Προς το περιεχόμενο

e-shop και χρεωστικές κάρτες


thanosAIAS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με λύπη μου διαπίστωσα ότι το e-shop δε διαθέτει μηχανήματα POS για χρεωστικές κάρτες.

 

Αντ'αυτού, καταχωρεί στον υπολογιστή τους τα στοιχεία της κάρτας και σε χρεώνει ηλεκτρονικά, πράγμα πολύ επικίνδυνο γιατί αν διαρεύσουν τα στοιχεία σου, ΚΑΗΚΕΣ!!! Βέβαια αυτοί λένε ότι είναι ασφαλές κλπ κλπ (τι άλλο θα λεγαν), αλλά σύνδεση με την τράπεζα απ'ευθείας δεν έχουν, όπως γίνεται με ένα POS.

 

Άσε που δημιουργείται βάση δεδομένων με αριθμούς καρτών, ονόματα κλπ. Αν τους τα πάρει κανας χάκερ;

 

Ας το ξέρουν αυτό όσοι ενδιαφέρονται για χρήση χρεωστικών καρτών (αφορολόγητο), και θέλουν και ασφάλεια στις συναλλαγές τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το κάνει μόνο το e-shop αλλά και η Google και το Facebook αποθηκεύουν τα στοιχεία της κάρτας σου. Εγώ δεν εμπιστεύομαι κανένα site για αγορές με πιστωτικές/χρεωστικές ούτε σε Ελλάδα ούτε εξωτερικό. Prepaid κάρτες και ξερό ψωμί. Για παράδειγμα winbank webuy της Πειραιώς, είναι virtual και την φτιάχνεις μόνος σου στο λεπτό online ή και με mobile banking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν το κάνει μόνο το e-shop αλλά και η Google και το Facebook αποθηκεύουν τα στοιχεία της κάρτας σου. Εγώ δεν εμπιστεύομαι κανένα site για αγορές με πιστωτικές/χρεωστικές ούτε σε Ελλάδα ούτε εξωτερικό. Prepaid κάρτες και ξερό ψωμί. Για παράδειγμα winbank webuy της Πειραιώς, είναι virtual και την φτιάχνεις μόνος σου στο λεπτό online ή και με mobile banking.

Οι χρεωστικές είναι σαν prepaid αλλά συμφέρουν περισσότερο. Συμφωνώ ότι το κάνουν κι άλλες επιχειρήσεις αυτό με τις κάρτες, γι'αυτό καλό είναι να έχουμε ειδοποίηση με sms για κάθε χρέωση!

Πρώτη αγορά με πιστωτική έκανα το 2001 μέσω INTERNET.

Δεν έχω σταματήσει από τότε.

Λίγο προσοχή θέλει και μόνο.

Και λίγο τύχη! :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χρεωστικές είναι σαν prepaid αλλά συμφέρουν περισσότερο.

 

Αν έχεις καβαντζα στο λογαριασμό μερικά χιλιάρικα και σου έρθει sms ότι πέταξαν για αγορά γούνας τσιντσιλά δεν ξέρω μετά αν βρεις άκρη. Prepaid, την φορτίζεις με το ποσό που χρειάζεσαι για την αγορά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις καβαντζα στο λογαριασμό μερικά χιλιάρικα και σου έρθει sms ότι πέταξαν για αγορά γούνας τσιντσιλά δεν ξέρω μετά αν βρεις άκρη. Prepaid, την φορτίζεις με το ποσό που χρειάζεσαι για την αγορά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Εννοούσα να χρησιμοποιείς τη χρεωστική σαν prepaid, να βάζεις όσα λεφτά χρειάζεσαι δηλαδή. (Για τις προμήθειες φόρτωσης το λέω πιο πολύ). Αν έχεις μόνο ένα λογαριασμό όμως δεν γίνεται αυτό...

 

Για το άλλο που λες, νομίζω ότι με αμφισβήτηση συναλλαγής συνήθως βγάζεις άκρη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λύπη μου διαπίστωσα ότι το e-shop δε διαθέτει μηχανήματα POS για χρεωστικές κάρτες.

 

Αντ'αυτού, καταχωρεί στον υπολογιστή τους τα στοιχεία της κάρτας και σε χρεώνει ηλεκτρονικά, πράγμα πολύ επικίνδυνο γιατί αν διαρεύσουν τα στοιχεία σου, ΚΑΗΚΕΣ!!! Βέβαια αυτοί λένε ότι είναι ασφαλές κλπ κλπ (τι άλλο θα λεγαν), αλλά σύνδεση με την τράπεζα απ'ευθείας δεν έχουν, όπως γίνεται με ένα POS.

