Προς το περιεχόμενο

Γλυκά χωρίς ζαχαρη ?


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρεσουν πολυ τα γλυκα και πολλες φορες τα προτιμω απο το φαγητο

Αποτελεσμα αυξημενο ζαχαρο κοντα στα ορια

Τα εκοψα ολα και τρωω κανα κομματακι σοκολατα τη μερα μετα το φαι απο αυτες που θεωρουνται αθωες

Τι ισχυει τελικα ?

http://natofao.blogspot.gr/2012/12/blog-post.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει αθωα σοκολατα, οποιαδηποτε σοκολατα φτιαχνεται με βουτυρο, ζαχαρη και κακαομαζα, το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να κοιτας το ποσοστο να ειναι μεγαλυτερο σε κακαο και ζαχαρη καλυτερα stevia. Ασπρες, γαλακτος και τα σχετικα ακομα και με stevia εχουν πολυ πραμα μεσα. Το καλυτερο combo που μπορω να σκεφτω ειναι μαυρη σοκολατα με stevia και αμυγδαλα. Και αν αντεχεις να τρως μονο ενα κομματακι μπραβο σου, εγω ειμαι ολα ή τιποτα.

 

Οσο για τα γλυκα γενικα, ναι ισως μπορεις να βρεις/φτιαξεις πιο διαιτητικα γλυκα αλλα in the end το γλυκο ειναι γλυκο. Οπως και να χει αν εχεις balance νομιζω μπορεις να τρως τα παντα αρκει να μην ξεφευγεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ που είχα αντικαταστήσει τη ζάχαρη με στέβια για καπου 2 χρόνια (όχι σε σοκολάτες, αλλά αντι για ζάχαρη στον καφέ, στα γλυκά που έφτιαγνα, χρησιμοποιούσα στέβια) δεν πρόσεξα τόση μεγάλη διαφορά στα κιλά που πήρα/έχασα. Εδώ και μερικούς μήνες βάζω ζάχαρη μόνο και μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρήσει τόση διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για αρχή  αν έχεις σάκχαρο στα όρια δεν πρέπει να προσέξεις μόνο τη ζάχαρη , πρέπει να κοιτάξεις γενικότερα τους υδατάνθρακες και τον γλυκαιμικό δείκτη τους . Την ίδια επίδραση με τη ζάχαρη θα έχει και το άσπρο ψωμί κλπ 
Googlαρε το να πάρεις μια ιδέα 

Επεξ/σία από Vapir
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αρχή  αν έχεις σάκχαρο στα όρια δεν πρέπει να προσέξεις μόνο τη ζάχαρη , πρέπει να κοιτάξεις γενικότερα τους υδατάνθρακες και τον γλυκαιμικό δείκτη τους . Την ίδια επίδραση με τη ζάχαρη θα έχει και το άσπρο ψωμί κλπ 

Googlαρε το να πάρεις μια ιδέα 

 

Πάνε βασικά σε ένα γιατρό (το quote πάει στο googlαρε, η απάντηση στον ts). Αν όντως έχεις πρόβλημα (γιατί μια απλή μέτρηση μπορεί να έχει επηρεαστεί από το οτιδήποτε που έφαγες) καλό θα ήταν να μπεις σε συγκεκριμένη διατροφή από τώρα για να καθυστερήσεις φάρμακα/ινσουλίνες όσο μπορείς.

 

Αν δεν θες να πας άμεσα σε γιατρό κάνε τουλάχιστον μια μέτρηση πρωί μόλις ξυπνήσεις και χωρίς να έχεις φάει τίποτα (με συνηθισμένη διατροφή την προηγούμενη ημέρα). Εκεί θα δεις που κυμαίνεσαι πραγματικά και εάν χρειάζεται περαιτέρω παρακολούθηση το θέμα. Η αναλυτικότερη εξέταση μετά νομίζω λέγεται καμπύλη σακχάρεως.

 

Γενικώς αποφεύγεις τροφές με σάκχαρα (και όχι απλά ζάχαρη) και άμυλο. Στα λέω και ταυτόχρονα τα επαναλαμβάνω και για μένα αυτά που σίγουρα έχω  κληρονομήσει διαβήτη. Κάνε ένα τσεκ με το συγγενικό σου περιβάλλον επίσης για να δεις αν είναι κάτι κληρονομικό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κληρονομικοτητα αλλά νομίζω φταίει και ότι πολλές φορές μένω νηστικός πολλές ώρες και τρώω μια φορά την ημέρα

 

δε παίζει ιδιαίτερο ρόλο αυτό... Στον τύπου 2 διαβήτη τα αρμόδια κύτταρα για να παράγουν ινσουλίνη απλά δεν κάνουν σωστά την δουλειά τους, κατάσταση η οποία συνεχώς χειροτερεύει. Δεν είναι ότι τα "ζορίζεις" με κάποιον τρόπο. Απλώς με το να έχεις υψηλότερο ζάχαρο από το κανονικό συνεχώς (επειδή π.χ. δεν έχεις αντιληφθεί ότι υπάρχει πρόβλημα, ή καλή ώρα επειδή τρως ποσότητες μία φορά τη μέρα και παίρνεις ουσίες που δεν μπορούν να διαχειριστούν στο αναμενόμενο διάστημα) μπορεί να δημιουργήσεις προβλήματα σε άλλα όργανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To να μπαίνεις σε ζαχαροπλαστείο και να ζητάς γλυκά διαίτης είναι σα να μπαίνεις σε μπ@ρδελο και να ζητάς μια αγκαλιά...

