυ απο την αλλη εισαι λιγο Τζιχαντιστης απο οτι βλεπω. Δηλαδη δεν εχει exclusives το PS4? Εισαι σιγουρος? Μηπως μονο η Nintendo τα κανει ΟΛΑ σωστα? Μηπως μονο τα παιχνιδια της Nintendo αξιζουν? Για εσενα δεν εχει δικαιωμα κανενας να ασκει κριτικη στην Nintendo? Ειναι υπερανω?

 

Και τελος εσυ εχεις το αλαθητο και ολοι οι αλλοι ειναι απλα ταπεινα σκουλικακια που δεν πρεπει να μιλανε?

Χαίρομαι που κι εσύ κατάλαβες από μία φράση ΑΚΡΙΒΩΣ πως σκέφτομαι και συμπέρανες ΟΛΑ αυτά που έγραψες.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαίρομαι που κι εσύ κατάλαβες από μία φράση ΑΚΡΙΒΩΣ πως σκέφτομαι και συμπέρανες ΟΛΑ αυτά που έγραψες.......

Οι ερωτησεις δεν ειναι συμπερασμα.. Anyway καλη συνεχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ερωτησεις δεν ειναι συμπερασμα.. Anyway καλη συνεχεια..

Τέλος πάντων ρε φίλε, επειδή με έχεις παραξηγήσει όσο δεν πάιρνει(μπορεί να φταίω κι εγώ γι αυτό λίγο) και επειδή δεν μ'άρέσει το πως καταλήξαμε, καλή συνέχεια και σε εσένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι αυτό το κάνει ήδη ο ανταγωνισμός χωρίς να μπαίνει μέσα. Εκτός αν αγνόησες το BoM του PS4 σε σχέση με την τιμή του. Η Nintendo πολύ απλά αρμέγει τον κόσμο με σαπακοτεχνολογία του 2015.

 

157gflops console το 2017. :lol:

 

Ποιος ανταγωνισμός; Προσφέρει και ο ανταγωνισμός -ακριβώς- το ίδιο παιχνίδι και σε mobile μορφή; Δηλαδή αν εγώ τώρα πάρω το PS4 έξω στο παγκάκι στην πλατεία Αριστοτέλους αυτόματα θα μπορώ να παίξω το Bloodborne; Ακούτε ρε τι λέτε;

 

Ο άλλος παραπάνω πολύ σωστά το έθεσε, Toyota Hilux VS Opel Corsa. Και τα δυο αυτοκίνητα δεν είναι; Αρα γιατί να μην τα συγκρίνουμε; Να στο πάω και πιο μακριά; Τρακτέρ VS φορτηγό. Και τα δυο βαριά οχήματα είναι, γιατί να μην τα συγκρίνουμε; Αν εγώ θέλω να οργώσω το χωράφι μου δεν είναι καλύτερα να πάρω ένα φορτηγό; Αφού και πιο δυνατό και πιο φτηνό θα μου βγει σε σχέση με το τρακτέρ. Ετσι δεν είναι; Σωστή δεν είναι η λογική μου; 

 

Σε ενημερώνω λοιπόν κύριε ότι η καινοτομία και η φορητότητα/compact/ευκολία πληρώνεται και μάλιστα αδρά και άμα θέλεις. Και εμένα το laptop μου είναι πολλές φορές ισχυρότερο από το smartphone μου αλλά έλα που το smartphone μου είναι διπλά ακριβότερο. Γιατί συμβαίνει αυτό κύριε; Αφού το laptop είναι ισχυρότερο, κάνει περισσότερα πράγματα, γενικότερα είναι ισχυρότερο εργαλείο και είναι ΚΑΙ φορητό. Ποιος ο λόγος να υπάρχουν smartphone ακριβότερα από το laptop μου;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smartphones έχουν τρελά margins σε σχέση με τις κονσόλες. Το BoM του iPhone 7 για παράδειγμα είναι 224$. Το BoM του PS4 όταν πρωτοβγήκε ήταν 381$. Ένα 10nm SoC δεν θα ανέβαζε πάνω από 50$ το retail price ενώ θα πρόσφερε υπερδιπλάσιες επιδόσεις.

 

Δεν υπάρχει ούτε ένα τεχνολογικό προϊόν στα 10nm στην αγορά από όσο θυμάμαι. Ούτε καν τα iPhone.

