Προς το περιεχόμενο

Preppers: better safe than sorry


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή τα αυξανόμενα περιστατικά τρομοκρατικών ενεργειών,αλλά και φυσικές καταστροφές όπως σεισμοί ή εκτεταμένη διακοπή ηλεκτροδότησης που είναι πιθανά να χτυπησουν τη χώρα μας, θέλω να συζητήσω το θέμα των Preppers, έτσι λέγονται όσοι προετοιμάζονται με προμήθειες, χώρο σαν bunker, ειδικά skills για επικίνδυνες καταστάσεις, δίκτυο αλληλοβοήθειας, κλπ. ενάντια σε doomsday καταστάσεις...

Σας περνάει απ' το νου να κάνετε κάτι απ' αυτά; Εντάξει όλοι μπορεί να χουμε καβάτζα μερικές εξάδες νερό και κονσέρβες σε μια αποθήκη στο σπίτι, αλλά κάτι πιο οργανωμένο; Το θεωρείτε σκόπιμο ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολλά υποσχόμενο thread.

 

Όχι, δε μου περνάει ποτέ από το μυαλό να κάνω οτιδήποτε τέτοιο "ως καβάτζα σε doomsday scenario". Το θεωρώ τόσο ηλίθιο που δεν ξέρω από πού ν' αρχίσω.

 

ΥΓ με αφορμή το tagline "better safe than sorry": αναρωτιέμαι πόσοι είναι οι prepper που έχουν πηδήξει χωρίς προφυλακτικό, ή που έχουν περάσει με κόκκινο, ή που δεν πηγαίνουν για τακτικό check-up, κλπ. Η επιστήμη έχει απορίες.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τα αυξανόμενα περιστατικά τρομοκρατικών ενεργειών,αλλά και φυσικές καταστροφές όπως σεισμοί ή εκτεταμένη διακοπή ηλεκτροδότησης που είναι πιθανά να χτυπησουν τη χώρα μας, θέλω να συζητήσω το θέμα των Preppers, έτσι λέγονται όσοι προετοιμάζονται με προμήθειες, χώρο σαν bunker, ειδικά skills για επικίνδυνες καταστάσεις, δίκτυο αλληλοβοήθειας, κλπ. ενάντια σε doomsday καταστάσεις...

Σας περνάει απ' το νου να κάνετε κάτι απ' αυτά; Εντάξει όλοι μπορεί να χουμε καβάτζα μερικές εξάδες νερό και κονσέρβες σε μια αποθήκη στο σπίτι, αλλά κάτι πιο οργανωμένο; Το θεωρείτε σκόπιμο ή όχι;

 

ουτε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έχει περάσει από το μυαλό αλλά στην πρακτική εφαρμογή δυσκολεύομαι. Δεν το θεωρώ απίθανο να μας χρειαστεί σε κάποιο βαθμό κάποια στιγμή. Δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί όντως να βοηθήσει και αν έχει και νόημα στην τελική όμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aμερικανιες

 

Αντι να βαλουν κανα μπιλιαρδο και κανα home cinema σπαταλανε ολοκληρο υπογειο για να προφυλαχθουν απο πυρηνικο πολεμο , πανδημια η επιθεση ζομπυ  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Preppers ή "peppers" είναι συνήθως αμερίκανς ηλίθιοι με πολλά λεφτά και λίγο μυαλό.

Δεκάδες όπλα, τεράστια bunkers(που συνήθως προσφέρουν ελάχιστη πραγματική προστασία και είναι απλά τσιμεντο-τσαντίρια)και αποξηραμένες τροφές για 20 χρόνια.Όλα αυτά σε ερημικές, απέραντες, εκτάσεις που αγόρασαν στην μέση του πουθενά.Φυσικά όλα αυτά σχεδόν σίγουρα άχρηστα λόγω του ότι σε περίπτωση κατάρρευσης των αρχών το πρώτο που γίνεται είναι η οχλοποίηση και δημιουργία "πολεμάρχων" σε δεύτερη φάση. Εκτός και εάν ο Dr. pepper έχει μισθοφόρους,δεν ξέρω κατά πόσο και εάν μπορέσει να αμυνθεί κατά τέτοιων απειλών.

Σε περίπτωση του Αρμαγεδδών, εκεί όλα παίζουν.Ίσως βγει κερδισμένος,εάν δεν υπάρχει άμεσο πλήγμα κάπου κοντά,εάν το fallout είναι μικρό στην περιοχή του και φυσικά εάν δεν έχει κάποιο χημικό/βιολογικό παράγοντα η επίθεση(όπως ήταν το Σοβιετικό δόγμα για καιρό με βακτήρια χίμαιρες και εκτεταμένες "βρώμικες" βόμβες).  

 

Από εκεί και πέρα καλό είναι να προετοιμάζεται ο καθένας για κάποιο επικίνδυνο φαινόμενο που μπορεί να τον επηρεάσει κάποια μέρα.

Π.χ. αλυσίδες στο αμάξι όλο τον χειμώνα, κεριά,κιτ πρώτων βοηθειών κ.ο.κ.

