Προς το περιεχόμενο

Gaming PC vs Playstation 4 (Pro)


PaNtZ0

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ps4 pro δεν είναι 4Κ.

Το προ ειναι 4κ απλα οχι native.

 

Κανει ομως καλο upscale σε 4K και αποτελεί καλη λυση για να παιζεις περιεχόμενο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ σε 4K monitor. Επισης εισαι εξασφαλισμένος και για το (προσεχές) μέλλον.

 

Ενα PC για να παιζει decent 4K θελει τα τετραπλάσια χρηματα απο το PS4 pro και κανεις δεν μπορει να εγγυηθεί οτι σε 3 χρονια θα τραβάει εξίσου καλα.

 

Ο fulgοre προφανώς ξέρει οτι δεν ειναι native 4κ το περιεχόμενο του pro, ομως για τον φιλο που δεν θελει να δώσει πολλα, αλλα να παιζει σε 4K και να τον βγάλει μια 3ετια σιγουρα χωρις αναβαθμίσεις, μηπως το pro ειναι η καλυτερη λυση?

Επεξ/σία από petran91
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προ ειναι 4κ απλα οχι native.

 

Κανει ομως καλο upscale σε 4K και αποτελεί καλη λυση για να παιζεις περιεχόμενο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ σε 4K monitor. Επισης εισαι εξασφαλισμένος και για το (προσεχές) μέλλον.

 

Ενα PC για να παιζει decent 4K θελει τα τετραπλάσια χρηματα απο το PS4 pro και κανεις δεν μπορει να εγγυηθεί οτι σε 3 χρονια θα τραβάει εξίσου καλα.

 

Ο fulgure προφανώς ξέρει οτι δεν ειναι native 4κ το περιεχόμενο του pro, ομως για τον φιλο που δεν θελει να δώσει πολλα, αλλα να παιζει σε 4K και να τον βγάλει μια 3ετια σιγουρα χωρις αναβαθμίσεις, μηπως το pro ειναι η καλυτερη λυση?

1) Αποτελεί καλή λύση για να παίζεις περιεχόμενο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ σε 4Κ monitor? Πόσο σίγουρος είσαι γι`αυτό που λες, διότι είναι υποκειμενικό το "οικονομικό" για τον καθένα. Συμφωνώ πως είναι μια φθηνή εκδοχή για «4Κ gaming».

 

2) Ένα pc κάνει πολλές άλλες δουλειές πέρα από το να παίζεις παιχνίδια γι`αυτό και κοστίζει πολλά περισσότερα, ας μην το αναλύσουμε παραπάνω απ`ότι χρειάζεται αυτό επειδή θα βγούμε οφτοπικ.

 

3) Μπορεί να μπει ο ίδιος ο fulgure και να απαντήσει για τον εαυτό του. Προσωπικά εγώ παίζω πολύ ικανοποιητικά σε 1080p 24άρι monitor και δεν με απασχολεί κάτι παραπάνω. Οπότε το 4Κ είναι ΚΑΡΑ μούφες, όπως επίσης για το ps4 pro ( βγήκαν οι ίδιοι και παραδέχτηκαν ορισμένα πραγματάκια ) και αυτό που έχω να προτείνω στον φίλο είναι πως το σοβαρό gaming απαιτεί και βαθιές τσέπες, με απλά λόγια αν έχει ένα σκασμό λεφτά ας φτιάξει ένα pc τέρας ειδάλλως ας περιμένει μέχρι να περάσουν αρκετά χρόνια ώστε να μπορούν να το υποστηρίξουν οικονομικά οι περισσότεροι άνθρωποι.

 

Με καλή καλή τηλεόραση, ένα ps4 και έναν άνετο καναπέ μόνο ιδιότροπος μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος με παραπάνω απαιτήσεις. Προσωπικά θα έπαιρνα το ps4 1TB με 2 χειριστήρια +2 games στα 369 ευρώ. Το πήρε γνωστός μου για τα πιτσιρίκια του.

 

Τα ανάλογα πράγματα για την ανάλογη χρήση ( εξαιρούνται αυτοί που κυκλοφορούν και δεν ξέρουν που να χωρέσουν τα 100ευρα πάνω τους ).

