Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Zaytsev είπε

Αν θέλεις οπωσδήποτε γωνίες, προτίμησε ΕΚ. Αν πάρεις 4-5 δε θα είναι μεγάλη η διαφορά στο κόστος. Εχθές έκανα συντήρηση (μετά από 2 χρόνια) και μια 45°, που είχα στο ψυγείο, άρχισε να στάζει. Αναγκαστικά, άδειασμα όλο, αλλαγή με 90°, διαφορετικό μήκος στο σωλήνα για να ταιριάξει και πάλι από την αρχή γέμισμα-εξαέρωση. Δεν αξίζει για 20-30€.

Έχεις δίκιο Vasili. Μάλλον έτσι θα γίνει. Όταν λες συντήρηση μετά από 2 χρόνια, εννοείς αλλαγή υγρού? Αλλαγή o-ring? Υπάρχει κάποιος κανόνας στο κάθε πότε κάνουμε συντήρηση και τι πρέπει να προσέχουμε- αντικαθιστούμε? Άλλοι λένε 6 μήνες, άλλοι 1 χρόνο, τα υγρά αναγράφουν οτι κρατούν τις ιδιότητες τους για 2-3 χρόνια από την ημερομηνία παρασκευής... Άλλοι αλλάζουν o-rings, άλλοι αφήνουν να τρέχει η λούπα με απιονισμένο νερό και ξύδι για ένα βράδυ πριν αλλάξουν υγρό προκειμένου να καθαριστεί, άλλοι ανοίγουν και τρίβουν τα blocks με οδοντόκρεμα.  Τι από όλα ισχύει? Τι να προσέξει κάποιος που δεν έχει την εμπειρία?

Επίσης όσον αφορά την εξαέρωση. Γεμίζουμε υγρό κι αφήνουμε τη λούπα να τρέξει με ανοιχτή τη βαλβίδα του ρεζερβουάρ, ας πούμε, για να εξισώσουμε την πίεση, αφού σιγουρευτούμε κλείνουμε βαλβίδα και κουνάμε το κουτί για να φύγει ο αέρας που έχει μείνει σε ψυγεία κλπ και τέλος συμπληρώνουμε υγρό αν χρειαστεί και σφραγίζουμε? Καλά τα λέω τα βήματα ή ξεχνώ κάτι που μπορεί να μου κάψει την D5?

Επεξ/σία από spyreto88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@spyreto88 Εγώ δεν έχω συγκεκριμένο χρονικό διάστημα για την αλλαγή και συντήρηση. Καθάρισμα blocks, επειδή χρησιμοποιώ ειδικά υγρά, κάνω κάθε 2-3 χρόνια. Τώρα για άδειασμα κι αλλαγή υγρού, ανάλογα. Όλο και κάποια αναβάθμιση θα κάνω, πχ gpu block, ή όπως τώρα που άλλαξα δοχείο κι έτσι θα γίνει και η συντήρηση. Επίσης, αν χρησιμοποιείς υγρό με χρώμα, με τον καιρό θαμπώνουν οι σωλήνες, οπότε μπορεί να θέλεις να τους αλλάξεις.

Για την εξαέρωση, αφού το γεμίσεις τελείως, το βάζεις και κάνει benchmark/stress test για αρκετή ώρα.

1. Για να δεις αν είναι όλα οκ και δεν ανεβάζει θερμοκρασίες

2. Για να ζεσταθεί το υγρό

3. Χτυπάς το ψυγείο ελαφρά στο πλάι με ένα σφυράκι, ή τη λαβή από κατσαβίδι (προσοχή, ΟΧΙ στις γρίλλιες, στο πλάι) για να φύγουν φυσαλίδες

Μετά, συμπληρώνεις αν χρειάζεται και σφραγίζεις την τάπα όσο είναι ζεστό. Έτσι, δημιουργεί μια μικρή υποπίεση όταν είναι κρύο και δε ζορίζει τις συνδέσεις όταν ζεσταίνεται.

