Προς το περιεχόμενο

Aποχώρηση από εργασία λόγω μείωσης μισθού


Liverpool89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφυγε η κοπελα μου απο μθα δουκεια επειδη θα της μειωνε το μισθό.

 

Την μερα που τις ανακοινωσε, του ειπε οτι δεν το δεχομαι και σταματαω.

 

Τωρα που πήγε να πάρει ενα μερος απο τα λεφτά που της χρωσταει, της ανακοινωσε οτι εκανε ενα χαρτι οτι δεν τον ανημερωσε εντεκα μερες πιο πριν πως φευγει. Τι μπορει να ισχυριστει με ενα τετοιο χαρτι; πως εχει ισχυει αυτο το χαρτί; αφου η κοπελα μου δεν ηθελε να φυγει απλα προεκυψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εφυγε η κοπελα μου απο μθα δουκεια επειδη θα της μειωνε το μισθό.

 

Την μερα που τις ανακοινωσε, του ειπε οτι δεν το δεχομαι και σταματαω.

 

Τωρα που πήγε να πάρει ενα μερος απο τα λεφτά που της χρωσταει, της ανακοινωσε οτι εκανε ενα χαρτι οτι δεν τον ανημερωσε εντεκα μερες πιο πριν πως φευγει. Τι μπορει να ισχυριστει με ενα τετοιο χαρτι; πως εχει ισχυει αυτο το χαρτί; αφου η κοπελα μου δεν ηθελε να φυγει απλα προεκυψε

Ναι, ο εργαζόμενος υποχρεούται να προειδοποιεί την παραίτηση αλλιώς δίνει αποζημίωση στον εργοδότη.

Αν δούλευε μέχρι ενα χρόνο, έπρεπε να προειδοποιήσει ενα μήνα πρίν αλλιώς παραχωρεί τρία μηνιάτικα...

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19819

 

(ξέρω οτι υπάρχει και η περίπτωση της σιωπηρής οικειοθελούς αποχώρησης κατά την οποία δικαιούται το επίδομα αδείας για το διάστημα της χρονιάς που δούλεψε, με συμψηφισμό μπορεί να μειωθεί η αποζημίωση.

 

Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες οπότε καλό είναι να επικοινωνίσει με κάποιον επίσημο φορέα όπως σωματείο, υπ εργασίας ή έστω επιθεώρηση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ο εργαζόμενος υποχρεούται να προειδοποιεί την παραίτηση αλλιώς δίνει αποζημίωση στον εργοδότη.

Αν δούλευε μέχρι ενα χρόνο, έπρεπε να προειδοποιήσει ενα μήνα πρίν αλλιώς παραχωρεί τρία μηνιάτικα...

 

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/19819

 

(ξέρω οτι υπάρχει και η περίπτωση της σιωπηρής οικειοθελούς αποχώρησης κατά την οποία δικαιούται το επίδομα αδείας για το διάστημα της χρονιάς που δούλεψε, με συμψηφισμό μπορεί να μειωθεί η αποζημίωση.

 

Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες οπότε καλό είναι να επικοινωνίσει με κάποιον επίσημο φορέα όπως σωματείο, υπ εργασίας ή έστω επιθεώρηση.)

Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να δουλέψει τουλάχιστον 11 μέρες με τον καινούργιο (χαμηλότερο) μισθό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε να δουλέψει τουλάχιστον 11 μέρες με τον καινούργιο (χαμηλότερο) μισθό;

Κανονικά έπρεπε πρώτα να γνωστοποιήσουν το νέο μισθολογικό καθεστώς και μετά να εφαρμοστεί(απο τον επόμενο μήνα) οπότε να έχει χρόνο ο εργαζόμενος να αποφασίσει αν συμφωνεί ή οχι.

 

Θεωρώ πως στην προκειμένη περίπτωση, έτσι όπως έγινε η φάση, ναι.

 

(άλλη μια φορά αποδείχθηκε η αναγκαιότητα των σωματείων...)

