Προς το περιεχόμενο

Εφορία - αγορές


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εχω λογαριασμο μισθδοσιας με συνδικαιουχο την γυναικα μου και εχουμε και οι δυο καρτες διαφορετικες σε αριθμο βεβαια και εχομε προσβαση σε αυτον για αναληψη ή αγορες με ιδια δικαιωματα.

Η κάρτα της συζύγου είναι στο όνομά της ή στο δικό σου; Αν είναι στο δικό της αντιστοιχεί στο δικό της ΑΦΜ οποτε δεν υπάρχει μπέρδεμα.

 

Άλλα και πάλι πήρε το μάτι μου ότι στα ζευγάρια αφού συμπληρωθεί το πόσο που χρειάζεται ο ένας , οι υπόλοιπες αγορές πάνε αυτόματα στον άλλο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρθηκες σε "διπλή κάρτα", αυτό με μπέρδεψε. Όταν χρησιμοποιείται η δική σου θα χτίζεται το δικό σου αφορολόγητο, όταν χρησιμοποιείται της γυναίκας σου θα χτίζεται το δικό της, άσχετα ποιος λογαριασμός χρεώνεται.

 

Αν και στην δική σας περίπτωση νομίζω δεν παίζει ρόλο αυτό μια και κάνετε κοινή δήλωση.

 

Σωστα..Ο ορος διπλη ηταν λαθος .

Η κάρτα της συζύγου είναι στο όνομά της ή στο δικό σου; Αν είναι στο δικό της αντιστοιχεί στο δικό της ΑΦΜ οποτε δεν υπάρχει μπέρδεμα.

 

Άλλα και πάλι πήρε το μάτι μου ότι στα ζευγάρια αφού συμπληρωθεί το πόσο που χρειάζεται ο ένας , οι υπόλοιπες αγορές πάνε αυτόματα στον άλλο...

 

 

Στο ονομα της ειναι .Που "πηρε το ματι σου " κατι τετοιο ? Σε ταμειακες αποδειξεις ? Νομιζω και τωρα αυτο εχουν πει αν καποιος δεν χρειαζεται αποδειξεις πανε στον αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα της συζύγου είναι στο όνομά της ή στο δικό σου; Αν είναι στο δικό της αντιστοιχεί στο δικό της ΑΦΜ οποτε δεν υπάρχει μπέρδεμα.

 

Άλλα και πάλι πήρε το μάτι μου ότι στα ζευγάρια αφού συμπληρωθεί το πόσο που χρειάζεται ο ένας , οι υπόλοιπες αγορές πάνε αυτόματα στον άλλο...

Εμεις που εχουμε μια καρτα και στα 2 ονοματα τι πρεπει να κανουμε ; Εχουμε και ξεχωριστες καρτες φυσικα..

αλλα πως γινεται ; Δεν εχω ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο ονομα της ειναι .Που "πηρε το ματι σου " κατι τετοιο ? Σε ταμειακες αποδειξεις ? Νομιζω και τωρα αυτο εχουν πει αν καποιος δεν χρειαζεται αποδειξεις πανε στον αλλον.

Μοιράστε τις αγορές ανάμεσα στις κάρτες και δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Δεν θυμάμαι γι' αυτό έβαλα το "πήρε το μάτι" που δεν δείχνει και σιγουριά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω και τωρα αυτο εχουν πει αν καποιος δεν χρειαζεται αποδειξεις πανε στον αλλον.

