Προς το περιεχόμενο

Προσοχή απο αγορές μεσω facebook,ιδιαιτερα apple συσκευες


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tελευταια το facebook επιτρεπει να πωλησεις τα πραγματα σου online ,φιλος εψαχνε για ipad air 2 ,σε μια απο τις αγγελιες σε group ειχε προς πωληση ενα σε τιμη 220 ευρω 32gb , λογω αναγκης λεμε τωρα...επειδη απο αγορες δεν ειχε εμπειρια ανελαβα εγω να δω τι γινεται ,με την ερωτηση μου στειλε ενα κατεβατο φωτος του υποτιθεμενου ipad ,σε μια ειχε και το serial number, μετα απο check ανακαλυψα οτι το serial number ηταν για ipad 2 ,επικοινωνω ξανα και του λεω να μου στειλει φωτο απο την πισω πλευρα για να δω το serial ,το serial που ειχε η φωτο ηταν απο ipad air το πρωτο, ειχα ηδη ψυλιαστει το θεμα,τον ρωταω για icloud κλπ και μου λεει οτι δεν εχει προβλημα κλπ ,μου ριχνει στο καπακι οτι μπορει να το στειλει μονο μετα απο καταθεση και οτι ειναι μεγαλη αναγκη κλπ.

Του αναφερω οτι προκειται για ψευδη αγγελια και οτι τπτ απο οσα λεει δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα με κανει block,αναφερνω το θεμα στο διαχειριστη της σελιδας και διαγραφεται το θεμα και οτου παραδοξος μετα απο 2 μερες χανεται και το προφιλ.

Απλα θελω να πω προσοχη μην αγοραζετε αν δεν ξερετε τι αγοραζεται και αν δεν το ψαξετε, ιδιαιτερα απο ατομα που εχουν ψευτικα προφιλ κλπ ,ηδη τα πλοκαμια απλωσαν και στο facebook

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδινε Ipad air 2 μεταχειρισμενο κατω απο μιση τιμη απο οσο εχει καινουργιο.

Μονο και μονο απο αυτο καταλαβαινει καποιος οτι κατι δεν παει καλα.

Τα ''περι αναγκης'' ειναι για να γελανε και οι πετρες, και πραγματικα απορω πως ψαρωνει κοσμος απλα με την δικαιολογια''ειναι αναγκη'' που γραφουν αυτοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημεια στιξης..

οταν αντιληφθεις οτι το κομμα σημαινει παυση τοτε δεν θα συνεισφερεις σε ενα θεμα με μονο σχολιασμο αυτο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η τελεια σταματα την προταση. Κακως εφευραν την τελεια αφου υπαρχει το κομμα ε; 

 

Αν διαβαζα φωναχτα το αρθρο σου θα ηθελα 2 μπουκαλες οξυγονου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η τελεια σταματα την προταση. Κακως εφευραν την τελεια αφου υπαρχει το κομμα ε; 

 

Αν διαβαζα φωναχτα το αρθρο σου θα ηθελα 2 μπουκαλες οξυγονου!

μαλιστα,μην το διαβασεις προχωρα παρακατω, κακως και ασχολουμε να σου απαντω ,η συνεισφορα σου στο θεμα εκτος της ειρωνειας ειναι μηδεν, αλλα ειπαμε ο μη εχων κατι χρησιμο να πει αρκειται να βλεπει το κλωνι αντι του δεντρου.Εκανα λάθος συντακτικά τώρα ή στο τονισμο και δεν σου αρεσει πες μου να μου φυγει η εγνοια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρατηρησ καλα κανει και γινεται γιατι αφορα διευκολυνση των υπολοιπων που θα κατσουν να συμμετεχουν το θεμα(και αρα να το διαβασουν αυτο),αρκει βεβαια να γινει με κοσμιο τροπο και φυσικα να μην δωθει ενταση σε αυτο το πραγμα.

 

Οσον αφορα για το περιεχομενο του θεματος,ειναι γνωστο και στις αγγελιες του Insomnia,ΧΕ,αγγελιοπολης κλπ που ειναι παντου παρομοια συμβαντα και πατουν κυριως στην αγνοια του κοσμου(που ειναι αδυναμος ψυχολογικα)για τετοια περιστατικα.

