Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στα 19!


Zouzounaki26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μέχρι τι ηλικία πιστεύετε αξίζει να μεταναστεύσει κανείς;

Δεν υπαρχει κανονας. Οσο δεν εχεις υποχρεωσεις με οικογενειες , και σχεσεις ειναι σχετικα ευκολο.

Εχω συγγενικο προσωπο  που εφυγε στα 45 απο Ελλαδα πηγε στα Εμιρατα για 4 χρονια και μετα εφυγε για ΗΠΑ (αλλα  ειναι επαγγελματικα καταξιωμενος και ολο του προσφερουν δουλειες).

Αλλα οσο πιο νεος τοσο το καλυτερο πιστευω....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι μου ειπε ο Εγγλεζος.

Κατ'αρχην δεν καταλαβα γιατι αρπαζεις στην διαφορετικη αποψη... Κουβεντα κανουμε.

Επειτα τα τελευταια νεα απο το UK λενε οτι το Ανωτατο Δικαστηριο της χωρας αποφασισε οτι θα περασει απο τη βουλη των αντιπροσωπων και την βουλη των λορδων η αποφαση για brexit. Η Μει τα μασαει καθε μερα και περισσοτερο.

Αλλα οκ εφοσον το υβριδιο Trump-Λεπεν ειπε αυτα που γραφεις στο link "Ολα δειχνουν οτι ερχεται hard brexit" το συμπερασμα σου. Ολα ολα. Ok.

 

Εγώ δεν αρπάζομαι για κάποιον που έχει διαφορετική άποψη. Όμως εσύ είσαι πίσω στις ειδήσεις μερικές εβδομάδες και αφοριστικά λες "το ξεχάσανε", "δεν πρόκειτε να γίνει", και σου παρέθεσα το link της περασμένης εβδομάδας όπου πέρασε ΚΑΙ από την βουλή. Ενώ τα δικά σου "τελευταία νέα" είναι μερικές εβδομάδες πιο πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν αρπάζομαι για κάποιον που έχει διαφορετική άποψη. Όμως εσύ είσαι πίσω στις ειδήσεις μερικές εβδομάδες και αφοριστικά λες "το ξεχάσανε", "δεν πρόκειτε να γίνει", και σου παρέθεσα το link της περασμένης εβδομάδας όπου πέρασε ΚΑΙ από την βουλή. Ενώ τα δικά σου "τελευταία νέα" είναι μερικές εβδομάδες πιο πίσω.

Πουθενα δεν εγραψα οτι δεν προκειται να γινει brexit δεν χρειαζεται να μου βαζεις λογια οσο θεωρεις οτι τα επιχειρηματα σου ειναι αρκετα για να στηριξεις την αποψη σου.

Γενικοτερα δεν εκανα καμια προβλεψη απολυτως, παρα μονο σταθηκα στα δεδομενα που δειχνουν προς το παρον οτι και αναχωματα προκυπτουν και καποιοι εκφραστες υπερ του brexit μαζευονται οσο το ενδεχομενο γινεται πιο ορατο.

Απεναντιας εσυ προεβλεψες οτι ερχεται hard brexit, επικαλουμενος δηλωσεις ακροδεξιας καρικατουρας, την ωρα που η κυβερνηση δεν εχει καν δημοσιοποιησει τη στρατηγικη που θα ακολουθησει για τις διαδικασιες του brexit -κατι που αναμενεται να γινει τις επομενες ημερες-.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τι ηλικία πιστεύετε αξίζει να μεταναστεύσει κανείς;

Δεν υπάρχει θεωρητικά όριο.

Βέβαια από την άλλη, ανάλογα με τι προσόντα έχεις και τι μπορείς να προσφέρεις στην εκεί αγορά εργασίας.

Πάντως σε γενικές γραμμές καλύτερα τα 20-30s, παρά έπειτα ή πριν.Έτσι,θεωρώ ότι μπορείς να προσαρμοστείς καλύτερα.

Αλλά και 40φεύγα να είσαι με εμπειρία δεν θα χαθείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.dtu.dk/english/Education/Bachelor--BEng-and-BSc-/General-Engineering

http://www.lunduniversity.lu.se/international-admissions/bachelors-and-masters-studies

 

Από ένα μικρό γουγλάρισμα...

