Προς το περιεχόμενο

Aποχώρηση από εργασία λόγω μείωσης μισθού


Liverpool89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνω, αλλα ολα αυτα στο προφορικο και στο ινσομνια.

Γραπτως δεν φαινεται να υπαρχει τιποτα. Μια οικειοθελης αποχωρηση επειδη δεν παρουσιαστηκε στο χωρο εργασιας της η απασχολουμενη "φαινεται" μονο.

Αν λοιπον ειχε και υποχρεωση προειδοποιησης για την οικειοθελη αποχωρηση, τοτε σε νομικο επιπεδο δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα, γιατι η αλλη πλευρα μπορει να το τραβηξει.

 

ΔΕΝ εχει δεδομενα το δικαιο με το μερος της (σε νομικο επιπεδο). Ασχετως αν προκειται για τυπικη περιπτωση εργοδοτικου εκβιασμου, ο χειρισμος της απασχολουμενης τα γυρισε τουμπα. Σε αυτην την περιπτωση βεβαια, δεν ξερω, περα απο τα γραπτα, κατα ποσο θα μπορουσαν να βοηθησουν υπερ της υπαρκτες μαρτυριες πχ συναδελφων της.

Γιαυτο λεω πριν το "all in" με καταγγελιες κλπ καλυτερα να ρωτησει, να μαθει και οτι της πουν. Δεν λυνονται σε φορουμς τετοια ζητηματα, εδω απλα παιρνει την αρχικη ιδεα για το πώς εχει το πραγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πηρα επιθεωρηση εργασιας, μου ειπε στα 15χρονια που ειμαι σε αυτη την θεση κανεμας εργοδοτης δεν εκανε μυνηση αποζημιωσης επειδη ο εργαζομενος εφυγε οικιοθελώς. Πιο πολυ για εκφοβισμο.

 

Στην δουλεια ηταν εναμιση χρονο κοντα.

 

Ολη η ιστορια εχει ως εξης. Μια υπαλληλος εκανε εγχείρηση στην μυτη για τρεις εβδομαδες συνεχομενα χωρις ρεπο εκανε βραδινα απο της 17:00 ως κλεισιμο συνηθως 02:00. Οταν εγινε καλα η κοπελα, τπυ ζητησε μια κυριακη ρεπο να παμε μια βολτα, αρχισε να την φωναζει να την λεει αν δεν μου πεις τι θα κανεις κυριακη δεν σου δινω το ρεπο. Η κοπελα μου δεν του ειπε γιατι ηθελε ρεπο.

 

Παει για δουλεια, στο κλεισιμο την ειπε αυριο το πρωι ελα απο το μαγαζι θελω να σου πω. Πανε στο γραφειο του ολα προφορικα, αρχισε να την φωναζει, της λεει σου κατεβαζω δεκα ευρω απο 40€ στα 30€ για την συμπεριφορά σου. Του απαντα εγω με τοσα δεν καθομαι, θα φυγω και της απαντησε ακομα καλυτερα. Αρα το επιδίωξε.

 

Οσο για το μεροκαμματο τα 40€/30€ ηταν μαυρα, την ειχε δηλωμενη τετραωρη, ενω εκανε 8+ωρες καθε μερα και μηνιατικο 400€ ειναι κατω απο 25 χρονων. Αρα οτι και να της εδινε γραπτως ήταν ατυπο. Επιδοματα, δωρα χριστουγεννων, αδειες δεν υπήρχανε. Ποτε οταν την πληρωνε δεν την εδινε χαρτι μισθοδοσιας να υπογραψει. Οσους μηνες ηταν εκεί απλα της εδινε λεφτα, χωρις να την πει υπογραψε εδω .

 

Εφτασε να την χρωσταει 1000€ και τωρα μαλλον ριχνει αδεια για να πιασει γεματα.

 

Η επιθεωρηση μου τονισε αν στο ξαναπει, να ζητησεις αυτο το χαρτι που θα πρεπει να το χει συνταξει δικηγορος και κατευθειαν να τους παρουμε τηλεφωνο για να τον κανουμε μυνηση για εξαναγκασμο απολυσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εθεσα θεμα να κανει μηνυση ο εργοδοτης. Ειπα οτι πριν κινηθειτε ΕΣΕΙΣ νομικα και all in θεωρωντας δεδομενο οτι το δικαιο ειναι με την πλευρα σας, πρεπει να ξερετε τι κανετε γιατι αν το πατε στο νομικο και καταληξετε πχ δικαστηρια (επειδη τον τρεξατε εσεις κι οχι επειδη εκανε μηνυση αυτος) παιζει να βγαινει κι απο πανω αυτος, αντι για εσας, κυριως λογω της μη προειδοποιησης για οικειοθελη αποχωρηση. Αυτο που καταλαβαινω απο το τελευταιο σου ποστ (εβγαλα νοημα περιπου στα μισα to be honest, στα αλλα αν και προσπαθησα 2-3 φορες , δεν...) ειναι οτι συνεχιζει αυτη τη στιγμη να μην αποδεικνυεται με καποιο τροπο ο εξαναγκασμος σε παραιτηση, καθως σου ειπαν κατι για καποιο εγγραφο που θα πρεπει να παρεις απο αυτον:

 

"Η επιθεωρηση μου τονισε αν στο ξαναπει να ζητησεις το χαρτι κλπ".