 

Να θυμισω απο εξωτερικο μια αναλογη περιπτωση απο παρα πολυ γνωστο site(ebay,που και εκει εχουν γινει πολλα και διαφορα)για αγορα αλλου τεχνολογικου προιοντος

http://metro.co.uk/2013/12/09/teenager-scammed-into-buying-450-photo-of-xbox-one-on-ebay-gets-given-real-one-for-free-4223279/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παρατηρησ καλα κανει και γινεται γιατι αφορα διευκολυνση των υπολοιπων που θα κατσουν να συμμετεχουν το θεμα(και αρα να το διαβασουν αυτο),αρκει βεβαια να γινει με κοσμιο τροπο και φυσικα να μην δωθει ενταση σε αυτο το πραγμα.

 

Οσον αφορα για το περιεχομενο του θεματος,ειναι γνωστο και στις αγγελιες του Insomnia,ΧΕ,αγγελιοπολης κλπ που ειναι παντου παρομοια συμβαντα και πατουν κυριως στην αγνοια του κοσμου(που ειναι αδυναμος ψυχολογικα)για τετοια περιστατικα.

 

Να θυμισω απο εξωτερικο μια αναλογη περιπτωση απο παρα πολυ γνωστο site(ebay,που και εκει εχουν γινει πολλα και διαφορα)για αγορα αλλου τεχνολογικου προιοντος

http://metro.co.uk/2013/12/09/teenager-scammed-into-buying-450-photo-of-xbox-one-on-ebay-gets-given-real-one-for-free-4223279/

οταν η μονη συνεισφορα καποιου στο θεμα ειναι η ειρωνεια πχ στα σημεια στιξης λυπαμαι αλλα δεν το βλεπω καλοπροαιρετα, στο κατω κατω ουτε τον υποχρεωσα να το σχολιασει ουτε να το διαβασει ,για μενα τα , αποτελουν λογικη συναινωση προτασεων χωρις την αναγκη να προχωρω σε παραγραφους,συντακτικα δεν ειμαι λαθος ουτε και γραμματικα,το γεγονος οτι ο αλλος επιλεγει να πολωσει το θεμα ενω αγνοει τον συνομιλητη του μου μοιαζει με αυτο που ειπα κοιταζει καποιος το δακτυλο αντι το φεγγαρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη επιμενεις σε μερικα πραγματα.

Στην γραμματικη υπαρχουν κανονες και οχι τι ειναι σωστο για εμενα, εσενα ή τον φουφουτο. Αρα δεν υπαρχει επιχειρημα "για μενα ειναι σωστο ετσι οπως το γραφω". Η γραμματικη και το συντακτικο δεν ειναι αποψη, ξεχνα το το "για μενα".

 

Συντακτικα εισαι ολολαθος διοτι δεν χωριζεις τις προτασεις σου με τελειες και δεν χρησιμοποιεις παραγραφους για μακρυσκελεις εκθεσεις. Εχεις γραψει 100+ λεξεις/30+ προτασεις χωρις ουτε μια τελεια. Αυτο ειναι χοντροειδες συντακτικο λαθος και κουραζει στην καλυτερη-μπερδευει στη χειροτερη αυτον που ΘΕΛΕΙ να διαβασει τι γραφεις.

 