 

Μου έχει περάσει από το μυαλό αλλά στην πρακτική εφαρμογή δυσκολεύομαι. Δεν το θεωρώ απίθανο να μας χρειαστεί σε κάποιο βαθμό κάποια στιγμή. Δεν είμαι σίγουρος αν μπορεί όντως να βοηθήσει και αν έχει και νόημα στην τελική όμως...

Εάν κάνεις αυτά που λέει η Πολιτική Προστασία, και ζεις Ελλάδα που έχει σεισμούς, ίσως σε βοηθήσουν πολύ κάποια μέρα.

http://civilprotection.gr/el/%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CE%AF

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν βαζω ποτηρια η αλλα εφθραστα αντικειμενα σε ακρες επιπλων πχ τραπεζια ή ραφια, ωστε μην πεσουν αν γινει σεισμος. Μετραει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν ξέρω αν θα έχω δουλειά τους επόμενους μήνες, προσπαθώ να μην αφήνω οικονομικές εκκρεμότητες να μην αγοράζω τίποτα με δόσεις, οικονομία και αποταμίευση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, δίνεις πάτημα να προσθέσω και μερικά ακόμα. :D

 

Σε περίπτωση του Αρμαγεδδών, εκεί όλα παίζουν.Ίσως βγει κερδισμένος,εάν δεν υπάρχει άμεσο πλήγμα κάπου κοντά,εάν το fallout είναι μικρό στην περιοχή του και φυσικά εάν δεν έχει κάποιο χημικό/βιολογικό παράγοντα η επίθεση(όπως ήταν το Σοβιετικό δόγμα για καιρό με βακτήρια χίμαιρες και εκτεταμένες "βρώμικες" βόμβες).

Επιπλέον: εάν σε έχουν προειδοποιήσει οι κακοί νωρίτερα για να φύγεις από την πόλη, εάν όμως δεν έχουν προειδοποιήσει και κανέναν άλλο γιατί τότε θα επικρατήσει πανικός/μποτιλιάρισμα/ακινητοποίηση/θάνατος επειδή κάποιος τρελαμένος θα πιστεύει ότι στέκεσαι ανάμεσα σ' αυτόν και τη σωτηρία, κλπ κλπ.

 

Από εκεί και πέρα καλό είναι να προετοιμάζεται ο καθένας για κάποιο επικίνδυνο φαινόμενο που μπορεί να τον επηρεάσει κάποια μέρα.

Π.χ. αλυσίδες στο αμάξι όλο τον χειμώνα, κεριά,κιτ πρώτων βοηθειών κ.ο.κ.

Σε συνέχεια του πρώτου μου post, και πάντα σχετικά με το τι πραγματικά σημαίνει "μπορεί"... η επιστήμη έχει πολλές ακόμα απορίες:

 

- Πόσοι από αυτούς έχουν ασφάλεια ζωής, ασφάλεια πυρκαγιάς κλπ κλπ. Εκτός αν θεωρούν ότι είναι πιθανότερο να έρθει ο Αρμαγεδδών πριν πάθουν κάτι από ατύχημα ή πιάσει κάπου φωτιά κλπ.

- Ας σκεφτούμε πόσοι από τους γνωστούς μας χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσουν π.χ. τον πυροσβεστήρα στο αυτοκίνητο (τον οποίο όλοι έχουμε ελεγμένο και ποτέ ληγμένο εννοείται), το οποίο είναι κάτι τόσο "πολύ πιθανό" να χρειαστείς που σε υποχρεώνει ο νόμος. Καιιιι μετά ας σκεφτούμε πώς στέκεται η πιθανότητα να χρειαστεί ο πυροσβεστήρας δίπλα στην πιθανότητα να χρειαστεί το post-apocalyptic bunker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, δίνεις πάτημα να προσθέσω και μερικά ακόμα. :D

 

 

Επιπλέον: εάν σε έχουν προειδοποιήσει οι κακοί νωρίτερα για να φύγεις από την πόλη, εάν όμως δεν έχουν προειδοποιήσει και κανέναν άλλο γιατί τότε θα επικρατήσει πανικός/μποτιλιάρισμα/ακινητοποίηση/θάνατος επειδή κάποιος τρελαμένος θα πιστεύει ότι στέκεσαι ανάμεσα σ' αυτόν και τη σωτηρία, κλπ κλπ.

 

 

Σε συνέχεια του πρώτου μου post, και πάντα σχετικά με το τι πραγματικά σημαίνει "μπορεί"... η επιστήμη έχει πολλές ακόμα απορίες:

 

- Πόσοι από αυτούς έχουν ασφάλεια ζωής, ασφάλεια πυρκαγιάς κλπ κλπ. Εκτός αν θεωρούν ότι είναι πιθανότερο να έρθει ο Αρμαγεδδών πριν πάθουν κάτι από ατύχημα ή πιάσει κάπου φωτιά κλπ.