 

Παραείναι bleeding edge, ειδικά για Nintendo...

 

Επίσης, ούτε 20nm έχω δει πουθενά να πω την αλήθεια. Και καλά θα έβγαιναν (GPUs/APUs), αλλά το παράτησαν αυτό το process και πήγαν απευθείας από τα 28 στα 14-16nm FF.

 

 

157gflops console το 2017.  :lol:

 

Είσαι από τους λίγους εδώ μέσα που γνωρίζουν ότι δεν είναι όλα τα flops ίδια (και όχι, δεν υπονοώ ότι φτάνει επιδόσεις PS4)... ένα φορητό Wii U+ είναι. Το έχει ξανακάνει με την μετάβαση από GC σε Wii, όπου δεν υπήρχε άλμα γενιάς σε hardware, αλλά μόνο στον χειρισμό/gameplay (ίδια φάση είναι και τώρα). Το άλμα από Wii σε Wii U ήταν πολύ μεγαλύτερο.

 

176 Gflops το Wii U με Radeon 4XXX VLIW5 μικροαρχιτεκτονικής, έναντι Maxwell 157 Gflops. Προσωπικά το memory bottleneck/contention ανάμεσα σε CPU/GPU με προβληματίζει περισσότερο (δεν νομίζω να έχουν κάτι ανάλογο της eDRAM).

 

Ακόμα θυμάμαι ένα παλικαράκι της PCMR εδώ μέσα που επέμενε να του εξηγήσω γιατί το Uncharted 4 (κομμένο και ραμμένο για GCN 1.1 και τίγκα χρήση Async Compute) δεν θα έτρεχε ποτέ στην Radeon 6970 (VLIW4) και καλά επειδή έχει περισσότερα teraflops (1.84 vs 2.7 TF).

 

http://www.anandtech.com/show/4455/amds-graphics-core-next-preview-amd-architects-for-compute/3

 

Κάποιοι (όχι εσύ) πρέπει να ρίξουν αρκετό διαβασματάκι σε compilers και μικροαρχιτεκτονικές... δεν είναι άιντε πιάσαμε ένα κατσαβίδι και γίναμε PCMR. Κατσαβιδοpeasants τους λέω εγώ. :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ikaruga24

 

καλά τα λες, αλλά αυτή η διαφοροποίηση από μόνη της δεν αρκεί προκειμένου να μην κάνει τη σύγκριση ο πιτσιρικάς ή και όχι πιτσιρικάς που έχει 300 ευρώ να διαθέσει για ΕΝΑ μόνο σύστημα και πρέπει να λάβει αποφάσεις

 

η κάθε πλατφόρμα έχει σίγουρα τα καλά της, αλλά το θέμα είναι ποια έχει τα περισσότερα καλά ώστε να την επιλέξει ο κόσμος

 

για εσένα μπορεί αυτά τα θετικά να είναι αρκετά ώστε να την αγοράσεις, αλλά δε μπορείς να είσαι βέβαιος για όλους

 

όπως και να χει το διαφορετικός δε σημαίνει απαραίτητα και επιτυχημένος, προσπαθεί μεν να απευθυνθεί η nintendo σε συγκεκριμένες ανάγκες και χρήση ώστε να μην έρθει σε άμεση αντιπαράθεση με τις άλλες κονσόλες, αλλά αυτό δε σημαίνει πως το κομμάτι που θέλει να καλύψει ενδιαφέρει όσο οι τίτλοι ας πούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ανταγωνισμός; Προσφέρει και ο ανταγωνισμός -ακριβώς- το ίδιο παιχνίδι και σε mobile μορφή; Δηλαδή αν εγώ τώρα πάρω το PS4 έξω στο παγκάκι στην πλατεία Αριστοτέλους αυτόματα θα μπορώ να παίξω το Bloodborne; Ακούτε ρε τι λέτε;

 

Ο άλλος παραπάνω πολύ σωστά το έθεσε, Toyota Hilux VS Opel Corsa. Και τα δυο αυτοκίνητα δεν είναι; Αρα γιατί να μην τα συγκρίνουμε; Να στο πάω και πιο μακριά; Τρακτέρ VS φορτηγό. Και τα δυο βαριά οχήματα είναι, γιατί να μην τα συγκρίνουμε; Αν εγώ θέλω να οργώσω το χωράφι μου δεν είναι καλύτερα να πάρω ένα φορτηγό; Αφού και πιο δυνατό και πιο φτηνό θα μου βγει σε σχέση με το τρακτέρ. Ετσι δεν είναι; Σωστή δεν είναι η λογική μου; 

