Προς το περιεχόμενο

Η AOC ανακοίνωσε την οθόνη Agon AG352UCG στις 35 ίντσες


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιασοκολε όλε. Όταν αγοράζεις 40" 4k tv που τη τρέχεις 60hz με HDMI 2 στα 450 ευρώ γιατί να αγοράσεις μία πιο μικρή οθόνη πολύ πιο ακριβή; Στη τελική θες 21:9 η 40αρα μπορεί να το κάνει...

Η συγκριση τηλεορασης και δη 40αρας 4κ(κακη αναλογια για 4κ οι ιντσες αυτες)ειναι απο τα ακυρα που δυστηχως παρακαλαει καποιος να μην διαβασει σε τεχνολογικο forum,και το ακομα χειροτερο οτι μαζευει και likes....

 

Κανε μια βολτα και δες ποσες ultrawide 1440p οθονες με gsync υπαρχουν και ποσο κοστιζουν και μετα ξαναπες μας αν ειναι πανακριβη ή οχι.

 

Ειναι monitor που προοριζονται για λιγους, γιατι εκτως της υψηλης τιμης που εχουν αυτα καθαυτα,θελουν και αναλογο pc. Ιδια περιπτωση με τις καρτες γραφικων που κοστιζουν 700+ευρω καθε γενικα κυκλοφοριας νεων καρτων για τι χρηστες προοριζονται κυριως και με τι οθονες/monitor.

 

Επιτελους πρεπει καποια στιγμη ο κοσμος να καταλαβει οτι δεν απευθυνονται ολα τα προιοντα σε αυτον(και σε ολους).

 

Η οθονη για αυτα που προσφερει ειναι καλη,και επιτελους ultrawide 1440p 100hz με gsync αντι freesync.

 

Αν ειδικα ηταν και Ips θα ηταν η εννοια του value for money(αν μπορει καποιος να χρησιμοποιησει αυτη την κουβεντα σε αυτα τα χρηματα)στην ακριβη αυτη κατηγορια των monitor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αποφάσισαν να σηκώσουν άρθρο για αυτή την αδιάφορη πανάκριβη οθόνη 

 

Όταν είσαι ερασιτέχνης απο τα lidl και δεν μπορείς να ξεχωρίσεις το σ$#$το απο τον χρυσό στα site που επισκέπτεσαι :P

Απο ποτε θεωρειται ενα ακριβο τεχνολογικο προιον αδιαφορο και αναξιο αναφορα αν δεν απευθυνεται στον μεσο Ελληνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχω περάσει από πολλά μόνιτορ και μία χαρά έχω καταλάβει τι παίζει.

Το input lag των τηλεοράσεων πρέπει να σε απασχολεί μόνο όταν κάνεις competitive gaming σε fast paced τίτλους online. Αν και πριν φτάσουμε στο input lag σε έχει κόψει προ πολλού η σάπια η adsl. Κατά τα άλλα Samsung τηλεοράσεις που παίζουν στα 20 ms δεν πρόκειται να καταλάβεις κάποια καθυστέρηση σε σχέση με ένα monitor.

Επίσης να συμπληρώσω ότι δεν είμαστε όλοι μας graphic designers για να μας ενδιαφέρει η τρελή πιστότητα των χρωμάτων...

 

Τραγικα αισθητη διαφορα υπερ του μονιτορ. Και οχι μονο σε fast FPS παιχνιδια. Ακομα πιο ευκολα μπορει να καταλαβει καποιος την διαφορα συνδεοντας ταυτοχρονα το μονιτορ και την TV μαζι. Ουτε pac-man μπορω να παιξω πλεον σε TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση τηλεορασης και δη 40αρας 4κ(κακη αναλογια για 4κ οι ιντσες αυτες)ειναι απο τα ακυρα που δυστηχως παρακαλαει καποιος να μην διαβασει σε τεχνολογικο forum,και το ακομα χειροτερο οτι μαζευει και likes....

 

Κανε μια βολτα και δες ποσες ultrawide 1440p οθονες με gsync υπαρχουν και ποσο κοστιζουν και μετα ξαναπες μας αν ειναι πανακριβη ή οχι.

 

Ειναι monitor που προοριζονται για λιγους, γιατι εκτως της υψηλης τιμης που εχουν αυτα καθαυτα,θελουν και αναλογο pc. Ιδια περιπτωση με τις καρτες γραφικων που κοστιζουν 700+ευρω καθε γενικα κυκλοφοριας νεων καρτων για τι χρηστες προοριζονται κυριως και με τι οθονες/monitor.

