Προς το περιεχόμενο

Γλυκά χωρίς ζαχαρη ?


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πολλούς υπάρχει η ανάγκη μετά το φαγητό για κάτι γλυκό να αλλάξει η γεύση. Δεν είναι ανάγκη να φας ταψιά με σιροπιαστα ή τούρτες. Πολλές φορές αρκεί ένα κομματάκι υγείας. Δεν έχω κάνει καμπύλη ποτέ. Από τις εξετάσεις κατά καιρούς ο γιατρός μου λέει να προσέχω τα γλυκά. Οπότε τα πολλά πολλά κομμένα όπως και προσοχή σε άλλες τροφές που δε θεωρούμε γλυκά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ μεγαλο ζητημα ολα αυτα, εγω θα σου πω να φτιαχνεις τα δικα σου γλυκα. Αντι για σοκολατα τωρα δες και κατι τετοιο:

https://www.youtube.com/watch?v=A3sKkG_9jLQ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

 

Καλό θα ήταν να πάτε σε έναν ενδοκρινολόγο-διαβητολόγο για να κάνετε κάποιες εξετάσεις και μετά να συζητήσετε για το διατροφικό πλάνο που μπορείτε να ακολουθείτε.

 

Δυστυχώς η ζάχαρη και το αλάτι βρίσκονται στο 90% των τροφίμων και δεν μπορούμε να τα αντικαταστήσουμε όλα. Μπορούμε όμως να προσπαθούμε να κάνουμε όσο το δυνατόν πιο υγιεινές επιλογές, προσέχοντας και τα λιπαρά και άλλες πρόσθετες ουσίες.

Είναι βασικό να διαβάζουμε τις ετικέτες και τους πίνακες διατροφικών στοιχείων που βρίσκονται σε όλες τις συσκευασίες.

 

Ψωμί του τοστ και μουστάρδα χωρίς ζάχαρη υπάρχουν, όπως επίσης υπάρχουν φούρνοι που δεν βάζουν ζάχαρη στο ψωμί τους.

Αναφέρομαι σε "μαύρο" ψωμί, με αλεύρι σίκαλης/ολικής/πολύσπορο/ζέας.

 

Βούτυρο αγελάδος vs Μαργαρίνη, Becel: Να προτιμάτε το πρώτο.

 

Όσον αφορά στα γλυκά:

Οι σοκολάτες με στέβια (+μαλτιτόλη, σύμφωνα με τα συστατικά) γνωστής σοκολατοβιομηχανίας έχουν λιγότερα σάκχαρα από τις αντίστοιχες κανονικές. Αφού, όπως λέτε, τρώτε μόνο 1 κομμάτι, μπορείτε να δοκιμάσετε.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η φρουκτόζη έχει την ίδια δράση με τη ζάχαρη, αν τη βρίσκετε στα προϊόντα, ακόμα κι αν αυτά πλασάρονται ως κατάλληλα για διαβητικούς, να μην τα καταναλώνετε.

 

Επίσης, πολλά ζαχαροπλαστεία πλέον έχουν γλυκά και κουλουράκια με στέβια.

Ένα μάλιστα, με 4-5 καταστήματα στην Αθήνα, είναι ζαχαροπλαστείο διαβητικών με επιλογές και για χορτοφάγους/νηστίσιμες.

 

Τέλος, αν googlάρετε όρους όπως "συνταγές διαβητικών", "γλυκά για διαβητικούς", "υγιεινή διατροφή συνταγές" θα βρείτε τα ιστολόγια διαβητικών αλλά και σελίδες/γκρουπ στο facebook με υπέροχες συνταγές και χρήσιμα άρθρα.

 

Δεν αναφέρω ονόματα για να μη θεωρηθεί διαφήμιση. Με λίγο ψάξιμο θα βρείτε όλα όσα αναφέρω και ακόμη περισσότερα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσουν πολυ τα γλυκα και πολλες φορες τα προτιμω απο το φαγητο

Αποτελεσμα αυξημενο ζαχαρο κοντα στα ορια

Τα εκοψα ολα και τρωω κανα κομματακι σοκολατα τη μερα μετα το φαι απο αυτες που θεωρουνται αθωες

Τι ισχυει τελικα ?

http://natofao.blogspot.gr/2012/12/blog-post.html

 

Καλά τα λέει το άρθρο, δεν υπάρχουν αθώες σοκολάτες. Μη παρασύρεσαι από μαρκετινγκ, sugar free και αρλούμπες.

