Προς το περιεχόμενο

Πρώτη DSLR, ποια να αγοράσω;


Greek13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφουρίτες,

 

Σκοπεύω να αγοράσω μέσα στην εβδομάδα τη πρώτη μου DSLR.

Γενικά, έχω σκοπό να διαθέσω κάπου στα 550€.

Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στην "Nikon D5500 +AF-S 18-55mm VRII" στα 560€.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι εξής:

ι) Ποια είναι η διαφορά μεταξύ AF-S και AF-P;

ιι)Αξίζει το συγκεκριμένο kit για πρώτη DSLR ή να αγοράσω κάποιο άλλο;

ιιι)Ο πωλητής στο ebay δίνει 1 χρόνο εγγύηση, δεν είναι 2 χρόνια για Ευρώπη;

 

Είμαι ανοιχτός σε άλλες προτάσεις αρκεί να μην ξεφεύγει πολύ το μπάτζετ (Σημ. μένω Βέλγιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα να πας στην D5300, η οποια δεν εχει touch screen αλλα εχει gps :P

 

και ειναι και αρκετα πιο φτηνη

 

απο φακο προτιμησε τον af-p, ειναι η καινουρια σειρα και εχει αθορυβη και ταχυτατη εστιαση, επισης νομιζω ειναι και καλυτερος οπτικα.

 

γενικα τι θες να φωτογραφιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα σου προτεινα να πας στην D5300, η οποια δεν εχει touch screen αλλα εχει gps :P

 

και ειναι και αρκετα πιο φτηνη

 

απο φακο προτιμησε τον af-p, ειναι η καινουρια σειρα και εχει αθορυβη και ταχυτατη εστιαση, επισης νομιζω ειναι και καλυτερος οπτικα.

 

γενικα τι θες να φωτογραφιζεις?

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Κατά κύριο λόγο τοπία και ίσως πορτρέτα.

Τελικά βρήκα την Nikon d5500 + AF-P 18-55mm στα 520€ ή μόνο το body στα 450€ αλλά είναι και οι δύο από αποθήκη στο hong kong.. :unsure: :unsure: :unsure:

Γενικά προτιμώ την 5500, θεωρώ ότι η οθόνη αφής κάπου θα μου χρειαστεί ενώ το gps όχι. Και η διαφορά τιμής είναι στα 70€ από την 5300...

Επεξ/σία από Greek13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελωνείο δεν το γλιτώνεις από Hong Kong στα υπόψιν...

Φακός με το P να προτιμήσεις τέτοιο σύνολο kit πιστεύω αξίζει τη διαφορά τιμής.

Λογικό να μη πάρεις την επίσημη εγγύηση των δύο ετών σε gray market εσύ κρίνεις αν η διαφορά τιμής αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οθόνη αφής κάπου θα μου χρειαστεί ενώ το gps όχι. 

 

Εγώ από την άλλη θα σου πρότεινα το GPS και όχι την οθόνη αφής. Σίγουρα μπορεί να βολέψει, αλλά δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία (Sony T110). Ενώ με το GPS σου περνάει δεδομένα από που έβγαλες την φωτογραφία, μπορείς να τα δεις στον χάρτη και ακόμα να επισκεφτείς και τα ίδια ακριβώς μέρη! Εγώ που ταξιδεύω συχνά, το προτιμώ! Ειδικά όταν προσπαθώ να οργανώσω τις φωτογραφίες ανά ταξίδι και δεν θυμάμαι που την έβγαλα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ebay θα βρεις την pentax k-s2 στα 550 ευρω με τον 18-50 απο Γερμανια.

Πολυ καλη επιλογη αδιαβροχη  μεταλλικο σωμα σταθεροποιηση στο σωμα και οχι στον φακο διπλη ροδελα πενταπρισμικο οφθαλμοσκοπιο ευκολοχρηστο μενου NFC κοντραρεται ανετα ακομα και με την d7200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ebay θα βρεις την pentax k-s2 στα 550 ευρω με τον 18-50 απο Γερμανια.