Να σου ξαναπει τι για να το ζητησεις σε χαρτι ; Δεν εχει ηδη αποχωρησει απο την εργασια της;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν φτάσετε στα δικαστήρια ,εκτός από τα έξοδα και η πλευρά του εργοδότη μπορεί να ισχυριστεί οτιδήποτε με μάρτυρες καλοθελητές απο την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να δουλέψει τουλάχιστον 11 μέρες με τον καινούργιο (χαμηλότερο) μισθό;

 

Όχι, θα έπρεπε να του πει ξέρεις τι, εγώ δεν υπογράφω χαμηλότερο μισθό επομένως συνεχίζουμε όπως πριν. Απο κει και πέρα το αν ο άλλος θα σε απολύσει ή/και θα σου κάνει τη ζωή μαρτύριο για να αποχωρήσεις και τι σημαίνει αυτό, άλλη υπόθεση.

 

edit: βασικά αυτό που είπε ο snoob

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο εργοδότης έχει κάνει ένα τραγικό λάθος.

Έδινε τον μισθο στο χέρι χωρίς να υπογράφει ο εργαζόμενος ότι έλαβε χρήματα.

Η δικιά σου μπορεί να επικαλεστεί ότι είναι απλήρωτη για όλον αυτόν τον καιρό και να του διεκδικήσει και αλλά χρήματα.

Να πάει να του τρίξει τα δόντια και να απαιτήσει τα χρωστούμενα και απόλυση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι αδήλωτη απλά είναι δηλωμένη 4ωρη και δούλευε οκτάωρο.

Τα χρήματα για την δηλωμένη 4ωρη εργασία ο εργοδότης πρέπει κάπως να αποδείξει ότι τα έχει δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλωμενη part time την ειχε, καλυμενος ειναι ως προς την ασφαλιση. Αναφορικα με τις αποδειξεις μισθοδοσιας που δεν εχουν υπογραφει, δεν ξερω τι καθεστως υπαρχει επ'αυτου και αν μπορει να αποδειξει αλλιως οτι την πληρωνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όχι, θα έπρεπε να του πει ξέρεις τι, εγώ δεν υπογράφω χαμηλότερο μισθό επομένως συνεχίζουμε όπως πριν.

 

Και μόλις του έλεγε έτσι, θα απάνταγε ο εργοδότης «ωραία, τότε θα έρχεσαι 4ωρο όπως είσαι δηλωμένη, θα παίρνεις όσα έχεις υπογράψει στη σύμβαση και θα υπογράφεις κανονικά χαρτί μισθοδοσίας από 'δω και μπρος».

 

Problem solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις του έλεγε έτσι, θα απάνταγε ο εργοδότης «ωραία, τότε θα έρχεσαι 4ωρο όπως είσαι δηλωμένη, θα παίρνεις όσα έχεις υπογράψει στη σύμβαση και θα υπογράφεις κανονικά χαρτί μισθοδοσίας από 'δω και μπρος».

 

Problem solved.

 

Δεν καταλαβαίνω τι point προσπαθείς να κάνεις. Και άμα είμασταν στη Σαουδική Αραβία μπορεί να απαντούσε ο εργοδότης "έχω το διαβατήριό σου κι αν δεν κάνεις αυτό που λέω θα πεθάνεις σα το σκυλί". Αυτό που ειπώθηκε παραπάνω είναι το τι ισχύει και το πώς αντιδράς αν σου συμβεί κάτι τέτοιο γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα χαρτια ηταν 4ωρη, δυο μερες την εβδομαδα.

 

Στην πραγματικότητα τεσσερης+μερες με 8+ωρο καθε μερα δουλειας. Χωρις επιδόματα, δωρα κλπ.

 

Πήγαμε στο ΙΚΑ ενα μηνα την κολλουσε τεσσερα ενσημα, αλλον δεκα, υπηρχε μηνας που δεν την κολλησε ουτε ενα ενσημο απ οσο ειδαμε. Αρα με αυτα που διαπιστωνω μπορει να μην ειναι ουτε δωδεκα μηνες εργασιας. Το μηνα την ειχε δηλωμενη 8 με 10 μερες εργασιας τετραωρης. Συχνα την κολλουσε μονο τεσσερα ενσημα το μηνα για το χρονικο διαστημα που δουλευε σε αυτον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 4 ένσημα μου φαίνονται σωστά σύμφωνα με τη σύμβαση που περιγράφεις. Απο εκεί και πέρα, κάντε καταγγελία αλλά πρέπει να ψαχτείτε για το τι μπορείτε να αποδείξετε.

 

Πως πληρωνόταν; στο χέρι;

 

Και το βασικό, μην σταματήσει να πηγαίνει. Δεν έχει παραιτηθεί, δεν έχει απολυθεί.

 

Επίσης, αν έχει κάπως καταγεγραμμένες τις βάρδιες, πχ σειρά απο μηνύματα ή φωτογραφία του τεφτεριού ειναι αποδείξεις ότι δούλευε παραπάνω απο τη σύμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χερι πληρωνοταν. Απο μονος του την ειπε δεν θελω να ξαναερθεις για δουλεια. Εχει κρατησει τα μυνηματα που της εστελνε με το προγραμμα,ποτε θα την πληρωσει ολα.

 

Πχ της εστελνε αυτη την εβδομαδα δευτερα τριτη παρασκευη σαββατο βραδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...