Προς το περιεχόμενο

Διαχωρισμος τηλεφωνου-ιντερνετ.


geopatras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον οπως λεει ο τιτλος θα ηθελα να διαχωρισω το τηλεφωνο απο το ιντερνετ και πιο συγκεκριμενα εχω 2 σπιτια με 2 διαφορετικες συνδεσεις τηλεφωνου.θα ηθελα να παω στην φορθνετ και να ζητησω να διαχωρισει την γραμμη , στο ενα σπιτι να εχω μονο ιντερνετ και στο αλλο μονο τηλεφωνο αλλα ολα αυτα σε ενα ονομα.ειναι δυνατον να γινει κατι τετοιο !? προκειτε για πολυκατοικια , ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το κανει αυτό καμια εταιρια. Αυτό που μπορεις να κανεις βεβαια είναι να τραβηξεις ένα καλωδιο μεχρι το άλλο διαμερισμα η να εχεις ασυρματο τηλεφωνο που να πιανει και στα 2 διαμερίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια ευχαριστω πολυ για την απαντηση , τωρα η δευτερη ερωτηση , τι ειναι καλυτερα για stable Ιντερνετ Και χαμηλα ms ?

 

Συνδεση με : 

 

1) Aκριβο ρουτερ και κεραια ασυρματης συνδεσης στο PC. (wifi)

 

2) Μεγαλο καλωδιο τηλεφωνου , πριν το ρουτερ , και συνδεση μεσω ethernet.

 

3) ή Μεγαλο καλωδιο ethernet ?

 

Η αποσταση ειναι 7 μετρα , και το καλωδιο θα πρεπει να ειναι εξωτερικα . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε ένα καλό καλώδιο τηλεφώνου να μεταφέρεις το σήμα τηλεφώνου καλύτερα και να έχεις το ρούτερ κοντά,και ενσύρματα στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλωδιο τηλεφωνου λοιπον , και να παρω και σπιραλ αφου θα περασει απεξω για υγρασιες  κτλπ ??  , σιγουρα καλυτερα να εχω το μοντεμ κοντα να το κανω και ρεσετ , γιατι δεν μπορω να μπαινωβγαινω στο πανω σπιτι οποτε θελω ! Ελπιζω να μην εχει θεμα με την αποσταση του καλωδιου , γιατι διαβασα ενα ποστ εδω μεσα που ελεγε μεχρι 2.5μ καλωδιο τηλεφωνου και μεχρι 100 μετρα ethernet  δεν ισχυει κατι τετοιο ετσι ?

 

Να σας πω οτι ειναι πολυ σημαντικο να εχω σταθερο ιντερνετ και χαμηλα ms , αφου το gaming πλεον ειναι ο τροπος που βγαζω χρηματα και με την πρωτη ευκαιρια θα μετακομισω για vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα το αντίθετο.

Επειδή στο router έχεις πρόσβαση μέσω browser και μπορείς από εκεί να κάνεις reset αν χρειαστεί καλύτερα να αγοράσεις καλώδιο ethernet για εξωτερικούς χώρους (μαύρο χρώμα και πολύ σκληρό περίβλημα).

Π.Χ. http://www.8com.gr/utp-cable-rj45

Θα συνδέσεις το πισί επάνω στο router με αυτό και θα έχεις πάντα την μέγιστη σταθερή ταχύτητα του καλωδίου.

 

Επίσης hard reset στο router δεν είναι απαραίτητο κάθε τρείς και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ethernet καλώδιο μεταφέρει το σήμα του internet,και καλό είναι,όσο το δυνατόν πιο κοντό.Το τηλεφωνικό καλώδιο έχει μεν απώλειες αλλά μεταφέρει σήμα τηλεφωνίας και δεν πειράζουν τόσο πολύ οι απώλειες που έχει.Άλλωστε από το κέντρο του πάροχου της τηλεφωνίας ως το σπίτι μας που μπορεί να είναι πολλές εκατοντάδες μέτρα ή και χιλιόμετρα,έρχεται τηλεφωνικό σήμα με τηλεφωνικό καλώδιο.Όλα αυτά βέβαια σε συνάρτηση με το χαμηλό ping και τα ms που χρειάζονται για το gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ethernet καλώδιο μεταφέρει το σήμα του internet,και καλό είναι,όσο το δυνατόν πιο κοντό.Το τηλεφωνικό καλώδιο έχει μεν απώλειες αλλά μεταφέρει σήμα τηλεφωνίας και δεν πειράζουν τόσο πολύ οι απώλειες που έχει.Άλλωστε από το κέντρο του πάροχου της τηλεφωνίας ως το σπίτι μας που μπορεί να είναι πολλές εκατοντάδες μέτρα ή και χιλιόμετρα,έρχεται τηλεφωνικό σήμα με τηλεφωνικό καλώδιο.Όλα αυτά βέβαια σε συνάρτηση με το χαμηλό ping και τα ms που χρειάζονται για το gaming.