 

Ποιοι συνηθως εργαζονται με "μπλοκακια"?

Οι ελεύθεροι επαγγελματίες.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοι συνηθως εργαζονται με "μπλοκακια"?

Ξερω προγραμματιστη, καθηγητη φροντιστιριου και λογοθεραπευτη που δουλευουν σε επιχειρηση με μπλοκακι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εφυγε η κοπελα μου απο μθα δουκεια επειδη θα της μειωνε το μισθό.

 

Την μερα που τις ανακοινωσε, του ειπε οτι δεν το δεχομαι και σταματαω.

 

Τωρα που πήγε να πάρει ενα μερος απο τα λεφτά που της χρωσταει, της ανακοινωσε οτι εκανε ενα χαρτι οτι δεν τον ανημερωσε εντεκα μερες πιο πριν πως φευγει. Τι μπορει να ισχυριστει με ενα τετοιο χαρτι; πως εχει ισχυει αυτο το χαρτί; αφου η κοπελα μου δεν ηθελε να φυγει απλα προεκυψε

Η κοπελιά σου εργάζεσαι πανω απο 12 μήνες σε αυτή τη δουλεια; 12 δηλωμένους μήνες, οχι μαυρα

 

edit : Ο εργοδότης ειναι για μπουκέτα

Καταρχήν η ανακοινωση της μειωσης επρεπε να γινει γραπτά και οχι προφορικά ΚΑΙ επειδή ειναι βλαπτική για τον εργαζόμενο, εχει δικαίωμα να αρνηθεί ή να δεχτεί υπο προυποθέσεις να το σκεφτεί. Ολα αυτά ΓΡΑΠΤΑ. Στο μιλητό δεν ισχύει τιποτα. 

 

Ο τυπας τώρα παει να παιξει διπλο παιχνίδι. Αφου δεν του εκατσε η μειωση παει να το περασει γραπτή παραίτηση για να μη πληρώσει και αποζημείωση απολυσης. Μιλάμε πάντα για εργασία πάνω απο 12 μήνες.

 

Αν ήμουν σαν την κοπελιά σου, θα πήγαινα και θα ζητουσα γραπτά την τροποποιηση της σύμβασης για να δω αν με συμφέρει. Μεχρι τοτε θα πήγαινα κανονικά στη δουλειά μου. Αν δε μου εκανε θα έκανα ώστε να με απολύσουν (οαεδ) ΕΚΤΟΣ αν ειχα λόγους που θα ήθελα να παραιτηθω, οποτε θα το εκανα γραπτα οτι στις ταδε του μηνος "να πατε στο διάολο".

 

Δεδομένου οτι ολα μεχρι τωρα ειναι στο μιλητό, πες της να κανει τον κινεζο. Ακομα και να της πει οτι ακουσαν ολοι την παραιτηση και αυτη θα πει οτι και αυτός δεν εκανε γραπτή την προταση αλλαγης της συμβασης. 

 

Για κάτω απο 12μηνο βαρας παραίτηση οποτε θες

 

Διάφορα κείμενα για μελέτη

http://www.dikigorosergatologos.gr/index.php/useful-questions/item/2633-pote-ofeilei-o-ergazomenos-na-proeidopoiisei-ton-ergodoti-tou-gia-tin-paraitisi-tou.html

http://nikoskapelislaw.gr/?page_id=1423

https://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/23098

https://www.e-forologia.gr/cms/viewContents.aspx?id=188912

http://dikigorosergatologos.gr/index.php/useful-questions/labour-contract/item/1741-ti-simvainei-an-apodexto-tin-tropopoiisi-ton-oron-tis-simvasis-ergasias.html

http://dikigorosergatologos.gr/index.php/useful-questions/item/2669-borei-o-ergodotis-na-meiosei-to-mistho-xoris-ti-synainesi-mou.html

Ναι, ο εργαζόμενος υποχρεούται να προειδοποιεί την παραίτηση αλλιώς δίνει αποζημίωση στον εργοδότη.