 

Αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1) Αποτελεί καλή λύση για να παίζεις περιεχόμενο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ σε 4Κ monitor? Πόσο σίγουρος είσαι γι`αυτό που λες, διότι είναι υποκειμενικό το "οικονομικό" για τον καθένα. Συμφωνώ πως είναι μια φθηνή εκδοχή για «4Κ gaming».

 

2) Ένα pc κάνει πολλές άλλες δουλειές πέρα από το να παίζεις παιχνίδια γι`αυτό και κοστίζει πολλά περισσότερα, ας μην το αναλύσουμε παραπάνω απ`ότι χρειάζεται αυτό επειδή θα βγούμε οφτοπικ.

 

3) Μπορεί να μπει ο ίδιος ο fulgure και να απαντήσει για τον εαυτό του. Προσωπικά εγώ παίζω πολύ ικανοποιητικά σε 1080p 24άρι monitor και δεν με απασχολεί κάτι παραπάνω. Οπότε το 4Κ είναι ΚΑΡΑ μούφες, όπως επίσης για το ps4 pro ( βγήκαν οι ίδιοι και παραδέχτηκαν ορισμένα πραγματάκια ) και αυτό που έχω να προτείνω στον φίλο είναι πως το σοβαρό gaming απαιτεί και βαθιές τσέπες, με απλά λόγια αν έχει ένα σκασμό λεφτά ας φτιάξει ένα pc τέρας ειδάλλως ας περιμένει μέχρι να περάσουν αρκετά χρόνια ώστε να μπορούν να το υποστηρίξουν οικονομικά οι περισσότεροι άνθρωποι.

 

Με καλή καλή τηλεόραση, ένα ps4 και έναν άνετο καναπέ μόνο ιδιότροπος μπορεί να χαρακτηριστεί κάποιος με παραπάνω απαιτήσεις. Προσωπικά θα έπαιρνα το ps4 1TB με 2 χειριστήρια +2 games στα 369 ευρώ. Το πήρε γνωστός μου για τα πιτσιρίκια του.

 

Τα ανάλογα πράγματα για την ανάλογη χρήση ( εξαιρούνται αυτοί που κυκλοφορούν και δεν ξέρουν που να χωρέσουν τα 100ευρα πάνω τους ).

 

Αυτά.

 

1)Να μην πιάνεσαι από λέξεις, το νόημα αυτού που λέω είναι άλλο. Κάποιος που θέλει να παίξει 4κ ή θα δώσει 1600+ να πάρει σταθερό, ή θα δώσει 410 να πάρει Ps4 Pro για ένα πετσοκομμένο 4k. Ε το 410 είναι οικονομικό σε σχέση με το 1600 όπως και να το κάνουμε. Αλλά και αλλιώς να το πας, το 4k gaming είναι από μόνο του ακριβό χόμπι. Επομένως το 410, όταν μιλάμε για 4k (upscaled έστω), είναι οικονομικό γενικότερα.

 

2) Εδώ είναι το θέμα του παιδιού όμως που ζητάει μόνο gaming και όχι άλλες δουλειές, δεν χρειάζεται παραπάνω ανάλυση έτσι κι αλλιώς.

 

3) Προσωπικά καλά κάνεις ό,τι κάνεις. Ο TS έχει ήδη αγορασμένη 4k TV και σε αυτό που ρώτησε ήταν πολύ συγκεκριμένος. Στην συγκεκριμένη ερώτηση του, είναι καλυτερα να πάρει PS4 pro.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προ ειναι 4κ απλα οχι native.

 

Κανει ομως καλο upscale σε 4K και αποτελεί καλη λυση για να παιζεις περιεχόμενο ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ σε 4K monitor. Επισης εισαι εξασφαλισμένος και για το (προσεχές) μέλλον.

 

Ενα PC για να παιζει decent 4K θελει τα τετραπλάσια χρηματα απο το PS4 pro και κανεις δεν μπορει να εγγυηθεί οτι σε 3 χρονια θα τραβάει εξίσου καλα.

 

Ο fulgοre προφανώς ξέρει οτι δεν ειναι native 4κ το περιεχόμενο του pro, ομως για τον φιλο που δεν θελει να δώσει πολλα, αλλα να παιζει σε 4K και να τον βγάλει μια 3ετια σιγουρα χωρις αναβαθμίσεις, μηπως το pro ειναι η καλυτερη λυση?

