Προς το περιεχόμενο

Ελληνικά forum για προγραμματισμό


Luciddream

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχουμε καμιά λίστα με forums για προγραμματισμό? Θέλω να βάλω κάποιες αγγελίες για προγραμματιστές και εδώ δεν επιτρέπεται στο τοπικ, και δεν έχω καμία όρεξη να την βάλω στις αγγελίες.

 

Κατα την γνώμη μου πρέπει να υπάρχει ένα sticky τοπικ για αυτό το θέμα, αλλά μάλλον οι mods δεν θέλουν.

 

Επειδή ξέρω ότι κάποιος θα το αναφέρει, οι αγγελίες υπάρχουν σε όλα τα γνωστά site αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει ιδιαίτερη προσφορά, και οι θέσεις πρέπει να καλυφθούν άμεσα οπότε why not.

 

Επίσης επειδή δεν επιτρέπονται εδώ αγγελίες, και επειδή το topic αναφέρεται σε αγγελία, δεν θα απαντήσω σε κανέναν εδώ ή σε pm για την θέση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι για .ΝΕΤ μπορείς να βάλεις στο dotnetzone ή στο freestuff

αν και σε αυτους τους χαλεπούς καιρούς ακόμα και σε 1 μπουκάλι να την βάλεις και να την πετάξεις στην θάλασσα πάλι θα βρεις ενδιαφερόμενους....

Αν είναι σε εταιρεία με παρουσία στο LinkedIn τότε εκεί 1 καλό σημείο....

Ειδάλλως τα γνωστά όπως skywalker,xe...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και σε αυτους τους χαλεπούς καιρούς ακόμα και σε 1 μπουκάλι να την βάλεις και να την πετάξεις στην θάλασσα πάλι θα βρεις ενδιαφερόμενους....

Για Java είναι και είναι δύο (τουλάχιστον) θέσεις. Νομίζω ότι είσαι πολύ αισιόδοξος :P Δεν ενδιαφέρεται σχεδόν κανείς απο skywalker,xe εδώ και 20-30 μέρες. Σε σημείο που αρχίζω να πιστεύω ότι η αγγελία είναι αποτρεπτική με αυτά που ζητάει. Μάλλον έχουν φύγει όλοι έξω και δεν έμεινε κανείς εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Java είναι και είναι δύο (τουλάχιστον) θέσεις. Νομίζω ότι είσαι πολύ αισιόδοξος :P Δεν ενδιαφέρεται σχεδόν κανείς απο skywalker,xe εδώ και 20-30 μέρες. Σε σημείο που αρχίζω να πιστεύω ότι η αγγελία είναι αποτρεπτική με αυτά που ζητάει. Μάλλον έχουν φύγει όλοι έξω και δεν έμεινε κανείς εδώ.

 

Είμαι περίεργος τι ζητάς και τι προσφέρεις....καθώς μου φαίνεται παράξενο οτι δεν βρίσκεις...στο κάτω κάτω γραφής μπορεί και να με ενδιαφέρει εαν παίζει σε στυλ freelancer καθώς έχω φάει μέχρι πέρσι αρκετό κάψιμο με Java λόγω διπλωματικής (βλέπε JavaFX)....αλλά λόγω νέας ενασχόλησης (Legacy VB to .NET) έχω μείνει λίγο πίσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος τι ζητάς και τι προσφέρεις....καθώς μου φαίνεται παράξενο οτι δεν βρίσκεις..

Ψιλοαστεία πράγματα. 2 χρόνια προυπηρεσία, MVC, Unit testing, άντε και κανα Javascript. Εντάξει όλες οι εταιρίες βάζουν και το κάτι παραπάνω στα requirements. Και χωρις προυπηρεσία να έρθει κάποιος δεν θα του πουν όχι αν δείξει ότι είναι καλός. Κατα τα άλλα, δεν είναι για freelancers η αγγελία.

Sorry δεν πρόσεξα ότι ήδη την δημοσίευσες στα γνωστά site....

Βασικά επειδή δεν την έχω βάλει εγώ αλλά άλλοι, τελικά δεν είναι σε όλα τα γνωστα site... ίσως το κοιτάξω να μπει πρώτα σε όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε και κανα Javascript

 

Εδώ τα χαλάμε...όταν αναφέρεις την No1 γλώσσα σε πρόσληψη ως "άντε και κανα Javascript".....τότε υπάρχει πρόβλημα.....δεν εχω προλάβει να ασχοληθώ με JS αλλά αν το είχα κάνει δεν ξέρω αν θα καθόμουν 1 μέρα στην Ελλάδα....μιλάμε για βαρβατους μισθούς στο εξωτερικό....όπως μου είπε ο recruiter που μέ εψηνε το καλοκαίρι οι JS developer "φεύγουν" σαν ζεστά ψωμάκια....δεν τους προλαβαινε......αχ βρε οικογένεια....