Πολυ καλη επιλογη αδιαβροχη  μεταλλικο σωμα σταθεροποιηση στο σωμα και οχι στον φακο διπλη ροδελα πενταπρισμικο οφθαλμοσκοπιο ευκολοχρηστο μενου NFC κοντραρεται ανετα ακομα και με την d7200

Την έχει φίλος μου εξαιρετική!!! αδιάβροχη με πολύ ωραία λεπτομέρεια χρωματική, μεγάλη γκάμα φακών, μια χαρά με τα ISO, σούπερ κατασκευή.είναι καλύτερη  αρκετών οικονομικών για να ξεκινήσει κάποιος. Υποκλίνομαι στις πένταξ αν δεν είχαν τόσο άθλιο σέρβις. Επίσης ρε παιδιά με όλο το σεβασμό χωρίς καμιά δόση ελιτισμού...ο φακός κιτ είναι φακός κιτ!!! Δεν πα να έχει αθόρυβη εστίαση VR και υπέρυθρη ακτινοβολία που λέει ο λόγος...έχει χάλια f είναι μόνο για μέρα και καλύτερα αγοράστε μόνο σώμα και έναν 50mm f/1.8 για αρχή. σίγα το ζουμ που καλύπτει ο κιτ και εκτός των άλλων η παραμόρφωση, το CA, η χρωματική απεικόνιση, το af , τα "κρύσταλλα" είναι απλά τραγικά. Καλύτερα την 5330 με 5500 και κρατας τα 70 για να πάρεις κάποιον μτχ 50αρη στα 150ευρώ να δεις τεράστια διαφορά σε οξύτητες, af, ISO κτλ κτλ

Επεξ/σία από AggelosTz
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Ποια κάρτα SD να πάρω; (64gb ή 128gb μέχρι 50€)

Το έψαξα λίγο και κατέληξα στη Lexar Pro 1000x, αξίζει ή να πάω σε άλλη;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες λήψεις θα σου βγάλει κάθε μπαταρία περίπου 600 να υπολογίζεις.

Μία στα 32gb χωράει 1000 φωτογραφίες σε raw + jpg ταυτόχρονα όποτε ανάλογα με τη χρήση αν δεν παίζει βίντεο καλύπτεσαι και με μια μικρότερη 16gb άνετα και μελλοντικά ίσως σε χαμηλότερη τιμή χτυπάς μια δεύτερη μεγαλύτερη καλό και για εφεδρεία.

Οι περισσότεροι το παρακάνουμε με τη χωρητικότητα  στη πρώτη αγορά.

 

Καλορίζικη και από τιμή μια χαρά είδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες λήψεις θα σου βγάλει κάθε μπαταρία περίπου 600 να υπολογίζεις.

Μία στα 32gb χωράει 1000 φωτογραφίες σε raw + jpg ταυτόχρονα όποτε ανάλογα με τη χρήση αν δεν παίζει βίντεο καλύπτεσαι και με μια μικρότερη 16gb άνετα και μελλοντικά ίσως σε χαμηλότερη τιμή χτυπάς μια δεύτερη μεγαλύτερη καλό και για εφεδρεία.

Οι περισσότεροι το παρακάνουμε με τη χωρητικότητα  στη πρώτη αγορά.

 

Καλορίζικη και από τιμή μια χαρά είδα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Αν και τα επιχειρήματα σου ήταν τέρμα σωστά το παράκανα και παρήγγειλα την 128gb.

Γενικά, έχω σκοπό να τραβάω και λίγα βιντεάκια οπότε θα πήγαινα στην 64αρα αλλά 10€ για διπλάσιο χώρο, πιστεύω αξίζανε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Αν και τα επιχειρήματα σου ήταν τέρμα σωστά το παράκανα και παρήγγειλα την 128gb.

Γενικά, έχω σκοπό να τραβάω και λίγα βιντεάκια οπότε θα πήγαινα στην 64αρα αλλά 10€ για διπλάσιο χώρο, πιστεύω αξίζανε...

Παρόλο που δύσκολα θα εκμεταλλευτείς την χωρητικότητα της και ούτε θα δεις ποτε ταχύτητες write πάνω από 50mb/s στην μηχανή σου->

Σε αυτά τα χρήματα είναι εξαιρετική αγορά η συγκεκριμένη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...