Από πενταετίας άρχισαν τις σοβαρές προσπάθειες εδώ στην Δανία(& υποθέτω Σκανδιναβία) για προσέλκυση φοιτητών.

Περίμενε την επόμενη πενταετία να δεις πως θα πολλαπλασιαστούν τα διαθέσιμα προγράμματα. 

 

Οντως εχεις δικιο εουν βγει καποια, πριν 6-7 χρονια που το σκεφτομουν και εγω για εξω δεν ειχε (τουλαχιστον τοσα) , αλλα παρολαυτα βλεπω οτι δεν ειναι  τα δυνατα τους προγραμματα. Δλδ δεν ειναι τα προγραμματα με τα"καλα" κονδυλια. Οταν το πανεπιστημιο εχει μηχανικη σαν τμημα και δημιουργει επιπλεον αγγλικο πιστευω πως το 1 εχει μεγαλυτερη δυναμη στην αγορα, τουλαχιστον της εκαστοτε χωρας. Τα περι fine arts δεν το συζητω εμπιπτουν σε αλλαη κατηγορια οπου και με ελαχιστην γνωση της γλωσσας ακολουθουν κανονικα το αρχικο προγραμμα βλεπε Γαλλια πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας φίλοι του insomnia! Είμαι πολύ καινούρια εδώ! Αποφάσισα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου με εσάς με σκοπό να με βοηθήσετε πάνω στο θέμα της μετανάστευσης .. Είμαι 17 χρονών και φέτος έχω μπει και γω με τη σειρά μου στο τρυπάκι των πανελληνίων .. δεν μπορώ να πω πως δέχομαι και τρελή πίεση του τύπου -διάβασμα 7-8 ώρες τη μέρα ούτε πως δεν βγαίνω από το σπίτι μου. Τέλος πάντων τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ! Παρόλο που όπως ηδη προείπα εχω ξεκινήσει την προετοιμασία από Αύγουστο κιολας , σκέφτομαι να βγω προς τα έξω. Συγκεκριμένα στην Αγγλία έχω βρει κάποια προγράμματα σπουδών που με ενδιαφέρουν πολύ όπως η βιολογία ή εγκληματολογία-ψυχολογία. (Σημειώνω πως είμαι χωρίς να υπερηφανευομαι κτλπ μαθήτρια του 19-20 ή τουλαχιστον ήμουν μεχρι πολυ πρόσφατα , φέτος δεν μπορω να πω οτι εχω την επιθυμητή επίδοση). Για την Αγγλία το σκέφτομαι διότι οι επιστήμες γενικότερα στην Αγγλία συνεχώς αναπτύσσονται και θεωρώ πως το επίπεδο σπουδών ειναι πολυ υψηλότερο απο αυτο που προσφέρεται στα ελληνικα πανεπιστήμια -διορθώστε με αν κάνω λάθος. Παρόλα αυτα οι γονεις μου δεν μπορούν να στηρίξουν ενα τόσο ακριβό προγραμμα σπουδών -οποίος γνωρίζει απο Αγγλία αντιλαμβάνεται οτι μιλαω για τις 9.125£ λίρες τον χρόνο μονο για τις σπουδές . Σκέφτομαι να παρω φοιτητικό δάνειο που παρέχεται σε πολλούς φοιτητές και να το αποπληρώσω στην συνέχεια με τα χρήματα που θα μυ εξασφαλίζει η εκάστοτε δουλειά μου. Οι γονεις μου θεωρώ πως μπορούν να στηρίξουν οικονομικά μια φοιτήτρια στην Ελλάδα αλλά οχι και στην Αγγλία. Γι αυτο σκέφτομαι πως θα ήταν καλύτερα να δουλέψω ενα χρόνο σε κάποια δουλειά τουλαχιστον για 3-4 100ρικα το μήνα για να μαζέψω κάποια χρήματα που θα μου χρειαστούν εκει για αρχή. Στη συνέχεια θα απευθυνθώ στο υπεύθυνο γραφείο στο πανεπιστήμιο για να με βοηθήσουν να βρω μια part time δουλειά . Παρόλα αυτα δεν ξερω αν εχω πολυ μεγάλες προσδοκίες , αν αξίζει να εγκαταλείψω τη χώρα μου, ποιες δυσκολίας θα αντιμετωπισω και ποσο δύσκολο θα μου ειναι βαβυ συνηθίσω σε μια ξένη χώρα. Θα ήθελα λοιπον όσοι απο εσάς μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τις ανησυχίες μου και γνωρίζετε κατι σχετικά να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ πολύ!

