Προς το περιεχόμενο

Ανακατασκευή μπαταρίας


tsoump

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κάνω κ@λοτούμπες,απλά αναφέρω οτι έχουν κύκλωμα φόρτισης κάποια επώνυμα εργαλεία για να μην γίνει ζημιά,με αυτόν τον τύπο μπαταριών( li-ion)& θέλουν ειδική μεταχείριση.

Τώρα εσύ έχεις άλλη γνώμη,δεκτό!

Το chip/controller θέλει επαναπρογραμματισμό,κατα την αφαίρεση και τοποθέτηση new battery.

Αυτά!!καλή συνέχεια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο θέμα μου κι ο λόγος για τον οποίο άνοιξα το φλέγον θέμα. Πήγα στο Δήσιο (όπως αναφέρθηκε από μέλος παραπάνω) κι άφησα μια άδεια μπαταρία από ένα Motorola Startac 130. Ο λόγος είναι ότι η ανεύρεση μιας καινούργιας original ή aftermarket μπαταρίας ήταν αδύνατο στην Ελλάδα και το υψηλό κόστος για να έρθει από το εξωτερικό άπιαστο (40-60$). Περιμένω να με ενημερώσει το κατάστημα για την εν λόγω ανακατασκευή της, αν και τα πράγματα έμοιαζαν δυσοίωνα. 

Οπότε, εξακολουθώ να αναζητώ μια extended bettery σαν αυτή: http://www.cameronsinobattery.com/4025-motorola-startac-306-307-308-328-3000-6000-6500/

Εαν γνωρίζει κανείς ο,τιδήποτε για το που θα μπορούσα να βρω στην Ελλάδα, θα το εκτιμούσα. 

 

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

 

η φτηνια τρωει τον παρα. (ta euro)

 

Δεύτερο ατόπημα.

Η συζήτηση δεν κινείται γύρω από μια αμιγώς φθηνή λύση που υποκαθιστά την αγορά καινούργιου ανταλλακτικού (μπαταρία). Συζητάμε για την περίπτωση που είναι δυσεύρετη η μπαταρία ή το κόστος αγοράς της (φυσικά συμπεριλαμβανομένου των μεταφορικών) είναι αντικειμενικά άπιαστο. Στην προκειμένη, δική μου, περίπτωση η αγορά της μπαταρίας έστω στα 40 ευρώ είναι τουλάχιστο φάουλ. Δε νοείται η αγορά μιας απαρχαιωμένης συσκευής μπαταρία να στοιχίσει τόσο, ενώ αν ήμουν στην Ολλανδία να μου κόστιζε ούτε 10 ευρώ.

Προφανώς και θα αναζητήσω εναλλακτική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φένεται απλά σε νοιάζει να πεις το δικό σου γιατι όλο κωλοτούμπες κάνεις ποιός είπε ότι τα laptop δεν έχουν κύκλωμα φόρτισης; απο το πρώτο μου ποστ το έχω αναφέρει! (αν και ανορθόγραφα :P

 

Εσύ απλά είπες πως χρειάζεται να επανα ρογραμματιστεί το κύκλωμα φέροντας ως παράδειγμα ενα μεμονωμένο τύπο μπαταρίας τρυπανιού με προβληματικό τσιπάκι και εγώ σου λέω ότι με εξαίρεση εκείνης της συγκεκριμένης μπαταρίας ΔΕΝ χρειάζεται να επαναπρογραμματίσεις το τσιπάκι.