 

Άσε που δημιουργείται βάση δεδομένων με αριθμούς καρτών, ονόματα κλπ. Αν τους τα πάρει κανας χάκερ;

 

Ας το ξέρουν αυτό όσοι ενδιαφέρονται για χρήση χρεωστικών καρτών (αφορολόγητο), και θέλουν και ασφάλεια στις συναλλαγές τους.

Μου έδωσες ιδέα.

 

Εγώ παλιά είχα δώσει την κάρτα μου αλλά ευτυχώς έχει λήξει τώρα, την καινούρια δεν την έχω δώσει. Έχω καιρό να αγοράσω κάτι από το e-shop αλλά έχω ακούσει ότι τον τελευταίο καιρό έχουν αναβαθμίσει την ιστοσελίδα, και πλέον αν κάνεις κάποια παραγγελία και επιλέξεις σαν μέθοδο πληρωμής με κάρτα, σε μεταφέρει αυτόματα στην σελίδα κάποιας τράπεζας με την οποία συνεργάζεται το e-shop και γίνεται από εκεί η πληρωμή, άμεσα. Τα στοιχεία δεν αποθηκεύονται πουθενά όταν ολοκληρωθεί η πληρωμή και η διαδικασία διαρκεί κάποια δευτερόλεπτα μόνο, γίνεται σχεδόν άμεσα όπως και σε οποιοδήποτε άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα. Υπάρχει κάποιος που να το έχει δοκιμάσει για να μας το επιβεβαιώσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις καβαντζα στο λογαριασμό μερικά χιλιάρικα και σου έρθει sms ότι πέταξαν για αγορά γούνας τσιντσιλά δεν ξέρω μετά αν βρεις άκρη. Prepaid, την φορτίζεις με το ποσό που χρειάζεσαι για την αγορά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

 

Γι' αυτό και όλες οι κάρτες έχουν όριο συναλλαγών και δεν μπορεί κάποιος να κάνει συναλλαγή 10.000 με τη μία.

 

Καλό είναι να τσεκάρουμε κάθε μέρα τα mail μας από το ebanking.

 

Εμένα μου έτυχε μια φορά να δω αγορά από την κάρτα μου προς κάποια αεροπορική.

Εκανα αμφισβήτηση συναλλαγής και πήρα τα χρήματα πίσω. Προφανώς ακύρωσα και την κάρτα.

 

Χρειάζεται όμως και τύχη όπως αναφέρθηκε.

Η υποκλοπή δεν ξέρω ακόμη από που έγινε, πιθανόν από κάποια ιστοσελίδα με την οποία είχα συναλλαγή παλιότερα.

 

Γι' αυτό και είναι χρήσιμο να βάλουν όλες οι επιχειρήσεις επιπλέον κωδικό verified by visa κλπ μέτρα ασφαλειας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό και όλες οι κάρτες έχουν όριο συναλλαγών και δεν μπορεί κάποιος να κάνει συναλλαγή 10.000 με τη μία.

 

 

η δική μου prepaid της Πειραιώς έχει ημερήσιο όριο 3000, εφόσον φυσικά υπάρχει το ποσό. Τη φορτίζω ακριβώς για την αγορά/αγορές που θέλω και το υπόλοιπο εκμηδενίζεται. 

Πχ το google play music ή το spotify είχαν δωρεάν δοκιμαστική περίοδο 3 μηνών για να ακούς τραγούδια με επιλογή να ακυρώσεις τη συνδρομή πριν ξεκινήσει η χρέωση. Το ξέχασα. Ευτυχώς που η prepaid ήταν άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Prepaid, την φορτίζεις με το ποσό που χρειάζεσαι για την αγορά και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

+1 στον φίλο.

Ακριβώς αυτό. Χρησιμοποιώ την «απλή» κάρτα της Εθνικής σαν κάρτα μισθοδοσία ή τέλος πάντων ως μέσω για να παίρνω μόνο χρήματα και για την οποιαδήποτε αγορά άνοιξα e-banking + μια prepaid και όλα είναι κυριλέ. Παρόλο που έχω και paypal (για εξωτερικό πουθενά χωρίς αυτό) δεν βρίσκω λόγο να αγχωθώ για τα πιθανά ενδεχόμενα υποκλοπής της prepaid (αναφέρομαι σε αγορές Ελλάδας που δεν υποστηρίζουν παντού το paypal), θέλω να πω πως εντάξει ρε παιδί μου δεν είναι ανάγκη να κάνεις φόρτιση 100 ευρώ εάν θες να αγοράσεις με 20! Επίσης είναι σχεδόν απίθανο να γίνει η όποια μαλακία με την κάρτα σου όταν αγοράζεις από σοβαρά καταστήματα.

 

Σημαντική παρατήρηση, είναι η κίνηση του λογαριασμού, δηλαδή; Εάν διαπιστωθεί πως πράγματι αφαιρέθηκε χρηματικό ποσό από το λογαριασμό σου «χωρίς το δικό σου χέρι» και η αιτία είναι το κατάστημα, τότε πολύ απλά τον ήπιε! 