Αν έχεις block στην κάρτα γραφικών, προτίμησε το Furmark για stress test, γιατί έχει σημαντικά μεγαλύτερο φορτίο από τη CPU.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, malakudi είπε

Υπάρχει κάποιο άτομο ή ακόμα καλύτερα μαγαζί που αναλαμβάνει να φτιάξει build-to-order pc με custom waterloop;

Για εμένα η χαρά είναι στη δημιουργία. Δεν θα άφηνα ποτέ να το κάνει άλλος για εμένα. Συμβουλές ναι.. Να το αναλάβει άλλος... Ποτέ. Υπάρχουν πολλοί που θα το έκαναν αφιλοκερδώς γιατί τελικά το pc building-modding είναι κάτι σαν μοντελισμός... 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/9/2018 στις 12:26 ΠΜ, spyreto88 είπε

Χαχαχαχχαχα.... Έχουμε σχεδόν το ίδιο σύστημα... Μόνο κουτί διαφορετικό. Σκέφτεσαι καθόλου να βάλεις waterblock στην κάρτα?? Ή το φοβάσαι ακόμα???

 

...Μερικές φορές συμβαίνουνε και τέτοιες κουφές συμπτώσεις...!!

Επί του παρόντος χαίρομαι το loop μου και δεν το πολυκόβω να συμπεριλαμβάνω και GPU στο κόλπο.Ετσι κι αλλιώς ακόμα και με 30+ ambient εδώ μέσα σε full load δεν φτάνει πάνω από 68-70 βαθμούς σε gaming mode κι αυτό με τα φουρφούρια της να φτάνουν μέχρι το 50%.Ενδεχομένως του χρόνου μόλις πιάσουνε να σφίγγουν και πάλι οι ζέστες να τη συμπεριλάβω κι αυτή.Απ'ό,τι διάβασα υπάρχει αυτό: https://www.ekwb.com/news/new-ek-full-cover-water-blocks-1080-ti-aorus-graphics-cards/ κι όπως φαίνεται παίζει μόνο του μπάλλα στην αγορά για τη συγκεκριμμένη κάρτα.

Θά'ρθει κι αυτού η ώρα του...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HEL_Fly4ever είπε

...Μερικές φορές συμβαίνουνε και τέτοιες κουφές συμπτώσεις...!!

Επί του παρόντος χαίρομαι το loop μου και δεν το πολυκόβω να συμπεριλαμβάνω και GPU στο κόλπο.Ετσι κι αλλιώς ακόμα και με 30+ ambient εδώ μέσα σε full load δεν φτάνει πάνω από 68-70 βαθμούς σε gaming mode κι αυτό με τα φουρφούρια της να φτάνουν μέχρι το 50%.Ενδεχομένως του χρόνου μόλις πιάσουνε να σφίγγουν και πάλι οι ζέστες να τη συμπεριλάβω κι αυτή.Απ'ό,τι διάβασα υπάρχει αυτό: https://www.ekwb.com/news/new-ek-full-cover-water-blocks-1080-ti-aorus-graphics-cards/ κι όπως φαίνεται παίζει μόνο του μπάλλα στην αγορά για τη συγκεκριμμένη κάρτα.

Θά'ρθει κι αυτού η ώρα του...

Μόλις δεις ότι θα πιάνεις κάτω απο 45 όμως, ακόμα και καλοκαίρι, με σχεδόν μηδενικό θόρυβο, δεν θα ξαναβάλεις αερόψυξη. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HEL_Fly4ever είπε

...Μερικές φορές συμβαίνουνε και τέτοιες κουφές συμπτώσεις...!!

Επί του παρόντος χαίρομαι το loop μου και δεν το πολυκόβω να συμπεριλαμβάνω και GPU στο κόλπο.Ετσι κι αλλιώς ακόμα και με 30+ ambient εδώ μέσα σε full load δεν φτάνει πάνω από 68-70 βαθμούς σε gaming mode κι αυτό με τα φουρφούρια της να φτάνουν μέχρι το 50%.Ενδεχομένως του χρόνου μόλις πιάσουνε να σφίγγουν και πάλι οι ζέστες να τη συμπεριλάβω κι αυτή.Απ'ό,τι διάβασα υπάρχει αυτό: https://www.ekwb.com/news/new-ek-full-cover-water-blocks-1080-ti-aorus-graphics-cards/ κι όπως φαίνεται παίζει μόνο του μπάλλα στην αγορά για τη συγκεκριμμένη κάρτα.