Σόρρυ δεν κρατήθηκα. :P

 

Πέρα απ την πλάκα κι εμένα μ αρέσουν τα γλυκά και τρώω πολλά ωστόσο ανά διαστήματα κάνω μια παύση και γενικά δεν παχαίνω από αυτά, από την άλλη βέβαια δεν τρώω ψωμί. Προσέξτε κυρίως τους συνδυασμούς, εγώ πχ αν πιω μια coca cola την ίδια ή την επόμενη μέρα θα αποφύγω το οτιδήποτε έχει ζάχαρη, το ίδιο και με τον καφέ. Γενικά προσπαθώ να το ζυγίζω...αλλά τώρα πάω να φάω μια lacta. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε βασικά σε ένα γιατρό (το quote πάει στο googlαρε, η απάντηση στον ts). Αν όντως έχεις πρόβλημα (γιατί μια απλή μέτρηση μπορεί να έχει επηρεαστεί από το οτιδήποτε που έφαγες) καλό θα ήταν να μπεις σε συγκεκριμένη διατροφή από τώρα για να καθυστερήσεις φάρμακα/ινσουλίνες όσο μπορείς.

 

Αν δεν θες να πας άμεσα σε γιατρό κάνε τουλάχιστον μια μέτρηση πρωί μόλις ξυπνήσεις και χωρίς να έχεις φάει τίποτα (με συνηθισμένη διατροφή την προηγούμενη ημέρα). Εκεί θα δεις που κυμαίνεσαι πραγματικά και εάν χρειάζεται περαιτέρω παρακολούθηση το θέμα. Η αναλυτικότερη εξέταση μετά νομίζω λέγεται καμπύλη σακχάρεως.

 

Γενικώς αποφεύγεις τροφές με σάκχαρα (και όχι απλά ζάχαρη) και άμυλο. Στα λέω και ταυτόχρονα τα επαναλαμβάνω και για μένα αυτά που σίγουρα έχω  κληρονομήσει διαβήτη. Κάνε ένα τσεκ με το συγγενικό σου περιβάλλον επίσης για να δεις αν είναι κάτι κληρονομικό.

καλά ρε ψηλέ λες να μη πήγε σε γιατρό ?συμφωνώ μαζί σου αλλα  που κατάλαβε οτι έχει υψηλό σάκχαρο ? στον καφέ το είδε? 

μια χαρά μπορεί να διαβάσει να μάθει να τρέφεται απο το google αρκεί ν μη βαριέται αφού έχει πάρει την γνώμη γιατρού όπως κ σε όλα τα θέματα υγείας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ρε ψηλέ λες να μη πήγε σε γιατρό ? που κατάλαβε οτι έχει υψηλό σάκχαρο ? στον καφέ το είδε? 

μια χαρά μπορεί να διαβάσει να μάθει να τρέφεται απο το google αρκεί ν μη βαριέται

 

Μπορεί να υπάρχει μετρητής στο σπίτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να υπάρχει μετρητής στο σπίτι

αυτό δεν ειναι αρκετό , τουλάχιστον όχι για να βγάλει πόρισμα και να ψάχνει λύση στο internet

πας κάνεις γενικές , βλέπουν την κατάσταση της υγείας σου , σε συμβουλεύουν και μετά κοιτάς τι μπορείς να κάνεις κ εσύ για να βελτιώσεις την υγεία σου..

 

σωστό όμως δεν το σκέφτηκα γιατι έχω κάποια λογικάστάνταρ στο μυαλό μου ^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ρε ψηλέ λες να μη πήγε σε γιατρό ?συμφωνώ μαζί σου αλλα  που κατάλαβε οτι έχει υψηλό σάκχαρο ? στον καφέ το είδε? 

μια χαρά μπορεί να διαβάσει να μάθει να τρέφεται απο το google αρκεί ν μη βαριέται αφού έχει πάρει την γνώμη γιατρού όπως κ σε όλα τα θέματα υγείας 

 

Επειδή ακριβώς είναι κληρονομικό εμείς έχουμε μετρητή σπίτι και το τσεκάρω που & που...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ακριβώς είναι κληρονομικό εμείς έχουμε μετρητή σπίτι και το τσεκάρω που & που...

αν ειναι κληρονομικό δεν είναι μόνο η διατροφή σου , ακόμα και με την άψογη διατροφή δεν γλυτώνεις τον κίνδυνο! 

οπότε πας για αρχή σε ένα γιατρό κ βλέπεις,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου αρεσουν τα γλυκα αλλα η μανα μου απο μικρο με ειχε τρομαξει οτι ειναι πολυ κακα και οτι θα σαπισουν ολα τα δοντια μ κτλπ ε και εμαθα να ζω χωρις αυτα τωρα αντε να φαω μια σοκολατισα τον μηνα και αμα  :-(

Ολα ειναι θεμα συνηθειας , ειδικα οταν εχεις θεμα το κοβεις μαχαιρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αν έκανες μια μόνο μέτρηση,  πρωινή,  δεν είναι απολυτα αξιόπιστη.  

 

Πάνε σε ένα σωστό γιατρο και κανε μια καμπύλη σακχάρου και ενδεχομένως μια γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη.

 

Αυτο γιατι υπαρχουν κάποιοι πoυ κανουν αντιδραστικη πρωινή υπεργλυκαιμια μετά απο πολυωρη νηστεία (φαιν. somogyi).

 

Αλλα αν έχεις μόνο μια πρωινή πχ μέτρηση πήγαινε σε ένα γιατρο της προκοπής. 



To να μπαίνεις σε ζαχαροπλαστείο και να ζητάς γλυκά διαίτης είναι σα να μπαίνεις σε μπ@ρδελο και να ζητάς μια αγκαλιά...
Σόρρυ δεν κρατήθηκα. :P


Πόση αλήθεια σε μια πρόταση! :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...