Εκ πείρας θα σου πρότεινα να σπουδασεις πρώτα Ελλαδα και μετα οπως ειπαν και καποιοι πιο πανω, να βγει εξω για ενα μεταπτυχιακο , διδακτορικο. Θα πρότεινα Γερμανια. Αυτα απο μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Για ισχυρες χωρες σαν την Βρετανια, αυτο ειναι περισσοτερο καλο παρα κακο.

Το ιδιο και για τους μεταναστες, φοιτητες και μη, σε αυτην.

 

Επισης δεν ξερω πώς βλεπεις στον οριζοντα hard brexit, εγω βλεπω οτι το αποτελεσμα του δημοψηφισματος το εχουν ξεχασει ακομα και οι υπερμαχοι του "εξω" οι οποιοι το "ξανασκεφτονται" εμεσα ή αμεσα και τα ψιλομασανε (αναφερομαι στους πολιτικους, οχι στους πολιτες).

Μονο κατι Σοιμπλε κλπ εχουν απομεινει να σκουζουν να τελειωνει η υποθεση με το brexit. Aλλα αυτο δεν ειναι κατι μη αναμενομενο.

 

 

Ευκολα θα πηγαινα Βρετανια για σπουδες. Κι επειδη καποιοι ειπανε οτι σε θεμα εκπαιδευσης ειναι το ιδιο οποτε ας μεινει Ελλαδα να σπουδασει αν δεν την ενδιαφερει η επαγγελματικη αποκατασταση στην Βρετανια, η αποψη μου ειναι ΟΧΙ. Η τριτοβαθμια εκπαιδευση στην Ελλαδα πλην απειροελαχιστων εξαιρεσεων ειναι κυριολεκτικα της πλακας μπροστα στα Βρετανικα πανεπιστημια. Ειδικα σε πληροφορικη/οικονομικα/μαρκετινγκ δεν υπαρχει συγκριση ουτε στο επιπεδο, ουτε και στην μετεπειτα αναγνωριση απο τον ιδιωτικο τομεα εκτος Ελλαδος.

Πρώτα από όλα σταμάτα να τα σκέφτεσαι όλα από την σκοπια του νεοέλληνα που κάνει όλη την ώρα κωλοτούμπες. Είναι 100% σίγουρο ότι το ΗΒ θα εγκαταλείψει την ΕΕ, διαφορετικά θα γίνει παγκοσμίως περίγελος. Επίσης, το συμπέρασμα ότι δεν είναι καλά τα ελληνικά πανεπιστήμια από πού το έβγαλες; Εσύ πού έχεις σπουδάσει και έχεις και άποψη; Μήπως δεν κατάφερες να συγκεντρώσεις τα μόρια και τώρα βγάζεις τα απωθημένα σου; Μήπως κοιτάς τα rankings των πανεπιστημίων μην έχοντας καμία απολύτως επίγνωση πώς βγαίνουν αυτά τα rankings (λόγος αριθμού καθηγητών προς φοιτητές, κονδύλια, υποδομές, κτλ);;;  Μην μιλάς ελαφρά τη καρδία αν δεν γνωρίζεις, παράκληση.

