Προς το περιεχόμενο

Τι σημαίνει αλήθεια να είσαι άνδρας; Συζήτηση γύρω από την ανδρική ταυτότητα


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Για ΚΟΡΝΙΖΑ;

ΠΡΕΠΕΙ να αφοσιωθεί στο σπίτι στα παιδιά;

Μια ΖΩΗ ΣΕΡΒΙΤΟΡΑ;

 

 

Ξαφνικά νόμιζω ότι δεν διαβάζω ινσόμνια αλλά τον ύμνο του σεξιστή...

νταξ υπερέβαλα και ίσως ο τρόπος να μην είναι ωραίος...

 

όμως η ουσία δεν είναι αυτή?

 

πολύ λίγες γυναίκες με οικογένεια κάνουν καριέρα. οι υπόλοιπες αφοσιώνονται στο σπίτι τους και μια δουλειά που δεν απαιτεί χρόνο-άγχος-συνεχής_εκπαίδευση. δεν είναι κακό! είναι νορμαλ! μας μαγειρεύετε μας πλένετε τα ρουχα κλπ... μας φροντίζετε δλδ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραίο να είσαι άνδρας γιατί είσαι πιο ελεύθερος

  • Ο άνδρας πη@@αει συχνά διαφορετικές (μπουρδλα πχ) και είναι κατι νορμαλ. ειναι αντρικο.
  • Αν η γυναικα το κανει ειναι που@@@τανα και ειναι ντροπη
  • Ο αντρας ειναι πιο σκληραγωγημενος σε αντιθεση με μια γυναικα που ακομα και ενα τσουβαλι 5 κιλα γκρινιαζει...
  • Ο αντρας εχει πιο συναρπαστικη ζωη. Σπουδαζει, ασχολειται με 1002 πραγματα
  • Η γυναικα θα σπουδασει και αυτη αλλα θα το εχει το πτυχιο για κορνιζα, καθως πρεπει να αφοσιωθει στο σπιτι στα παιδια.
  • Ο αντρας κανει καριερα
  • Η γυναικα μια ζωη σερβιτορα (δεν το λεω καθολου υποτιμητικα) 

Όμως

 

Ο άνδρας έχει όλο το άγχος να έχει μια εργασία και να παρέχει στην γυναίκα ζωή (λεφτά), σε αντίθεση με την γυναίκα που τα έχει όλα έτοιμα από τον ΑΝΔΡΑ.

 

Άρα για αυτό οι γυναίκες ζουν περισσότερο. Γιατί δεν αγχώνονται.

Και στην πρωτη δυναμικη καριεριστρια  που θα βγαζει περισσοτερο κασερι και θα στραβωθει να του κατσει,  να τη η στυτικη δυσλειτουργια (ή προωρη εξπερματιση).

 

Τσααααακ, στο γκωλο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραίο να είσαι άνδρας γιατί είσαι πιο ελεύθερος

  • Ο άνδρας πη@@αει συχνά διαφορετικές (μπουρδλα πχ) και είναι κατι νορμαλ. ειναι αντρικο.
  • Αν η γυναικα το κανει ειναι που@@@τανα και ειναι ντροπη
  • Ο αντρας ειναι πιο σκληραγωγημενος σε αντιθεση με μια γυναικα που ακομα και ενα τσουβαλι 5 κιλα γκρινιαζει...
  • Ο αντρας εχει πιο συναρπαστικη ζωη. Σπουδαζει, ασχολειται με 1002 πραγματα
  • Η γυναικα θα σπουδασει και αυτη αλλα θα το εχει το πτυχιο για κορνιζα, καθως πρεπει να αφοσιωθει στο σπιτι στα παιδια.
  • Ο αντρας κανει καριερα
  • Η γυναικα μια ζωη σερβιτορα (δεν το λεω καθολου υποτιμητικα) 

Όμως

 

Ο άνδρας έχει όλο το άγχος να έχει μια εργασία και να παρέχει στην γυναίκα ζωή (λεφτά), σε αντίθεση με την γυναίκα που τα έχει όλα έτοιμα από τον ΑΝΔΡΑ.

