Προς το περιεχόμενο

H ιστορια της MICROPOLIS ΑΕΒΕ ή AMSTRAD HELLAS A.E.B.E.


Χάρης Μυλωνίδης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η amiga ήταν κορυφή άστο... Και όπως βλέπετε λέω Η όχι ΤΟ.. ήταν μέρος ( μέλος) της οικογένειας και είναι φυσικά.

Μπορει ο 464-6128 να πούλησαν αλλά η amiga ξεπούλησε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Amstrad CPC 6128 [με πράσινη οθόνη], ο πρώτος μου υπολογιστής <3 και αγαπημένα παιχνίδια τότε: Barbarian, Pirates, Bomb Jack, Alex Higgins World Pool. Πόσο κα@λα ο ήχος που ακουγόταν όταν 'φόρτωνε' το παιχνίδι απ'την δισκέτα.

Της κασέτας να δεις και αν βάλεις και την αναμονή γινόταν καλύτερο! :D

 

Η amiga ήταν κορυφή άστο... Και όπως βλέπετε λέω Η όχι ΤΟ.. ήταν μέρος ( μέλος) της οικογένειας και είναι φυσικά.

Μπορει ο 464-6128 να πούλησαν αλλά η amiga ξεπούλησε :)

Η amiga είναι θηλυκό (φιλενάδα πρέπει να σημαίνει). Είναι σχεδόν ιεροσυλία να πει κάποιος το amiga!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θυμάμαι κ το άλλο μαγαζί απλά εγώ πήγαινα σχολείο εκεί και βόλευε...

 

Πόσες ώρες τρώγαμε μέσα εκεί!!

 

Τον Δημήτρη από Τριανδρία τον θυμάσαι; έγραφε σπίτι του σε μια amiga 2000.

Η αντιγραφή πήγαινε σύννεφο στο μαγαζάκι απέναντι από τον Ευκλειδη.

Ο Δημήτρης πρέπει να ήταν αυτός που είχε κάνει χάρτες για όλα τα μπουντρουμια του Bards Tale σε χαρτί μιλιμιτρε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντιγραφή πήγαινε σύννεφο στο μαγαζάκι απέναντι από τον Ευκλειδη.

Ο Δημήτρης πρέπει να ήταν αυτός που είχε κάνει χάρτες για όλα τα μπουντρουμια του Bards Tale σε χαρτί μιλιμιτρε

Ο ορμανης έτσι λεγόταν... Τριανδρία χαμηλά έμενα, είχε τεράστια συλλογή από αντιγραφές... Είχα πάει σπίτι του μερικές φορές, είχε χάρτες ναι... Άρρωστος ήταν αλλά έβγαζε και χρήμα τότε, 500 δραχμές η δισκέτα νομίζω ; δεν θυμάμαι καθόλου...

Της κασέτας να δεις και αν βάλεις και την αναμονή γινόταν καλύτερο! :D

 

Η amiga είναι θηλυκό (φιλενάδα πρέπει να σημαίνει). Είναι σχεδόν ιεροσυλία να πει κάποιος το amiga!

Ακριβώς... Θυμάμαι την είχα δίπλα ακριβώς στο κρεβάτι μου στο πατρικό σπίτι.. Είχε αλλάξει τοποθεσία το κρεβάτι του μικρού μου αδερφού για να είμαι με το μωρό μου..

1990 μέσα στο δωμάτιο... 25αρα τηλεόραση συν δύο βίντεο συν amiga, όλη την ημέρα βλέπαμε έργα και παίζαμε video games.

Ώραια χρόνια... Μετά πήρα παπάκι (1992) γνώρισα την γυναίκα μου και ορίστε τι έγινε... Πάει η Amiga.. Μετά τα 60 πρώτα ο Θεός θα φτιάξω playroom amiga και θα λιώνω!!

Πάντως επί του θέματος θυμάμαι στο 3ο γυμνάσιο Τούμπας ( στον ΟΤΕ) πιο κάτω επί της παπαφη, είχε ένα μαγαζί εκεί σε έναν κάθετο δρόμο Amstrad and spectrum, δεν είχαν βγει ακόμα amiga και Atari.

