Προς το περιεχόμενο

TV Philips 32PFL3008 η ''εντος'' αληθεια...


graphist83

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσφατα μου εφερε ενας γνωστος μια 32αρα Philips του τιτλου για επισκευη καθως δεν αναβε καθολου. Την αγορασε μτχ σε καλη τιμη οποτε μικρη χασουρα.

 

01_zps9jo1fixd.jpg

 

 

Γνωριζω οτι η Philips εδω και πολυ καιρο εχει αγοραστεί απο την Κινεζικη PTVision και πλεον χρησιμοποιούσε Κινεζικα πανελ της PTV (που δεν ειναι και κακα) και hardware απο την Philips.

 

Ανοιγοντας την εχοντας προσβαση στα σωθηκα της εκπληκτος βλεπω οτι ουτε Ptvision  πανελ ειχε ουτε Philips hardware. H τηλεοραση ειναι κατασκευασμενη εξολοκλήρου απο την μετριότατη Τουρκική Vestel!! Αν και το ταμπελακι με προϊδέασε.

 

02_zpsbgq7fiov.jpg

Εδω το αθλιο τροφοδοτικό της με τις κλασσικές ζημιάρες διοδους δεξια και διπλα στο μετασχηματιστη που καίγονται στο χρονο. Το προβλημα ηταν αυτο αλλα καποιος αλλος wannabe ηλεκτρονικός εβαλε χερι και το εχει σχεδον αχρηστεψει. Τα trace εχουν σπασει και η θυρα της main ειναι σχεδον κανιβαλισμενη. Το εχω βρει στα 40€ Δεν ασχολούμαι.

 

 

04_zpsqb7fmj6f.jpg

 

Εδω η Main απο την Vestel παλι.  Στο κεντρο βλέπουμε την Eprom απο την Hynix τυπου NAND στα 64GB

 

 

03_zpslujwznos.jpg

 

Εδω βλεπουμε μια ''πινελια'' και απο Samsung. Το Chip αυτο οδηγα τις θυρες HDMI. Δε λεω απο συνδεσιμοτητα τα εχει ολα.

 

 

Θλίβομαι καθως υπήρξα λατρης της Philips. Τα πρωτα κακα νεα ηταν η εξαγορά του τμηατος TV απο την PTV. Αλλα βλεπω οτι η κατηφορα συνεχιζει καθως η υλοποίηση αυτη που βλέπετε ειναι copy - paste F&U, Telefunken, JVC, και αλλων Κινεζικών υλοποιήσεων. Οι Τουρκοι ειδικα εχουν ριξει τον πήχη ακομα πιο κατω. Θα μου πεις σε σχεση με εμας που δεν κανουμε τιποτα..... Αλλη συζήτηση...

 

Αυτα για να ξερουμε τι αγοράζουμε πλεον.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, αλλά για τις άλλες είμαστε σίγουροι;

 

Αφού οι τηλεοράσεις εδώ και κάποια χρόνια, δύσκολα σε βγάζουν πάνω από 5-7 χρόνια, ανεξαρτήτως τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο χρόνων μοντέλο. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει οτι χαλάνε όλες οι vestel. Ούτε έχω κάτι μαζί της.

 

Απλά πάει ο καταναλωτής, βλέπει Philips και βασιζόμενος στο όνομα νομίζει ότι αγοράζει την παλιά καλή Philips, ουσιαστικά αγοράζει F&U.

 

Θεωρώ ότι λέει made in Turkey ειναι vestel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ολες οι φθηνιαρες πανω κατω τα ιδια ειναι παιδια απλα το θεμα ειναι να σου κατσει να βγαλει τα λεφτα της κι οχι να σου βγαλει την Παναγια...(Οχι πλεον οτι οι ακριβες ειναι σιγουρα αντοχης και χωρις προβληματα)Turbo-x,arielli, telefunken, horizon , f&u, jvc

,hitachi, ολες λαχειοφορος αγορα! Και ολες vestel εκτος arielli που ειναι Βουλγαριας.  

 

Εχω παρει κι εγω εναν λαχνο, πιο συγκεκριμενα την Arielli 42" απο eshop και ειμαι υπερ ευχαριστημενος(προς το παρον κι ελπιζω για πολυ μελλον!) Το πισω της μερος ειναι ολοιδιο με την turbo-x που παραθετω πιο κατω!Τυχαιο? Και υποτιθεται οτι φτιαχνονται σε διαφορετικα μερη(εκτος κι αν τις παιρνει απο vestel η arielli κι απλα τους κοτσαρει την μαρκα της..) Με λιγα λογια ολοι παιρνουν τα πιο απλα υλικα και φτιαχνουν απο ενα λαχειακι!

 

Απ ΄ οσο  ξερω μονο οι lg-samsung  φτιαχνουν σε δικα τους εργοστασια.Ουτε καν η sony...(Γι΄αυτην δεν ειμαι σιγουρος..)

http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/Turbo-X-TV-42-TXV-4244D-LE-4219.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η sony νομίζω έχει Ισπανία,lg Πολωνία και samsung Ουγγαρία/Σλοβακία.

Αλλο η χωρα συναρμολογησης, αλλα απο την αιγίδα της εταιρίας. Και αλλο εξολοκλήρου σχεδίαση - κατασκευή σε μια χωρα. Δεν εχω κατι με την Vestel, αλλα δυστυχώς τοσο σε σχεδιαση, τοπολογία αλλα και ποιοτητα κατασκευής απεχουν μακραν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...