Καλησπέρα σας φίλοι του insomnia! Είμαι πολύ καινούρια εδώ! Αποφάσισα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου με εσάς με σκοπό να με βοηθήσετε πάνω στο θέμα της μετανάστευσης .. Είμαι 17 χρονών και φέτος έχω μπει και γω με τη σειρά μου στο τρυπάκι των πανελληνίων .. δεν μπορώ να πω πως δέχομαι και τρελή πίεση του τύπου -διάβασμα 7-8 ώρες τη μέρα ούτε πως δεν βγαίνω από το σπίτι μου. Τέλος πάντων τα πολλά λόγια είναι φτώχεια ! Παρόλο που όπως ηδη προείπα εχω ξεκινήσει την προετοιμασία από Αύγουστο κιολας , σκέφτομαι να βγω προς τα έξω. Συγκεκριμένα στην Αγγλία έχω βρει κάποια προγράμματα σπουδών που με ενδιαφέρουν πολύ όπως η βιολογία ή εγκληματολογία-ψυχολογία. (Σημειώνω πως είμαι χωρίς να υπερηφανευομαι κτλπ μαθήτρια του 19-20 ή τουλαχιστον ήμουν μεχρι πολυ πρόσφατα , φέτος δεν μπορω να πω οτι εχω την επιθυμητή επίδοση). Για την Αγγλία το σκέφτομαι διότι οι επιστήμες γενικότερα στην Αγγλία συνεχώς αναπτύσσονται και θεωρώ πως το επίπεδο σπουδών ειναι πολυ υψηλότερο απο αυτο που προσφέρεται στα ελληνικα πανεπιστήμια -διορθώστε με αν κάνω λάθος. Παρόλα αυτα οι γονεις μου δεν μπορούν να στηρίξουν ενα τόσο ακριβό προγραμμα σπουδών -οποίος γνωρίζει απο Αγγλία αντιλαμβάνεται οτι μιλαω για τις 9.125£ λίρες τον χρόνο μονο για τις σπουδές . Σκέφτομαι να παρω φοιτητικό δάνειο που παρέχεται σε πολλούς φοιτητές και να το αποπληρώσω στην συνέχεια με τα χρήματα που θα μυ εξασφαλίζει η εκάστοτε δουλειά μου. Οι γονεις μου θεωρώ πως μπορούν να στηρίξουν οικονομικά μια φοιτήτρια στην Ελλάδα αλλά οχι και στην Αγγλία. Γι αυτο σκέφτομαι πως θα ήταν καλύτερα να δουλέψω ενα χρόνο σε κάποια δουλειά τουλαχιστον για 3-4 100ρικα το μήνα για να μαζέψω κάποια χρήματα που θα μου χρειαστούν εκει για αρχή. Στη συνέχεια θα απευθυνθώ στο υπεύθυνο γραφείο στο πανεπιστήμιο για να με βοηθήσουν να βρω μια part time δουλειά . Παρόλα αυτα δεν ξερω αν εχω πολυ μεγάλες προσδοκίες , αν αξίζει να εγκαταλείψω τη χώρα μου, ποιες δυσκολίας θα αντιμετωπισω και ποσο δύσκολο θα μου ειναι βαβυ συνηθίσω σε μια ξένη χώρα. Θα ήθελα λοιπον όσοι απο εσάς μπείτε στον κόπο να διαβάσετε τις ανησυχίες μου και γνωρίζετε κατι σχετικά να με βοηθήσετε. Ευχαριστώ πολύ!

Είσαι σε μία φάση συνειδητοποίησης. Είδα και το άλλο νήμα που άνοιξες με ακριβώς ίδιο προβληματισμό. Είναι πολύ δύσκολο να πας για προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό χωρίς back-up από τους γονείς. Καλύτερα να το βγάλεις από το μυαλό σου και να στρωθείς να δώσεις πανελλήνιες. Εδώ τα βρίσκουνε άλλοι και άλλοι σκούρα που πάνε για ειδικότητα, μεταπτυχιακό ή ακόμα και για δουλειά. Και δεν είναι μόνο το οικονομικό του θέματος, είναι ο τρόπος ζωής της χώρας που σε φιλοξενεί, στον οποίο θα κάνεις κάποια χρόνια να προσαρμοστείς όπως επίσης και η δυσκόλια στην επικοινωνία ειδικά αν πας σε μία χώρα που δεν είναι διατεθειμένος ο λαός να σου μιλήσει στην αγγλική (πχ Γερμανία). Και επειδή από ό,τι έχω καταλάβει δεν τα πηγαίνεις και πολύ καλά με τα μαθήματα, πες μας τί από το ελληνικό μηχανογραφικό θα σε ενδιέφερε. Αν θες την γνώμη μου, μπορείς να δεις την Σχολή Αστυφυλάκων, Πυροσβεστών, ή ακόμα και σχολές ΑΕΝ. Το ξέρω ότι μπορεί να σου φαίνονται λίγο γραφικά αυτά που σου λέω τώρα, αλλά για κάποιον που τον νοιάζει η αποκατάσταση σε μία αγορά εργασίας που βάλλεται από παντού θα μπορούσαν να είναι καλές επιλογές, και δεν είναι ανδρικά επαγγέλματα αυτά, έχω φίλους στους παραπάνω χώρους και γνωρίζω ότι εισάγονται πλέον και πολλές γυναίκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα σταμάτα να τα σκέφτεσαι όλα από την σκοπια του νεοέλληνα που κάνει όλη την ώρα κωλοτούμπες. Είναι 100% σίγουρο ότι το ΗΒ θα εγκαταλείψει την ΕΕ, διαφορετικά θα γίνει παγκοσμίως περίγελος. Επίσης, το συμπέρασμα ότι δεν είναι καλά τα ελληνικά πανεπιστήμια από πού το έβγαλες; Εσύ πού έχεις σπουδάσει και έχεις και άποψη; Μήπως δεν κατάφερες να συγκεντρώσεις τα μόρια και τώρα βγάζεις τα απωθημένα σου; Μήπως κοιτάς τα rankings των πανεπιστημίων μην έχοντας καμία απολύτως επίγνωση πώς βγαίνουν αυτά τα rankings (λόγος αριθμού καθηγητών προς φοιτητές, κονδύλια, υποδομές, κτλ);;;  Μην μιλάς ελαφρά τη καρδία αν δεν γνωρίζεις, παράκληση.