 

Το θυμάται κάποιος; μάλλον επί της πύργου αυτή ήταν η οδός, ευθεία πάνω βγαίνεις από τα στενά στο γήπεδο.

 

Επίσης ποιος θυμάται τον Δημήτρη στο δρόμο της ΔΕΗ ( Πριάμου) από την πλάγια μεριά του 3ου γυμνασίου; πουλούσε ps1 ήταν από τους πρώτους στην περιοχή... Χαμός!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θυμάμαι κ το άλλο μαγαζί απλά εγώ πήγαινα σχολείο εκεί και βόλευε...

 

Πόσες ώρες τρώγαμε μέσα εκεί!!

 

Τον Δημήτρη από Τριανδρία τον θυμάσαι; έγραφε σπίτι του σε μια amiga 2000.

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω δεν νομίζω να τον γνώριζα... Αντέγραφε δισκέττες; Κοίτα να δεις... Amiga 2000 είχα και εγώ μετά τον Amstrad CPC 6128, τα είχα σε καλή κατάσταση και τα δύο τότε. Παρεπιμπτόντως ήταν σπάνιο να βρω άλλο άτομο με την ίδια Amiga! 

Ο ορμανης έτσι λεγόταν... Τριανδρία χαμηλά έμενα, είχε τεράστια συλλογή από αντιγραφές... Είχα πάει σπίτι του μερικές φορές, είχε χάρτες ναι... Άρρωστος ήταν αλλά έβγαζε και χρήμα τότε, 500 δραχμές η δισκέτα νομίζω ; δεν θυμάμαι καθόλου...

Ακριβώς... Θυμάμαι την είχα δίπλα ακριβώς στο κρεβάτι μου στο πατρικό σπίτι.. Είχε αλλάξει τοποθεσία το κρεβάτι του μικρού μου αδερφού για να είμαι με το μωρό μου..

1990 μέσα στο δωμάτιο... 25αρα τηλεόραση συν δύο βίντεο συν amiga, όλη την ημέρα βλέπαμε έργα και παίζαμε video games.

Ώραια χρόνια... Μετά πήρα παπάκι (1992) γνώρισα την γυναίκα μου και ορίστε τι έγινε... Πάει η Amiga.. Μετά τα 60 πρώτα ο Θεός θα φτιάξω playroom amiga και θα λιώνω!!

Πάντως επί του θέματος θυμάμαι στο 3ο γυμνάσιο Τούμπας ( στον ΟΤΕ) πιο κάτω επί της παπαφη, είχε ένα μαγαζί εκεί σε έναν κάθετο δρόμο Amstrad and spectrum, δεν είχαν βγει ακόμα amiga και Atari.

 

Το θυμάται κάποιος; μάλλον επί της πύργου αυτή ήταν η οδός, ευθεία πάνω βγαίνεις από τα στενά στο γήπεδο.

 

Επίσης ποιος θυμάται τον Δημήτρη στο δρόμο της ΔΕΗ ( Πριάμου) από την πλάγια μεριά του 3ου γυμνασίου; πουλούσε ps1 ήταν από τους πρώτους στην περιοχή... Χαμός!!

Η περιοχή του ΟΤΕ είναι η γειτονιά μου, θυμάμαι και εγώ αμυδρά ένα μαγαζάκι με υπολογιστές αλλά Παπάφη με Μαλακοπής γωνία (επί της Μαλακοπής, ανεβαίνοντας πρώτο-δεύτερο κατάστημα). Αυτό μιλάμε τώρα ίσως αρχές '90. Δεν ήταν καθόλου γνωστό νομίζω εάν λέμε το ίδιο... Με ένα φίλο μου είχα πάει τότε ο οποίος είχε Commodore 64 και ένα PC 286 για να αντιγράψει κάτι για το PC του.

Από τον 6128 θυμάμαι το "Mask" φοβερό game.

