Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για καλό και απλό αίνιγμα


louilouiCK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν η φάση έχει ως εξής η γιαγιά μου (86 χρονών) πρόσφατα έχασα το παιδί της και την έχει πάρει πολύ από κάτω.

Τηλεφωνιόμαστε τακτικά και απότι ξέρω γενικότερα συνέχεια σκέφτεται τον χαμό του όπως ειναι φυσιολογικό...

Αυτό που σκέφτηκα εγώ μιας και χαίρετε όταν την παίρνω τηλέφωνο και ξεχνιέται ειναι να προσπαθήσω να την κάνω να ξεχαστεί λιγάκι και αφού το κλείσουμε. 

Λέω λοιπόν να της πω εναν γρίφο και να την βάλω να σκεφτεί την λύση του και να μου την πει την επόμενη φορά όταν τηλεφωνηθούμε ή όταν βρει την λύση, εγώ κάθε φορά θα την ρωτάω για της θυμίζω το αίνιγμα. 


Το πρόβλημα ειναι ότι δεν ξέρω τι αίνιγμα να της πω... (δεν ξέρω πολλά έτσι και αλλιώς)

Πρέπει να ειναι αρκετά απλό στην εξιστόρηση (να μην θέλει πολύ ώρα μπλαμπλα η περιγραφή) έτσι ώστε να μπορεί να τον συγκρατήσει η 86 χρονων γυναίκα επίσης αρκετά απλός για να υπάρχει έστω πιθανότητα να βρεί την λύση αλλά παράλληλα να εχει μια δυσκολία να μην ειναι εντελώς για μωρά δηλαδή και να βρει την απάντηση μέσα σε 10 λεπτά... 

Κατά προτίμηση θα ήθελα να έχει λογική λύση και όχι κάποια άσχετη τρολιά/παγίδα 

Ακούω προτάσεις :)

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωτιά;

Σωστός. Απλά δεν ξέρω αν εννοούσε τέτοιου είδους αινίγματα ο ts ή κάτι πιο σύνθετο. Για αρχή ts πες της αυτό και ανάλογα αν το βρει εύκολο η γρήγορο βλέπεις. Αν googlaρεις "αίνιγμα" έχει πολλα sites με αινίγματα τέτοιου είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς πχ κάτι σε αυτό τκ στυλ;

 

"Ότι μου δίνεις να φάω το τρώω και μόλις τα φάω όλα πεθαίνω. Τι είναι;"

Ας μη πει για θανάτους καλύτερα...

 

Δε νομίζω να ασχοληθεί και πολύ πάντως, καλύτερα να της μιλάς λίγο περισσότερο αφού της αρέσει. Ρώτα για διάφορα θέματα, για κάτι παλιότερο της εποχής της κλπ. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς πχ κάτι σε αυτό τκ στυλ;

 

"Ότι μου δίνεις να φάω το τρώω και μόλις τα φάω όλα πεθαίνω. Τι είναι;"

Ναι τέτοιας δυσκολίας ίσως και λίγο πιο δύσκολο γιατι ειναι και λιγο γάτα αν και γιαγια :P αλλά θα συμφωνήσω με τον zio καλύτερα να μην ειναι μακάβριο σίγουρα να μην ειναι εμετικό ή ανατριχιαστικό ή να έχει βρισιές κτλ 

 

 

Ας μη πει για θανάτους καλύτερα...

 

Δε νομίζω να ασχοληθεί και πολύ πάντως, καλύτερα να της μιλάς λίγο περισσότερο αφού της αρέσει. Ρώτα για διάφορα θέματα, για κάτι παλιότερο της εποχής της κλπ. 

καλά αυτό το κάνω έτσι και αλλιώς και την επισκέπτομαι όσο μπορώ αν και το χωριό που μένει ειναι μακριά...

 

Δεν χάνω τιποτα να δοκιμάσω όπως και να έχει μπορεί να της αρέσει κάποιο και να την απασχολήσει.. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη πει για θανάτους καλύτερα...

Ναι προφανώς όχι για θανάτους εφόσον η γυναίκα είχε πρόσφατο θάνατο στην οικογένεια, απλά ήθελα να δω το στυλ των αινιγμάτων που ψάχνει ο ts.