Είσαι σε μία φάση συνειδητοποίησης. Είδα και το άλλο νήμα που άνοιξες με ακριβώς ίδιο προβληματισμό. Είναι πολύ δύσκολο να πας για προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό χωρίς back-up από τους γονείς. Καλύτερα να το βγάλεις από το μυαλό σου και να στρωθείς να δώσεις πανελλήνιες. Εδώ τα βρίσκουνε άλλοι και άλλοι σκούρα που πάνε για ειδικότητα, μεταπτυχιακό ή ακόμα και για δουλειά. Και δεν είναι μόνο το οικονομικό του θέματος, είναι ο τρόπος ζωής της χώρας που σε φιλοξενεί, στον οποίο θα κάνεις κάποια χρόνια να προσαρμοστείς όπως επίσης και η δυσκόλια στην επικοινωνία ειδικά αν πας σε μία χώρα που δεν είναι διατεθειμένος ο λαός να σου μιλήσει στην αγγλική (πχ Γερμανία). Και επειδή από ό,τι έχω καταλάβει δεν τα πηγαίνεις και πολύ καλά με τα μαθήματα, πες μας τί από το ελληνικό μηχανογραφικό θα σε ενδιέφερε. Αν θες την γνώμη μου, μπορείς να δεις την Σχολή Αστυφυλάκων, Πυροσβεστών, ή ακόμα και σχολές ΑΕΝ. Το ξέρω ότι μπορεί να σου φαίνονται λίγο γραφικά αυτά που σου λέω τώρα, αλλά για κάποιον που τον νοιάζει η αποκατάσταση σε μία αγορά εργασίας που βάλλεται από παντού θα μπορούσαν να είναι καλές επιλογές, και δεν είναι ανδρικά επαγγέλματα αυτά, έχω φίλους στους παραπάνω χώρους και γνωρίζω ότι εισάγονται πλέον και πολλές γυναίκες.