Θά'ρθει κι αυτού η ώρα του...

Μπάααα... Εγώ πήρα ένα της Barrow. Στα 90ε και δεν χρειάζεται, νομίζω, να βγάλω το backplate... Αλλά γενικά αυτό σκέφτομαι... Έχει ένα γομάρι ψυχτήρι... Λέει τώρα να παίξω μπάλα με υδρόψυξη? Βέβαια αν πέσει στους 50-55 βαθμούς, θα έχω Turbo συνεχώς και θα κάνει καλό στην κάρτα. Από την άλλη όμως θέλω να ρωτήσω κάτι αυτούς που έχουν εμπειρία. Αξίζει να χαραμίσω 3,5 χρόνια εγγύησης για την ομορφιά και 20 βαθμούς??? Τι λέτε? Διότι απ ότι διαβάζω μόνο η EVGA και η ZOTAC επιτρέπουν να βγάλουμε τα stock coolers. Οι υπόλοιπες σου καίνε την εγγύηση επειδή άλλαξες πάστα. Τι λέτε λοιπόν? Αξίζει? Γνωρίζετε κάτι διαφορετικό περί εγγύησης? 

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Μόλις δεις ότι θα πιάνεις κάτω απο 45 όμως, ακόμα και καλοκαίρι, με σχεδόν μηδενικό θόρυβο, δεν θα ξαναβάλεις αερόψυξη. :)

 

1 λεπτό πριν, spyreto88 είπε

Μπάααα... Εγώ πήρα ένα της Barrow. Στα 90ε και δεν χρειάζεται, νομίζω, να βγάλω το backplate... Αλλά γενικά αυτό σκέφτομαι... Έχει ένα γομάρι ψυχτήρι... Λέει τώρα να παίξω μπάλα με υδρόψυξη? Βέβαια αν πέσει στους 50-55 βαθμούς, θα έχω Turbo συνεχώς και θα κάνει καλό στην κάρτα. Από την άλλη όμως θέλω να ρωτήσω κάτι αυτούς που έχουν εμπειρία. Αξίζει να χαραμίσω 3,5 χρόνια εγγύησης για την ομορφιά και 20 βαθμούς??? Τι λέτε? Διότι απ ότι διαβάζω μόνο η EVGA και η ZOTAC επιτρέπουν να βγάλουμε τα stock coolers. Οι υπόλοιπες σου καίνε την εγγύηση επειδή άλλαξες πάστα. Τι λέτε λοιπόν? Αξίζει? Γνωρίζετε κάτι διαφορετικό περί εγγύησης? 

Εσύ τι λες? Αξίζει να χαραμίσει κανείς την εγγύηση? Την κάρτα την έχω δοκιμάσει 4 μήνες κι όλα καλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, spyreto88 είπε

Μπάααα... Εγώ πήρα ένα της Barrow. Στα 90ε και δεν χρειάζεται, νομίζω, να βγάλω το backplate... Αλλά γενικά αυτό σκέφτομαι... Έχει ένα γομάρι ψυχτήρι... Λέει τώρα να παίξω μπάλα με υδρόψυξη? Βέβαια αν πέσει στους 50-55 βαθμούς, θα έχω Turbo συνεχώς και θα κάνει καλό στην κάρτα. Από την άλλη όμως θέλω να ρωτήσω κάτι αυτούς που έχουν εμπειρία. Αξίζει να χαραμίσω 3,5 χρόνια εγγύησης για την ομορφιά και 20 βαθμούς??? Τι λέτε? Διότι απ ότι διαβάζω μόνο η EVGA και η ZOTAC επιτρέπουν να βγάλουμε τα stock coolers. Οι υπόλοιπες σου καίνε την εγγύηση επειδή άλλαξες πάστα. Τι λέτε λοιπόν? Αξίζει? Γνωρίζετε κάτι διαφορετικό περί εγγύησης? 

Εσύ τι λες? Αξίζει να χαραμίσει κανείς την εγγύηση? Την κάρτα την έχω δοκιμάσει 4 μήνες κι όλα καλά... 