 

Άρα για αυτό οι γυναίκες ζουν περισσότερο. Γιατί δεν αγχώνονται.

 

 

που ζεις ρε ορκ; 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξ υπερέβαλα και ίσως ο τρόπος να μην είναι ωραίος...

 

όμως η ουσία δεν είναι αυτή?

 

πολύ λίγες γυναίκες με οικογένεια κάνουν καριέρα. οι υπόλοιπες αφοσιώνονται στο σπίτι τους και μια δουλειά που δεν απαιτεί χρόνο-άγχος-συνεχής_εκπαίδευση. δεν είναι κακό! είναι νορμαλ! μας μαγειρεύετε μας πλένετε τα ρουχα κλπ... μας φροντίζετε δλδ!

Όλες οι γυναίκες στο περιβάλλον που συναναστρέφομαι έχουν καριέρα και έχουν και οικογένεια και επειδή είμαι και σε σύλλογο με επιχειρηματίες γυναίκες, μπορώ να σου πω ότι είναι πάρα πολλές. Αλλά μάλλον εσύ ζεις ακόμη στα 50s.

 

 

Επίσης, περισσότερες γυναίκες σπουδαζουν σε σχέση με άνδρες και μάλιστα έχουμε (ήδη) ξεπεράσει και το επιθυμητό ποσοστό για το 2020 ενώ εσείς το πλησιάζετε με ρυθμό χελώνας :

 

39lDodn.jpg

 

Άρα μάλλον μας ενδιαφέρει ΠΟΛΥ η καριέρα μας

(από έρευνα της eurostat είναι η εικόνα)

 

 

 

Μωρά είστε και χρειάζεται να σας φροντίζουν οι άλλοι ή λες ότι είστε ανίκανοι να κάνετε βασικά πράγματα; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι γυναίκες στο περιβάλλον που συναναστρέφομαι έχουν καριέρα και έχουν και οικογένεια και επειδή είμαι και σε σύλλογο με επιχειρηματίες γυναίκες, μπορώ να σου πω ότι είναι πάρα πολλές. Αλλά μάλλον εσύ ζεις ακόμη στα 50s.

 

...

Μωρά είστε και χρειάζεται να σας φροντίζουν οι άλλοι ή λες ότι είστε ανίκανοι να κάνετε βασικά πράγματα; :)

 

τότε είμαστε πολύ αχάριστοι....

 

[σύμφωνα με αυτά που λες και τα διαγράμματα που δείχνεις] κάνετε σουπερ ντουπερ καριέρα και παράλληλα φροντίζετε σπίτι παιδιά άντρα, μαγειρεύετε, πλυντήριο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως απο την οποια εμπειρία που εχω στον κυκλο μου οι γυναικες ειναι πιο δραστήριες στο θεμα εργασίας, βλεπεις οτι το ψαχνουν αμέσως αν δεν εχουν δουλεια, κανουν οτι καλυτερο μπορουν. Ο αντρας ειναι πιθανο να πει "ελα μωρε αραξε λιγο ακομα και ψαχνουμε μετα" και να τεμπελιασει. Δεν ειναι ο κανονας προφανως αλλα εχω πολλα τετοια παραδείγματα. Στη δουλεια επισης παρατηρω αρκετες γυναικες να κανουν "καλυτερη" αν μπορω να το πω ετσι καριερα απο τους αντρες τους και να βγαζουν περισσότερα.

