Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στα 19!


Zouzounaki26

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα, πραγματικα εχω ταυτιστει με τα περισσοτερα απο οσα λες, καθως ειμαι κι εγω στην ιδια φαση. Εχω ηδη 2 conditional offers απο το University of East Anglia και το University of York, και περιμενω αλλα δυο απο Strathclyde και Heriot-Watt. H αληθεια ειναι πως και εγω αγχωνομαι λιγακι για το αν θα τα βγαλω περα οσο αναφορα τα οικονομικα. Ειναι σιγουρο πως εαν φυγω για ΗΒ θα πρεπει να βρω δουλεια ημιαπασχολησης. Επειδη δεν ειμαι σιγουρος για το αν θα μπορω να ανταπεξελθω οικονομικα, θα βαλω ως προτεραιοτητα καποιο απο τα 2 πανεπιστημια που βρισκονται στη Σκωτια (Strathclyde και Heriot-Watt, βεβαια λογω του αντικειμενου με το οποιο θελω να ασχοληθω τεινω προς Strathclyde) ετσι ωστε εαν δω οτι δεν τα βγαζω περα, να γυρισω πισω χωρις να εχω πληρωσει καποιο δανειο, λογω του οτι τα διδακτρα ειναι δωρεαν. Βεβαια, θα δωσω και Πανελληνιες ετσι ωστε εαν γυρισω πισω, να μπω κατευθειαν στην οποια σχολη περασω εδω. Εσυ για που το βλεπεις; Εχεις συγκεκριμενα πανεπιστημια στο μυαλο σου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα !! Ουφ κάποιος συμπάσχει ! Κοίτα από συμβουλές που έχω πάρει για Αγγλία τα πανεπιστήμια που ειναι σε καλές περιοχές και πληρούν τις προϋποθέσεις μου ειναι το Bristol , Kent, University of Manchester κα. Γενικότερα για Αγγλία το έψαχνα περισσότερο αλλά οι φίλοι από πάνω με άγχωσαν με το brexit ! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ όσους απαντήσατε ! Σχετικά με όσα αναφέρατε , δίνω τις εξής απαντήσεις: 1. Έχω το proficiency του Michigan εδώ και 2 χρόνια το οποίο γνωρίζω πως δεν γίνεται δεκτό σχεδόν από κανένα πανεπιστήμιο και πως πρέπει να δώσω το πτυχίο IELTS. 2. Εάν καταφέρω τελικά και πάω στην Αγγλία δεν έχω καμία πρόθεση να γυρίσω πίσω , αλλά να δουλέψω και να μείνω μόνιμα εκεί. Δυστυχώς το μέλλον δε φαίνεται καθόλου αισιόδοξο στην Ελλάδα. Όσο γι τη δουλειά εκεί πριν τις σπουδές , δε νομίζω πως θα καταφέρω να βρω μια δουλειά που θα μου εξασφαλίζει τα απαραίτητα χρήματα για στέγη , φαγητό , λογαριασμούς και τα συναφή και να μπορέσω να βάλω κάποια χρήματα στην άκρη. Μου φαίνεται πως πιο πολλά θα ξοδέψω παρά θα αποταμιεύσω , αν και πολύ θα ήθελα να φύγω όσο το δυνατό συντομότερο ! Δυστυχώς οι συνθήκες δεν το επιτρέπουν. Όσο για τις σπουδές στη Σουηδία , δεν το έχω ψάξει καθόλου για να είμαι ειλικρινής , επειδή εχω ακούσει πως είναι γενικα μια πολύ , πολύ ακριβή χώρα . Όχι πως η Αγγλία δεν είναι , αλλά έχω διαβάσει σε ιστοσελίδες πανεπιστημίων πως σε βοηθούν να βρεις δουλειά (ημιαπασχόληση) για να μπορείς να καλύπτεις τα βασικά έξοδα . Όπως προείπα οι γονεις μου μπορούν να μου στέλνουν χρήματα για τα απαραίτητα όπως είναι η εστία , το σούπερ μάρκετ, τέτοια πραγματα . Αυτο ειναι που με τρομάζει . Αν δεν μπορω να ανταπεξέλθω οικονομικά ;; ???????? Help!!!

Για το θέμα των χρημάτων:

Δεν έχουν τα τοπικά πανεπιστήμια δίδακτρα.

Η ζωή είναι ακριβή,δηλαδή εάν ήθελες κάθε βράδυ έξοδο σε καλό μπαρ ή/και εστιατόριο, να το ξεχάσεις, αλλά με τα παρακάτω θα δεις ότι δεν είναι τελείως μιζέρια.Ως φοιτήτρια θα βγαίνεις σε φοιτητοστέκια που έχουν φτηνά(αναλογικά) ποτά.