Εγώ πρότεινα να αφήσει το router εκεί που είναι και να τραβήξει καλώδιο δικτίου από αυτό μέχρι το πισί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πρότεινα να αφήσει το router εκεί που είναι και να τραβήξει καλώδιο δικτίου από αυτό μέχρι το πισί.

Αυτό ακριβώς προσπαθώ να εξηγήσω.Περισσότερες απώλειες έχεις αν μεταφέρεις internet με καλώδιο δικτύου ethernet παρά σήμα τηλεφώνου με τηλεφωνικό καλώδιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το άκουσες αυτό;

Τα πακέτα Ethernet μπορούν να διακινούνται σε αποστάσεις έως 100 μέτρα χωρίς απώλειες.

 

Αλίμονο αν ίσχυε αυτό που αναφέρεις. Τότε στις περισσότερες μεγάλες επιχειρήσεις όπου κάθε σταθμος εργασίας είναι μακρυά από switch, router, server κλπ, θα είχε σοβαρά θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά Ελληνικά μιλάω έλεος! Πρώτον,δεν είπα ότι δεν μεταφέρονται σε μεγάλες αποστάσεις.Αυτό που λέω είναι ότι έχει λιγότερες απώλειες η μεταφορά τηλεφωνικού σήματος (και κατά συνέπεια internet) από την μεταφορά δεδομένων.Δεύτερον μιλάς για 100 μέτρα και εγώ σου λέω για χιλιόμετρα!!!!!Και τρίτον -και εκεί πρέπει να εστιάσουμε αφού αυτό ενδιαφέρει τον ts- μιλάμε για gaming και ping στο οποίο και 3-4 ms παίζουν μεγάλο ρόλο.Πήγαινε με 100 μέτρα ethernet να παίξεις competitive gaming να δεις την γλύκα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, για να το ξεκαθαρίσουμε να μην καταλάβει λάθος το παλικάρι. 

 

Το τηλεφωνικό καλώδιο που πάει στο τηλέφωνο σου μπορεί να είναι όσα μέτρα θέλει.

Το τηλεφωνικό καλώδιο που πάει στο router σου, θα είναι αυτό που σου δίνουν στο κουτί. Βαριά-βαριά 1μ-1.5μ μέτρα δηλαδή.

Το Ethernet μπορεί να είναι όσα μέτρα θέλεις (έχω δοκιμάσει μέχρι και 30μ) και δεν έχει καμία απώλεια.

 

Η ασύρματη σύνδεση δεν προτείνεται αν μιλάμε για σχετικά μακρινές αποστάσεις και δη αν περιλαμβάνονται τείχοι ενδιάμεσα. Στο σερφάρισμα συνήθως δεν δημιουργεί θέματα, γιατι δεν είναι εμφανής η διαφορά, αλλά στο gaming θα σε επηρεάσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά Ελληνικά μιλάω έλεος! Πρώτον,δεν είπα ότι δεν μεταφέρονται σε μεγάλες αποστάσεις.Αυτό που λέω είναι ότι έχει λιγότερες απώλειες η μεταφορά τηλεφωνικού σήματος (και κατά συνέπεια internet) από την μεταφορά δεδομένων.Δεύτερον μιλάς για 100 μέτρα και εγώ σου λέω για χιλιόμετρα!!!!!Και τρίτον -και εκεί πρέπει να εστιάσουμε αφού αυτό ενδιαφέρει τον ts- μιλάμε για gaming και ping στο οποίο και 3-4 ms παίζουν μεγάλο ρόλο.Πήγαινε με 100 μέτρα ethernet να παίξεις competitive gaming να δεις την γλύκα  :P

Λανθασμένη εντύπωση έχεις.

