Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, dalain είπε

Έχοντας και εγω κάνει custom loop για εναν 2200g (μη γελατε μωρέ.....) εχω να πω προχώρα!Η custom ειναι άρρωστια,ειναι εθισμός....δεν μπορω να διανοηθω build με οτιδήποτε άλλο....

Πες τα Aquaman. Μετα εμενα με λενε περιεργο :lol:

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις προτάσεις! Βλεπουμε και κάνουμε! Αδερφέ @dalain είναι όντως εθισμός και νόμιζα ότι είχα θεραπευτεί. Τι να πεις, με τρώει ο κ@λος μου πάλι...

@akoinonitos τούμπανο φαίνεται το hpe, τι διαφορά έχει από τα πιο απλά; X-flow αξίζει ή υστερεί σε επιδόσεις;

Και κοιτάξτε λίγο αυτό:https://shop.alphacool.com/en/shop/reservoirs-distro-plates/reservoir-with-pump/15380-alphacool-core-100-aurora-reservoir-acetal/acryl-with-apex-pump

Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό το res αλλά καλό deal δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ήρθε η sleeved σωλήνα της Corsair, σαν εμφάνιση και υφή είναι πολυ ωραία.Μοιαζει πολύ με σωληνα απο aio αλλα πιο μαλακη.

Τα αρνητικά που βλεπω προς το παρόν είναι οτι επειδή είναι μαλακη , τσακίζει εύκολα οπότε θελει προσοχή και οτι το τοίχωμα της είναι αρκετά λεπτό.

Φαντάζομαι πως δεν θα εχω προβλημα....

Είναι αυτη

 

PXL_20240410_114207202.PORTRAIT.ORIGINAL_copy_2304x3060.jpg

PXL_20240410_114226074.PORTRAIT_copy_1536x2040.jpg

PXL_20240410_114405151.PORTRAIT_copy_2040x1536.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Psyber είπε

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις προτάσεις! Βλεπουμε και κάνουμε! Αδερφέ @dalain είναι όντως εθισμός και νόμιζα ότι είχα θεραπευτεί. Τι να πεις, με τρώει ο κ@λος μου πάλι...

@akoinonitos τούμπανο φαίνεται το hpe, τι διαφορά έχει από τα πιο απλά; X-flow αξίζει ή υστερεί σε επιδόσεις;

Και κοιτάξτε λίγο αυτό:https://shop.alphacool.com/en/shop/reservoirs-distro-plates/reservoir-with-pump/15380-alphacool-core-100-aurora-reservoir-acetal/acryl-with-apex-pump

Δεν μου αρέσει ιδιαίτερα αυτό το res αλλά καλό deal δεν είναι;

Το hpe  εχει περισσοτερα καναλια και περισσοτερα fins, τξ xflow ιδιο ειναι σε επιδοσεις απλα εχει να κανει με το τι σε βολευει στο στησιμο σου. Το res +pump combo εχει καλη τιμη ,αν δεν σε πειραζει το οτι ειναι μικρο και ειναι λιγο ενοχλητικο αυτο στο γεμισμα της λουπας go for it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/4/2024 στις 11:30 ΜΜ, Psyber είπε

Guys, contact frame έχετε βάλει;

Έχω βάλει ένα της thermalright εκεί στο 20ευρο σε 1700 socket ,διαφορές σε θερμοκρασίες δεν είδα τα τέρατα 10+ που διάβαζα στο reddit ,μια οριακή πτώση 3/4 βαθμών σε 12700k.Πιο πολύ το έβαλα γιατί με έτρωγε το χέρι μου και για κάποιες αναφορές online που ανέφεραν στραβωμα του  ihs του cpu μετά από χρήση κάποιου καιρού.Απαραιτητο δεν το θεωρώ αλλά δεν είναι κανα τρελό κόστος.

Επεξ/σία από niko13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Psyber είπε

Guys, contact frame έχετε βάλει;

ναι και γω αυτο της thermalright κλασικά. Περιπου 5 βαθμους ειδα εγω. Αλλα το εβαλα μαζι με offset mount της thermal grizzly οποτε αυτοι οι 5 βαθμοί ήρθαν συνδυαστικά. Παντος για ΑΜ5 το θεωρω πιο must το offset mount παρα το Contact frame, βεβαια αν μπορεις βαλτα και τα δυο

@dalain πολυ ωραιο φαινεται. το τσακισμα θεωρω ειναι φυσιολογικο λογω 13/10. Και της alphacool το epdm που εχω σε 13/10 ετσι ακριβως τσακιζει, αλλα δεν ειχα θεμα στο build

Επεξ/σία από mandragoraSCR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, dalain said:

Λοιπόν ήρθε η sleeved σωλήνα της Corsair, σαν εμφάνιση και υφή είναι πολυ ωραία.Μοιαζει πολύ με σωληνα απο aio αλλα πιο μαλακη.

Τα αρνητικά που βλεπω προς το παρόν είναι οτι επειδή είναι μαλακη , τσακίζει εύκολα οπότε θελει προσοχή και οτι το τοίχωμα της είναι αρκετά λεπτό.

Φαντάζομαι πως δεν θα εχω προβλημα....

Είναι αυτη

 

 

 

PXL_20240410_114405151.PORTRAIT_copy_2040x1536.jpg

Αυτή η εικόνα μου θύμησε τις πλάκες που κάναμε σ'αυτούς που πότιζαν ή έπλεναν αυτοκίνητα τσακίζοντάς τους το λάστιχο και όταν έφερναν το λάστιχο στη μούρη αντανακλαστικά τότε το ανοίγαμε και μας κυνηγούσαν για καμιά βδομάδα :P

  • Haha 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Silok said:

Αυτή η εικόνα μου θύμησε τις πλάκες που κάναμε σ'αυτούς που πότιζαν ή έπλεναν αυτοκίνητα τσακίζοντάς τους το λάστιχο και όταν έφερναν το λάστιχο στη μούρη αντανακλαστικά τότε το ανοίγαμε και μας κυνηγούσαν για καμιά βδομάδα :P

Straight outta Compton!

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν το μπιλντακι είναι έτοιμο με τον soft - sleeved σωλήνα της Corsair....Δεν με ενθουσίασε στη χρήση,αντιθετως με δυσκολεψε γιατί τσακίζει πολύ εύκολα.Αν και όμορφο αισθητικά νομιζω δεν θα το ξαναδουλεψω.

PXL_20240428_065028475-01.jpeg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...