Προς το περιεχόμενο

Οι διαφημίσεις έρχονται στο Messenger όπως ανακοινώνει το Facebook


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

"Αλλού", όταν λες;

 

Πέρα από το Messenger Lite (που δεν κυκλοφορεί καν σε όλες τις χώρες ή όλες τις πλατφόρμες) δεν υπάρχει άλλος client.

Viber, Skype, Whats app, GroupMe, Line, Kik αμα θελεις ξερω κι αλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η τελευταία έκδοση ξεκίνησε και έκανε background data drain ... μία φορά το πήρα πρέφα όταν μου έσκισε όλο το quota του πακέτου μου και ότι υπόλοιπο είχε το καρτοκινητό μου σε λεφτά μέσα σε 1 ώρα αφού έφαγε 600mb (αν είχα συμβόλαιο θα μου είχε ράψει καλό κουστούμι). Την δεύτερη φορά είχα βάλει κόφτη στο android και το σταμάτησε στα 500mb πάλι σε μια ωρίτσα ...

 

Ε και έφαγε σουτ και έβαλα το disa και είμαι μια χαρά. Ναι δεν έχει όλα αυτά τα stickers αλλά είναι messanger απλό και λιτος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως κατεβασα apk απο έκδοση πριν βαλουν τα stories εκλεισα τις αυτοματες ενημερώσεις και ειμαι μια χαρά, κατοχος s6 ,η τελευταία εκδοση του messenger εριχνε την μπαταρία στο 40% σε 2μιση ωρες , τωρα επανηλθε στο φυσιολογικο πάλι και κραταει 10 με 11 ωρες με ιδια χρήση

Σωστός!

Δίνεις μια τον αριθμό της έκδοσης;  :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την σαρα και την μαρα στο κινητό install μόνο απο το f-droid το Notifications for Facebook

https://f-droid.org/repository/browse/?fdfilter=facebook&fdid=org.surrel.facebooknotifications

 

Για να απαντήσω στο δρόμο αν ειναι κατι επείγον δηλαδή σχεδόν ποτέ, οποτε το κινητο εχει και μνημη και μπαταρια μια χαρα. Στον υπολογιστη για να αποφυγω το φαινομενο που εχεις 70 tabs ανοικτα σε 5 browsers και δουλευουν ολα κομπλε και μολις ανοιξεις ενα - δυο tab του facebook κολλαει το συμπαν --> pidgin + facebook plugin και σε linux και win.

 

Για αυτους που συνομιλώ καθημερινα τους εχω πείσει και εχουν πειστεί στο τελος οταν το δουλεψουν λιγο και εχουν βαλει telegram... ειναι απλα 100 φορες καλυτερο σε ολα απο viber - whatsapp.

 

Για ασφαλεια σε καποιες δουλειές που ειναι να σταλθουν κωδικοι - πληρωμες κτλ κτλ τοτε Signal.

 

Τελος για 5-6 φιλους στο εξωτερικο ομιλια voice με το wire σαφως καλυτερο ηχο και ποιοτητα συνομιλιας απο το skype.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Messenger Lite και λύνονται όλα τα πρόβλημα.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.facebook.mlite&hl=el

 

Μπορείτε να κατεβάσετε το APK της τελευταίας έκδοσης (3.1) από εδώ μιας και στο playstore δεν είναι διαθέσιμο για Ελλάδα.

http://www.apkmirror.com/apk/facebook-2/messenger-lite/messenger-lite-3-1-release/facebook-messenger-lite-3-1-android-apk-download/

 

Είναι επίσημο APP του Facebook, όχι τρίτων!

Πολύ πιο Καθαρό, Όμορφο, Ελαφρύ, χωρίς διαφημίσεις. Επίσης ο κύριως λόγος που άλλαξα ήταν οτι το messanger μου ξέσκιζε την μπαταριά μετά από τo update με stories, my day κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "εμμονή" προέρχεται απ' το γεγονός ότι σχεδόν όλος ο κόσμος έχει Facebook. Συνεπως, το Messenger σου επιτρέπει να επικοινωνείς με το μεγαλύτερο μέρος του κύκλου σου. Λιγότεροι έχουν Viber. Αυτούς δε που έχουν Telegram, ή άλλες, ακόμα πιο άσημες εφαρμογές, τους κυνηγάς με την καραμπίνα.

 

Αν αυτή τη στιγμή κατεβάσω το Telegram που προτείνεις, ανάθεμα κι αν θα βρω 2 γνωστούς μου να το χρησιμοποιούν. Οπότε μου είναι άχρηστο. Facebook ξέρεις πόσοι γνωστοί μου έχουν; Όλοι.