Αν δούλευε μέχρι ενα χρόνο, έπρεπε να προειδοποιήσει ενα μήνα πρίν αλλιώς παραχωρεί τρία μηνιάτικα...

αυτο που λες ισχύει αν δουλευει τουλαχιστον 1 χρόνο, οχι ως ενα χρονο

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της ανακοίνωσε μείωση κι εκείνη αποφάσισε να φύγει;

Κακώς. Κάκιστα.

Μένεις, μη αποδεχόμενως αυτή τη μεταβολή. Και αν θέλει ας σε απολύσει.

Και βέβαια όλα γραπτώς. Στο μιλητό μόνο συνεννοήσεις στην παρέα για...εκδρομή.

 

(ξέρω ότι δεν προάγω τα ερωτήματα του ts αλλά σχολίασα απλά για κάποιον που μπορεί να διαβάσει το νήμα και ίσως μελλοντικά να βρεθεί σε αντίστοιχη θέση)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το λάθος ήταν η αποχώρηση από την εργασία με την ανακοίνωση της πρόθεσης του εργοδότη να μειώσει το μισθό.

 

Ο εργοδότης βεβαίως μπορεί να προτείνει μείωση του μισθού, όμως μονομερώς (δηλαδή χωρίς τη σύμφωνη γνώμη και των δύο πλευρών) δεν μπορεί να εφαρμοστεί.

 

Εφόσον η εργαζόμενη, εν προκειμένω, διαφωνούσε, έπρεπε να δηλώσει ότι δεν αποδέχεται την προτεινόμενη μείωση της αμοιβής, οπότε μια τέτοια διαφωνία συνιστά απόλυση.

 

Εδω, πήγε και παραιτήθηκε.

 

Σε κάθε περίπτωση, στον επόπτη εργασίας θα δοθεί η συνέχεια.

 

Υ.Γ. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου, θέματα τα οποία δεν επιδέχονται σύντομη απάντηση, μην τα ανοίγετε στο "Μικρές Απορίες-Σύντομες Απαντήσεις".

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρωτη φαση οπως το περιγραφεις προκειται περι οικειοθελους παραιτησης, η οποια πραγματι απαιτει εγκαιρη προειδοποιηση προς τον εργοδοτη (συνηθως 1 μηνα πριν για τους 12+ μηνων απασχολουμενους, αναλογως την συμβαση που εχει υπογραφει).

 

Παιζει μεγαλο ρολο τι απο ολα αυτα που αναφερεις εχει γινει γραπτως και τι οχι, διοτι τα γραπτα ειναι που κατοχυρωνουν κατι κι οχι το τι ειπωθηκε στο μιλητο.

Ας πουμε αν η κοπελα σου δεν εχει δωσει στον εργοδοτη υπογεγραμενο χαρτι της παραιτησης της (που προφανως κατι τετοιο εχει συμβει), ο εργοδοτης θα ισχυριστει οτι σταματησε ξαφνικα να παρουσιαζεται στο χωρο εργασιας χωρις σχετικη εγκαιρη προειδοποιηση, κατι που τον δικαιοδοτει να την απολυσει αζημιως κι ενδεχομενως να εγειρει και απαιτησεις εναντιον της (οπως κι επραξε με το να μην πληρωνει οφειλουμενο ποσο πατωντας σε αντιστοιχη δικαιολογια).

 

ΥΓ. Ηταν ο χειροτερος δυνατος χειρισμος που μπορει να κανει κανεις στο θεμα, ειδικα αν δεν δουλευε μαυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστου να σου καταβαλει οτι δικαιουσε γιατι στην ουσια ηταν προφορικη απολυση ( μια που δεν συμφωνησε). Το χαρτι αυτο το εκανε για να μην δωσει φραγγο αλλα εσυ ζητα.

 

Αν αρνηθει, φερε την επιθεωρηση εργασιας.

