Προς το περιεχόμενο

Χρέωση κάρτας


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά το σκ πήγα ένα 2 μερο και πλήρωσα στο ξενοδοχείο με κάρτα (αυτήν που βάζουμε στο ΑΤΜ)

Πλήρωσα την Κυριακή και ακόμα τα χρήματα δεν έχουν τραβηχτεί. Είναι λογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει γίνει ούτε δέσμευση του ποσού, ή απλά δεν έχει γίνει η χρέωση;

 

Εάν δεν έχει γίνει ούτε δέσμευση πρόκειται για λάθος του ξενοδοχείου, μίλα μαζί τους. Αν δεν έχει φανεί η χρέωση απλά, αλλά το ποσό είναι δεσμευμένο, μην σε απασχολεί, θα φανεί αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκοψε απόδειξη από το μηχανηματακι pos 80 ευρώ, όσο ήταν το ποσό. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρεώθηκα; αλλά και να χρεώθηκα γιατί δεν το εμφανίζει;

Ναι δεν έχει γίνει ούτε δέσμευση η τουλάχιστον δεν φαίνεται στο ibank κάτι τέτοιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν σε κάθε κάρτα/λογαριασμό 2 υπόλοιπα το λογιστικό και το διαθέσιμο υπόλοιπο

 

Όταν κάνεις μια πληρωμή συνήθως τα χρήματα δεν αφαιρούνται αμέσως απ τον λογαριασμό σου αλλά δεσμεύονται για μερικές ημέρες

Αν είχες ας πούμε 1000€ στον λογαριασμού σου και πλήρωσες 80 € με την κάρτα

για μερικές μέρες θα σου εμφανίζει λογιστικό υπόλοιπο 1000€ αλλά διαθέσιμο (Δηλαδή αναλήψιμο) 920€

 

Μετά από μερικές εργάσιμες ημέρες θα αφαιρεθεί και από το λογιστικό το ποσό της χρέωσης

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έκοψε απόδειξη από το μηχανηματακι pos 80 ευρώ, όσο ήταν το ποσό. Αυτό δεν σημαίνει ότι χρεώθηκα; αλλά και να χρεώθηκα γιατί δεν το εμφανίζει;

Ναι δεν έχει γίνει ούτε δέσμευση η τουλάχιστον δεν φαίνεται στο ibank κάτι τέτοιο!

 

Ίσως το ποσό της δέσμευσης το αναφέρει ως "πρόβλεψη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχει τύχει μια φορα απο τις πολλες που πληρωνω σε supermarket,μετα απο μερικες μερες εμφανιστηκε στο ebanking.

(Το περιεργο οντως ηταν οτι δεν φαινοταν ουτε στις προβλεψεις ουτε στο υπολοιπο το ποσο,(alphabank)).

Τωρα για πιο λογο εγινε δεν γνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το pos ηταν απο τράπεζα του εξωτερικού τοτε πρέπει να γίνει μεσω εμβάσματος η μεταφορα, οπότε μπορεί να πάρει και 3-4 εργάσιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση Ότι πρέπει να κρατήθηκαν γιατί το λογιστικό υπόλοιπο διαφέρει από το κανονικό υπόλοιπο. Όποτε αυτός πήρε τα χρήματα μάλλον απλά σε εμένα δεν το έδειξε το ebanking μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση Ότι πρέπει να κρατήθηκαν γιατί το λογιστικό υπόλοιπο διαφέρει από το κανονικό υπόλοιπο. Όποτε αυτός πήρε τα χρήματα μάλλον απλά σε εμένα δεν το έδειξε το ebanking μου!

 

Στο έχουν εξηγήσει αναλυτικά στα προηγούμενα post, η διαφορά λογιστικού και διαθέσιμου υπολοίπου είναι τα χρήματα που έχουν δεσμευτεί. Δεν τα έχει πάρει ακόμα, όταν τα πάρει τότε θα φανεί η κίνηση στο ebanking σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...