Προς το περιεχόμενο

Preppers: better safe than sorry


McNerd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΟΚ έστω ότι έχω σπίτι και πυροσβεστήρα και όλα τα άλλα που αναφέρεις. Δικαιούμαι τώρα να ανησυχώ για το τι θα κάνω σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης; Θεωρείς μια τέτοια κατάσταση πολύ απίθανη; Δε σου λέω να χτίσω μπάνκερ από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά τα υπόλοιπα που ανέφερα.... Στον defacer αναφέρομαι που προσπαθεί να μειώσει το θέμα.

Πιστεύω οι ετοιμασίες μπορούν να φτάσουν πολύ μακριά, ανάλογα τι περιμένει κάποιος. Μπορείς όμως πχ να ετοιμαστείς για την περίπτωση που για κάποιες μέρες δεν θα έχουμε εύκολη πρόσβαση σε τρόφιμα και άλλα βασικά είδη πρώτης ανάγκης (να αδειάσουν τα σούπερ μάρκετ δηλαδή). Εκεί και με ένα ντουλάπι κάτι κάνεις (με την προϋπόθεση ότι θα κρατήσει λίγο όλο αυτό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανουν και ασκησεις ετοιμοτητας ? Βαζουν μια σειρηνα να βαραει , παρατανε το ψητο κοτοπουλο και τις πατατες στην μεση και φορανε αντισφυξιογονες μασκες στην γυναικα και τα παιδια για να γλυτωσουν το ρεδιενεργο νεφος ?  :lol:

Πηγαινουν τρεχοντας στο γκαραζ , να παρουν  το 4χ14 αρματωμενο αμαξι  , για να φθασουν στο καταφυγιο και να γλυτωσουν απο τα ζομπυ ?  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.Υπαρχει εκπομπη σε καναλη του Ote οπου βαθμολογουνται απο ¨"ειδικους" για το βαθμο ετοιμοτητας.Το θεμα ειναι οτι δεν μπορεις να προφυλαχτεις απο ολους τους πιθανους κινδυνους ενω υπαρχουν τοσοι ασταθμητοι παραγοντες που ολο το πλανο σου μπορει να παει κατα διαολου απο την πρωτη μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ναι, μερικοι ισως το φτανουν στα ακρα, σε επιπεδο παρανοιας.

Καποια βασικα πραματακια ομως (π.χ. μπουκαλια νερο, ξηρα τροφη, αναπτηρες-σπιρτα-φακος, πυροσβεστηρας, απαραιτητα φαρμακα, φορτιστης ηλιακης ενεργειας κλπ.) μπορει να μας φανουν χρησιμα σε διαφορες εκτακτες περιπτωσεις οπως ενας σεισμος, μια φωτια κλπ. Θελω να τα εχω αυτα ευκολα προσβασιμα, you never know!

 

Οσον αφορα σεναριο επιδημιας σε στυλ zombie apocalypse, ενας πολυ καλος μου φιλος ειναι ετοιμος εδω και χρονια (απο αγορα οπλων μεχρι αγορα προϊόντων που καθαριζουν το νερο). Μου εχει πει οτι θα με σωσει αν τα zombies εμφανιστουν στην Αθηνα XD το καλο που του θελω να μην με ξεχασει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Μου θυμίζει ανάλογη κουβέντα που είχα κάποτε με φιλικά μου άτομα. Δεν ξέρω πόσο αποφασισμένοι είναι οι φίλοι σου, αλλά στην δικιά μου περίπτωση είτε θα είναι από τους πρώτους που θα τους φάνε τα ζόμπι, είτε θα σκάψουν με τα χέρια τους λαγούμι για να σώσουν το τομάρι τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όπλα μου φαίνονται τραβηγμένα...Ισως γιατί δεν ψήνομαι να τα χρησιμοποιήσω .Αλλά όλα τα άλλα που λέει η νενυα συμφωνώ απόλυτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Μου θυμίζει ανάλογη κουβέντα που είχα κάποτε με φιλικά μου άτομα. Δεν ξέρω πόσο αποφασισμένοι είναι οι φίλοι σου, αλλά στην δικιά μου περίπτωση είτε θα είναι από τους πρώτους που θα τους φάνε τα ζόμπι, είτε θα σκάψουν με τα χέρια τους λαγούμι για να σώσουν το τομάρι τους..

Χμμμ στην δικια μου περιπτωση θα ειναι απο τους πρωτους που θα φαει...τους ενοικους της πολυκατοικιας του ωστε να την κρατησει zombie-safe. Και μετα θα συνεχισει ως sniper απ'το μπαλκονι του να καθαρισει λιγο κ την υπολοιπη γειτονια του.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω και εγώ τα ζόμπι εδώ στην αθηνα

 

Έχω κάτι καινούργια τσεκούρια και θέλω να τα δοκιμάσω.