Ειναι μια καλη ιδεα αυτο που ειπε ενας, να σου δωσει γραπτως την μεταβολη της συμβασης. Σιγα μην την δωσει τωρα...δεν γινεται να απολυεσαι και να μην παιρνεις τιποτα..καλα ουτε καν τις αδειες;

 

Και αν θες να του κανεις ζημια κατηγγειλε τον σε δημοσιες υπηρεσιες πχ υπ. Οικονομικων για ατασταλειες ( σιγουρα θα ξερει ατασταλειες του αφεντικου) οπως μη αυθεντικο software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεστου να σου καταβαλει οτι δικαιουσε γιατι στην ουσια ηταν προφορικη απολυση ( μια που δεν συμφωνησε). Το χαρτι αυτο το εκανε για να μην δωσει φραγγο αλλα εσυ ζητα.

 

Αν αρνηθει, φερε την επιθεωρηση εργασιας.

Ειναι μια καλη ιδεα αυτο που ειπε ενας, να σου δωσει γραπτως την μεταβολη της συμβασης. Σιγα μην την δωσει τωρα...δεν γινεται να απολυεσαι και να μην παιρνεις τιποτα..καλα ουτε καν τις αδειες;

 

Και αν θες να του κανεις ζημια κατηγγειλε τον σε δημοσιες υπηρεσιες πχ υπ. Οικονομικων για ατασταλειες ( σιγουρα θα ξερει ατασταλειες του αφεντικου) οπως μη αυθεντικο software.

Χωρις να ρωτησει τη γνωμη καποιου ειδικου, καλα ειναι να ειναι λιγο προσεκτικος διοτι το 1ο αυτογκολ μπηκε ηδη με την οικειοθελη αποχωρηση, δεν χρειαζεται να παει all in για 2η φορα, χωρις να ξερει πρωτα τι συμβαινει.

 

Συμφωνα με οσα λεει o ts , θεωρω οτι ανακοινωσε (η κοπελα του) προφορικα πως σταματαει να εργαζεται (λογω της μειωσης που δεν δεχτηκε) και απο την επομενη μερα δεν ξαναπατησε δουλεια.

Αν απο ολα αυτα δεν υπαρχει κατι γραπτο, που αποτι φαινεται δεν υπαρχει, ο εργοδοτης εχει δικαιωμα τερματισμου της απασχολησης, ισχυριζομενος οτι ο απασχολουμενος σταματησε να παρουσιαζεται στο χωρο εργασιας του, κατι που συνιστα οικειοθελη αποχωρηση.

Στην οικειοθελη αποχωρηση, ο απασχολουμενος περαν των 12 μηνων (και οχι μονον σε καποιες περιπτωσεις), συνηθως φερει υποχρεωση εγκαιρης προειδοποιησης, διαφορετικα ο εργοδοτης δικαιουται να του ζητησει σε αποζημιωση τα μεροκαματα για τις ημερες που απασχολουμενος δεν ειχε δωσει προειδοποιηση. Πχ αν οφειλε να δωσει 1 μηνα προειδοποιηση, τοτε ο εργοδοτης δικαιουται να απαιτησει 1 μηνιατικο ως αποζημιωση, εφοσον δεν προειδοποιηθηκε ποτε.

 

Τα παραπανω με τις σχετικες επιφυλαξεις καθως δεν ειμαι ειδικος, αλλα εχω διαβασει νομους-συμβασεις κλπ κατα καιρους, και η εικονα που εχω αποκομισει για τις εργασιακες σχεσεις ειναι η παραπανω.

Οποτε αντι να παει για μαλλι και να βγει κουρεμενος, ειναι καλυτερα να συμβουλευτει απο εδω και περα καποιον ειδικο-γνωστη σε τετοια θεματα, πριν την επομενη κινηση.

 

Σε καθε περιπτωση δεν υφισταται απολυση εν προκειμενω, αυτο νομιζω οτι ειναι σχεδον ξεκαθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...