Προς το περιεχόμενο

Συντήριση προιοντων στην κατάψυξη


hdonoblepsias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Παίρνω κάποια κατεψυγμένα προιοντα, απο το λιντλ συνηθως, σαν ευκολη λυση αν δεν υπαρχει φαγητο. Πίτσες, στριφτές τυροπιτες, μπουγάτσες κλπ.

 

Αυτο που μου κάνει εντύπωση είναι οτι πίσω έχει κάποιους χρόνους λήξης.

 

πχ. 

Κατάψυξη * - 3 μέρες

κατάψυξη ** - 1 Εβδομάδα

κατάψυξη *** - 1 Μήνα

Καταψύκτης - Μέχρι ημερ. λήξης

 

Εγώ τώρα πχ. έχω μια μπουγάτσα που λήγει το 05/2018 αλλά δεν θυμάμαι πότε την πήρα (από 10-25 μέρες), ούτε ξέρω την ψύξη της καταψυξής μου.  Θυμάμαι στο πατρικό μου παίρναμε καμια τυρόπιτα την βάζαμε στην απλή κατάψυξη και μπορούσαμε να την φτιάξουμε και μετα απο 1 εξάμηνο.

 

Η ερώτηση μου είναι, όντως χαλάνε τόσο εύκολα? ή τους υποχρεώνει κανας οργανισμός και είναι μούφα αυτά?


Edit: Τώρα την έφαγα την μπουγάτσα. Αν δείτε ποστ μου αύριο, σημαινει οτι ολα καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως νιώθεις? :P

 

Δεν νομίζω τα κατεψυγμένα να χαλάνε, τώρα για το γάλα που είπε ο vgeovai, δεν θα το δοκίμαζα αλλά μάλλον θα ισχύει και αυτό. 

Αλλά τα κατεψυγμένα σίγουρα δεν χαλάνε σε 2 βδομάδες. Αν τα ξεπαγώσεις και τα ξανά παγώσεις τότε ναι το συζητάμε. Γι αυτό γενικά στα ψώνια από supermarket τα κατεψυγμένα να τα αγοράζετε τελευταία και να είναι τα πρώτα που θα μπουν στην κατάψυξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω παρατηρήσει, ειδικά σε κοτόπουλο και χοιρινό, μετά από 3 μήνες περίπου δεν έχει την ίδια γεύση.

Το ίδιο σε αρακά και ειδικά φασολάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργησα να απαντησω γιατι εθχα κατι δουλειες. τελικα ολα οκ.

 

και διαβασα οτι το "αναλωση κατα προτιμηση", σημαινει οτι μπορει να καταναλωθει, απλα αλλοιωνεται η γευση. Το "ημερομηνια ληξης" σημαινει οτι χαλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από προσωπική εμπειρία, δεν παθαίνουν τίποτα, ακόμα και μετά την αναγραφομενη ημερομηνία. Στο mini market άμα λήξη κάτι που δεν επιστρέφεται μερικές φορες τα περνώ σπίτι και τα καταναλώνω μετά από μηνα και. Έτυχε πχ και ήπια γάλα μετά από δυο μήνες και δεν φαινόταν τίποτα, ούτε μύριζε ούτε ξίνιζε ούτε βαρυστομάχιασα. Μετά από 4-5 μέρες αφού ανοιχτή κρατάνε. Προσωπική εμπειρία πάντα και προφανώς δεν σου προτείνω να κανεις και εσύ τα ίδια, απλά σε καθησυχάζω για την μπουγάτσα.

Τι γάλα ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...