Προς το περιεχόμενο

Ζητημα με ΔΕΗ


Mavrokaskoli

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Βρισκομαι σε ζορικη φαση και εχω 2,3 αποριες.Λοιπον εδω και ενα χρονο εμενα με μια κοπελα ολα ηταν στο ονομα της και γω στα χαρτια φαινομουν οτι εμενα στο πατρικο μου με την μητερα μου.Ειμαι φοιτητης στο 7εξαμηνο σε αει.Η μητερα μου και γω παιρναμε επιδομα 100 νοικι,100 σιτιση.Τα αφησα ολα σε εκεινη να βγαζει το νοικι κλπ.Εγω δουλευα και δουλευω μαυρα λιγα ομως ,δεν φαινομαι πουθενα.Στο σπιτι που νοικιαζε φαινομουν συνδικαιουχος στο συμβολαιο. Εχουμε και λεμε.Χαλι τα σπιτια που κοιταξα σε αγγελιες και ασυμφορα.Ξηγηθηκε λοιπον ενας φιλος ο οποιος σπουδαζει και μενει μια στο πατρικο του και μια σε ενα σπιτι που νοικιαζε η οικογενεια του παλιοτερα.Στο σπιτι αυτο(καπου στα 100 τμ δεν εχει ρευμα το οποιο ειχε κοπει οταν εφυγαν οι προηγουμενοι ενοικιαστες.Λεμε να συνδεσουμε ρευμα,κατι που απ οσο ξερω δεν γινεται στ ονομα μου απ την στιγμη που δεν υπαρχει συμβολαιο(νοικι ισον κερατιατικα για εκεινους).Προφανως προθυμοποιουμαι να πληρωσω δεη,τηλεφωνα κλπ ενω αυτ δεν θα ναι στο ονομα μου.Ειδανικα θα θελα να ξερω αν γινεται να φανει συνδικαιουχος και ο φιλος στο σπιτι η με οποιον αλλο τρπο εναι αυτο εφικτο και να ανοιξουν οι λογαριασμοι στο ονομα του για να μην μπει σε διαδικασιες η μητερα του.Επισης αν δεν μενω στο πατρικο μου και βγω απο το συμβολαιο δεν φαινομαο καπου κλπ,δικαιουμαι το επιδομα αλληλεγγυης σαν αστεγος; Γιατι οντως αντε να βγζω 100 μαυρα το μηνα πλεον και δεν κατοικω πουθενα. Μηπως γινεται καμια μοντα,να φανω σαν φιλοξενουμενο μελος οποτε ανοιγουν στ ονομα μου ολα και τελειωνει εκει;Πειτε γνωμες να το αναλυσουμε ,ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.Βρισκομαι σε ζορικη φαση και εχω 2,3 αποριες.Λοιπον εδω και ενα χρονο εμενα με μια κοπελα ολα ηταν στο ονομα της και γω στα χαρτια φαινομουν οτι εμενα στο πατρικο μου με την μητερα μου.Ειμαι φοιτητης στο 7εξαμηνο σε αει.Η μητερα μου και γω παιρναμε επιδομα 100 νοικι,100 σιτιση.Τα αφησα ολα σε εκεινη να βγαζει το νοικι κλπ.Εγω δουλευα και δουλευω μαυρα λιγα ομως ,δεν φαινομαι πουθενα.Στο σπιτι που νοικιαζε φαινομουν συνδικαιουχος στο συμβολαιο. Εχουμε και λεμε.Χαλι τα σπιτια που κοιταξα σε αγγελιες και ασυμφορα.Ξηγηθηκε λοιπον ενας φιλος ο οποιος σπουδαζει και μενει μια στο πατρικο του και μια σε ενα σπιτι που νοικιαζε η οικογενεια του παλιοτερα.Στο σπιτι αυτο(καπου στα 100 τμ δεν εχει ρευμα το οποιο ειχε κοπει οταν εφυγαν οι προηγουμενοι ενοικιαστες.Λεμε να συνδεσουμε ρευμα,κατι που απ οσο ξερω δεν γινεται στ ονομα μου απ την στιγμη που δεν υπαρχει συμβολαιο(νοικι ισον κερατιατικα για εκεινους).Προφανως προθυμοποιουμαι να πληρωσω δεη,τηλεφωνα κλπ ενω αυτ δεν θα ναι στο ονομα μου.Ειδανικα θα θελα να ξερω αν γινεται να φανει συνδικαιουχος και ο φιλος στο σπιτι η με οποιον αλλο τρπο εναι αυτο εφικτο και να ανοιξουν οι λογαριασμοι στο ονομα του για να μην μπει σε διαδικασιες η μητερα του.Επισης αν δεν μενω στο πατρικο μου και βγω απο το συμβολαιο δεν φαινομαο καπου κλπ,δικαιουμαι το επιδομα αλληλεγγυης σαν αστεγος; Γιατι οντως αντε να βγζω 100 μαυρα το μηνα πλεον και δεν κατοικω πουθενα. Μηπως γινεται καμια μοντα,να φανω σαν φιλοξενουμενο μελος οποτε ανοιγουν στ ονομα μου ολα και τελειωνει εκει;Πειτε γνωμες να το αναλυσουμε ,ευχαριστω.