 

Επίσεις ελπίζω να έχω αγοράσει sniper μέχρι τότε να στηθω σε ταράτσα και να καλοπερασω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ στην δικια μου περιπτωση θα ειναι απο τους πρωτους που θα φαει...τους ενοικους της πολυκατοικιας του ωστε να την κρατησει zombie-safe. Και μετα θα συνεχισει ως sniper απ'το μπαλκονι του να καθαρισει λιγο κ την υπολοιπη γειτονια του.

 

 

Περιμένω και εγώ τα ζόμπι εδώ στην αθηνα

 

Έχω κάτι καινούργια τσεκούρια και θέλω να τα δοκιμάσω.

 

Επίσεις ελπίζω να έχω αγοράσει sniper μέχρι τότε να στηθω σε ταράτσα και να καλοπερασω :P

 

Θα φροντίσω να είμαι κοντά σας αν πότε δούμε να γίνεται πραγματικότητα το σενάριο της ταινίας 'Το κακό' B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό π θέλω είναι να ζομπιασουν ολοι,και να έχω άφθονες σφαίρες και μερικά οπλακια ώστε να εκτονωθω στα σαφρακιασμενα κορμάκια των γειτόνων μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ έστω ότι έχω σπίτι και πυροσβεστήρα και όλα τα άλλα που αναφέρεις. Δικαιούμαι τώρα να ανησυχώ για το τι θα κάνω σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης; Θεωρείς μια τέτοια κατάσταση πολύ απίθανη; Δε σου λέω να χτίσω μπάνκερ από τη μια μέρα στην άλλη, αλλά τα υπόλοιπα που ανέφερα.... Στον defacer αναφέρομαι που προσπαθεί να μειώσει το θέμα.

 

Λολ δεν ήξερα ότι εγώ αποφασίζω αν δικαιούσαι. Anyway δε θα κάτσω να το συζητήσω σοβαρά γιατί δεν είναι τέτοιο το πλαίσιο της συζήτησης, αλλά σίγουρα μπορείς να ανησυχείς και να προετοιμαστείς όπως θέλεις.

 

Επίσης δεν προσπαθώ να μειώσω κανένα θέμα, αν μειώνω κάτι αυτό είναι οι παράλογες-αλλά-στους-ψεκασμένους-φαίνονται-λογικές συμπεριφορές/προετοιμασίες. Αν κάποιος στην Ελλάδα θέλει να προετοιμαστεί για μεγάλο σεισμό και έχει τροφές φαρμακείο και ραδιοφωνάκι, μπράβο του. Αν θέλει να προετοιμαστεί για τσουνάμι, ε είναι ηλίθιος τι να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε για στοιχειωδεις προετοιμασίες εναντι των πιθανότερων κινδύνων... το θεωρείται δλδ κακη ιδέα? 

 

Προσωπικά το θεωρω πολυ υπευθυνη στάση και προς την οικογενεια, κατ επεκταση και προς το ιδιο το κράτος.

 

ps: σχετικα με την Αμερικη... τα στοιχεία της φύσης για αρχή εκει ειναι αρκετά ποιο ακραία, να το λαμβανετε υποψιν προτου σπευσετε να χλευάσετε κατι που δεν καταλαβαίνετε. Και δεν μιλάμε για υπερβολες τυπου nuclear bunkers κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αφορμή τα αυξανόμενα περιστατικά τρομοκρατικών ενεργειών,αλλά και φυσικές καταστροφές όπως σεισμοί ή εκτεταμένη διακοπή ηλεκτροδότησης που είναι πιθανά να χτυπησουν τη χώρα μας, θέλω να συζητήσω το θέμα των Preppers, έτσι λέγονται όσοι προετοιμάζονται με προμήθειες, χώρο σαν bunker, ειδικά skills για επικίνδυνες καταστάσεις, δίκτυο αλληλοβοήθειας, κλπ. ενάντια σε doomsday καταστάσεις...

Σας περνάει απ' το νου να κάνετε κάτι απ' αυτά; Εντάξει όλοι μπορεί να χουμε καβάτζα μερικές εξάδες νερό και κονσέρβες σε μια αποθήκη στο σπίτι, αλλά κάτι πιο οργανωμένο; Το θεωρείτε σκόπιμο ή όχι;

 

μιλάμε για στοιχειωδεις προετοιμασίες εναντι των πιθανότερων κινδύνων... το θεωρείται δλδ κακη ιδέα? 

 

Προσωπικά το θεωρω πολυ υπευθυνη στάση και προς την οικογενεια, κατ επεκταση και προς το ιδιο το κράτος.

 

ps: σχετικα με την Αμερικη... τα στοιχεία της φύσης για αρχή εκει ειναι αρκετά ποιο ακραία, να το λαμβανετε υποψιν προτου σπευσετε να χλευάσετε κατι που δεν καταλαβαίνετε. Και δεν μιλάμε για υπερβολες τυπου nuclear bunkers κλπ...

 

Είσαι σίγουρος ότι από το post του McNerd προκύπτει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...