Εδώ στην Δανία, οι εντόπιοι φοιτητές λαμβάνουν επίδομα σπουδών.

Ως ξένη φοιτήτρια, και πολίτης της ΕΕ, έχεις το δικαίωμα στο επίδομα εάν δουλεύεις πάνω από 10 ώρες την εβδομάδα,αυτό έξτρα από αυτά που θα σε πληρώσουν.Δηλαδή θα φτάνεις άνετα πάνω από χιλιάρικο συνδυασμένα,όταν εγγραφείς και στην τοπική εφορεία(SKAT)θα σου έρθει και μπουναμάς λόγω αύξησης του αφορολογήτου(από 55% στο 25-30%, εάν δεν απατώμαι).

Φυσικά αναφέρομαι σε διάφορες χαμαλοδουλιές και όχι σε κάτι τρομερά συναρπαστικό.Αλλά τέτοιες δουλειές είναι αρκετές έως πολλές, ανάλογα την πόλη. 

 

Συνολικά, από επίδομα και από δουλειά θα βγάζεις τα προσωπικά έξοδα και θα μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς.Τουλάχιστον οι πρακτικάριοι που έχουμε/χαμε είναι όλοι ευχαριστημένοι σε αυτόν τον τομέα.

Έπειτα, όταν με το καλό τελειώσεις έχεις δικαίωμα για ένα γενναίο επίδομα, ως απόφοιτη της σχολής και πολίτης της ΕΕ (και λογικά ως μέλος του Συνδικάτου-Ταμείου Ανεργίας σου), ώσπου να βρεις κάπου δουλειά(τοπικά ή εξωτερικό, πληρώνουν μέχρι 3 μήνες μετακίνηση σε άλλη χώρα της ΕΕ, για ψάξιμο, από το ταμείο ανεργίας).

Τα σπίτια των φοιτητών, δηλαδή οι κοιτώνες, έχουν μειωμένη τιμή από αυτήν των κανονικών σπιτιών και κάποια χρόνια πριν με είπαν ότι είχαν εγγυημένη στέγη για όλους.Δηλαδή με το μπαίνεις στο πανεπιστήμιο έχεις έτοιμο το σπίτι/δωμάτιο.

Δεν ξέρω εάν ισχύει πια.

 

Αυτό που πρέπει να έχεις, από άποψη χρημάτων, είναι κανένα διχίλιαρο-τριχίλιαρο για το deposit του σπιτιού(που είναι πολύ αυστηροί σε αυτό) και για τα πρώτα έξοδα που πάντα είναι πολλά.Καλό να έχεις και κανένα χιλιάρι για overhead, σε περίπτωση ανάγκης.

 

Παρόμοια ισχύουν και για τις άλλες Σκανδιναβικές χώρες, αλλά εκεί δεν ξέρω λεπτομέρειες.

 

Στην Γερμανία έχουν επίσης λιγοστά δίδακτρα και άφθονες part-time δουλειές, εκεί βέβαια πρέπει να ξέρεις και καλά γερμανικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω για Σουηδία διότι μου κινήθηκε το ενδιαφέρον και ξέρω πως η δεύτερη μητρική τους γλώσσα εκει ειναι τα Αγγλικά οποτε και αυτο ειναι ενα + !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δύο χρόνια το Ηνωμένο Βασίλειο θα είναι και επίσημα εκτός ΕΕ. Και επειδή hard Brexit είναι η μόνη οδός που φαίνεται στον ορίζοντα, ξέχνα την χώρα ως προορισμό.

 

 

Για ισχυρες χωρες σαν την Βρετανια, αυτο ειναι περισσοτερο καλο παρα κακο.

Το ιδιο και για τους μεταναστες, φοιτητες και μη, σε αυτην.

 

Επισης δεν ξερω πώς βλεπεις στον οριζοντα hard brexit, εγω βλεπω οτι το αποτελεσμα του δημοψηφισματος το εχουν ξεχασει ακομα και οι υπερμαχοι του "εξω" οι οποιοι το "ξανασκεφτονται" εμεσα ή αμεσα και τα ψιλομασανε (αναφερομαι στους πολιτικους, οχι στους πολιτες).

Μονο κατι Σοιμπλε κλπ εχουν απομεινει να σκουζουν να τελειωνει η υποθεση με το brexit. Aλλα αυτο δεν ειναι κατι μη αναμενομενο.