 

Αυτό ακριβώς λέμε, πως και σε όποιο από τα δύο ΑΦΜ σας να έχουν "χρεωθεί" οι αποδείξεις δεν έχει σημασία, φτάνει να σας καλύπτουν αθροιστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειτε λιγο στην περιπτωση μου τι κανω που εχουμε  :  απο 1 καρτα μισθοδοσιας ο καθε ενας + 1 καρτα κοινη ;

 

πως να κανουμε τις αγορες ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν έχω καν λογαριασμό με το όνομά μου. Πώς ακριβώς θα στήσω αφορολόγητο; (κάνω κανονικά φορολογική δηλωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν έχω καν λογαριασμό με το όνομά μου. Πώς ακριβώς θα στήσω αφορολόγητο; (κάνω κανονικά φορολογική δηλωση)

κατι ηξερα που ανοιξα θεμα...τελικα ειμαστε πολλοι με το ιδιο προβλημα!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που δεν έχω καν λογαριασμό με το όνομά μου. Πώς ακριβώς θα στήσω αφορολόγητο; (κάνω κανονικά φορολογική δηλωση)

 

Απο τι πηγη εχεις εισοδημα ? Αν ειναι απο μισθωτες υπηρεσιες επρεπε να εχει υποχρεωτικα λογαριασμο και εκει να μπαινει η μισθοδοσια σου .

 

Αλοιως ειναι φρολογικα παραβαση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειτε λιγο στην περιπτωση μου τι κανω που εχουμε  :  απο 1 καρτα μισθοδοσιας ο καθε ενας + 1 καρτα κοινη ;

 

πως να κανουμε τις αγορες ;  

 

Στην περίπτωση σου πρέπει πρώτα να κατανοήσεις τις βασικές έννοιες.

 

Δεν υπάρχει "κάρτα μισθοδοσίας" υπάρχει "λογαριασμός μισθοδοσίας".

 

Οι κάρτες είναι "ατομικές" και όχι "κοινές".

 

Οι πληρωμές που γίνονται με την κάρτα που γράφει πάνω το όνομα "Καράμπελας" χτίζουν το αφορολόγητο του Καράμπελα, και οι πληρωμές που γίνονται με την κάρτα που γράφει πάνω το όνομα "Χάιδω" χτίζουν το αφορολόγητο της Χάιδως. Άσχετα με ποιον λογαριασμό είναι συνδεδεμένες. Τόσο απλά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση σου πρέπει πρώτα να κατανοήσεις τις βασικές έννοιες.

 

Δεν υπάρχει "κάρτα μισθοδοσίας" υπάρχει "λογαριασμός μισθοδοσίας".

 

Οι κάρτες είναι "ατομικές" και όχι "κοινές".

 

Οι πληρωμές που γίνονται με την κάρτα που γράφει πάνω το όνομα "Καράμπελας" χτίζουν το αφορολόγητο του Καράμπελα, και οι πληρωμές που γίνονται με την κάρτα που γράφει πάνω το όνομα "Χάιδω" χτίζουν το αφορολόγητο της Χάιδως. Άσχετα με ποιον λογαριασμό είναι συνδεδεμένες. Τόσο απλά...

Σωστό... Στη μία κάρτα όμως γράφει και τα δύο ονόματα, άρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό... Στη μία κάρτα όμως γράφει και τα δύο ονόματα, άρα;

 

Δεν έχει τύχει ποτέ να δω τέτοια... σίγουρα είναι χρεωστική/πιστωτική?

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτή, αλλά σίγουρα μπορείτε να μην χρησιμοποιείτε την συγκεκριμένη όταν θέλετε με την πληρωμή να "χτίσετε" αφορολόγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει τύχει ποτέ να δω τέτοια... σίγουρα είναι χρεωστική/πιστωτική?

 

Δεν ξέρω τι γίνεται με αυτή, αλλά σίγουρα μπορείτε να μην χρησιμοποιείτε την συγκεκριμένη όταν θέλετε με την πληρωμή να "χτίσετε" αφορολόγητο.

μου λες πραγματα που ξερω ....το θεμα ειναι σε πιανου το ονομα θα χρεωθουν οι αγορες ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η κάρτα είναι στο όνομα μου αλλά ο λογαριασμός είναι σε δύο άτομα σε εμένα και της μητερας μου που έχει πέθανει και την έχω σβήσει από την εφορία αλλά όχι από την τράπεζα.

 

Λέτε να έχω θέμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...