Είσαι σίγουρος ότι οι γονείς του συμφωνούν στο να σου δώσουν το σπίτι;

 

Εσύ επίσης είσαι σίγουρος ότιθα μπορείς να είσαι εντάξει στους λογαριασμούς του σπιτιού;

 

Γιατί περιττό να σου πω ότι αν για κάποιο λόγο τα βρεις σκούρα και δεν έχεις να πληρώσεις λογαριασμούς ΔΕΗ-ΕΥΔΑΠ κτλ. τους γ@μησες τους ανθρώπους στην κυριολεξία.

 

Και σε παρακαλώ βάζε σημεία στίξης στο κείμενο και γράψε τα πιο κατανοητά γιατί τα γράφεις λες και σε κυνηγάνε και με το ζόρι κατάλαβα και πάλι παίζει να μην έχω καταλάβει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορι,γραφω με ενα δανεικο ταμπλετ και τα χω βρει σκουρα.Προφανως ολα μπομπα με τους λογαριασμους θα δουλεω πιο πολλες μερες μαυρα βεβαια αλλα ολα οκ και οργανωμενα. Δεν παιζει να φεσωσω τους ανθρωπους, ειναι ολα οκ με τους δικους του στο να μεινω.Απλα με τα γραφειοκρατικα κοιταω πως βγαλω ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω μπορει να του το κανει δωρεαν παραχώρηση η μητέρα του για να μενει, και με αυτο να κανει λογαριασμους στο ονομά του. Υπόψιν πως ενα σπιτι 100μ θα θελει πολυ  ρευμα για να ζεσταθει+ οτι θα εχει μεγαλα παγια στην ΔΕΗ(δημοτικα τελη κτλ) οποτε πρεπει να τα υπολογήσεις για να μην αφησεις ακαλυπτο τον φίλο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο αυτο.Σε ασχετο με την οικογενεια να υποθεσω δεν ειναι εφικτη η παραχωρηση ετσι;Να επαιρνα λογαριασμους πανω μου αμεσα και να ειχαν το κεφαλι τους ησυχο.Παιδια τα εξοδα ειναι στανταρ καλυμμενα ακομη και μεγαλο παγιο να παιξει . Το επιδομα το χρειαζομαι για να μην αναγκαστω να δουλευω 6 μερες την βδομαδα ,για να βαλω μπρος τη σχολη και την προπονηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ άλλοι άνθρωποι με μηδενικό εισόδημα που τρώνε στα συσσίτια της εκκλησίας απορρίπτεται η αίτηση τους για οποιοδήποτε επίδομα και εδώ διαβάζουμε για άλλους που νοικιάζουν δύο σπίτια και με επιδότηση ενοικίου και με επίδομα σίτισης και που φροντίζουν να μην φαίνονται πουθενά. Μνημόνια ρε μέχρι τη δευτέρα παρουσία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπιτι δεν εχει ρευμα, εχει απλα νερο.Αυτη τη στιγμη γυρναω σε φιλους ανα βραδυ και ειτε θα δουλευω ανειδικευτα,χαμαλης του καθε ξεφτιλλα μεχρι να σβησει ο ηλιος ,ειτε θα βαλω μπρος σπουδες και το αθλημα που γουσταρω προσαρμοζοντας παρτ ταιμ εργασια σ αυτα. Το πως με θετεις ας πουμε στην ιδια μοιρα με εισοδηματιες της συγκεκριμενης φασης,αστοχο μου φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σπίτι που λες είναι ιδιόκτητο της οικογένειας του φίλου σου; Το πιο απλό είναι να συνδέσουν ρεύμα στο όνομά τους και να πληρώνεις εσύ τους λογαριασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την δωρεαν παραχωρηση δεν ξερω κατα ποσο ειναι ανεξοδο. Το σκεφτομουν και εγω πριν κατι χρονια με ενα σπιτι των γονιων μου, αλλα τελικα κατι τους ειπε ο λογιστης και δεν το καναμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την δωρεαν παραχωρηση δεν ξερω κατα ποσο ειναι ανεξοδο. Το σκεφτομουν και εγω πριν κατι χρονια με ενα σπιτι των γονιων μου, αλλα τελικα κατι τους ειπε ο λογιστης και δεν το καναμε.

Και δωρεάν να είναι μόνο συμβολαιογράφους κλπ να βάλεις θα έχει κάποιο κόστος, έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδιοκτητο ειναι παιδια.Επισης αν η φαση γινει χωρις παραχωρηση που λεγαμε.Απλα στο ονομα της η μητερα βαζει ρευμα κλπ ,υποθετω δεν θα χει οικονομικη επιβαρυνση που ισως θα παιζε με παραχωρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δωρεαν παραχωρηση μια απλη δηλωση στο ε2 και μετα στο ε1 ,δεν υπαρχει καποια διαδικασια χρεωσης.Συνηθως γινεται για την αποφυγη τεκμηριων,και καλα παραχωρεις τη χρηση γιατι δε μπορεις να το συντηρησεις πχ στους γονεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις απαντησεις ξεκαθαριζει το τοπιο. Μια διευκρινιση.Δωρεαν παραχωρηση σε τριτο,εμενα στην προκειμενη που δεν αποτελω μελος της οικογενειας υφισταται σαν δυνατοτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...