Προς το περιεχόμενο

Η Seagate κλείνει ένα από τα μεγαλύτερα εργοστάσια συναρμολόγησης HDD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι κραταμε (συλλεγουμε) αχρηστα πραματα γενικοτερα.

τι 8ελουμε τις 1500 ταινιες και σειρες να τις εχουμε? προκειται να τις ξαναδουμε? δεν νομιζω, που να βρεθει χρονος.

το μονο που θελουμε πλεον ειναι μια vdsl-οπτικη ινα, καμια

συνδρομη σε κανα netflix ή καποιο καλο  vpn+ποπκορν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν έχουμε όλοι ταινίες και τσόντες στους δίσκους. Ορισμένοι έχουν πολύ υψηλής ανάλυσης φωτογραφίες και τραβάνε δύο-τρεις χιλιάδες το μήνα. Άλλοι έχουμε μεγάλες βάσεις δεδομένων. Αυτά για να τα βάλεις σε SSD πρέπει να πουλήσεις το νεφρό σου. Οι καλοί μηχανικοί δίσκοι είναι πολύ αξιόπιστοι και κοστίζουν το ένα τρίτο από έναν αντίστοιχο SSD. Αυτή η διαφορά δεν πρόκειται να καλυφθεί στο άμεσο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγγραφές 120GB projects ανά μήνα, 1440GB / χρόνο.

Ευτυχώς δεν είναι τόσα πολλά. Αλλά βάλε και τα μπακαπ είναι +1 ακόμη δίσκος κάθε φορά.

Με 6 δίσκους των 4TB seagate (όλα αυτά).

Μέχρι να χρειαστώ δίσκο έχω καιρό αλλά ελπίζω οι τιμές να μην ανεβούν μέχρι τότε, ήμουν από τους τυχερούς που πρόλαβα με 140Ευρώ/4TB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγγραφές 120GB projects ανά μήνα, 1440GB / χρόνο.

Ευτυχώς δεν είναι τόσα πολλά. Αλλά βάλε και τα μπακαπ είναι +1 ακόμη δίσκος κάθε φορά.

Με 6 δίσκους των 4TB seagate (όλα αυτά).

Μέχρι να χρειαστώ δίσκο έχω καιρό αλλά ελπίζω οι τιμές να μην ανεβούν μέχρι τότε, ήμουν από τους τυχερούς που πρόλαβα με 140Ευρώ/4TB.

115 είχα πάρει τον τελευταίο 4tb εξωτερικό.

 

120 έχουν τώρα

 

http://www.techstores.gr/e-3-5-4tb-intenso-memory-center-black-usb-3-0-1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

115 είχα πάρει τον τελευταίο 4tb εξωτερικό.

 

120 έχουν τώρα

 

http://www.techstores.gr/e-3-5-4tb-intenso-memory-center-black-usb-3-0-1.html

Αναφέρομαι για εσωτερικούς δίσκους, που τους αλλάζω εύκολα (hot swap) σε rack.

Εξωτερικό έχω έναν μεγάλο SSD. Δεν χρειάζομαι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγγραφές 120GB projects ανά μήνα, 1440GB / χρόνο.Ευτυχώς δεν είναι τόσα πολλά. Αλλά βάλε και τα μπακαπ είναι +1 ακόμη δίσκος κάθε φορά.Με 6 δίσκους των 4TB seagate (όλα αυτά).Μέχρι να χρειαστώ δίσκο έχω καιρό αλλά ελπίζω οι τιμές να μην ανεβούν μέχρι τότε, ήμουν από τους τυχερούς που πρόλαβα με 140Ευρώ/4TB.

 

Ακομα τοσο εχουν, και με αφορμη το σχολιο σου εψαξα τις τιμες για να παρω και εγω κανα σκληρό και ειδα οτι στα 4ΤΒ οι seagate διναν δυο χρονια εγγύηση.

 

Το θεωρω απαράδεκτο το ποσο χαμηλά εχουν πεσει οι μηχανικοι δισκοι, θα έπρεπε στα πλεονέκτημα τους έπρεπε να ειναι η χωρητικότητα και η αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έχουν μείνει στα ύψη οι τιμές των HDD; Τώρα το πρόσεξα... έχω καιρό να αγοράσω.

 

Θυμάμαι την πλημμύρα του 2011 που ανέβασε τις τιμές προσωρινά (?), αλλά από τότε έχουν περάσει 5-6 χρόνια.

 

Καρτέλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γίνεται να αλλάξετε την εικόνα του άρθρου; έχει ακόμα τα σημάδια από το spell checking του word.

 

Γίνεται να αλλάξεις την εικόνα του λογαριασμού σου στο insomnia.gr; Έχεις αφησει την προεπιλεγμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα τοσο εχουν, και με αφορμη το σχολιο σου εψαξα τις τιμες για να παρω και εγω κανα σκληρό και ειδα οτι στα 4ΤΒ οι seagate διναν δυο χρονια εγγύηση. Το θεωρω απαράδεκτο το ποσο χαμηλά εχουν πεσει οι μηχανικοι δισκοι, θα έπρεπε στα πλεονέκτημα τους έπρεπε να ειναι η χωρητικότητα και η αξιοπιστία.

 

Ορίστε, δίσκος της Seagate στα 4TB με πενταετή εγγύηση. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Μην θέλετε και φθηνούς δίσκους και αξιόπιστους.

 

https://www.skroutz.gr/s/3018675/Seagate-Constellation-ES-3-4TB-SATA-III.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε, δίσκος της Seagate στα 4TB με πενταετή εγγύηση. Ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Μην θέλετε και φθηνούς δίσκους και αξιόπιστους.

 

https://www.skroutz.gr/s/3018675/Seagate-Constellation-ES-3-4TB-SATA-III.html

 190 ευρώ  για seagate όχι ρε φίλε 170 4tb έχει ο hsgt .......

δεν είναι το κόστος του δίσκου 50-100 ευρώ που θα χάσεις αν κλατάρει ο δίσκος αλλά τα αρχεία οπότε η εγγύηση για μένα είναι κάτι δευτερεύον,δεν μιλάμε για την κάρτα γραφικών που κάνει 300 ευρώ και αν σου χαλάσει μετά τα 2 χρόνια πέρα απο την εγγύηση την έκατσες και μια με 4-5 χρόνια θεωρείται αξιόπιστη.

ενώ ο δίσκος σιγά τα αυγά 50-60 ευρώ το 1 tb έχουν και τους κρατάς 10 χρόνια,δεν είναι κόστος για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έπεσε η ζήτηση δεν σημαίνει ότι είναι και πιο αξιόπιστοι οι Ssd..Από το 2015 που πήρα τον πρώτο ssd μέχρι τώρα,τρεις έχω αλλάξει και οι τρεις χάλασαν.

 

Στο τέλος μου την έδωσε και κούμπωαα ένα 500άρι μηχανικό που είχα πρόχειρο..Έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δεν τρέχω για αντικατάσταση κάθε εξάμηνο.Πολύ πιο αξιόπιστοι πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά στην οικογένεια είχαμε 15 διαφορετικούς σκληρούς δίσκους στους υπολογιστές μας και λειτουργούν όλοι, με τους πιο παλιούς να είναι από το ~2000-2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να αλλάξεις την εικόνα του λογαριασμού σου στο insomnia.gr; Έχεις αφησει την προεπιλεγμενη.

εγώ είμαι απλό μέλος δεν γράφω άρθρα προς όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...