Προς το περιεχόμενο
alexgr10

Δουλειά στο εξωτερικό

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά.

Είμαι νέος εδώ και θα ήθελα την βοήθεια σας παρακαλώ αλλά και την κατανόηση σας.

Πρώτα απ' όλα, θα ήθελα να πω είμαι 29 χρόνον. Δεύτερον, λόγο μαθησιακών δυσκολιών (σε μεγάλου βαθμού της δυσλεξίας μου) είμαι πολύ περήφανος που κατάφερα και μπήκα σε ΑΕΙ αλλά και τελείωσα με μέσο όρο 7, το προπτυχιακό μου 2015. Είμαι ένας άνθρωπος που το παλεύω παρά πολύ για να περνάω τα δύσκολα εμπόδια μπροστά μου. Αλλά δεν κατάφερα να τελειώσω στην ώρα μου στα 5 ή 6 χρόνια λόγο πραγματικά κάποια μαθήματα που με δυσκόλεψαν πάρα πολύ για να τα περάσω μόνος μου χωρίς βοήθεια από κανέναν. Την ίδια χρονιά (2015) κάνω μεταπτυχιακό στο ίδιο τμήμα μου και τώρα όπου νάνε τελειώνω.

Επίσης, επειδή δεν μπορούσα να δουλέψω στα φοιτητικά μου χρόνια γιατί έμενα πίσω στο διάβασμα. Είχα δουλέψει δυο ή 3 μήνες σε κατάστημα με υπολογιστές αλλά το διάβασμα έμενε πίσω λόγο κούρασης αλλά αργού διαβάσματος και να κατανοήσω κάποια πράγματα μέσα στο κείμενο.

Θα ήθελα να ρωτήσω. Σε αυτή την ηλικία μπορώ να δουλέψω σε κάποια εταιρεία πάνω, σε 3d ή web development & design ή VFX ή προγραμματιστής παιχνιδιών (Untiy) ή κάποια εταιρεία να φτιάχνω εκπαιδευτικά παιχνίδια μάθησης στο εξωτερικό (Αγγλία, Αμερική, Αυστραλία, Ολλανδία)?

Ευχαριστώ πάρα πολύ και παρακαλώ την κατανόηση σας.

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλικία σου είναι ιδανική για να βρεις δουλειά στο εξωτερικό, έχεις και τα προσόντα. Να ξεφύγεις από τη μιζέρια. Θα τα καταφέρεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν εισαι 60 29 είσαι οπότε δεν καταλαβαίνω την ερώτηση (γιατι απότι κατάλαβα ρωτάς αν λόγω ηλικίας σε πάρουν μιας και δεν τελείωσες "προβλεπόμενα" ) Αν έχεις τις γνώσεις που χρειάζεται φυσικά και θα σε πάρουν η ηλικία σου δεν ειναι ουτε κάν αρνητικό... 

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Από άποψη προσόντων δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, όπως και η ηλικία δεν είναι κάτι αρνητικό.

Απλά το θέμα είναι η προϋπηρεσία.

Εάν δεν έχεις τίποτα,ίσως είναι πρόβλημα για κάποιους.

Μήπως να το έβλεπες για κανένα internship στο εξωτερικό ως πρώτο βήμα;

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δεν εισαι 60 29 είσαι οπότε δεν καταλαβαίνω την ερώτηση (γιατι απότι κατάλαβα ρωτάς αν λόγω ηλικίας σε πάρουν μιας και δεν τελείωσες "προβλεπόμενα" ) Αν έχεις τις γνώσεις που χρειάζεται φυσικά και θα σε πάρουν η ηλικία σου δεν ειναι ουτε κάν αρνητικό... 

ίσως να νομίζει οτι και στο εξωτερικό οι εταιρείες μοιράζουν voucher για νέους μέχρι 25 χρονών με μειωμένες αποδοχές. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Απλός ρωτάω γιατί άλλη μου λένε 30 ή 35 και μετά δύσκολο να σε παίρνουνε. Άλλοι μου λένε που έχουν φίλους ξεκίνησαν ο ένας ξεκίνησε από 35 και άλλος από 40. Επίσης αυτή τους είπανε μας ενδιαφέρει η γνώσεις σας.