Μπράβο φίλε μου! Το είχα και εγώ το Mask και ήταν και φοβερό cartoon! Και μάλιστα σήμερα πολύ δεν το θυμούνται! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω δεν νομίζω να τον γνώριζα... Αντέγραφε δισκέττες; Κοίτα να δεις... Amiga 2000 είχα και εγώ μετά τον Amstrad CPC 6128, τα είχα σε καλή κατάσταση και τα δύο τότε. Παρεπιμπτόντως ήταν σπάνιο να βρω άλλο άτομο με την ίδια Amiga!

 

Η περιοχή του ΟΤΕ είναι η γειτονιά μου, θυμάμαι και εγώ αμυδρά ένα μαγαζάκι με υπολογιστές αλλά Παπάφη με Μαλακοπής γωνία (επί της Μαλακοπής, ανεβαίνοντας πρώτο-δεύτερο κατάστημα). Αυτό μιλάμε τώρα ίσως αρχές '90. Δεν ήταν καθόλου γνωστό νομίζω εάν λέμε το ίδιο... Με ένα φίλο μου είχα πάει τότε ο οποίος είχε Commodore 64 και ένα PC 286 για να αντιγράψει κάτι για το PC του.

 

Μπράβο φίλε μου! Το είχα και εγώ το Mask και ήταν και φοβερό cartoon! Και μάλιστα σήμερα πολύ δεν το θυμούνται!

Εγώ εκεί μεγάλωσα, απέναντι από το 3 γυμνάσιο στην παπαφη στο στενό είχε ένα μαγαζάκι.. Έλιωνα από έξω, δεν μου παίρναν οι δικοί μου υπολογιστή Αστα..

Είχε η περιοχή μας αρκετά μαγαζιά να ξέρεις.

Όντως, πλούτισε πολύς κόσμος με τις αντιγραφές... κάποιοι έχτισαν μέχρι και μαγαζιά!

Φίλε εκείνη την εποχή ήμουν ψαγμένος πουλούσα κ εγώ αλλά μαγαζί δεν πήρα.. 15 ετών έβγαζα ένα χαρτζιλίκι τίποτα παραπάνω, η κυρία Άννα υπάρχει πλέον; την έχει δει κάποιος;

 

 

 

Αυτό ήταν το μαγαζι μαλακοπης με παπαφη... Πωπω μου φαινόταν λες και περνούσα έξω από κάτι μαγικό!!

Απίστευτα χρόνια... Και μετά ήρθε η βασίλισσα Amiga...

 

Εφόσον είσαι της περιοχής με ξέρεις..

Barman25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

( το κουφό είναι ότι στον Εγκέφαλο υπάρχει ακόμη η ίδια που ήταν πριν 35 χρόνια. Check πέρισυ)

 

Τι λες τώρα ρε φίλε ;;; η Ποντικινα είναι ακόμα εκεί ; αυτή πρέπει να είναι 60+ τώρα !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θυμάμαι πονηριές που κάναμε. Αγόραζα κασέτα για Amstrad 464, στο καπάκι σπίτι αντιγραφή σε διπλό κασετόφωνο και μετά επιστροφή με την δικαιολογία ότι είναι χαλασμένη , και αντικατάσταση με άλλη ! Ωραίες εποχές !

Ο Thomas Soft στις δόξες του τότε με full προγραμμα πειρατικών games !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amiga είναι θηλυκό (φιλενάδα πρέπει να σημαίνει). Είναι σχεδόν ιεροσυλία να πει κάποιος το amiga!

 

Πάντα Η αμίγκα. Κάποτε είχα ακούσει αν και δεν ξέρω πόσο ράδιο αρβύλα είναι ότι την ονόμασαν έτσι ώστε στους καταλόγους της εποχής να είναι αλφαβητικά μπροστά από amstrad, apple και atari!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι εποχές θα μείνουν χαραγμένες στην μνήμη μας. Κολλημένος στην τζαμαρία καταστημάτων να βλέπω shadow of the beast στην Amiga !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...