Σκέψου το εξής...η Java οδεύει προς το τέλος και η JS είναι η απόλυτη δύναμη αυτό τον καιρό....αν κάποιος με είχε συμβουλέψει όταν καιγόμουν με την Java και ασχολιόμουν με JS .....αλί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι η αγγελία για JS, για Java είναι. Μπορεί να χρειαστέι να γράψει κανα μικρό app σε Angular. Εγώ ας πούμε αν και έχω γράψει πλέον το αποφεύγω για να εμβαθύνω σε Java. Δεν θα πούμε όχι σε κάποιον που δεν ξέρει Angular αλλά θα έχει όρεξη να μάθει. Και οι δύο τεχνολογίες χρησιμοποιούνται πολύ. Ρίξε μια ματιά πόσοι γράφουν π.χ Spring boot + Angular. Έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πελώρια βάση της Java δεν την αμφισβητεί κανείς αλλά όταν η μαμά(Ο) δεν ενδιαφέρεται σιγά μην ενδιαφερθεί ο γείτονας(G)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πελώρια βάση της Java δεν την αμφισβητεί κανείς αλλά όταν η μαμά(Ο) δεν ενδιαφέρεται σιγά μην ενδιαφερθεί ο γείτονας(G)...

Όπως και να χει, δεν μπορεις να λες την Javascript αντικαταστάτη της Java. Άλλο σκοπό το ένα άλλο το άλλο. Εκτός και αν θες να περάσεις τα επόμενα χρόνια γράφοντας για node js π.χ. Εγώ δεν θέλω.

 

Πάντως, JS μπορείς να γράψεις και πάνω στο JVM, με την χρήση του Nashorn ή του J2V8. Έχω ένα project που θέλω να του προσθέσω τέτοια λειτουργικότητα για να υποστηρίζει δυναμικές αλλαγές. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να χει, δεν μπορεις να λες την Javascript αντικαταστάτη της Java. Άλλο σκοπό το ένα άλλο το άλλο. Εκτός και αν θες να περάσεις τα επόμενα χρόνια γράφοντας για node js π.χ. Εγώ δεν θέλω.

 

Πάντως, JS μπορείς να γράψεις και πάνω στο JVM, με την χρήση του Nashorn. Έχω ένα project που θέλω να του προσθέσω τέτοια λειτουργικότητα για να υποστηρίζει δυναμικές αλλαγές. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο αξίζει.

 

Μεταξύ μας ποιος θέλει να ανταλλάξει το συντακτικό της Java με αυτό το χαος της JS αλλά η αγορά προστάζει Js (ANG2 FE,Node.js BE) και η αγορά σπάνια κάνει λάθος....(υπόψιν δεν βάζω στην εξίσωση τα χιλιάδες Framework που κάθε προγραμματιστής που δεν ξέρει πως να διαφημίσει τον εαυτό του πιάνεται απο κάπου και ξεκινάει....:))

Έχεις δει καθόλου JavaFX πόσο όμορφο UI κάνει....τι να το κάνεις ...δεν στηρίχτηκε οπως έπρεπε...είχε παιδικές ασθένειες που δεν γιατρευόντουσαν και απλώς πέθανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δει καθόλου JavaFX πόσο όμορφο UI κάνει....τι να το κάνεις ...δεν στηρίχτηκε οπως έπρεπε...είχε παιδικές ασθένειες που δεν γιατρευόντουσαν και απλώς πέθανε....

H Java στο Desktop έχει πολλά θέματα. Δεν γίνεται να μην έχεις καν editor σε binary και να περιμένεις να το χρησιμοποιήσει ο κόσμος. Δεν γίνεται να θες να φτιάξεις ένα μικρό app και να χρειάζεσαι να κάνεις bundle και όλο το JRE (το proprietary μάλιστα) και να σου βγαίνει τουλάχιστον 80mb το jar. Παρόλα αυτά όποιος θέλει μπορεί να το χρησιμοποιήσει, υπάρχουν λύσεις. Η gluon π.χ δίνει και cross platform api απο όσο ξέρω, Android - iOS - Linux - Windows. Οπότε νεκρό δεν είναι, αλλα δύσχρηστο σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστή η προσπάθεια της Gluon και αξιέπαινη αλλά είναι μια μικρή εταιρεία που παλεύει μόνη της να καταφέρει το ακατόρθωτο....απέναντι στη Ms και το Xamarin ...

Έχω κάνει ξανά την ίδια πρόβλεψη ...το μέλλον είναι JS και C#...ίσως και Python.....οτιδήποτε άλλο συζητιέται....