 

Σε ενημερώνω λοιπόν κύριε ότι η καινοτομία και η φορητότητα/compact/ευκολία πληρώνεται και μάλιστα αδρά και άμα θέλεις. Και εμένα το laptop μου είναι πολλές φορές ισχυρότερο από το smartphone μου αλλά έλα που το smartphone μου είναι διπλά ακριβότερο. Γιατί συμβαίνει αυτό κύριε; Αφού το laptop είναι ισχυρότερο, κάνει περισσότερα πράγματα, γενικότερα είναι ισχυρότερο εργαλείο και είναι ΚΑΙ φορητό. Ποιος ο λόγος να υπάρχουν smartphone ακριβότερα από το laptop μου;  

Μονο που για επιτευχθει το φορητο κομματι που λες και εσυ εγιναν θυσιες στο βασικο/σταθερο/οικιακο κομματι της κονσολας. Ναι μεν στο φορητο κομματι η κονσολα διαπρεπει αλλα δεν ειναι φορητη κονσολα το Switch. Και στο αλλο κομματι,σε σχεση και με το Wii U,η κονσολα ειναι σκετη απογοητευση.

 

Με λιγα λογια οποιον τον ενδιαφερει αποκλειστικα το φορητο κομματι της κονσολας,ναι αξιζει με τα 1000 η κονσολα.

Στο σταθερο κομματι παλι στην μιση τιμη μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλά είναι προφανές. έχουμε αδύναμη κονσόλα; ναι αλλά είναι φορητή

 

δε σε νοιάζει που ειναι φορητή; ναι αλλά έχει exclusives της nintendo

 

έτσι πάνε να πουλήσουν αυτοί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ανταγωνισμός; Προσφέρει και ο ανταγωνισμός -ακριβώς- το ίδιο παιχνίδι και σε mobile μορφή; Δηλαδή αν εγώ τώρα πάρω το PS4 έξω στο παγκάκι στην πλατεία Αριστοτέλους αυτόματα θα μπορώ να παίξω το Bloodborne; Ακούτε ρε τι λέτε;

 

Ο ανταγωνισμός (Sony, Microsoft) πουλάει hardware με πολύ χαμηλά margins. Δεν έχει σημασία ότι το hardware είναι διαφορετικό, σημασία έχει ότι βγάζουν ποιοτικότερο hardware σε χαμηλότερες τιμές.

 

Δεν υπάρχει ούτε ένα τεχνολογικό προϊόν στα 10nm στην αγορά από όσο θυμάμαι. Ούτε καν τα iPhone.

 

Παραείναι bleeding edge, ειδικά για Nintendo...

 

Επίσης, ούτε 20nm έχω δει πουθενά να πω την αλήθεια. Και καλά θα έβγαιναν (GPUs/APUs), αλλά το παράτησαν αυτό το process και πήγαν απευθείας από τα 28 στα 14-16nm FF.

 

Για αυτό ακριβώς είναι μεγάλη πατάτα το Tegra X1 στα προβληματικά 20nm που διάλεξε η Nintendo. Το ίδιο ακριβώς chip στα 16nm θα ήταν ελάχιστα πιο ακριβό και θα είχε πολύ μεγαλύτερα ρολόγια στην ίδια κατανάλωση.

 

Το point μου για τα 10nm ήταν ότι θα μπορούσε να είχε κυκλοφορήσει το Q2 η κονσόλα, αλλά βιάζονται γιατί τελειώνει το fiscal year στην Ιαπωνία τον Μάρτιο. Σίγουρα η Nintendo καίει κάρβουνο, αλλά η εξέλιξη στο mobile κομμάτι είναι πολύ πιο γρήγορη από ότι στο desktop. 

 

176 Gflops το Wii U με Radeon 4XXX VLIW5 μικροαρχιτεκτονικής, έναντι Maxwell 157 Gflops. Προσωπικά το memory bottleneck/contention ανάμεσα σε CPU/GPU με προβληματίζει περισσότερο (δεν νομίζω να έχουν κάτι ανάλογο της eDRAM).