- Ας σκεφτούμε πόσοι από τους γνωστούς μας χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσουν π.χ. τον πυροσβεστήρα στο αυτοκίνητο (τον οποίο όλοι έχουμε ελεγμένο και ποτέ ληγμένο εννοείται), το οποίο είναι κάτι τόσο "πολύ πιθανό" να χρειαστείς που σε υποχρεώνει ο νόμος. Καιιιι μετά ας σκεφτούμε πώς στέκεται η πιθανότητα να χρειαστεί ο πυροσβεστήρας δίπλα στην πιθανότητα να χρειαστεί το post-apocalyptic bunker.

Το να έχεις αλυσίδες στο αμάξι το χειμώνα, κάποια κεριά - φακούς σπίτι και ένα στοιχειώδες φαρμακείο δεν είναι και καμιά μεγάλη υπερβολή πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να έχεις αλυσίδες στο αμάξι το χειμώνα, κάποια κεριά - φακούς σπίτι και ένα στοιχειώδες φαρμακείο δεν είναι και καμιά μεγάλη υπερβολή πάντως!

 

Φυσικά και δεν είναι, αλλά αυτά τα πράγματα όντως "χρειάζονται". Αν δεν έχεις τίποτα από αυτά και 1/1 σου τα φέρω, υπάρχει καλή πιθανότητα μέχρι 31/12 να τα έχεις χρησιμοποιήσει και τα τρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, δίνεις πάτημα να προσθέσω και μερικά ακόμα. :D

 

 

Επιπλέον: εάν σε έχουν προειδοποιήσει οι κακοί νωρίτερα για να φύγεις από την πόλη, εάν όμως δεν έχουν προειδοποιήσει και κανέναν άλλο γιατί τότε θα επικρατήσει πανικός/μποτιλιάρισμα/ακινητοποίηση/θάνατος επειδή κάποιος τρελαμένος θα πιστεύει ότι στέκεσαι ανάμεσα σ' αυτόν και τη σωτηρία, κλπ κλπ.

 

 

Σε συνέχεια του πρώτου μου post, και πάντα σχετικά με το τι πραγματικά σημαίνει "μπορεί"... η επιστήμη έχει πολλές ακόμα απορίες:

 

- Πόσοι από αυτούς έχουν ασφάλεια ζωής, ασφάλεια πυρκαγιάς κλπ κλπ. Εκτός αν θεωρούν ότι είναι πιθανότερο να έρθει ο Αρμαγεδδών πριν πάθουν κάτι από ατύχημα ή πιάσει κάπου φωτιά κλπ.

- Ας σκεφτούμε πόσοι από τους γνωστούς μας χρειάστηκε ποτέ να χρησιμοποιήσουν π.χ. τον πυροσβεστήρα στο αυτοκίνητο (τον οποίο όλοι έχουμε ελεγμένο και ποτέ ληγμένο εννοείται), το οποίο είναι κάτι τόσο "πολύ πιθανό" να χρειαστείς που σε υποχρεώνει ο νόμος. Καιιιι μετά ας σκεφτούμε πώς στέκεται η πιθανότητα να χρειαστεί ο πυροσβεστήρας δίπλα στην πιθανότητα να χρειαστεί το post-apocalyptic bunker.

Οι πεπερς πρέπει να ζουν σαν τον μπάτμαν, πάνω από την σπηλιά τους.

Έτσι μόνο θα έχουν χρόνο να πάνε στο καταφύγιο.Με τον μέσο χρόνο προειδοποίησης να είναι 10-15 λεπτά, πριν αρχίσουν να πέφτουν οι πρώτοι MIRV, δεν προλαβαίνεις να βγάλεις την τσίμπλα από το μάτι και το σκατό από την κάλτσα...

 

Όσο για το άλλο:

Προσωπικά ξέρω ότι οι αλυσίδες μας έσωσαν(πατέρας και εγώ) από ένα μεγάλο(>7-9χλμ)ποδαρόδρομο στο βρουτσόκρυο, όταν επιστρέφαμε στο μαγευτικό "χωριό" πριν καμία ντουζίνα χρόνια όταν έπεσε χιονοθύελλα στον κωλοδρομο( χιονιάς του 2003-2004 εάν δεν απατώμαι).

Την συγκεκριμένη ήταν γαμάτη περίπτωση διότι η αγαπημένη και αγαπητή ΕΜΥ δεν πρόβλεψε χιόνι στην περιοχή, έτσι πολλοί τον ήπιαν επειδή ακριβώς είπαν να κυκλοφορήσουν δίχως αλυσίδες.

Καλύτερα να τα έχεις και να τα κουβαλάς για την κακιά στιγμή, που άνθρωποι είμαστε δεν ξέρεις πότε θα σου έρθει, παρά να τον πιεις επειδή δεν ασχολήθηκες ένα τεταρτάκι να τα χώσεις σε μια άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ έστω ότι έχω σπίτι και πυροσβεστήρα και όλα τα άλλα που αναφέρεις. Δικαιούμαι τώρα να ανησυχώ για το τι θα κάνω σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης; Θεωρείς μια τέτοια κατάσταση πολύ απίθανη; Δε σου λέω να χτίσω μπάνκερ από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά τα υπόλοιπα που ανέφερα.... Στον defacer αναφέρομαι που προσπαθεί να μειώσει το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...