Το άνοιξα αυτό γιατί αγχώθηκα πάρα πολύ και τρομοκρατήθηκα που μου λένε στα 30 ή 35 και μετά ξέχασε το γιατί θα προτιμήσουν 24χρονο. Επίσης συν ότι δεν έχω προϋπηρεσία που λένε. Δεν ξέρω τι να πω. Να έχεις τόσο όρεξη και δύναμη και χαρά να δουλέψεις. Επίσης να έχεις τόσο πολύ καλή γνώση στα προγράμματα στα βασικά και λίγο παραπάνω από τα βασικά.

Γι' αυτό το άνοιξα. Επίσης ο πατέρας μου λέει κάθε φόρα όταν έφτασα στα 26 ή 27 νομίζεις σε αυτή την ηλικία θα σε πάρουνε και όχι το 24χρονο.

Μήπως να το έβλεπες για κανένα internship στο εξωτερικό ως πρώτο βήμα;

Τι εννοείς internship LongTom?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για εξωτερικο λες στον τιτλο, για τις σπουδες σου και τις μαθησιακες σου δυσκολιες αναλυεις στο ποστ και για την ηλικια καταληγεις να ρωτας! Οποτε θα απαντησω στα της ηλικιας.

Το να βρεις καπου δουλεια δεν ειναι αμεση συναρτηση τοσο της ηλικιας σου οσο των γνωσεων και της εμπειριας σου.

Βεβαια οκ, αν φτασεις 40 και σε γνωσιακο επιπεδο - πειρα, εισαι ισα κι ομοια με τους 25ρηδες, θα εχεις θεμα.

Αλλα στα 29 κανεις δε θα σε απορριψει λογω της ηλικιας σου. Ισα-ισα, η ηλικια αυτη ειναι πλεονεκτημα, φτανει να μπορεις να την υποστηριξεις και με αλλα προσοντα.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για εξωτερικο λες στον τιτλο, για τις σπουδες σου και τις μαθησιακες σου δυσκολιες αναλυεις στο ποστ και για την ηλικια καταληγεις να ρωτας! Οποτε θα απαντησω στα της ηλικιας.

Το να βρεις καπου δουλεια δεν ειναι αμεση συναρτηση τοσο της ηλικιας σου οσο των γνωσεων και της εμπειριας σου.

Βεβαια οκ, αν φτασεις 40 και σε γνωσιακο επιπεδο - πειρα, εισαι ισα κι ομοια με τους 25ρηδες, θα εχεις θεμα.

Αλλα στα 29 κανεις δε θα σε απορριψει λογω της ηλικιας σου. Ισα-ισα, η ηλικια αυτη ειναι πλεονεκτημα, φτανει να μπορεις να την υποστηριξεις και με αλλα προσοντα.

Οκ. Επίσης κάτι που θυμήθηκα για τον 40η είναι πάνω από την πείρα του 25. Γιατί έχει φοβερές γνώσεις στον προγραμματισμό. Αλλά και έχει πολύ δυνατό στο βιογραφικό σε 3δ, photoshop, VFX, Web, Python, C, C++, C#, Java, ΑΙ, Premiere.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Απλός ρωτάω γιατί άλλη μου λένε 30 ή 35 και μετά δύσκολο να σε παίρνουνε. Άλλοι μου λένε που έχουν φίλους ξεκίνησαν ο ένας ξεκίνησε από 35 και άλλος από 40. Επίσης αυτή τους είπανε μας ενδιαφέρει η γνώσεις σας.

Το άνοιξα αυτό γιατί αγχώθηκα πάρα πολύ και τρομοκρατήθηκα που μου λένε στα 30 ή 35 και μετά ξέχασε το γιατί θα προτιμήσουν 24χρονο. Επίσης συν ότι δεν έχω προϋπηρεσία που λένε. Δεν ξέρω τι να πω. Να έχεις τόσο όρεξη και δύναμη και χαρά να δουλέψεις. Επίσης να έχεις τόσο πολύ καλή γνώση στα προγράμματα στα βασικά και λίγο παραπάνω από τα βασικά.

Γι' αυτό το άνοιξα. Επίσης ο πατέρας μου λέει κάθε φόρα όταν έφτασα στα 26 ή 27 νομίζεις σε αυτή την ηλικία θα σε πάρουνε και όχι το 24χρονο.