Οχι, αν χανεις εγγύηση, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Οχι, αν χανεις εγγύηση, σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση.

Και τώρα τι κάνουμε?Περιμένουμε μια 2ετία να λήξει η εγγύηση??? Απορώ πως τόσος κόσμος παίρνει το ρίσκο και το κάνει??? Η κάρτα που έχω εκδόθηκε Νοέμβριο 2017 κ έχει 4 χρόνια εγγύηση, οπότε δεν έχει λήξει σε κανέναν.... Πω πω με τρώνε τα χέρια μου να το τολμήσω? What could possibly go wrong?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στείλε ένα mail να ρωτήσεις γιατί είμαι 99% σίγουρος ότι χάνεις την εγγύηση gigadyte

 Εμένα με αυτό τον καιρό τώρα στα Windows είναι στους 35 βαθμούς και σε gaming στους 50 αλλά έχω αλουμινένιο ψυγείο 360 slim και εντός ολίγων ημερών θα έχω 1 360 χάλκινο χοντρό και άλλο ένα 240

Έχω περιέργεια να δω πόσο θα κατέβει η θερμοκρασία

 

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

στείλε ένα mail να ρωτήσεις γιατί είμαι 99% σίγουρος ότι χάνεις την εγγύηση gigadyte

 Εμένα με αυτό τον καιρό τώρα στα Windows είναι στους 35 βαθμούς και σε gaming στους 50 αλλά έχω αλουμινένιο ψυγείο 360 slim και εντός ολίγων ημερών θα έχω 1 360 χάλκινο χοντρό και άλλο ένα 240

Έχω περιέργεια να δω πόσο θα κατέβει η θερμοκρασία

Την GPU την έχεις στη Λούπα?

Εγώ είμαι 100% σίγουρος. Το διάβασα στους όρους εγγύησης. Την χάνω την εγγύηση. Απλά το θέμα είναι οτι αν μου τύχει η στραβή, επανατοποθετήσω το stock cooler και το στείλω πίσω στην Gigabyte δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν και δεν θα ερευνήσουν σε τόσο βάθος για να δουν αν την άνοιξα(να ψάξουν αν η πάστα είναι η ίδια με την εργοστασιακή). Θα κάνουν έναν καλό οπτικό έλεγχο. Δηλαδή από τη στιγμή που δεν υπάρχουν guarantee stickers (MSI), προσέξω να μην αφήσω δαχτυλιές εσωτερικά της κάρτας (φαίνονται με Blacklight) kai ENNOEITAI αν το πρόβλημα της κάρτας δεν είναι να έχει πέσει νερό πάνω της, τότε δεν θα μπορούν ουσιαστικά να δείξουν οτι την έχω ανοίξει και δεν θα κάτσουν να το ζαλίσουν τόσο πολύ.

Με λίγα λόγια αν τηρήσεις τα standards της EVGA και λίγο πιο προσεκτικά δεν θα έχεις πρόβλημα.  Έκανα μια καλή έρευνα στα Forums και αυτά ήταν τα πιο ενθαρρυντικά μου ευρήματα. Θεωρητικά όμως η εγγύηση χάνεται όσον αφορά την Gigabyte.

Τι λέτε εσείς ρε παιδιά? Οι κάρτες σας δηλαδή είναι γενικά εκτός εγγύησης όταν τις βάζετε στo Loop?

Επεξ/σία από spyreto88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα έτοιμα  kit που βγάζει η ekw αξίζουν ? η είναι καλύτερα να πάρω τα parts ξεχωριστά, μόνο για ψυξη του cpu ενδιαφέρομαι αρχικά

δεν θέλω να βγάλω την κάρτα εκτός εγγύησης είναι καινούργια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε άμα κάνεις πολύ προσεκτική δουλειά και δεν έχει και αυτοκόλλητο θεωρητικά δεν θα φαίνεται και δεν θα μπουν καν στη διαδικασία Άμα δεν δούνε τις βίδες πειραγμένες

 Εγώ πριν αγοράσω την κάρτα έστειλα mail στην evga και τους ρώτησα άμα πάρω το δικό σας water block θα έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση Και μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει κανένα αρκεί Άμα γίνει κάτι να της στείλεις με την Εργοστασιακή ψύκτρα