Άλλο πράγμα να αραδιάζεις όπου να`ναι τα προσωπικά σου δεδομένα ( εκεί δεν σου φταίει κανείς ), και άλλο πράγμα να βρεθείς θύμα hacking από μια νόμιμη διαδικασία αγοράς με διαρροή πληροφοριών του πελάτη από το κατάστημα. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει πουθενά τέτοιου είδους κλεψίματος. Με απλά λόγια δεν θα μπορούσε να υποστηριχτεί η διαδικασία αγοράς εάν δεν υπήρχε ασφάλεια.

 

*insomnia888 εσύ κρατάς το +1 η υπόλοιπη απάντηση στο παιδί που έχει την απορία, ήταν αργά για πολλαπλή παράθεση.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άλλο πράγμα να αραδιάζεις όπου να`ναι τα προσωπικά σου δεδομένα ( εκεί δεν σου φταίει κανείς ), και άλλο πράγμα να βρεθείς θύμα hacking από μια νόμιμη διαδικασία αγοράς με διαρροή πληροφοριών του πελάτη από το κατάστημα. Προσωπικά δεν έχω διαβάσει πουθενά τέτοιου είδους κλεψίματος. 

 

 

Συμβαίνει συχνά σε customer service της Western Union σε μεγάλο call center της Ελλάδας ακόμα και για on line συναλλαγές, χρηματικά ποσά να καταλήγουν σε τραπεζικούς λογαριασμούς υπαλλήλων, για να αναφέρω ένα παράδειγμα.

Για ένα φεγγάρι που είχα δουλέψει παλιά σε άλλο customer service, ένας αφελής πελάτης επειδή δεν ήταν ικανός να κάνει μια online αγορά, έστειλε mail με συνημμένα την ταυτότητα του και την golden visa και από τις δύο όψεις!!! Μεγάλη προσοχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι της αποψης οτι οσο περισσοτερη ασφαλεια εχεις τοσο το καλυτερο.Πολυ πιο ευκολα καταχωρω τα στοιχεια μιας prepaid,παρα μιας χρεωστικης που συνδεεται με λογαριασμο.Επιπλεον στην prepaid πραγματικα εχεις μεσα υπολοιπο μονο οταν θες ενω στην χρεωστικη μπορουν να μπουν λεφτα π.χ. επιστροφης εφοριας σε ασχετο χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελευταια φορα που πηγα να πληρωσω σε e-shop point δεν ειχαν pos, και καταχωρουσε ο τυπος τα στοιχεια της καρτας σε μια φορμα και την εστελνε με mail στα κεντρικα. γτπκ ασφαλεια

 

επισης σε κανενα ελληνικο καταστημα δε προτεινω να πληρωνετε με τη παραγγελια, ειναι ουκ ολιγες φορες που ενω σου λεει "σε στοκ" μετα σε παιρνουν τηλ και στα μασανε και μπλεκεις για να παρεις τα χρηματα σου πισω. αντικαταβολη και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγώ την παραγγελία μου απο το e-shop point στο Μαρούσι πρίν κανα 2 εβδομάδες και ενώ είχα δώσει την κάρτα και περίμενα να μου δώσει το POS για να πληκτρολογήσω το PIN, μου λέει ο άνθρωπος  "χρειάζομαι και την ταυτότητα σας".

Τον Ρωτάω για ποιό λόγο γίνεται αυτή η διαδικασία ;

Η απάντηση ήταν ακριβώς αυτή ότι δηλαδή  "εμείς κάνουμε ηλεκτρονικά την χρέωση της κάρτας" .

Οπότε στην περίπτωση που έχει κλαπεί το πορτοφόλι κάποιου με ταυτότητες και κάρτες, υποτίθεται ότι υπάρχει ένας έλεγχος και στα στοιχεία αλλά και στο "πρόσωπο" που δίνει την κάρτα στο ταμείο.

Εγώ να σας πώ την αλήθεια φοβήθηκα περισσότερο εκέινη την στιγμή μήπως ο υπάλληλος χρεώσει παραπάνω χρήματα στην κάρτα μιάς και δεν μου έδωσε κάποιο άλλο "αποδεικτικό" εκτός απο την απόδειξη αγοράς σε Α4 χαρτί.

 

Μετά την αγορά έκανα έναν έλεγχο μέσω Ε-banking και η χρέωση ήταν σωστή !! 

 

Τώρα όσο αφορά το υπόλοιπο κομμάτι που συζητάμε για τυχόν μελλοντική διαρροή στοιχείων καρτών και τα λοιπά, σίγουρα ο κίνδυνος δεν εκλείπει αλλά δεν νομίζω να είναι τόσο "εύκολο" να γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...