Το εμπορικό ναυτικό θέλει @@ για να πας δεν μπαίνεις έτσι είτε είσαι άντρας είτε γυναίκα γιατί δουλεύεις υπο χείριστες καιρικές και επαγγελματικές συνθήκες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω φίλε μου. Έχει να κάνει με τις αντοχές του καθενός. Εμένα ο γείτονάς μου είναι Ανθυποπλοίαρχος απόφοιτος της ΑΕΝ Πρεβέζης και μπαρκάρει σε γκαζάδικα 7 μήνες και μετά λέει στην ναυτιλιακή "είμαι διαθέσιμος πάλι σε δύο μήνες". Ένας άλλος γνωστός μου πήγε, έκανε το πρώτο εκπαιδευτικό μπάρκο και μετά τά παιξε και τον έστειλαν οι γονείς του σε ΙΕΚ, εν τω μεταξύ όσο ήταν μέσα στο πλοίο την έβγαζε με ρούμι από την μοναξιά, και όσοι είναι θαλασσινοί καταλαβαίνουν τί παράπτωμα είναι ο αλκοολισμός στο βαπόρι, καλύτερα να πλακώσεις στο ξύλο τον καπετάνιο, παρά νε σε καταγγείλει η διεύθυνση του πληρώματος για αλκοολισμό. Παρόλα αυτά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ότι εκεί υπάρχει μία αγορά που κινείται, βρίσκεις εύκολα δουλειά και βγάζεις και καλά λεφτά, τα οποία για πολλούς όμως δεν μπορούν να αντισταθμίσουν την κακή ποιότητα ζωής. Απλά να ξέρει η κοπέλα ότι μετά την κτήση του διπλώματος του τρίτου μηχανικού ή του ανθυποπλοιάρχου αντίστοιχα υπάρχει και η εναλλακτική του λιμενικού (εκεί στοχεύουν και οι περισσότερες κοπέλες που μπαρκάρουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω φίλε μου. Έχει να κάνει με τις αντοχές του καθενός. Εμένα ο γείτονάς μου είναι Ανθυποπλοίαρχος απόφοιτος της ΑΕΝ Πρεβέζης και μπαρκάρει σε γκαζάδικα 7 μήνες και μετά λέει στην ναυτιλιακή "είμαι διαθέσιμος πάλι σε δύο μήνες". Ένας άλλος γνωστός μου πήγε, έκανε το πρώτο εκπαιδευτικό μπάρκο και μετά τά παιξε και τον έστειλαν οι γονείς του σε ΙΕΚ, εν τω μεταξύ όσο ήταν μέσα στο πλοίο την έβγαζε με ρούμι από την μοναξιά, και όσοι είναι θαλασσινοί καταλαβαίνουν τί παράπτωμα είναι ο αλκοολισμός στο βαπόρι, καλύτερα να πλακώσεις στο ξύλο τον καπετάνιο, παρά νε σε καταγγείλει η διεύθυνση του πληρώματος για αλκοολισμό. Παρόλα αυτά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε ότι εκεί υπάρχει μία αγορά που κινείται, βρίσκεις εύκολα δουλειά και βγάζεις και καλά λεφτά, τα οποία για πολλούς όμως δεν μπορούν να αντισταθμίσουν την κακή ποιότητα ζωής. Απλά να ξέρει η κοπέλα ότι μετά την κτήση του διπλώματος του τρίτου μηχανικού ή του ανθυποπλοιάρχου αντίστοιχα υπάρχει και η εναλλακτική του λιμενικού (εκεί στοχεύουν και οι περισσότερες κοπέλες που μπαρκάρουν).

Δεν υπάρχει  η εναλλακτική το λιμενικό το 2018 θα μπει στις πανελλήνιες εξετάσεις  τώρα απο εκεί και πέρα και το εμπορικό έχει ανεργία μην γελιόμαστε και είναι αρκετά μεγάλη αλλά βγαίνει προς τα έξω η όλη κατάσταση μέσα στο εμπορικό ναυτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα, αν βρεις τρόπο, βγες έξω δαγκωτό για σπουδές αρχικά, και μόνιμα έπειτα, ειδικά αν θες να έχεις κάποια ελπίδα να ζήσεις αξιοπρεπώς και να σταδιοδρομήσεις στους κλάδους που ανέφερες(τους οποίους λατρεύω). Η Ελλάδα σαν χώρα είναι καμμένο χαρτί. Ψάξε υποτροφίες όπως του Ωνάση πχ.

 

Τα Ελληνικά πανεπιστήμια με όλη την κομματική πλέμπα που έχουν μαζεμένη, είναι το πιο άγονο περιβάλλον για να κάνεις αυτό που πρέπει να κάνεις στην ηλικία σου: να καλλιεργηθείς. Το επίπεδο των Βρετανικών πανεπιστημίων είναι άπιαστο και δε συγκρίνεται, ότι και να λένε.

 

Επίσης αυτό που λέτε μερικοί το οτι "το ΗΒ θα βγει απο την ΕΕ" τι σχέση έχει με τις σπουδές; 

Αμέτρητοι έλληνες είχαν σπουδάσει εκεί πριν καν δημιουργηθεί η ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...