 

Ακόμα θυμάμαι ένα παλικαράκι της PCMR εδώ μέσα που επέμενε να του εξηγήσω γιατί το Uncharted 4 (κομμένο και ραμμένο για GCN 1.1 και τίγκα χρήση Async Compute) δεν θα έτρεχε ποτέ στην Radeon 6970 (VLIW4) και καλά επειδή έχει περισσότερα teraflops (1.84 vs 2.7 TF).

 

http://www.anandtech.com/show/4455/amds-graphics-core-next-preview-amd-architects-for-compute/3

 

Κάποιοι (όχι εσύ) πρέπει να ρίξουν αρκετό διαβασματάκι σε compilers και μικροαρχιτεκτονικές... δεν είναι άιντε πιάσαμε ένα κατσαβίδι και γίναμε PCMR. Κατσαβιδοpeasants τους λέω εγώ.  :P

 

Όσες βελτιστοποιήσεις και να έχει η αρχιτεκτονική, τα flops δεν παύουν να παραμένουν το ταβάνι του maximum theoretical performance. Και ένα χαμηλό ταβάνι είναι κακό, έστω ψυχολογικά. :P

 

Έρχεται σιγά σιγά η εποχή που επειδή και η Nvidia και η AMD μηδενίζουν το idle time στις αρχιτεκτονικές τους, θα μπορούμε να μπακαλίζουμε ελεύθερα.  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ikaruga24

 

καλά τα λες, αλλά αυτή η διαφοροποίηση από μόνη της δεν αρκεί προκειμένου να μην κάνει τη σύγκριση ο πιτσιρικάς ή και όχι πιτσιρικάς που έχει 300 ευρώ να διαθέσει για ΕΝΑ μόνο σύστημα και πρέπει να λάβει αποφάσεις

 

η κάθε πλατφόρμα έχει σίγουρα τα καλά της, αλλά το θέμα είναι ποια έχει τα περισσότερα καλά ώστε να την επιλέξει ο κόσμος

 

για εσένα μπορεί αυτά τα θετικά να είναι αρκετά ώστε να την αγοράσεις, αλλά δε μπορείς να είσαι βέβαιος για όλους

 

όπως και να χει το διαφορετικός δε σημαίνει απαραίτητα και επιτυχημένος, προσπαθεί μεν να απευθυνθεί η nintendo σε συγκεκριμένες ανάγκες και χρήση ώστε να μην έρθει σε άμεση αντιπαράθεση με τις άλλες κονσόλες, αλλά αυτό δε σημαίνει πως το κομμάτι που θέλει να καλύψει ενδιαφέρει όσο οι τίτλοι ας πούμε

 

Από τη στιγμή που ο μέσος gamer είναι 33 ετών νομίζω ότι ο πιτσιρικάς δεν έχει και πολύ σημασία και εκτός αυτού ο πιτσιρικάς και ο κάθε πιτσιρικάς δεν θα ασχοληθεί με μεγάλη γκάμα παιχνιδιών σήμερα. Θα φάει κόλλημα με ένα-δυο παιχνίδια και αυτό ήταν. Ο μέσος 33άρης όμως έχει άνεση (και μπορεί) να έχει παραπάνω από 2-3-4 συσκευές για gaming. Αυτό βλέπει και η nintendo. Εγώ προσωπικά όπως και να το διαφημίζει η εταιρία το μηχάνημα το βλέπω ξεκάθαρα σαν αντικαταστάτη του 3DS και περιμένω να δω παιχνίδια που θα προορίζονταν κανονικά για το 3DS στην νέα κονσόλα. 

 

Σκέψου λίγο, υπάρχουν ήδη 3 διαφορετικές πλατφόρμες που είναι κόπια η μια της άλλης. Πιστεύεις ότι μια τέταρτη θα έκανε κάποια διαφορά; Οχι. Ηδη οι δυο μεγάλοι "αντίπαλοι" ο ένας είναι τραγικά χαμηλά σε σχέση με τον άλλο. Αν έρθει και άλλος ένας στο παιχνίδι η πίτα αυτή θα μικρύνει για όλους ακόμα περισσότερο και ο τελευταίος (η nintendo) θα φάει το μεγαλύτερο τσιβί για την μαλακία που θα έκανε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...