Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση LED Tape πάνω σε απορροφητήρα. (μεγάλη περίπτωση)


BoullyBoy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και εδω πέρα.

Οπως θα διαβάσατε και στον τίτλο αυτό που θέλω να κάνω είναι απλά μια δική μου πατέντα γιατί θέλω να ομορφήνω λίγο την κουζίνα στην γυναίκα μου.

 

Αρχικά έχω κάνει ένα σχεδιάγραμμα στην εικόνα image για να πάρετε μια γεύση με το πως είναι (μαυρο) και με το πως θέλω να το κάνω (περίεργο κόκκινο)

Οπως θα δείτε στην εικόνα 2 είναι το τροφοδοτικό που τροφοδοτεί τις 2 λάμπες που έχει τώρα πάνω του image 3. το τροφοδοτικό βλέπω πως είναι μέσα στα πλαίσια 12v που είναι και η ledtape αλλα υπάρχει πρόβλημα.

 

Οταν κάνω την σύνδεση κανονικά όπως στο διάγραμμα και έχω αποσυνδέσει τις λάμπες η ταινία (3 μέτρα) δεν ανάβει καθόλου, αλλα μόλις βάλω μια απο τις 2 λάμπες (ή και τις 2) μόνο τότε ανάβει αλλα και απο το τροφοδοτικό ακούω έναν πυκνωτή (μάλλον) να βασανίζεται (τσιρίζει)

 

Δεν μπορώ να καταλάβω έχω βάλει τόσες ταινίες και δεν είχα πουθενά πρόβλημα αλλα εδώ έχω κολλήσει, μιας και δεν ξέρω και τόσα απο ρευματα μου τράβηξε την περιέργεια το AC και DC.

 

Λέω μιας και οι λάμπες δουλεύουν και απο όποια πλευρά να την γυρίσω πάλι ανάβει να είναι 12v AC και όχι DC (που πρέπει να είναι η ταινία)

 

Θέλω να με διαφωτίσετε με της γνώσεις σας να μου πείτε τη συμβαίνει και τη μπορώ να κάνω για να κάνω να δουλεύει μόνο η ledoταινια.

post-333200-0-50223600-1486331924_thumb.jpg

post-333200-0-56961100-1486331931_thumb.jpeg

post-333200-0-01960100-1486331937_thumb.jpeg

post-333200-0-88349600-1486331941_thumb.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταινία LED χρειάζεται σταθερά +12VDC για να λειτουργήσει. Εσύ δίνεις 11,5VAC (RMS). Αυτό το άσπρο κουτί που γράφει διάφορα, είναι σκέτος μετασχηματιστής (δηλαδή βγάζει AC) και όχι πλήρες τροφοδοτικό με ανόρθωση, φιλτράρισμα και -πιθανώς- και σταθεροποίηση.

 

Στην πράξη η ταινία σου "βλέπει" μία συνεχώς μεταβαλλόμενη τάση που μπορεί να πάει από -16V έως +16V.

 

Πάμε στο πρακτικό κομμάτι. Δε ξανασυνδέεις την ταινία μαζί με τους λαμπτήρες αλογόνου, διότι κάποια στιγμή θα καεί. Ακόμα και όταν δουλεύει, η ταινία δουλεύει σε λιγότερο από τη μισή ισχύ, μιας και όσο η τάση είναι αρνητική, τα LED δε μπορούν να ανάψουν. Μετά πας και αγοράζεις ένα τροφοδοτικό 12VDC και συνδέεις την ταινία εκεί πάνω. Το ίδιο το τροφοδοτικό θα συνδεθεί σε τάση δικτύου, εκεί δηλαδή που συνδέεται και ο μ/σ για τους λαμπτήρες αλογόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιοι μετασχηματιστές, (όπως ο δικό σου, αλλά και ο δικός μου) δουλεύουν από κάποιο φορτίο και πάνω.

Στο δικό μου ας πούμε είναι από 20W.

Κάτω από 20W δεν παίρνει μπροστά.

Εκεί που τον έχει δεν μπορώ να τον αλλάξω, οπότε άφησα και μία πυρακτώσεως όταν έβαλα λάμπες led.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα μπερδεύτηκα κανονικά.

Το τροφοδοτικό που έχει πάνω του δίνει AC ή DC? θα πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικό ή θα μπορώ να κάνω κάποια πατέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα μπερδεύτηκα κανονικά.

Το τροφοδοτικό που έχει πάνω του δίνει AC ή DC? θα πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικό ή θα μπορώ να κάνω κάποια πατέντα.

 

Αυτό το άσπρο κουτί που έχεις, που γράφει "electronic transformer", υποβιβάζει τα 230VAC του δικτύου της ΔΕΗ σε 12VAC για χρήση με τις λάμπες αλογόνου. Δεν δίνει ανορθωμένο / εξομαλυμένο ρεύμα, όπως χρειάζεται μία ταινία LED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα μπερδεύτηκα κανονικά.

Το τροφοδοτικό που έχει πάνω του δίνει AC ή DC? θα πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικό ή θα μπορώ να κάνω κάποια πατέντα.

 

αυτο που εχει πανω ειναι μετασχηματιστής. όπου βλέπεις διπλα στα νουμερα ~ σημαινει AC.

αυτό που χρειαζεσαι ειναι τροφοδοτικό. input 230VAC output 12VDC και ρευμα τουλαχιστον 1.5 φορα το ρευμα που τραβαει η λεντοταινια.

εχει short circuit protection γιαυτο δεν πηρες και καμια φωτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πολύ περίπτωση αυτό το πράγμα, τουλάχιστον άξιζε και έμαθα κάτι για τα ρεύματα. Οπότε πρέπει να βάλω 12v DC για να δουλέψει. Να δω τη κατάλληλο θα βρω για να βάλω μέσα και να μην χαλάσει από την υγρασία που θα ρουφάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα μπερδεύτηκα κανονικά.

Το τροφοδοτικό που έχει πάνω του δίνει AC ή DC? θα πρέπει να αλλάξω τροφοδοτικό ή θα μπορώ να κάνω κάποια πατέντα.

Αν φτάσει το θεμα στις 10 σελίδες να δεις μπέρδεμα, βαλε εκει ενα ξεχωριστό τροφοδοτικό στην ταινία και τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...