To PC δεν κανει upscale?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PC δεν κανει upscale?

Υποθέτω κάνει.

Αν υπάρχει σύστημα H/Y με 400 ευρώ που τρέχει παιχνίδια στην ανάλυση του Ps4 Pro και upscaled σε 4k, ευχαρίστως να με διαφωτίσεις από τι αποτελείται ώστε να το έχω κι εγώ στο μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς για να είμαι πιο ξεκάθαρος, έχω μία LG smart TV 4K

Εαν δεν ειχε γραφτει αυτο και μιλαγαμε για 1080p pc gaming vs pro,προφανως και θα προτεινα Pc.

 

Τωρα ομως που αναφερεται 4κ τηλεοραση(με οτι αυτο συνεπαγεται με Input lag,αποσταση κλπ)καλυτερα να αγορασει ενα ps4 pro για το gaming και αν θελει υπολογιστη για αλλες δουλειες ας φτιαξει ενα μηχανημα με 400ευρω αντι να δωσει 700-800ευρω για ενα pc που δεν θα αξιοποιει την τηλεοραση/αναλυση που εχει.

 

Υπάρχει περίπτωση να βγει κάποιο PC κοντά στα 700 ευρώ ή είμαστε πολύ χαμηλά?

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Εγω προσωπικα να κατσω να προτεινω πραγματα που ουτε στον εαυτο μου δεν θα αγοραζα δεν το κανω. 4κ gaming αναφερθηκε με χαμηλο budget και προτεινα αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ.

Δε ξέρεις μπάτζετ,τι προτείνεις;

Να πάρει μητρική με 3 pci e,γιατί;;Γιατί να πληρώσει πράγματα που δε χρειάζεται;

Δε θα τα πιάσω ένα ένα,ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

 

Ενω η 4GB καρτα για 4Κ αναλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω κάνει.

Αν υπάρχει σύστημα H/Y με 400 ευρώ που τρέχει παιχνίδια στην ανάλυση του Ps4 Pro και upscaled σε 4k, ευχαρίστως να με διαφωτίσεις από τι αποτελείται ώστε να το έχω κι εγώ στο μυαλό μου.

Δεν ηταν ρητορικη ερωτηση, την πηρες στραβα. Ουσιαστικα να καταλαβω ηθελα αν κανει κατι "ειδικο" το ps4 στο upscale και ειναι καλυτερο απο του PC.

 

Στα 400 ευρω PC απο την αρχη σαφως και δεν υπαρχει, δεν ειναι αυτος ο σκοπος του PC. Απλα οτι παραπανω πληρωσεις τωρα θα το γλυτωσεις στην επομενη αναβαθμιση / επομενη αγορα κονσολας. Σε 2-3 χρονια που θα βγει το PS5 / PS4 super η οπως αλλιως το λενε, εσυ απλα θα αλλαξεις καρτα γραφικων στο 1/3 του κοστους του να αλλαξεις κονσολα, και ουτω καθεξης. 

 

Για παραδειγμα ενα PC του 2012 μεχρι σημερα μια αλλαγη καρτας γραφικων θελει (250€) για να παιζει οτι και το PS4. Αν ησουν στη κοσνολα θα ειχες ηδη αλλαξει 3 (ps3 / ps4 / ps4 pro).Βασικα, μονο και μονο οι συνδρομες θα σου κοστιζαν παραπανω. Χωρια το PC που δεν θα χρειαστει να αγορασεις extra για τις υπολοιπες δουλειες που χρειαζεσαι. Χωρια τα φτηνοτερα games...ειναι πολλα τα λεφτα που γλυτωνεις. Η κονσολα ειναι απλα πιο convenient, φτηνοτερη παντως δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ps4 pro δεν κάνει upscale, αλλά interpolation με βάση το τι έδειχνε το προηγούμενο frame. Κλάσεις ανώτερη λύση από ένα απλό upscaling.