Και αυτό με το JRE είναι ακριβώς το πρόβλημα...ο μέσος χρήστης δεν θέλει 100 χιλιάδες Popup σχετικά με το αν θέλει να τρέξει το ταδε Jar και αν έχει το τελευταίο JRE και αν οι ρυθμίσεις ασφαλειας είναι σωστές και αν...πολλά αν....

Ενω ανοίγει την σελίδα στον Browser και απλώς η JS Παίζει....ανοίγεις την εφαρμογή στο Desktop και Παίζει (ας είναι κλά το .ΝΕΤ framework που είναι προεπιλογή εδώ και πολύ καιρό).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε ναι ρε παιδιά που θα γράψουμε εφαρμογές για το back end και να τρέχουν σε unix,linux κτλ ? Μα φυσικα σε JavaScript και C# .Ειδικά τις critical που είναι και τα λεφτά πρώτες προτάσεις αυτές είναι ...

 

Η Oracle έχει παρατήσει την Java . Εδώ μάλλον γελάνε ... όταν πολλά προϊόντα της Oracle είναι σε Java και μάλιστα το δικό της core banking συστήμα (ένα από τα καλύτερα στον κόσμο) τρέχει αυτή την στιγμή σε 145 χώρες . Wait μπορείς να γράψεις και Java μέσα στην Oracle database ? Ε θα την αφήσει να πεθάνει μαζί και όλα τα προϊόντα της .

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι η Java δεν είναι trend. Δεν είναι hipster κατάσταση και μεγάλο innovation. Είναι de facto standard δοκιμασμένο στα χρόνια σε μεγάλα έργα,πολλές βιβλιοθήκες και τρομερό integration. Όταν θες να χτίσεις ένα σύστημα σε ένα engineered μηχάνημα που θα επικοινωνεί με δεκάδες άλλα συστηματα γραμμένα σε οποιαδήποτε γλώσσα θα πρότεινες c# ,xamarin και js? Μπορεί να μην πρότεινες ούτε Java αλλά σίγουρα εγώ δεν θα πρότεινα τα παραπάνω

Επεξ/σία από Aztec
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε παιδιά που θα γράψουμε εφαρμογές για το back end και να τρέχουν σε unix,linux κτλ ? Μα φυσικα σε JavaScript και C# .Ειδικά τις critical που είναι και τα λεφτά πρώτες προτάσεις αυτές είναι ...

 

Η Oracle έχει παρατήσει την Java . Εδώ μάλλον γελάνε ... όταν πολλά προϊόντα της Oracle είναι σε Java και μάλιστα το δικό της core banking συστήμα (ένα από τα καλύτερα στον κόσμο) τρέχει αυτή την στιγμή σε 145 χώρες . Wait μπορείς να γράψεις και Java μέσα στην Oracle database ? Ε θα την αφήσει να πεθάνει μαζί και όλα τα προϊόντα της .

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι η Java δεν είναι trend. Δεν είναι hipster κατάσταση και μεγάλο innovation. Είναι de facto standard δοκιμασμένο στα χρόνια σε μεγάλα έργα,πολλές βιβλιοθήκες και τρομερό integration. Όταν θες να χτίσεις ένα σύστημα σε ένα engineered μηχάνημα που θα επικοινωνεί με δεκάδες άλλα συστηματα γραμμένα σε οποιαδήποτε γλώσσα θα πρότεινες c# ,xamarin και js? Μπορεί να μην πρότεινες ούτε Java αλλά σίγουρα εγώ δεν θα πρότεινα τα παραπάνω

 

Το γεγονός οτι η Google ήδη μετακινήθηκε σε OpenJDK ...δεν σου φαίνεται κάπως...για να μην αναφέρουμε την Go που ήδη είναι το αντίπαλο δεος της Swift....

Το γεγονός οτι οποιαδήποτε προσπαθεια να τρέξεις κάτι σε Java συνοδεύεται απο μύρια Popup ...δεν σου λέει τίποτα....

Το γεγονός ότι η Oracle υποστηρίζει JS ...Δεν....

Η εξαγορά της Xamarin πιστεύεις ότι ήταν κάτι τυχαίο....

Όπως προειπα με τόσο μεγάλη βάση σίγουρα δεν πρόκειται να πεθάνει αλλά ότι υπάρχει θέμα ...υπάρχει...

Και όσον αφορά τα λατρευτά Unix/Linux πιστεύω ότι έχεις πρεφάρει ότι τώρα πια όλες οι εφαρμογές το γυρνάνε σε Python.....πολυ σπάνια έχω πετύχει .java σε δυναμικα Github repositories...αλλά το .py σαρώνει...

Παρένθεση.....C/C++ είναι οι απόλυτα σταθερές αξίες....μην ξεχνιόμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...