Υπάρχουν άνθρωποι που έφυγαν στο εξωτερικό στα 40 και ξεκίνησαν μια νέα πετυχημένη ζωή. Είσαι στην ιδανική ηλικία για να ξεκινήσεις να εργάζεσαι. Το ζουμί δεν είναι μόνο η όποια προυπηρεσία ή οι σπουδές αλλά να πείσεις τον εργοδότη ότι έχεις κέφι για δουλειά και θέλεις να συνεισφέρεις στην ευημερία της επιχείρησης. Ξεκίνα να ψάχνεις και κλείσε τα αυτιά στο τί λέει ο ένας και ο άλλος. Θα τα καταφέρεις.

• Like 1

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Εννοώ ότι υπάρχουν προγράμματα, ή υπήρχαν πριν κάποια χρόνια, για internships για κάτω των 30 σε Ευρωπαϊκές εταιρείες από την ΕΕ.

Δεν ξέρω για τώρα βέβαια,έχει χρόνια που το άκουσα.

Επίσης, εάν έχεις την οικονομική δυνατότητα, μπορείς να προτείνεις την εταιρεία να κάμεις 4-5 εβδομάδες τζάμπα δουλειά ως internship,ιδίως σε περιπτώσεις που ήδη ψάχνουν άτομα στον τομέα σου.Έτσι αυτοί θα επενδύσουν μόνο χρόνο σε εσένα και θα δουν τι ξέρεις.

Αυτά για να αποκτήσεις κάποια εμπειρία στην αγορά που σε ενδιαφέρει και να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου.

Btw:Ο πατέρας σου έχει εμπειρία σε HR ή σε ευρωπαϊκή εταιρεία; Διότι αυτά που σε λέει είναι λάθος, τουλάχιστον στην ΕΕ που δεν είναι οι εταιρείες τόσο πωρωμένες με την ηλικία.Σε ΗΠΑ ίσως ισχύει.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Μη μασάτε με τις ηλικίες. Ο συνειδητοποιημένος 30άρης μπορεί να προσφέρει ωριμότητα και να εμπνεύσει σιγουριά σε σχέση με έναν 24άρη απόφοιτο ακόμα και χωρίς προϋπηρεσία. Από μια ηλικία και μετά βέβαια οκ οι εταιρίες μπορεί να το σκέφτονται κυρίως επειδή είναι άβολο να πληρώνεις ένα 40άρη ως junior. Όπως και να χει αν μιλάμε για προγραμματιστές, αν έχεις τα skills και τη νοοτροπία του lifelong learning θα είσαι μια χαρά και θα τα καταφέρεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αυτός που στα λέει αυτά ειναι ή άσχετος ή σου μιλάει για άλλο πράγμα.

δυσκολεύει η κατάσταση μετά τα 35 αν ψάξεις δουλειά στο εξωτερικό για ανειδίκευτος εργάτης/μαθητευόμενος....

Για θέσεις με κατάρτιση (τηρουμένων των αναλογιών δεν μιλάμε για τις τοπ100 θέσεις η θέσεις νευραλγικής ευθύνης) το μόνο που έχει σημασία για τον εργοδότη ειναι να είσαι σχετικά νέος (για να κάτσεις να δουλέψεις στην επιχείρηση να φύγεις σε 3 χρόνια λόγω σύνταξης) να έχεις τα προσόντα και την εμπειρία.

Τώρα φυσικά εσύ δεν έχεις εμπειρία αλλά είσαι νέος και εξισορροπείται έτσι το θέμα δεν θα πιάσεις και θέση editor/ceo κτλ με την πρώτη... αλλά υπάρχει ψωμί φυσικά. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Για θέσεις με κατάρτιση (τηρουμένων των αναλογιών δεν μιλάμε για τις τοπ100 θέσεις η θέσεις νευραλγικής ευθύνης) το μόνο που έχει σημασία για τον εργοδότη ειναι να είσαι σχετικά νέος (για να κάτσεις να δουλέψεις στην επιχείρηση να φύγεις σε 3 χρόνια λόγω σύνταξης) να έχεις τα προσόντα και την εμπειρία.

Δηλαδη αν καποιος ειναι νεος, εχει προσοντα και εχει και εμπειρια, τι αλλο θα μπορουσαν να του ζητησουν; 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.