 

 

όχι δεν κλειδώνει έχω αλλάξει του κόσμου της μπαταρίες και δεν χρειάστηκε ποτέ να πειράξω το τσιπάκι εσύ απο που το νομίζεις αυτό ;

 

να και ο 8bit guy που κάνει το ίδιο και δεν κάνει καν αναφορά σε αυτό γιατι πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος μιας και δεν συμβαίνει (η δουλειά του παρεμπιπτόντως πριν γίνει youtuber ήταν να κάνει ακριβώς αυτό να διορθώνει -refurbish- παλιά laptop και να τα πουλάει ) 

 

 

 

Το τσιπάκι επαναπρογραμματίζεται μόνο του! (αφήνοντας όπως ανέφερα σε αλλο Post πιο πάνω το laptop να αποφορτίσει εντελώς μετα απο κάθε φόρτιση - το αναφέρει και ο 8bitguy στο βίντεο εδώ)

 

Ο μόνος λόγος να προγραμματίσεις το τσιπάκι manually ή να το αλλάξεις ειναι αν βάλεις άλλου είδους μπαταρίες ή περισσότερες συστοιχίες ή να αφαιρέσεις κάποιες (γιατι το μόνο πρόβλημα ειναι αν αλλάξει η τάση της 100% φόρτισης απο την στιγμή που αυτό δεν αλλάζει το τσιπάκι σταματάει εκει που ήξερε για το τσιπάκι ειναι σαν να μην άλλαξε τιποτα δεν ξέρει πότε εσύ άλλαξες μπαταρίες... )

 

Ναί, έχεις δίκιο, το τσιπάκι κλειδώνει μόνο όταν η τάση των κελιών πέσει κάτω απο το cutoff voltage και δέν αφήνει τη μπαταρία να φορτίσει, αλλά επανέρχεται μόνο του αν μπούν καινούρια φορτισμένα κελιά.

 

Πάντως θα επιμείνω οτι είναι μια μπελαλίδικη διαδικασία που δέν αξίζει να γίνει.

 

Εξαιρέσεις υπάρχουν βέβαια. Κάπου έβλεπα μια μπαταρία απο επαγγελματική καμερα η οποία καινούρια κόστιζε πάνω απο 300 ευρώ. Μέσα είχε 6 κελιά όπως και οι μπαταρίες των laptop. Εκεί φυσικά και αξίζει να μπεί χέρι.

 

Αλλά για την τυπική μπαταρία λαπτοπ που κοστίζει 40 με 60 ευρώ καινούρια δέν αξίζει νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το χρειάζεσαι το κινητό 20 ετών; 

 

Μόνο για να το πουλήσεις σε συλλέκτες κάνει αυτό.

Πέραν του ότι ανήκει στα αγαπημένα μου κινητά τηλέφωνα, είναι ένας λόγος παραπάνω να το χρησιμοποιήσω στο στρατό που μπαίνω σε κάποιες μέρες.

Ο δήσιος μου είπε πως είναι εφικτή η ανακατασκευή της με 15-20 ευρώ στα περίπου 1000mah (για τη slim μπαταρία). Θα ενημερώσω κατάλληλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον συναισθηματικοί είναι οι λόγοι. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχουν πλέον απλά κινητά τύπου nokia με 20 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να ανοίξω ένα σημαντικό θέμα που δεν έχει διαλευκανθεί ούτε πολύς κόσμος γνωρίζει περί τούτου. Είναι το θέμα της ανακατασκευής μιας μπαταρίας κι όχι της αντικατάσταση αυτής. Αμέτρητα παλιά κινητά, laptops, mp3 players, ξυριστικές μηχανές έχουν μπαταρίες που ακόμα κι aftermarket μπορεί να κοστίζουν πολλά είτε να είναι τελείως δυσεύρετες. Αποτελεί ίσως μια οικονομική λύση η επιλογή αυτή αλλά μοιάζει άγνωστο το πόσο αξιόπιστο κι ανθεκτικό είναι το αποτέλεσμα. 

Πόσοι από σας έχετε δοκιμάσει να στείλετε την μπαταρία σας για ανακατασκευή, πόσο εφικτό ήταν και πόσο εν τέλει διήρκησε;

Γνωρίζετε καταστήματα που να ασχολούνται με το θέμα;

τελικα τι εγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Στις 17/1/2017 στις 3:00 ΠΜ, zacharis1955 είπε

και αυτό: https://www.batteryfixers.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...