 

Επιτελους πρεπει καποια στιγμη ο κοσμος να καταλαβει οτι δεν απευθυνονται ολα τα προιοντα σε αυτον(και σε ολους).

 

Η οθονη για αυτα που προσφερει ειναι καλη,και επιτελους ultrawide 1440p 100hz με gsync αντι freesync.

 

Αν ειδικα ηταν και Ips θα ηταν η εννοια του value for money(αν μπορει καποιος να χρησιμοποιησει αυτη την κουβεντα σε αυτα τα χρηματα)στην ακριβη αυτη κατηγορια των monitor.

Άκυρα τα λες εσύ.

Εγώ σου λέω ότι 4k στις 40" έχει το ίδιο PPI με 27" 1440p που θεωρείται sweet spot.

Τώρα γιατί εσένα δε σου κάνει η αναλογία δε ξέρω, αλλά υποθέτω ότι δεν έχεις κάτσει μπροστά από 4κ ανάλυση γιατί αν καθοσουν θα έβλεπες ότι παρακάτω από 40" όλα τα εικονίδια γίνονται τελείως δύσχρηστα.

Μου λες να δω πόσο κοστίζουν οι ultra wide λες και δεν βλέπω ότι αυτή θα έρθει στα μέρη μας στα 1300 και παραπάνω...

Και σε ρωτώ εγώ ο άσχετος γιατί να αγοράσω 35" ultra wide στα ~ 1500 και όχι 40" tv στα 450 και να έχω και σχεδόν 40℅ περισσότερη οθόνη;

Και είπαμε δεν αξίζει τόσα πολλά λεφτά ούτε το gsync ούτε τα 100 hz.

Το τι μπορεί να πληρώσει ο καθένας διαφέρει από το πόσο αξιολογεί και θέλει να πληρώσει κάτι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκυρα τα λες εσύ. Εγώ σου λέω ότι 4k στις 40" έχει το ίδιο PPI με 27" 1440p που θεωρείται sweet spot. Τώρα γιατί εσένα δε σου κάνει η αναλογία δε ξέρω, αλλά υποθέτω ότι δεν έχεις κάτσει μπροστά από 4κ ανάλυση γιατί αν καθοσουν θα έβλεπες ότι παρακάτω από 40" όλα τα εικονίδια γίνονται τελείως δύσχρηστα. Μου λες να δω πόσο κοστίζουν οι ultra wide λες και δεν βλέπω ότι αυτή θα έρθει στα μέρη μας στα 1300 και παραπάνω... Και σε ρωτώ εγώ ο άσχετος γιατί να αγοράσω 35" ultra wide στα ~ 1500 και όχι 40" tv στα 450 και να έχω και σχεδόν 40℅ περισσότερη οθόνη; Και είπαμε δεν αξίζει τόσα πολλά λεφτά ούτε το gsync ούτε τα 100 hz. Το τι μπορεί να πληρώσει ο καθένας διαφέρει από το πόσο αξιολογεί και θέλει να πληρώσει κάτι.

Οταν λεμε οτι οι 40αρες δεν ειναι οτι το καλυτερο για 4κ,ειναι υπο την λογικη της αποστασης που εχει καποιος απο την οθονη.

Επισης δεν χρειαζεται να σχολιασουμε οτι η τηλεοραση που αναφερεις υστερει φυσικα και στο panel ,και στο gsync που δεν εχει ,και στα 100hz.

Τα βγαζεις ολα στην ακρη και αναφερεις οτι οι 5παραπανω ιντσες της τηλεορασης ειναι το θετικο,οταν μιλαμε για gaming monitor.Οπως ειπα ειναι προιον που απευθυνεται σε συγκεκριμενη κατηγορια gamer,και για αυτα που προσφερει αξιζει και με το παραπανω σε αυτη την τιμη. Δεν μπορεις να καταλαβεις τον λογο γιατι πολυ απλα δεν απευθυνεται σε σενα αυτη η οθονη(ή δεν εχεις δουλεψει με παρομοια gaming monitor).

 

Οσο για το κοστος να σου θυμισω μηπως οτι οι απλες 34αρες ultrawide 60hz χωρις sync ξεκινανε απο τα 650-700ευρω στην Ελλαδα?