Αν το κάνεις εσύ και το προτείνεις και σε έναν φίλο σου να το κάνει και ο φίλος σου σε φίλο του και πάει λέγοντας...φίλε.....(όπως είναι γνωστό, κάπως έτσι λειτουργούν τα πράματα), θα αρχίσει σιγά σιγά να αλλάζει το σκηνικό...αλλά ΟΧΙ...."γιατί να μπούμε σε μια τέτοια διαδικασία"...."άσε καλύτερα....καλά είμαστε και με τις διαφημίσεις κι άλλα σκατα του fb κι ας παραπονιόμαστε". Προφανώς εσύ δεν θα το κάνεις, ούτε και οι φίλοι σου. Εγώ πρότεινα το Telegram ή οτιδήποτε άλλο, εκτός fb, σε αυτούς που απλά έχουν βαρεθεί το fb, για τις πολιτικές του και για όλα τα σκατά του και για άλλους 1002 λόγους που μπορεί να έχει ο καθένας....οπότε.....όσοι είστε αδιάλλακτοι και πορωμένοι με το fb, μην διασκορπίζετε τα άλθια επιχειρήματά σας για κάτι το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν ενδιαφέρεστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις εσύ και το προτείνεις και σε έναν φίλο σου να το κάνει και ο φίλος σου σε φίλο του και πάει λέγοντας...φίλε.....(όπως είναι γνωστό, κάπως έτσι λειτουργούν τα πράματα), θα αρχίσει σιγά σιγά να αλλάζει το σκηνικό...αλλά ΟΧΙ...."γιατί να μπούμε σε μια τέτοια διαδικασία"...."άσε καλύτερα....καλά είμαστε και με τις διαφημίσεις κι άλλα σκατα του fb κι ας παραπονιόμαστε".

Εγώ χρησιμοποιώ χρόνια τώρα Telegram, το πρότεινα στις αρχές σε γνωστούς μου και το εγκατέστησαν. Δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα. Από την μία κάνουν παράπονα και από την άλλη δεν προσπαθούν να αλλάξουν κάτι. Υπάρχουν δεκάδες εφαρμογές που είναι πολύ ανώτερες του Facebook Messenger. Το μόνο αρνητικό πχ στο Telegram είναι η έλλειψη φωνητικών κλήσεων κατά τα άλλα προσφέρει απίστευτες και άπειρες δυνατότητες και χάλια σήμα να έχεις μπορείς και στέλνεις μηνύματα γραπτά και φωνητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις εσύ και το προτείνεις και σε έναν φίλο σου να το κάνει και ο φίλος σου σε φίλο του και πάει λέγοντας...φίλε.....(όπως είναι γνωστό, κάπως έτσι λειτουργούν τα πράματα), θα αρχίσει σιγά σιγά να αλλάζει το σκηνικό...αλλά ΟΧΙ...."γιατί να μπούμε σε μια τέτοια διαδικασία"...."άσε καλύτερα....καλά είμαστε και με τις διαφημίσεις κι άλλα σκατα του fb κι ας παραπονιόμαστε". Προφανώς εσύ δεν θα το κάνεις, ούτε και οι φίλοι σου. Εγώ πρότεινα το Telegram ή οτιδήποτε άλλο, εκτός fb, σε αυτούς που απλά έχουν βαρεθεί το fb, για τις πολιτικές του και για όλα τα σκατά του και για άλλους 1002 λόγους που μπορεί να έχει ο καθένας....οπότε.....όσοι είστε αδιάλλακτοι και πορωμένοι με το fb, μην διασκορπίζετε τα άλθια επιχειρήματά σας για κάτι το οποίο έτσι κι αλλιώς δεν ενδιαφέρεστε.

 

Δεν ενδιαφέρομαι να αλλάξω τις συνήθειες των γύρω μου. Όπως επίσης δεν ενδιαφέρομαι να προωθήσω ένα προϊόν με το οποίο δε συσχετίζομαι και δεν έχω κάποιο οικονομικό όφελος από την προώθησή του. Καμία πώρωση δεν υπάρχει. Υπάρχει μόνο αυτό που θα μου επιτρέψει να επικοινωνήσω με σχεδόν όλους τους γνωστούς μου χωρίς να κάνω απολύτως τίποτα, και αυτό που θα μου επιτρέψει να μιλάω με 2-3 και να φαίνομαι ο "περίεργος" / "ελιτιστής" της παρέας.

 

Μαντεύεις τι θα επιλέξω; Την πρακτικότητα και την ευκολία. Με αυτά, ίσως και να είμαι "πωρωμένος".

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για το messenger η γυναίκα μου χρησιμοποιεί το METAL για να απαντάει στα μηνύματα του Facebook,πολύ πιο ελαφρύ και δεν ρουφάει την μπαταρία σαν νερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...