Προς το περιεχόμενο

e-shop και χρεωστικές κάρτες


thanosAIAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τελικα ισχυσει αυτο για το αφορολογητο ολοι θα βαλουν POS .Θελουν δεν θελουν αναγκαστικα απο τον ανταγωνισμο .

Δεν ειμαι φανατικος των ηλεκτρονικων αγορων αλλα ποτε δεν ειχα προβλημα οσες φορες χρειαστηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λύπη μου διαπίστωσα ότι το e-shop δε διαθέτει μηχανήματα POS για χρεωστικές κάρτες.

 

Αντ'αυτού, καταχωρεί στον υπολογιστή τους τα στοιχεία της κάρτας και σε χρεώνει ηλεκτρονικά, πράγμα πολύ επικίνδυνο γιατί αν διαρεύσουν τα στοιχεία σου, ΚΑΗΚΕΣ!!! Βέβαια αυτοί λένε ότι είναι ασφαλές κλπ κλπ (τι άλλο θα λεγαν), αλλά σύνδεση με την τράπεζα απ'ευθείας δεν έχουν, όπως γίνεται με ένα POS.

 

Άσε που δημιουργείται βάση δεδομένων με αριθμούς καρτών, ονόματα κλπ. Αν τους τα πάρει κανας χάκερ;

 

Ας το ξέρουν αυτό όσοι ενδιαφέρονται για χρήση χρεωστικών καρτών (αφορολόγητο), και θέλουν και ασφάλεια στις συναλλαγές τους.

Αυτά ειναι βλακείες φυσικά το μηχάνημα τους συνδέεται με την τράπεζα αυτή τους  έδωσε την πλατφόρμα για να καταχωρούν τις κάρτες...

 

Το ίδιο πράγμα με το POS ειναι απλά στο POS έχεις ενα πλαστικό μηχάνημα σαν κομπιουτεράκι να κάνει την δουλειά ενώ σε αυτούς την κάνει ενα ολόκληρο PC το ίδιο πράγμα συμβαίνει όμως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο να κανω αγορα όμως εγω από το site τους με την πισττωτικη και να περασω εγω τα στοιχεια, και άλλο να δωσω το σωμα της καρτας σε έναν υπαλληλο να τα περασει εκεινος.(όπως γινεται αν επιλεξεις παραλαβη από το κατάστημα και πληρωμη εκει με καρτα)..Αν υπηρχε το POS δεν θα γινοταν το 2ο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο να κανω αγορα όμως εγω από το site τους με την πισττωτικη και να περασω εγω τα στοιχεια, και άλλο να δωσω το σωμα της καρτας σε έναν υπαλληλο να τα περασει εκεινος.(όπως γινεται αν επιλεξεις παραλαβη από το κατάστημα και πληρωμη εκει με καρτα)..Αν υπηρχε το POS δεν θα γινοταν το 2ο.

Γιατι στο POS δεν την κρατάει στα χέρια του ο υπάλληλος για να την περάσει; εκτός αν μιλάς για ανέπαφη συναλλαγή.

 

Αλλά και πάλι τι θες να πεις ότι ο υπάλληλος θα υποκλέψει τα στοιχεία; αν ναι τότε ακόμη και στην ανέπαφη συναλλαγή αν θέλει να κάνει κάτι τέτοιο ειναι πανεύκολο απλά φοράει εναν δέκτη πάνω του που σκανάρει ανέπαφες κάρτες.

 

Με λίγα λόγια δεν υπάρχει καμιά συστημική ανησυχία τώρα αν εισαι καχύποπτος με τους υπαλλήλους ειναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανεπαφες συναλλαγές είναι μεχρι ενα ποσο κυρίως μικρο.Αν σου κλεψει στοιχεια ο υπαλληλος στο καταστημα,όταν δεν βλέπεις που τα πληκτρολογεί και τα στέλνει ,αν θέλουν στα σηκωνουν όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανεπαφες συναλλαγές είναι μεχρι ενα ποσο κυρίως μικρο.Αν σου κλεψει στοιχεια ο υπαλληλος στο καταστημα,όταν δεν βλέπεις που τα πληκτρολογεί και τα στέλνει ,αν θέλουν στα σηκωνουν όλα

Ναι αλλά αυτό που συμβαίνει στην ανέπαφη συναλλαγή ειναι το τσιπ στην κάρτα δέχεται ενα ηλεκτρομαγνητικό κύμα και το ανακλά με συγκεκριμένο τρόπο πίσω όταν το ανακλά το μηχάνημα POS ξέρει όλα τα στοιχεία της κάρτας (αριθμός όνομα κατόχου ημερομηνία λήξης ccv κτλ) αλλιώς πως θα κάνει την χρέωση;

 

Τέτοιοι RF δέκτες πωλούνται και στο εμπόριο.

 

Τέλος το ίδιο μπορεί να κάνει και ο υπάλληλος στο POS χωρίς ανέπαφη συναλλαγή..

 

Γενικά όλα αυτά δεν έχουν σχέση με την ασφάλεια του eshop αλλά με την καχυποψία σας για τους υπαλλήλους γενικά. Αν αισθάνεστε μεγαλύτερη ασφάλεια με τα POS έχει να κάνει με την άγνοια σας για το πως δουλεύουν.

 

Στο κάτω κάτω μπροστά σας βάζει τα στοιχεία ο υπάλληλος του eshop... επίσης έχει PC μέσα στο κατάστημα που μπορείτε να πάτε μόνοι σας να κοιτάξετε και να παραγγείλετε βάζοντας τα στοιχεία οι ίδιοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν κάνεις ανεπαφη συναλλαγη ,πρεπει να σε έχει παρακολουθήσει κάποιος πότε πας να την κάνεις για να την σκαναρει .Αν σε παρακολουθεί κάποιος, γενικά σε εχει στοχο, και σε ληστεύει και με οποιοδήποτε τρόπο όποτε θέλει ,δεν χρειάζεται να περιμένει την ανεπαφη για μικρο ποσο,που δεν ξερει που και πότε..Στο eshop το σύστημα που έχουν οι υπαλληλοι και καταχωρουν στοιχεία είναι τύπου λογιστικό προγραμμα της εταιριας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...