Αρα που κολλαει το σχολιο σου οτι δεν αξιζει τοσα πολλα λεφτα ουτε το gsync,ουτε τα 100hz?Εχεις ιδεα γενικα τι τιμες παιζουν στα gaming monitor?

 

24'' 1080p 60-75hz τιμη 150-160ευρω

24''1080p 144hz  χωρις gsyncτιμη γυρω στα 280-300ευρω.

24''1080p 144hz gsync 450-500ευρω. 

 

Τελος τα 1300 με 1500ευρω απο που προκυπτουν ακριβως που το αναφερεις συνεχεια?1200ευρω εχει στην Ελλαδα το ακριβοτερο Monitor απο asus που θελει να χτυπησει με την χαμηλοτερη τιμη της. Δεν εχει λογικη να κοστιζει ακριβοτερα απο αυτο.Ακομα και αν κοστιζει ομως,δοξα το Θεο υπαρχουν και οι αγορες απο εξωτερικο(amazon κατα προτιμηση λογω εγγυησης).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάω για 40" στο γραφείο όχι χρήση ως tv από απόσταση.

Και η διαφορά 5" είναι τεράστια δεν είναι μικρή και φαίνεται ακόμα μεγαλύτερη λόγω της αναλογίας.

Οποίο παιχνίδι δεν υποστηρίζει σωστά το 21:9 συγχαρητήρια 1300 ευρώ για 27" μόνιτορ.

Όσο για τη τιμή οτιδήποτε βγαίνει στην Αμερική στην Ευρώπη έρχεται με +30℅ οπότε do the math.

http://www.displaywars.com/40-inch-16x9-vs-35-inch-21x9

Ποιος κοροϊδεύει ποιόν; Μισή οθονη παίρνεις και αυτά τα 100hz και το gsync τα πληρώνεις x3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιασοκολε όλε. Όταν αγοράζεις 40" 4k tv που τη τρέχεις 60hz με HDMI 2 στα 450 ευρώ γιατί να αγοράσεις μία πιο μικρή οθόνη πολύ πιο ακριβή; Στη τελική θες 21:9 η 40αρα μπορεί να το κάνει...

φίλε μου δες την δίφορα των pixel και θα καταλάβεις για πιο λόγο αγοράζουμε Gaming monitor για το PC και όχι τηλεόραση . Επίσης όταν παίξεις πάνω από τα 100hz και δεις την διαφορά δεν πας ξανά στα 60hz ούτε στα 70hz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου δες την δίφορα των pixel και θα καταλάβεις για πιο λόγο αγοράζουμε Gaming monitor για το PC και όχι τηλεόραση . Επίσης όταν παίξεις πάνω από τα 100hz και δεις την διαφορά δεν πας ξανά στα 60hz ούτε στα 70hz...

Δεν αντιλέγω ότι ένα monitor είναι καλύτερο ιδίως όταν είναι 100 hz αλλά όχι 1000+ ευρώ καλύτερο από μία 4k 40"

Και το είπα από την αρχή όποιος παίζει competitive games ας πάει για 100+ hz γαι τους υπόλοιπους όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω ότι ένα monitor είναι καλύτερο ιδίως όταν είναι 100 hz αλλά όχι 1000+ ευρώ καλύτερο από μία 4k 40" Και το είπα από την αρχή όποιος παίζει competitive games ας πάει για 100+ hz γαι τους υπόλοιπους όμως...

Το Monitor αυτο δεν στοχευει την αγορα της Ελλαδας  που εχουμε τα οικονομικα θεματα που εχουμε.

 

Το θεμα ειναι αν ειναι ακριβο για αυτα που προσφερει σε σχεση με τον ανταγωνισμο στις Gsync ultrawide 1440p οθονες,οχι αν αξιζει η αγορα ultrawide οθονης σε σχεση με τις τηλεορασεις.