 

Εν τω μεταξύ, ακόμα και να έβρισκες pc στα 700€ που να παίζει στα 4Κ/2Κ αυτό θα ίσχυε μόνο για 1-2 χρόνια. Στις κονσόλες πέφτει απίστευτη δουλειά στο optimization. Στο pc υπάρχει συμφέρον να σε σπρώχνουν σε αναβαθμίσεις. Για να στο πω πιο απλά. Αν χτίσεις σήμερα ένα pc ικανό να δώσει ό,τι και το ps4 pro, μετά από 4 χρόνια π.χ. το ps4 pro θα έχει μεσαία-υψηλή ποιότητα γραφικών, ενώ το pc για να κρατήσει την ανάλυση 4Κ θα τα τρέχει όλα very low και θα το σιχαίνεσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν ρητορικη ερωτηση, την πηρες στραβα. Ουσιαστικα να καταλαβω ηθελα αν κανει κατι "ειδικο" το ps4 στο upscale και ειναι καλυτερο απο του PC.

 

 

 

Η αλήθεια είναι ότι όντως θεώρησα ρητορική την ερώτηση, αλλά η συνέχεια της απάντησης μου περί διαφώτισης δεν ήταν "αντεπίθεση".

Από αυτά που διαβάζω πάντα, καταρχάς το PS4 δεν κάνει το 1080p upscale σε 4k, αλλά κάτι παραπάνω από το 1080 σε 4k (διορθώστε με παρακαλώ αν δεν ισχύει αυτό). Οπότε αμέσως αμέσως θέλουμε ~210-250€ κάρτα γραφικών για το αντίστοιχο σε PC.

Επίσης δεν γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες περί του upscaler του Ps4 PRO και αν/πώς μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο με σε GPUs του Η/Υ.

Γενικά πάντως πάντως και με αντίστοιχο PC που θα δουλεύει με upscale (με τους αντίστοιχους τρόπους-μηχανισμούς που δεν γνωρίζω :P) θα πρέπει να δώσεις τα διπλάσια χοντρά χοντρά, οπότε δίνεις 400, το βάζεις στην 4k TV σου και απολαμβάνεις "4κ" gaming άνετος και ωραίος χωρίς να ταλαιπωριέσαι με "ανασφάλειες" του μέλλοντος. Αν έχεις και full HDR στην TV σου, εκεί να δεις ομορφιά με 400€ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εν τω μεταξύ, ακόμα και να έβρισκες pc στα 700€ που να παίζει στα 4Κ/2Κ αυτό θα ίσχυε μόνο για 1-2 χρόνια. Στις κονσόλες πέφτει απίστευτη δουλειά στο optimization. Στο pc υπάρχει συμφέρον να σε σπρώχνουν σε αναβαθμίσεις. Για να στο πω πιο απλά. Αν χτίσεις σήμερα ένα pc ικανό να δώσει ό,τι και το ps4 pro, μετά από 4 χρόνια π.χ. το ps4 pro θα έχει μεσαία-υψηλή ποιότητα γραφικών, ενώ το pc για να κρατήσει την ανάλυση 4Κ θα τα τρέχει όλα very low και θα το σιχαίνεσαι.

Πιο λαθος δεν γινετε. Δηλαδη σε 4 χρονια το ps4 pro θα παιζει σε high ας πουμε? Το ps4 το σκετο τι κανει, σε high παιζει? Τι ειναι αυτα που λετε ρε παιδια ορισμενοι. Οkay, δεν ξερετε, τι τις πετατε ετσι δεξια και αριστερα. Αν παρεις ενα PC ας πουμε παρομοιον επιδοσεων με το ps4 pro, παρομοιων επιδοσεων θα ειναι και σε 4 χρονια. Αν χρειαστει να ριξεις τα settings σε very low στο εν λογω PC, σε very low θα ειναι και στο ps4 pro. 

 

Αυτα περι τρελου optimization εχουν παει περιπατο. Εκτος αν με το optimization εννοεις να θετουν το draw distance στα 30 εκατοστα και το af στο -4. Συνελθετε λιγο.

Η αλήθεια είναι ότι όντως θεώρησα ρητορική την ερώτηση, αλλά η συνέχεια της απάντησης μου περί διαφώτισης δεν ήταν "αντεπίθεση".