Στο Ethernet δίκτυο μέχρι 100 μέτρα δεν έχεις καμία απώλεια. Είτε 1 μέτρο είτε 100 μέτρα, το ping θα είναι ακριβώς το ίδιο. Δεν μειώνεται η ταχύτητα που ταξιδεύουν τα πακέτα στο ίδιο καλώδιο. Αν υπάρχει θέμα, κοίτα για κάποιο πρόβλημα στην όδευση ή την σύνδεση.

 

Το τηλεφωνικό σήμα πολύ σωστά λες ότι μπορεί να ταξιδέψει για χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα. Όμως δεν ισχύει το ίδιο με το DSL σήμα, οπότε φροντίζουμε να έχουμε όσο το δυνατόν μικρότερο μήκος.

Επιπλέον κάθε ενδιάμεση ένωση, μέχρι το τερματικό σημείο που θα είναι το modem/router, προσθέτει εξασθένιση. Το πόσο μεγάλη θα είναι, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες και την συγκεκριμένη εγκατάσταση.

Δεν είναι τυχαίο ότι πάντα λέμε, από τον κατανεμητή της οικοδομής να τερματίζει απ' ευθείας στον χώρο του modem.

 

Αν δεν υπάρχει κάποιο κόλλημα, προτιμούμε να μπει το modem/router στην κατάλληλη θέση και από αυτόν να τραβήξουμε καλώδιο δικτύου προς τις συσκευές, όπου κι αν είναι αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά Ελληνικά μιλάω έλεος! Πρώτον,δεν είπα ότι δεν μεταφέρονται σε μεγάλες αποστάσεις.Αυτό που λέω είναι ότι έχει λιγότερες απώλειες η μεταφορά τηλεφωνικού σήματος (και κατά συνέπεια internet) από την μεταφορά δεδομένων.Δεύτερον μιλάς για 100 μέτρα και εγώ σου λέω για χιλιόμετρα!!!!!Και τρίτον -και εκεί πρέπει να εστιάσουμε αφού αυτό ενδιαφέρει τον ts- μιλάμε για gaming και ping στο οποίο και 3-4 ms παίζουν μεγάλο ρόλο.Πήγαινε με 100 μέτρα ethernet να παίξεις competitive gaming να δεις την γλύκα  :P

 

Είναι πέρα για πέρα λάθος αυτό που του προτείνεις! Το αντίθετο είναι η σωστή πρακτική όπως σου είπαν ήδη και άλλοι. Δεν πρόκειται για μεταφορά "τηλέφωνικού σήματος", αλλά για μεταφορά σήματος xDSL το οποίο είναι ευαίσθητο στο μήκος καλωδίου (μην μπερδεύεσαι με τα καλώδια που έρχονται από το Α/Κ, το οικιακό τηλεφωνικό καλώδιο έχει πολύ μεγαλύτερες απώλειες σε σχέση με αυτά). Εγώ π.χ. σε εξαιρετικής ποιότητας κατά τα άλλα γραμμή έχω -αναγκαστικά για κάποιους λόγους- 13 μέτρα τηλεφωνικό καλώδιο από την πρίζα μου μέχρι το ρούτερ και χάνω 2,5dB attenuation εξαιτίας και μόνο αυτού σε σχέση με το αν το αποσυνδέσω και συνδέσω ένα τυπικό καλώδιο 1-1,5 μέτρου!

Η σωστή κίνηση είναι κοντό καλώδιο μέχρι το ρούτερ που θα μπει δίπλα στην πρίζα και μετά όσο μακρύ ethernet θέλει μέχρι τη συσκευή που θα δώσει ίντερνετ. Το UTP των ethernet δεν έχει πρακτικά κανένα πρόβλημα με το μήκος. Ακόμα και πάνω από τα 100m που αναφέρθηκαν, δίνει δίκτυο απροβλημάτιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...