πριν ξέχασα να γράψω 50 βαθμούς έχω με τους ανεμιστήρες στις χίλιες στροφές και 52 έως 53 στις 650 με 700

10 λεπτά πριν, FORIS78 είπε

αυτά τα έτοιμα  kit που βγάζει η ekw αξίζουν ? η είναι καλύτερα να πάρω τα parts ξεχωριστά, μόνο για ψυξη του cpu ενδιαφέρομαι αρχικά

δεν θέλω να βγάλω την κάρτα εκτός εγγύησης είναι καινούργια.

θεωρώ πως κάνουν τη δουλειά τους μία χαρά άμα η διαφορά τιμής είναι μεγάλη Πάρε αυτά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά η evga είναι αιώνες μπροστά στο support  απο τις υπόλοιπες μάρκες

έχει αυτοκόλλητο η δικιά μου

δεν είμαι και σίγουρος άλλα καπου είχα διαβάσει οτι η msi δεν σε καλύπτει

κανα 300αρι σκεφτομαι να δωσω 

Επεξ/σία από FORIS78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, spyreto88 είπε

Την GPU την έχεις στη Λούπα?

Εγώ είμαι 100% σίγουρος. Το διάβασα στους όρους εγγύησης. Την χάνω την εγγύηση. Απλά το θέμα είναι οτι αν μου τύχει η στραβή, επανατοποθετήσω το stock cooler και το στείλω πίσω στην Gigabyte δεν θα μπορέσουν να καταλάβουν και δεν θα ερευνήσουν σε τόσο βάθος για να δουν αν την άνοιξα(να ψάξουν αν η πάστα είναι η ίδια με την εργοστασιακή). Θα κάνουν έναν καλό οπτικό έλεγχο. Δηλαδή από τη στιγμή που δεν υπάρχουν guarantee stickers (MSI), προσέξω να μην αφήσω δαχτυλιές εσωτερικά της κάρτας (φαίνονται με Blacklight) kai ENNOEITAI αν το πρόβλημα της κάρτας δεν είναι να έχει πέσει νερό πάνω της, τότε δεν θα μπορούν ουσιαστικά να δείξουν οτι την έχω ανοίξει και δεν θα κάτσουν να το ζαλίσουν τόσο πολύ.

Με λίγα λόγια αν τηρήσεις τα standards της EVGA και λίγο πιο προσεκτικά δεν θα έχεις πρόβλημα.  Έκανα μια καλή έρευνα στα Forums και αυτά ήταν τα πιο ενθαρρυντικά μου ευρήματα. Θεωρητικά όμως η εγγύηση χάνεται όσον αφορά την Gigabyte.

Τι λέτε εσείς ρε παιδιά? Οι κάρτες σας δηλαδή είναι γενικά εκτός εγγύησης όταν τις βάζετε στo Loop?

Αν δεν έχει sticker κάπου (πουθενά όμως, όχι μόνο σε βίδα, μπορεί να έχει sticker που σπάει όταν σηκώσεις το heatsink, λέμε τώρα) και βάλεις τις βίδες ακριβώς από εκεί που βγήκαν (κόλλα Α4 με σχέδιο της κάρτας και οι βίδες κολλημένες εκεί με σελοτέιπ για όταν τις χρειαστείς) και δεν είσαι δολοφόνος με το κατσαβίδι και βγάλεις φώτο την κάρτα γύρω γύρω πως φαίνεται πριν ανοιχτεί μήπως σου ξεφύγει κανένα καλώδιο και το περάσεις από λάθος σημείο και αν βάλεις μετά πάστα ίδιου χρώματος και με το ίδιο spread τότε δεν θα έχεις πρόβλημα. Το κατσαβίδι να είναι σωστού μεγέθους και να μπαίνει κάθετα στην τρύπα και μόνο σε αυτήν, όχι να γλεντάει και μια περιστροφή όλο το κεφάλι της βίδας πριν πιάσει. Αφορμή ψάχνουν να σε βγάλουν εκτός εγγύησης. 😛

Επεξ/σία από mindtrapper
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...