 

Ενταξει απο αποψη σπουδών πλεον ολοι λιγο πολυ σπουδάζουν κατι, δεν θα ελεγα οτι υπάρχει ιδιαιτερος διαχωρισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ωραίο να είσαι άνδρας γιατί είσαι πιο ελεύθερος

  • Ο άνδρας πη@@αει συχνά διαφορετικές (μπουρδλα πχ) και είναι κατι νορμαλ. ειναι αντρικο.
  • Αν η γυναικα το κανει ειναι που@@@τανα και ειναι ντροπη
  • Ο αντρας ειναι πιο σκληραγωγημενος σε αντιθεση με μια γυναικα που ακομα και ενα τσουβαλι 5 κιλα γκρινιαζει...
  • Ο αντρας εχει πιο συναρπαστικη ζωη. Σπουδαζει, ασχολειται με 1002 πραγματα
  • Η γυναικα θα σπουδασει και αυτη αλλα θα το εχει το πτυχιο για κορνιζα, καθως πρεπει να αφοσιωθει στο σπιτι στα παιδια.
  • Ο αντρας κανει καριερα
  • Η γυναικα μια ζωη σερβιτορα (δεν το λεω καθολου υποτιμητικα) 

Όμως

 

Ο άνδρας έχει όλο το άγχος να έχει μια εργασία και να παρέχει στην γυναίκα ζωή (λεφτά), σε αντίθεση με την γυναίκα που τα έχει όλα έτοιμα από τον ΑΝΔΡΑ.

 

Άρα για αυτό οι γυναίκες ζουν περισσότερο. Γιατί δεν αγχώνονται.

 

 

Όλες οι γυναίκες στο περιβάλλον που συναναστρέφομαι έχουν καριέρα και έχουν και οικογένεια και επειδή είμαι και σε σύλλογο με επιχειρηματίες γυναίκες, μπορώ να σου πω ότι είναι πάρα πολλές. Αλλά μάλλον εσύ ζεις ακόμη στα 50s.

Επίσης, περισσότερες γυναίκες σπουδαζουν σε σχέση με άνδρες :

 

 

Άρα μάλλον μας ενδιαφέρει ΠΟΛΥ η καριέρα μας

(από έρευνα της eurostat είναι η εικόνα)

 

Μωρά είστε και χρειάζεται να σας φροντίζουν οι άλλοι ή λες ότι είστε ανίκανοι να κάνετε βασικά πράγματα; :)

Βάσει λοιπόν των δυο παραπάνω συλλογισμών καταλήγουμε στο εξής

 

 

Στο μέλλον θα πεθαίνουν και πιο νωρίς από εμάς τους άντρες, Σειρά τους !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε είμαστε πολύ αχάριστοι....

 

[σύμφωνα με αυτά που λες και τα διαγράμματα που δείχνεις] κάνετε σουπερ ντουπερ καριέρα και παράλληλα φροντίζετε σπίτι παιδιά άντρα, μαγειρεύετε, πλυντήριο κλπ.

Δεν ξέρω τι κάνανε οι δικοί σου γονείς στο σπίτι σου, αλλά εμένα (όπως και πολλούς άλλους) με μεγάλωσαν και οι 2 γονείς μου και οι δύο κάνανε δουλειές του σπιτιού. Και αυτό είναι και το νορμάλ όχι το αντίστροφο και αυτό και κάνουν όσες γυναίκες ΚΑΙ όσοι άνδρες σέβονται τον εαυτό τους.

Όταν παντρεύεσαι γίνεσαι σύζυγος του/της άλλου/άλλης και όχι δούλος/δούλη του/της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι κάνανε οι δικοί σου γονείς στο σπίτι σου, αλλά εμένα (όπως και πολλούς άλλους) με μεγάλωσαν και οι 2 γονείς μου και οι δύο κάνανε δουλειές του σπιτιού. Και αυτό είναι και το νορμάλ όχι το αντίστροφο.

 

Δεν υπάρχει νορμάλ στο θέμα.

 

Αν ο άνδρας φέρνει 32.000 ευρώ το μήνα στο σπίτι και δε θέλει η γυναίκα να δουλέψει, καλώς. Αν πάλι θέλει, πάλι καλώς.

Αυτό σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι το 8ωρο στις δουλειές του σπιτιού είναι κατώτερη εργασία, όπως κάποιοι θέλουν να πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...