Και δεν βλεπω τιποτα ως κακοπροαιρετο απο οσα σου ειπαν. Κακοπροαιρετο θα ηταν να στην λεγανε για τους τονους ή που γραφεις την συνενωση με αι. Ομως, κανεις δεν στην ειπε με την λογικη του grammar nazi. Στην ειπαν επειδη τα κειμενα σου ειναι δυσαναγνωστα ετσι oπως τα συντασσεις. Καμια φορα, μαγκια ειναι να παραδεχεσαι τα λαθη σου και να πηγαινεις στο next step-προσπαθεια διορθωσης/συνεργασιας, αντι να μουλαρωνεις και να προσπαθεις να μας πεισεις οτι εχεις δικιο ή οτι ετσι γουσταρεις να γραφεις και οποιου του αρεσει μην τυχον και σου πεσει η υποληψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν καταλαβαινω πως ομως οι ανθρωποι με τετοιες φασεις ειναι σαν να χανουν καθε στοιχειωδη καχυποψια-νοημοσυνη και το λεω με καλη προθεση οχι διαθεση για κοντρα και ετσι,αλλα το να κανεις καταθεση σε εναν ακυρο απο μια αγγελια ειναι σαν να ερθει ενας στο δρομο και να σου πει ''δωσε μου 300 ευρω και περιμενε με να παω να σου φερω ενα κινητο''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω δεν καταλαβαινω πως ομως οι ανθρωποι με τετοιες φασεις ειναι σαν να χανουν καθε στοιχειωδη καχυποψια-νοημοσυνη και το λεω με καλη προθεση οχι διαθεση για κοντρα και ετσι,αλλα το να κανεις καταθεση σε εναν ακυρο απο μια αγγελια ειναι σαν να ερθει ενας στο δρομο και να σου πει ''δωσε μου 300 ευρω και περιμενε με να παω να σου φερω ενα κινητο''.

Δεν ασχολουνται αγαπητε,ουτε γνωριζουν τι παιζει,εχουν αγνοια και πανε με το σκεπτικο''ευκαιρια ειναι ας τρεξω να προλαβω,ο αλλος μπορει οντως να ξεπουλαει επειδη εχει αναγκη,ειναι εδω και καιρο ανεργος κλπ''.

 

Τελειως λαθος σκεπτικα αλλα να που γινονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη επιμενεις σε μερικα πραγματα.

Στην γραμματικη υπαρχουν κανονες και οχι τι ειναι σωστο για εμενα, εσενα ή τον φουφουτο. Αρα δεν υπαρχει επιχειρημα "για μενα ειναι σωστο ετσι οπως το γραφω". Η γραμματικη και το συντακτικο δεν ειναι αποψη, ξεχνα το το "για μενα".

 

Συντακτικα εισαι ολολαθος διοτι δεν χωριζεις τις προτασεις σου με τελειες και δεν χρησιμοποιεις παραγραφους για μακρυσκελεις εκθεσεις. Εχεις γραψει 100+ λεξεις/30+ προτασεις χωρις ουτε μια τελεια. Αυτο ειναι χοντροειδες συντακτικο λαθος και κουραζει στην καλυτερη-μπερδευει στη χειροτερη αυτον που ΘΕΛΕΙ να διαβασει τι γραφεις.

 

Και δεν βλεπω τιποτα ως κακοπροαιρετο απο οσα σου ειπαν. Κακοπροαιρετο θα ηταν να στην λεγανε για τους τονους ή που γραφεις την συνενωση με αι. Ομως, κανεις δεν στην ειπε με την λογικη του grammar nazi. Στην ειπαν επειδη τα κειμενα σου ειναι δυσαναγνωστα ετσι oπως τα συντασσεις. Καμια φορα, μαγκια ειναι να παραδεχεσαι τα λαθη σου και να πηγαινεις στο next step-προσπαθεια διορθωσης/συνεργασιας, αντι να μουλαρωνεις και να προσπαθεις να μας πεισεις οτι εχεις δικιο ή οτι ετσι γουσταρεις να γραφεις και οποιου του αρεσει μην τυχον και σου πεσει η υποληψη.

μιλας ως γνωστης , λοιπον επειδη δεν εχω διαθεση αντιμαχιας ,εχετε ολοι απολυτο δικαιο ,καντε και παραπονο στο πανεπιστημιο που μου δωσε το πτυχιο ,γιατι με σας αναγνωρισα οτι αν και πλεον δεν ασκω το επαγγελμα οτι πηρα κατα λαθος το πρωτο μου πτυχιο,πανεπιστημιο ιωαννινων τομεας φιλολογιας κατευθυνση μεσαιωνικων και βυζαντινων σπουδων.Πειτε τους να ντρεπονται γιατι αποφοιτος τους δεν ξερει τα στοιχειωδη σε συντακτικο και γραμματικη και εμαθε να κοιταζει το δεντρο αντι τα κλωνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...