 

To μόνο "γλυκό" που έχω στη διατροφή μου είναι το μέλι όχι όμως συχνά και φυσικά σε μικρές ποσότητες.

 

Τα κοινά γλυκά/σοκολάτες τα αποφεύγω όσο μπορώ, αλλα  1-2 φορές το μήνα θα τα δοκιμάσω δεν τρέχει κάτι στην περίπτωση μου. Εσύ με σάκχαρο θες μεγάλη προσοχή όχι μόνο με το γλυκό αλλά  και με τον υδατάνθρακα γενικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κληρονομικοτητα αλλά νομίζω φταίει και ότι πολλές φορές μένω νηστικός πολλές ώρες και τρώω μια φορά την ημέρα

 

Αυτο υπαρχει λογος που το κανεις? Κακη συνηθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο υπαρχει λογος που το κανεις? Κακη συνηθεια

 

λογω δουλειας κυριως

 

Για μετρησεις αυτο το ξερει κανεις ?

http://www.freestylelibre.gr/freestyle-libre-reader-kit-mg-dl-gr.html?gclid=CjwKEAiA2OzDBRCdqIyIqYaaqQoSJABeJZdirv5tfE7mnAyzbEIDeoSCJbHS1PZgitRKUOliSQ7sUxoCw4Hw_wcB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν το ξέρει. Αν κάνεις κάτι, καλό είναι να το κάνεις όπως πρέπει.

 

Καμπύλη σακχάρου σου δείχνει πως αλλάζει η γλυκόζη σου στο 2ωρο και αν εχεις διαβητη.

 

Γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη σου δινει μια συνολικη εικονα του σακχαρου σου τους τελευταίους *μήνες*.

 

Αυτά τα ζητάς από το γιατρό σου και τα ξαναπας στο γιατρό σου για να τα δει.

 

Οτιδήποτε αλλο είναι ημιμετρο / βλακεια. Και τζάμπα εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο μετρητής αυτός απευθύνεται κυρίως στους διαβητικούς τύπου 1 οι οποίοι δεν ζουν χωρίς ινσουλίνη και δεν θέλουν να κάνουν τη μέτρηση με το τρύπημα δαχτύλου 800 φορες τη μέρα. Λειτουργεί με αισθητήρα, ενα αυτοκόλλητο που βάζετε στο χέρι σας και αντικαθίσταται κάθε 14 μέρες. Αν δεν κάνω λάθος, κάθε αισθητήρας κοστίζει 60ε, δηλαδή θέλετε 120ε/μήνα +60ε ο μετρητής που θα αγοράσετε την πρώτη φορά και μέχρι στιγμης δεν τα καλύπτουν τα ταμεία.

 

Επιπλέον, η διάγνωση του διαβήτη δεν γίνεται με 2-3 μετρήσεις  με τον απλό μετρητή καθώς δεν πρόκειται για έγκυρο διαγνωστικό εργαλείο αφού ενδεχομένως δεν έχετε λάβει υπόψη ορισμένες παραμέτρους: κάνετε πρωινή μέτρηση και νηστικός και έχετε τιμές πάνω από 120;  ή 1 ώρα μετά από κατανάλωση σνακ ή γεύματος πλούσιου σε υδατάνδρακες/λιπαρό ή ενδιαμεσα σε γεύματα ή μετά από κατανάλωση αλκοόλ; Έχει διαφορά γιατί ακόμη κι ένας υγιέστατος άνθρωπος αν μετρηθεί πχ 1 ώρα μετα από ένα πλούσιο γεύμα μπορεί να έχει τιμές 150-200 και αν μετρηθεί ξανά μετά από 2 ώρες να έχει 85-90.

 

Όπως ανέφεραν παραπάνω, πρέπει να κάνετε καμπύλη σακχαρου + γλυκοζυλιωμένη αιμοσφαιρίνη προκειμένου να έχετε πλήρη εικόνα για τις τιμές σας, αν είναι παθολογικές ή οχι και τι πρέπει να κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...