 

Επισης οι competitive gamers που αναφερεις δεν θα κατσουν να ασχοληθουν αν το monitor εχει gsync ή οχι,και αναλογα το παιχνιδι πολυ πιθανο να μην τους βολεουν κιολας οι 34-35ιντσες ιντσες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα... ο άλλος επιμένει ότι μία τηλεόραση για Monitor είναι καλύτερη λόγο τιμής. Δηλαδή εγώ και κάποιοι άλλοι που διαθέσαμε λεφτά για 32" Monitor υπολογιστή είμαστε μ..ς και δεν αγοράσαμε "Τηλεόραση". 'Εχεις δοκιμάσει να δουλέψεις ώρες ολόκληρες και να παίξεις ώρες ολόκληρες ενώ κάθεσαι στο γραφείο και μπροστά από την μύτη σου στα 30-40 εκατοστά να έχεις μία 40άρα τηλεόραση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο θα διαβάσω εδώ μέσα... ο άλλος επιμένει ότι μία τηλεόραση για Monitor είναι καλύτερη λόγο τιμής. Δηλαδή εγώ και κάποιοι άλλοι που διαθέσαμε λεφτά για 32" Monitor υπολογιστή είμαστε μ..ς και δεν αγοράσαμε "Τηλεόραση". 'Εχεις δοκιμάσει να δουλέψεις ώρες ολόκληρες και να παίξεις ώρες ολόκληρες ενώ κάθεσαι στο γραφείο και μπροστά από την μύτη σου στα 30-40 εκατοστά να έχεις μία 40άρα τηλεόραση;

Επιμένω γιατί το έχω κάνει και το ζω καθημερινά.

Στο PC μου με τη 40αρα δεν δουλεύω διασκεδάζω αραχτος κανά 2ωρο 3ωρο τη μέρα.

Αν αγοράσεις 32" ελπίζω να πήρες 1440p γιατί μόνο με στη την ανάλυση έχει νόημα.

Εκτός και αν πήρες 4κ και κανείς scale 150℅ οπότε τζάμπα ξοδεύτηκε μιας και δεν κερδίζεις τίποτα σε workspace.

Επίσης το γραφείο υκαθομαι έχω περίπου 90 πόντους απόσταση όχι 30. Είναι και πόσο χώρο έχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

px. h samsung c34f791 (παρομοια με την παραπανω, αλλα με freesync) εχει στο εξωτερικο 950€ και στην ελλαδα ειχε στο σκρουτζ 1370€ !!! Ο χριστος και η μανα του. Μην συγκρινεται το προιον με το ελληνικο νταβατζιληκη.

 

Οσο για τη συγκρισει μονιτορ-τν...αστο..

 

Εννοειτε η τν ειναι καλυτερη γτ μπορεις να βλεπεις μενεγακη kappa :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιασοκολε όλε. Όταν αγοράζεις 40" 4k tv που τη τρέχεις 60hz με HDMI 2 στα 450 ευρώ γιατί να αγοράσεις μία πιο μικρή οθόνη πολύ πιο ακριβή; Στη τελική θες 21:9 η 40αρα μπορεί να το κάνει...

Δες αυτό σχετικά με gaming σε monitor και TV

https://www.youtube.com/watch?v=Sxvu7qf6rDw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένω γιατί το έχω κάνει και το ζω καθημερινά. Στο PC μου με τη 40αρα δεν δουλεύω διασκεδάζω αραχτος κανά 2ωρο 3ωρο τη μέρα. Αν αγοράσεις 32" ελπίζω να πήρες 1440p γιατί μόνο με στη την ανάλυση έχει νόημα. Εκτός και αν πήρες 4κ και κανείς scale 150℅ οπότε τζάμπα ξοδεύτηκε μιας και δεν κερδίζεις τίποτα σε workspace. Επίσης το γραφείο υκαθομαι έχω περίπου 90 πόντους απόσταση όχι 30. Είναι και πόσο χώρο έχεις...

32" WQHD εννοείτε ότι δεν αγοράζεις σε αυτό το μέγεθος Full HD Monitor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πιασοκολε όλε. Όταν αγοράζεις 40" 4k tv που τη τρέχεις 60hz με HDMI 2 στα 450 ευρώ γιατί να αγοράσεις μία πιο μικρή οθόνη πολύ πιο ακριβή; Στη τελική θες 21:9 η 40αρα μπορεί να το κάνει...

https://www.skroutz.gr/s/9130145/Dell-P4317Q.html

 

https://www.skroutz.gr/s/9161793/Philips-BDM4350UC.html?from=catspan&keyphrase=philips+43

 

Που να δεις αυτές, που έχουν κι άμεση σύγκριση με τις 40-42αρες TVs...

 

Κακά τα ψέματα όμως, τα monitors είναι καλύτερα για την δουλειά που προορίζονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...