Από αυτά που διαβάζω πάντα, καταρχάς το PS4 δεν κάνει το 1080p upscale σε 4k, αλλά κάτι παραπάνω από το 1080 σε 4k (διορθώστε με παρακαλώ αν δεν ισχύει αυτό). Οπότε αμέσως αμέσως θέλουμε ~210-250€ κάρτα γραφικών για το αντίστοιχο σε PC.

Επίσης δεν γνωρίζω τεχνικές λεπτομέρειες περί του upscaler του Ps4 PRO και αν/πώς μπορεί να γίνει κάτι αντίστοιχο με σε GPUs του Η/Υ.

Γενικά πάντως πάντως και με αντίστοιχο PC που θα δουλεύει με upscale (με τους αντίστοιχους τρόπους-μηχανισμούς που δεν γνωρίζω :P) θα πρέπει να δώσεις τα διπλάσια χοντρά χοντρά.

Ναι, 250 ειπα και γω. Και ναι, το pro παιζει μεχρι και 1440p native αν δεν απατωμαι. 

 

Τωρα για τα διπλασια, σχετικο ειναι το θεμα. Θεωρω γενικα ανουσιες τις συγκρισεις, μιας και οταν ο αλλος σου λεει το PC θελει Χ λεφτα για την Ψ αναλυση, ταυτοχρονα εννοει πραματα που στη κονσολα δεν ειναι δεδομενα. Εννοει για παραδειγμα minimum 60 frames σε ΟΛΑ τα games και ολα τα settings σε turbo super X maximum. Οποτε ναι, αν θες κατι τετοιο, θα τα σκασεις χοντρα, αλλα δεν σου προσφερει κατι τετοιο ουτε το PS4 pro οποτε ειναι λιγο ακυρη η συγκριση εξαρχης. 

 

Χωρια που και γενικα ο PC gamer δεν παει να αγορασει ολοκληρο PC. Γενικοτερα, το ps4 pro αποδιδει λιγο χειροτερα απο μια 480 και εναν i3 6100 / g4560. Οποτε αν εχεις ηδη ενα μετριο PC μεγαενεστερο του 2011-2012, απλα του αγοραζεις μια καρτα και απολαμβανεις "PS4 pro". Αν στηνεις PC εξαρχης ε μια 700αρα την θες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα για τα διπλασια, σχετικο ειναι το θεμα. Θεωρω γενικα ανουσιες τις συγκρισεις, μιας και οταν ο αλλος σου λεει το PC θελει Χ λεφτα για την Ψ αναλυση, ταυτοχρονα εννοει πραματα που στη κονσολα δεν ειναι δεδομενα. Εννοει για παραδειγμα minimum 60 frames σε ΟΛΑ τα games και ολα τα settings σε turbo super X maximum. Οποτε ναι, αν θες κατι τετοιο, θα τα σκασεις χοντρα, αλλα δεν σου προσφερει κατι τετοιο ουτε το PS4 pro οποτε ειναι λιγο ακυρη η συγκριση εξαρχης. 

 

Χωρια που και γενικα ο PC gamer δεν παει να αγορασει ολοκληρο PC. Γενικοτερα, το ps4 pro αποδιδει λιγο χειροτερα απο μια 480 και εναν i3 6100 / g4560. Οποτε αν εχεις ηδη ενα μετριο PC μεγαενεστερο του 2011-2012, απλα του αγοραζεις μια καρτα και απολαμβανεις "PS4 pro". Αν στηνεις PC εξαρχης ε μια 700αρα την θες. 

 

Γενικά είμαι της ίδιας άποψης, ναι. Και πιστεύω και όλοι όσοι ασχολούνται με το "άθλημα" είναι λίγο πολύ. Όμως για να μείνουμε στα πλαίσια του θέματος, προτάθηκε Ps4 pro.

 

Αν ο TS έλεγε, παιδιά έχω PC 5 ετίας με τετραπύρηνο ιντελ, εκεί δεν είχε νοήμα να δώσει τα 400 στο PRO και όχι σε μια 1070.

 

Το ερώτημα που θέλω να ερευνήσω, και παρακαλώ τους γνώστες να παρέμβουν, είναι για το upscale του pro, και ποια gpu σε υπολογιστή θα μπορούσε να προσφέρει ίδιο οπτικό αποτέλεσμα με το προ, περιλαμβάνοντας και το πολυσυζητημένο HDR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...