Πάντως έχει πάρα πολλά αν ψάξει κάνεις λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει πολλά αλλά θελω να ειναι ενα καλό η κατάσταση ειναι δύσκολη όχι μονο γιαυτό που συνέβη αλλά επειδή μιλάμε για για 86 χρονών γιαγια και όπως είπε ο zio παίζει πολύ σοβαρά να μην την ενδιαφέρει γιαυτό για να έχω ελπίδες πρέπει να παίξω το A game  μου με ενα καλό και ενδιαφέρον αίνιγμα :P

 

Οπότε ψηλός ψηλός καλόγερος και κόκαλα δεν έχει κτλ δεν ειναι αρκετό για να καταλάβω ότι ειναι καλό θα πρέπει να με απασχολήσει και εμένα ή το όποιον μου το προτείνει θα πρέπει να ειναι ένα που του έμεινε και του ίδιου στο μυαλό του σαν ανάμνηση αλλιώς μάλλον δεν θα ειναι τόσο καλό.

 

Επίσης δεν χρειάζεται να ειναι απαραίτητα παροιμιώδες όπως το απο πάνω με την φωτιά και τα λογικής δεκτά ειναι αρκεί να ειναι απλά στην περιγραφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ αλλά λίγο με βοηθάει αυτό ειναι σαν να ζητάω ένα καλό ζευγάρι παπούτσια για συγκεκριμένη χρήση και εσείς να μου δίνετε για link αυτό: https://www.skroutz.gr/c/1462/andrika-sneakers.html?from=catspan&keyphrase=%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B9%CE%B1

 

Δεν νομίζω να μην υπάρχει κανένας που να μην έχει έναν αγαπημένο γρίφο ή αίνιγμα που του έμεινε είτε πρόσφατα είτε απο την παιδική του ηλικία για "καλός" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς όλα τα αινίγματα Bilbo VS Gollum, κατά δεύτερον πιο αριθμητικομαθηματικής φύσης μας κάνουν; Πχ υπάρχει νούφαρο σε λίμνη που κάθε μέρα διπλασιάζεται σε μέγεθος. Σε 5 μέρες έχει καλύψει τη μισή λίμνη, σε πόσες ακόμα θα την καλύψει όλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς όλα τα αινίγματα Bilbo VS Gollum, κατά δεύτερον πιο αριθμητικομαθηματικής φύσης μας κάνουν; Πχ υπάρχει νούφαρο σε λίμνη που κάθε μέρα διπλασιάζεται σε μέγεθος. Σε 5 μέρες έχει καλύψει τη μισή λίμνη, σε πόσες ακόμα θα την καλύψει όλη;

ναι αν δεν χρειάζονται ανώτερα μαθηματικά μας κάνουν δηλαδή αν μπορεί το μέσο παιδί δημοτικού ή γυμνασίου να το λύσει τοτε ειναι οκ. Η γιαγιά μου ειναι έξυπνη γυναίκα αλλά δεν έχει βγάλει λύκειο οπότε όχι προχωρημένα πράγματα.. τα αριθμητικά προβλήματα πρέπει να λύνονται με τα δάχτυλα ή με "γραμμές" σε χαρτί "φακές" κτλ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα ρωτήσω τη γιαγια μου "τι σημαίνει κάτι για εσένα και τιποτα για εμένα" και η απάντηση θα ειναι η ζωή της... εκτός ότι δεν ειναι κατάλληλο λόγω περιεχομένου (μακάβριο αστείο) ειναι και χαζός γρίφος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε ένα δωμάτιο το οποίο έχει μία λάμπα (στο εσωτερικό του) και τρεις διακόπτες (στο εξωτερικό του). Ένας από αυτούς τους διακόπτες είναι αυτός που ανάβει την λάμπα. Εμείς πρέπει με μία μόνο προσπάθεια να καταλάβουμε ποιος διακόπτης είναι ο σωστός. Δηλαδή ποιο ή ποιους διακόπτες πρέπει να πατήσουμε ώστε όταν ανοίξουμε την πόρτα να καταλάβουμε ποιος είναι ο σωστός;

Εννοείται ότι όταν είναι κλειστή η πόρτα δεν βλέπουμε αν ανάβει ή όχι η λάμπα

 

Κλασικός παλιός γρίφος. Iσως τον βρει εύκολα αλλά δοκίμασε το για αρχή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...