 

 

Ευκολα θα πηγαινα Βρετανια για σπουδες. Κι επειδη καποιοι ειπανε οτι σε θεμα εκπαιδευσης ειναι το ιδιο οποτε ας μεινει Ελλαδα να σπουδασει αν δεν την ενδιαφερει η επαγγελματικη αποκατασταση στην Βρετανια, η αποψη μου ειναι ΟΧΙ. Η τριτοβαθμια εκπαιδευση στην Ελλαδα πλην απειροελαχιστων εξαιρεσεων ειναι κυριολεκτικα της πλακας μπροστα στα Βρετανικα πανεπιστημια. Ειδικα σε πληροφορικη/οικονομικα/μαρκετινγκ δεν υπαρχει συγκριση ουτε στο επιπεδο, ουτε και στην μετεπειτα αναγνωριση απο τον ιδιωτικο τομεα εκτος Ελλαδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω, που ειδατε προπτυχιακα στα αγγλικα σε αλλες χωρες εκτος της αγγλιας? Πχ κατι Σουηδιες κλπ προσφερουν ελαχιστα προγραμματα οπως english studies που δεν ξερω εαν σε πολυ ενδιαφερουν. Γενικα αυτα τα προγραμματα δεν μπορω να πω πως ειναι και ιδιαιτερα "targeted".

Αγγλια αξιζει φουλ , εαν μπορεις( btw για εγγλματολογια κιαι ψυχολογια εχω 3 γνωστες εκει- δυστηχως και 3 σερβιτορες ειναι μετα τις σπουδες -sorry).

 

Εαν εχεις τα χρηματα εννοειται αγγλια,  εαν μιλας πχ γερμανικα πηγαινε γερμανια, εαν οχι εγω προσωπικα προτεινω ελλαδα και με οικονομια μετα εξω για μεταπτυχιακο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !! Ουφ κάποιος συμπάσχει ! Κοίτα από συμβουλές που έχω πάρει για Αγγλία τα πανεπιστήμια που ειναι σε καλές περιοχές και πληρούν τις προϋποθέσεις μου ειναι το Bristol , Kent, University of Manchester κα. Γενικότερα για Αγγλία το έψαχνα περισσότερο αλλά οι φίλοι από πάνω με άγχωσαν με το brexit ! :-(

Eγω θα σου ελεγα να κοιταξεις και για Σκωτια. Κοιταζα κι εγω για Σουηδια, αλλα πραγματικα μου φαινεται πολυ δυσκολο να υποστηριξω το κοστος ζωης που εχουν εκει χωρις καποια δουλεια. Δεν ειναι οτι δεν θελω να δουλεψω, απλα πιστευω οτι θα ειναι δυσκολο να βρω δουλεια χωρις να ξερω σουηδικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκληματολογία θέλω συγκεκριμένα αλλα στην Ελλάδα πρέπει να σπουδάσεις πρώτα βιολογία και στη συνέχεια να κανεις μεταπτυχιακό παλι εξω , οποτε και παλι στο εξωτερικό καταλήγουμε ,αργά η γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω, που ειδατε προπτυχιακα στα αγγλικα σε αλλες χωρες εκτος της αγγλιας? Πχ κατι Σουηδιες κλπ προσφερουν ελαχιστα προγραμματα οπως english studies που δεν ξερω εαν σε πολυ ενδιαφερουν. Γενικα αυτα τα προγραμματα δεν μπορω να πω πως ειναι και ιδιαιτερα "targeted".

Αγγλια αξιζει φουλ , εαν μπορεις( btw για εγγλματολογια κιαι ψυχολογια εχω 3 γνωστες εκει- δυστηχως και 3 σερβιτορες ειναι μετα τις σπουδες -sorry).

 

Εαν εχεις τα χρηματα εννοειται αγγλια,  εαν μιλας πχ γερμανικα πηγαινε γερμανια, εαν οχι εγω προσωπικα προτεινω ελλαδα και με οικονομια μετα εξω για μεταπτυχιακο

http://www.dtu.dk/english/Education/Bachelor--BEng-and-BSc-/General-Engineering

http://www.lunduniversity.lu.se/international-admissions/bachelors-and-masters-studies

 

Από ένα μικρό γουγλάρισμα...

Από πενταετίας άρχισαν τις σοβαρές προσπάθειες εδώ στην Δανία(& υποθέτω Σκανδιναβία) για προσέλκυση φοιτητών.

Περίμενε την επόμενη πενταετία να δεις πως θα πολλαπλασιαστούν τα διαθέσιμα προγράμματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκληματολογία θέλω συγκεκριμένα αλλα στην Ελλάδα πρέπει να σπουδάσεις πρώτα βιολογία και στη συνέχεια να κανεις μεταπτυχιακό παλι εξω , οποτε και παλι στο εξωτερικό καταλήγουμε ,αργά η γρήγορα.

http://www.news.gr/ellada/ekpaidefsh/article/117484/mathe-gia-to-epaggelma-toy-egklhmatologoy.html

https://www.eduguide.gr/grad/prokiryksi/panteio-panepistimio-egklimatologia,336

 

Το βιολογία μόνο πού το είδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω για Σουηδία διότι μου κινήθηκε το ενδιαφέρον και ξέρω πως η δεύτερη μητρική τους γλώσσα εκει ειναι τα Αγγλικά οποτε και αυτο ειναι ενα + !!

 

Δεν είναι (δεύτερη) μητρική τους γλώσσα τα αγγλικά (lol) αλλά υπάρχει πολύ καλή γνώση από σχεδόν όλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης δεν ξερω πώς βλεπεις στον οριζοντα hard brexit, εγω βλεπω οτι το αποτελεσμα του δημοψηφισματος το εχουν ξεχασει ακομα και οι υπερμαχοι του "εξω" οι οποιοι το "ξανασκεφτονται" εμεσα ή αμεσα και τα ψιλομασανε (αναφερομαι στους πολιτικους, οχι στους πολιτες).

Μονο κατι Σοιμπλε κλπ εχουν απομεινει να σκουζουν να τελειωνει η υποθεση με το brexit. Aλλα αυτο δεν ειναι κατι μη αναμενομενο.

 

Μάλλον εσύ ξέχασες το αποτέλεσμα εκεί στην Ελλάδα. Εδώ στο Ηνωμένο Βασίλειο όχι.

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/02/01/theresa-may-eu-bill-brexit-pmqs-live2/

 

 

bye bye.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά τα λέει η θεματοθέτρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πανεπιστήμια είναι μεγάλη βιομηχανία στο Ηνωμένο Βασίλειο. Η λογική λέει ότι, όποια κι αν είναι η εξέλιξη με το Brexit, οι φοιτητές από χώρες της ΕΕ θα έχουν ευνοϊκή μεταχείριση ως προς τα δίδακτρα. Βέβαια η λογική έχει χαθεί προ πολλού, αλλά εγώ προσωπικά έτσι το βλέπω.

 

Σχετικά με το επίπεδο σπουδών, εξαρτάται τι συγκρίνεις. Αν πας Oxford, Cambridge, Imperial, UCL για παράδειγμα, προφανώς δεν υπάρχει καμία σύγκριση με ελληνικό πανεπιστήμιο. Υπάρχουν όμως και κάτι πανεπιστήμια της πλάκας. Οπότε πρόσεξε πού θα στοχεύσεις. Αν υποθέσουμε ότι πηγαίνεις σε ένα αξιοπρεπές πανεπιστήμιο, σίγουρα θα έχεις πολύ περισσότερες ευκαιρίες σε σχέση με την Ελλάδα. Σιγουριά και πρόγραμμα, επικέντρωση στις σπουδές και όχι σε ψευτοεπαναστάσεις, σύνδεση με την αγορά εργασίας...

 

Ως προς το κόστος, σίγουρα ξεχνάς το Λονδίνο που είναι πανάκριβη η ζωή. Το να δουλέψεις στην Ελλάδα ένα χρόνο και να μαζέψεις 2-3 χιλιάρικα δεν θα σου αλλάξει την τύχη. Τα πανεπιστήμια έχουν συνήθως στις ιστοσελίδες του συμβουλές για το κόστος ζωής, οπότε κάτσε και κάνε τους υπολογισμούς σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ ξέχασες το αποτέλεσμα εκεί στην Ελλάδα. Εδώ στο Ηνωμένο Βασίλειο όχι.

http://www.telegraph.co.uk/news/2017/02/01/theresa-may-eu-bill-brexit-pmqs-live2/

 

 

bye bye.....

Πωπω τι μου ειπε ο Εγγλεζος.

Κατ'αρχην δεν καταλαβα γιατι αρπαζεις στην διαφορετικη αποψη... Κουβεντα κανουμε.

Επειτα τα τελευταια νεα απο το UK λενε οτι το Ανωτατο Δικαστηριο της χωρας αποφασισε οτι θα περασει απο τη βουλη των αντιπροσωπων και την βουλη των λορδων η αποφαση για brexit. Η Μει τα μασαει καθε μερα και περισσοτερο.

Αλλα οκ εφοσον το υβριδιο Trump-Λεπεν ειπε αυτα που γραφεις στο link "Ολα δειχνουν οτι ερχεται hard brexit" το συμπερασμα σου. Ολα ολα. Ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...